19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ITÁLIE: Gerontokracie

Mariu Montimu, novému italskému premiérovi, bude příští rok 69 let. Tedy o něco méně než Berlusconimu, který nedávno slavil své 76. narozeniny, ale i tak jde o docela vysoký věk.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 12.1.2012 13:00

Gerontokracie?

Dlouhodobým italským problémem jsou její zkorumpované a s mafií (nebo s levicovým aktivismem) propojené instituce (strany, soudy, policie, regionální orgány) a s tím spojená oprávněná nedůvěra k nim.

Tato situace je důsledkem toho, že po dobu "studené války" měla koalice křesťanských demokratů a socialistů zajištěnou vládu (nastalo t.zv. zabetonování italské demokracie spojené s její politickou a morální degenerací). K tomu došlo proto, že nejsilnější stranou v Itálii byli komunisté, které ovšem nebylo možno ve státě, který patří do NATO, pustit k moci. Jako "bolestné" se jim umožnilo ovládnutí soudů (např. v Miláně), škol, místních samospráv. Na samém počátku bylo to, že italské levici se podařilo tamní společnosti natolik "vymýt mozky", že uvěřila, že (italský) fašismus byl pravicový a že dokonce každá "pravice" je přinejmenším potenciálně fašistická. Pravicové ideje proto v italské politice prakticky neexistovaly. Její degenerace byla důsledkem levicové nákazy. Je to doklad toho, že ty nejdůležitější bitvy se vždy vedou o ideje.

R. Tichý 11.1.2012 15:36

malá poznámka

.....Zřejmě nezbývá dost prostředků na kvalitní vzdělávací systém, z kterého v Itálii vychází jen 19,8 % třicátníků s vysokoškolským titulem, kdežto v Evropě je tato laťka kolem 40 %, dvakrát tolik.......

Je lživé tvrdit,že % graduovaných svědčí o kvalitě vzdělávácího systému. Vzhledem k rozložení IQ v populaci je 20% postačujících, všechno nad je pouze vyhazováním peněz a inflací vzdělání.

B. Rybák 11.1.2012 19:15

Re: malá poznámka

Ano. Přibližně polovina "vzdělanců" např. ve Španělsku je nezaměstnaná. To je důsledkem jejich kvality.

O. Mayer 11.1.2012 13:31

taky to může být..

.. vyšší očekavatelnou délkou života a tím, že si ve středomoří (některí jedinci) udržují duševní svěžest do vyššího věku- asi úplně nejstarší vládní představitele mají v Israeli. U nás máme celou řadu "mladých" politiků, přiznám se že až na vyjímky na mně zatím (nezávisle na politické příslušnosti) příliš dojem neudělali. Spíše je to přehlídka lidí, kteří celý profesní život nic jiného než politiku nedělali a jenom se v tom "naučili chodit"    

P. Maleček 11.1.2012 6:26

V mládí šoustat, v stáří rozhodovat

Jestli to netí tím, že ohnivé jižany v mládí zajímá mnohem víc šoustání než politika. A tak by to mělo být i u nás. Jsi mladý - množ se a tvoř hodnoty. Do politiky se cpi až prokážeš své lidské a odborné kvality. Činnost v politice by měla být vrcholem životní kariéry prokazatelně schopných a morálně kvalitních lidí. Ostatně tak to fungovalo v kolébce demokracie - antickém Řecku. Tam do politiky mohl kecat jen ten, který svou pracovní kariérou prokázal, že něco umí.

je starou pravdou, že člověk - muž i žena úplně stejně, dostanou rozum a začne ho zajímat odpovědnost vůči druhým a morálka až když jim vyschnou pohlavní žlázy.

U nás to je naopak. Mladí se hrnou do politiky, protože prachy jdou vydělat rychleji podvody a zlodějnou v politice než v podnikání. A mladé nejen partajní slepice toužící po rychlé kariéře lze nejlehčeji dostat do postele, když mám nějakou tu politickou nejen erekční funkci.

B. Rybák 11.1.2012 19:22

Re: V mládí šoustat, v stáří rozhodovat

Máte pravdu až snad na výjimky "potvrzující pravidlo". Např. Japonci prý říkají, že do 60 let je člověk na politiku příliš mladý.

J. Schwarz 11.1.2012 21:36

Re: V mládí šoustat, v stáří rozhodovat

Jenže už jsme dost úspěšně vydrbali s přírodou, takže mladí sice šoustají, ale nemnoží se. A jak se dají k stáru na politiku tvoří takové zákony, aby jim bylo zase fajn - ať se postarají děti těch blbců, co zvolili špatnou ochranu. Jenže to je jednorázová záležitost - jenom jedna generace  může  mládí prošoustat a na stáří si odklepnout vysoké důchody placené "solidárním státem".

Z. Jaromír 11.1.2012 3:45

Na ty souvislosti,

jež nacházíte, by asi těžko někdo přísahal, ale máme radost, že Italům se v české "byrotechnokorumpokracii" líbí ; bývávalo tomu i dřív,  však "vlašská" stopa je v Čechách velmi znatelná. Některým z nás by se zase líbilo, kdyby ve vašich profi stájích mohlo působit více českých cyklistů - ti, co tam jsou, neskrývají nadšení z Itálie... Ať žije Giro!