25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ISTANBUL: Euro-asijský a křesťansko-mohamedánský předěl

Nejen při prvním společenském seznamování s neznámým člověkem, ale i v případě dosud nepoznané metropole může dojít k zanechání zásadního dojmu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 25.10.2018 15:30

V Istanbulu jsem byl jen krátce -

v roce 1991 asi jen dvě noci zíral jsem velmi - taxíkem přes ten nádherný most až do Asie - tam pobyl 10 minut a zpet do Evropy - strašně ucpané ulice - byl nějaký státní svátek, ulice plné vojáků, tanků a další vojenské techniky - ale všude vládla vlídná atmosféra. Dnes už to asi nebude pravda - před pár lety jsem četl Orhana Pamuka - nádhera - hezký den

V. Novák 25.10.2018 17:05

Re: V Istanbulu jsem byl jen krátce -

Ale proč by tam nevládla vlídná atmosféra? Naopak - dnes mají Turci méně důvodů k nespokojenosti nebo vzteku, nevládnou jim vojáci a záleží na nich, koho si zvolí.

Byl jsem v Istanbulu několikrát v 90. letech, před Erdoganem, i v "nultých" tohoto století. Istanbul se rozrostl, zmizely poloslumy po zemětřesení kolem Ak-Saraj. Nemohl jste je přehlédnout, pokud jste se tam vyskytl. Vznikla nová sídliště pro mladé na desítkách kilometrů kolem Marmarského moře i do vnitrozemí Asie. Po hlavní ulici k Sultan Ahmed jezdí tramvaj, přes nový Galatský most (bohužel už ne pontonový) jezdí tramvaj, pod Bosporem metro. Už byste nemusel jet trajektem, o když je to samozřejmě hezčí.

Vyskytli jsme se se synem u Modré mešity a nějací fousatí, velice zdvořili mladíci nás zvali, abychom zašli. Zadarmo - za mešitu se neplatí.

Teď už jsem tam nějakou dobu nebyl, ale nevidím důvod, proč by se něco mělo zhoršit.

V. Církva 25.10.2018 20:07

Re: V Istanbulu jsem byl jen krátce -

Opravdu Vás zvali do Modré mešity? Tam lze totiž jít jako turista přes velkou frontu anebo jako Muslim prakticky bez čekání. Jenže v Evropanech většinou nemuslima poznají a pošlou Vás čekat. Ale na to mají právo, jen to nesedí s Vaším popisem, to máte z nějakého cestopisu?

Jinak ale, Turecko se od roku 1991 skutečně změnilo..a to nejdřív k lepšímu. Každé politické reformy mají určitou setrvačnost. To co Ataturk nastartoval před 100 lety, tedy pochod směrem k civilizaci, dospělo před 15 lety v Istanbulu do rozumné životní úrovně, svobody občanů i politiky. S průměrným a inteligentnějším Turkem se dalo mluvit podobně jako s Italem. Bohužel posledních ca 15 let Turecko politicky otáčí a stává se to co Sluníčkáři nechápou. Zatím je to v pohodě, ale zvyšuje se počet zahalených a kdo poslouchá Ergodanovy projevy, začíná mít obavy. Samozřejmě že i inteligentní Turci tyto obavy mají. Ještě 10 let to bude v pohodě. Jestli i dál záleží na Turcích ale i na Evropě jakým bude vzorem. Zatím je vzorem mizerným!

M. Mikulec 26.10.2018 20:26

Re: V Istanbulu jsem byl jen krátce -

Jistě máte na mysli jen muže. To je na islámu to milé, co Evropské unii vůbec nevadí.

V. Novák 25.10.2018 11:38

Pan Ulč zapomněl, že nejvíc "nepříliš šetrných modifikací"

provedli v Hagia Sofii křesťanští rytíři v letech 1203-4 za 4. křížové výpravy. Vyrabovali Konstantinopol tak důkladně, že z chrámů ukradli nejen bohoslužebné náčiní, lustry a vše z drahých kovů, ale strhávali mozaiky, aby ze "zlatých" kostiček (zlatá folie mezi dvěma skleněnými destičkami) vytavili zlato. V každé tesseře ho bylo nulanulanic - ale v těch množstvích...

Na Jeruzalém se už páni rytíři vykašlali. A Konstantinopol se z jejich "pomoci" nevzpamatovala.

K. Janyška 25.10.2018 10:13

Civilizace obchodem pracuje, ale pomalu.

Však ona ty předěly zlikviduje. Křesťany už napravila jakžtaž, i když ne úplně... Dzp.

A. Alda 25.10.2018 10:01

Nejen Turky, ale i jiné musulmany

je třeba z Evropy vyhnat a Cařihrad osvobodit.

S. Netzer 25.10.2018 10:26

Re: Nejen Turky, ale i jiné musulmany

Můžete vyhlásit novou křižáckou výpravu a táhnout proti Turkům, těm psům pohanskejm. Třeba se zde na Psu najdou nějací dobrovolníci, kteří potáhnou s vámi.

D. Stirský 25.10.2018 9:01

V Istanbulu jsem byl asi týden, je to nádherné město.

V článku jsou však nepřesnosti. Dobytím Konstantinopole Mehmedem II. byzantská éra končí jen částečně. Křesťanství se stalo trpěným (nezakázaným) náboženstvím, konstantinopolský patriarcha - byť chud a bezvýznamný - dále vykonával svoji funkci. Muezíni nemají svoji "zkoušku sirén" (tak jsem tomu říkal já) nahránu, ale musí se na mešitu vyšplhat a kvílet osobně. Alespoň tak nám to vysvětlil místní průvodce, že kdesi v Káhiře islámské autority rozhodly, že nahrávky ne. V Istanbulu navíc až tolik muslimů není, je jich o hodně méně než v celém Turecku. Istanbul je totiž hodně multikulturní. Mešity jsou nádherné, stavěl je hlavně architekt Sinan podle Svaté Sofie. Viděl jsem jich asi 14, na překrásných kobercích se klidně můžete vyspat, neb mešita nebyla jen místo modlitby, ale také sloužila k odpočinku, k úkrytu před nepoodou či k výuce. Děcka si tam běžně hrají. Turecké vlaky člověk vidí všude, ovšem ve Španělsku zase byly skoro všude vlajky španělské, takže o nějaký velký nacionalismus nepůjde.

J. Fridrich 25.10.2018 6:20

Opět zajímavé čtení a zajímavé informace od pana Ulče

Opět zajímavé čtení a zajímavé informace od pana Ulče. V Turecku jsem byl 3krát - u Bodrunu, v Kemeru a Antalyi Bylo to ale před " devastátorem " Erdoganem a bylo tam hezky a překvapivě bezvadní lidé..

P. Dvořák 25.10.2018 8:15

Opět zajímavé čtení a zajímavé informace od pana Ulče

Proč vždycky opakujete nadpis?

J. Fridrich 25.10.2018 10:30

Re: Opět zajímavé čtení a zajímavé informace od pana Ulče

A vadí vám to příliš ? Proč se na to ptáte ?