19.5.2021 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

ITÁLIE: Gerontokracie

Mariu Montimu, novému italskému premiérovi, bude příští rok 69 let. Tedy o něco méně než Berlusconimu, který nedávno slavil své 76. narozeniny, ale i tak jde o docela vysoký věk.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 12.1.2012 13:00

Gerontokracie?

Dlouhodobým italským problémem jsou její zkorumpované a s mafií (nebo s levicovým aktivismem) propojené instituce (strany, soudy, policie, regionální orgány) a s tím spojená oprávněná nedůvěra k nim.

Tato situace je důsledkem toho, že po dobu "studené války" měla koalice křesťanských demokratů a socialistů zajištěnou vládu (nastalo t.zv. zabetonování italské demokracie spojené s její politickou a morální degenerací). K tomu došlo proto, že nejsilnější stranou v Itálii byli komunisté, které ovšem nebylo možno ve státě, který patří do NATO, pustit k moci. Jako "bolestné" se jim umožnilo ovládnutí soudů (např. v Miláně), škol, místních samospráv. Na samém počátku bylo to, že italské levici se podařilo tamní společnosti natolik "vymýt mozky", že uvěřila, že (italský) fašismus byl pravicový a že dokonce každá "pravice" je přinejmenším potenciálně fašistická. Pravicové ideje proto v italské politice prakticky neexistovaly. Její degenerace byla důsledkem levicové nákazy. Je to doklad toho, že ty nejdůležitější bitvy se vždy vedou o ideje.