9.8.2022 | Svátek má Roman


Diskuse k článku

ISLÁMSKÝ STÁT: Jak je to možné?

Nedávné a stále horké asymetrické konflikty v Afghánistánu (2001), Iráku (2003) a Libyi (2011) umožňují analogicky zhodnotit situaci samozvaného Islámského státu v Sýrii a Iráku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 10.8.2016 11:35

Je to šílené, odporné,

a základní podstatou problému je Islám. Sunni vs Shia... kdo z koho.. Pravěk..

P. Skřivan 10.8.2016 22:02

Re: Je to šílené, odporné,

Základní podstatou je, že někdo, kdo Islámský státonesmysl vymyslel, chce, abychom si tohle mysleli. Jelikož to tu plácáte Vy, je jasné, že vítr vane z východu ... .

J. Jurax 10.8.2016 23:41

Re: Je to šílené, odporné,

Hm ... a co si tedy myslíte Vy?

A u toho větru - jak daleko z východu - na východ je nejen Rusko, ale taky Čína, Japonsko ... :-)

M. Krátký 10.8.2016 10:03

V podstatě jde o vojenské cvičení

armád všech "velmocí" - vývoj a odzkoušení nových zbraní atd. Jinak si to nedovedu vysvětlit - kdyby skutečně zúčastněné strany chtěly zničit IS - tak to bude trvat max dva týdny - tečka CZ

J. Jurax 10.8.2016 23:47

Re: V podstatě jde o vojenské cvičení

Ano - jenže to by ssebou neslo i tzv. vedlejší ztráty, což si státy proti IS bojující nemohou či nechtějí dovolit. Válka se vede s jednou rukou za zády a humánně.

Kdyby se takhle bojovalo proti Hitlerovu Německu, tak jsme dodnes protektorát.

Třeba zničit IS v Aleppu by nebyl problém - kobercové nálety by z něj nadělaly neobydlenou vypálenou pustinu a z bojovníků IS mleté maso - jenže jsou tam i civilisté, že.

K. Janyška 10.8.2016 8:43

Protože

Obama... Dzp.

J. Lancik 10.8.2016 16:03

Re: Protože

To mate pravdu; Obama. Ten mel pote co Assad pouzil chemicke zbrane proti civilnimu obyvatelstvu poslat US Air Force proti Assadove armade jak predtim slibil. Mohlo to byt vyreseno uz tehdy. Misto toho uveril Lavrovovi, ze se postara aby chemicke zbrane byly zniceny. Jesli byly zniceny vsecky znamo neni, je vsak jiste, ze Rusko dodavkami zbrani a leteckou podporou drzi Assada u moci. Jde jim prece o namorni zakladnu a hlavne ziskalo nove letecke zakladny. Vinen Obabama?

B. Hamáček 10.8.2016 19:44

Re: Protože

Protože , kdyby Obama nasadil pozemní armádu ( že to neudělal jsou i jiné důvody) , tak levičáci celého světa , za mohutné podpory Ruska udělají Američanům peklo , jací jsou to agresoři . To už tady bylo , viz Jugoslávie , neustále to levičácká sebranka omílá . Nebýt amerického zásahu a NATO , tak se tam mydlí dodnes. To ovšem levičákům nevadí !

R. Gramblička 10.8.2016 22:36

Re: Protože

té báchorce o použití chemie ze strany Assadovy armády věří jen hlupáci... a Lancik

J. Václavíková 10.8.2016 22:59

Re: Protože

Té báchorce o Assadově nevině věří jen .......

J. Jurax 10.8.2016 23:51

Re: Protože

No jo, a pravdu tady nikdo nezná. A víra je v tomto případě na prd, protože je funkcí preferencí každého ...

P. Rada 10.8.2016 7:44

Na co autor pozapoměl?

Typuji, že především na informatiku která je základem nejen vojenských operací ale i obchodu s ropou... který hlavně expanzivní válčení vydatně živí.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/388859-islamsky-stat-potrebuje-internet-a-evropa-mu-ho-ochotne-poskytuje.html

Ta mapka rozlohy a hranic IS mi pak přijde také trochu zavádějící a to hlavně v tom, že neukazuje změny hranic v čase - tedy ta území o která se skutečně válčí. Pak totiž uniká pozornosti sice krátká ale stabilní hranice IS s Tureckem - kde se nejspíše naopak "stabilně" obchoduje. Za 2 svět války analogicky udržovalo "stabilní" hranici Německo se Švýcarskem.

J. Mrázek 10.8.2016 0:09

Americké zásobování je funkční..

PROTO (ZNÍ ODPOVĚĎ NA NADPIS).Kdyby Alepo s milionem lidí mělo vymřít, tak nepřestane. Na lidech nezáleží ...

P. Skřivan 10.8.2016 2:01

Re: Americké zásobování je funkční..

Americké asi ne. Nebo myslíte, že by USA podporovalo útoky v EU a všechny evropské tajné služby by to tak nechaly ? Spíš bych řekl, že všechny ty tajné služby dokola opakují, že jde o ruskou záležitost. Jen tomu nikdo moc nevěří, protože většina lidí nemá ani hrubou představu o tom, čeho všeho jsou ruské tajné služby schopny.

Nicméně je tu malý problém: Islámský stát v konečném důsledku pracuje pro civilizovaný svět, protože likviduje všechny bojechtivé nejen na území, které ovládá, ale fakticky po celém světě. Nebo kdo myslíte, že tam jede bojovat ? Pacifista asi ne a pro psychopata je to úžasná příležitost, jak někomu uříznout hlavu a nejít za to na psychiatrii nebo do basy ... . :-)

J. Kanioková 10.8.2016 11:41

Samozřejmě... satan Putin,

kristovanoho.. jak jsem jen na to mohla zapomenout... uff..

J. Václavíková 10.8.2016 11:43

Re: Americké zásobování je funkční..

Je tu ovšem jeden zádrhel. Ti psychopati svými činy na místě vyrábějí další potenciální psychopaty. A pravdou je, že evropským psychopatům nabízejí modus operandi. Cesta vede zřejmě jinudy. Tvrdě stíhat všechny, kdo tu verbují a hlásají fanatický fundamentalistický islám.

T. Kohout 10.8.2016 17:16

Re: Americké zásobování je funkční..

Saudové, Turci podporují islamisty, Irán podporuje ty druhé islamisty. Západ chtěl likvidovat Asada, nikdo pořádně neví proč. Inteligentní diktátor, prý nebyl "demokrat". No, je to pěkný kotlík, co tam vyvřel.

P. Skřivan 10.8.2016 22:00

Re: Americké zásobování je funkční..

Nechci se Vás dotknout, ale psychopaty nelze vyrábět. Pokud si dobře vzpomínám, jejich počet je konstantní a je cca 1% z populace.

Stíhat necivilizované hlupáky, kteří nechápou, čemu se propůjčili nemá valný smysl. Co s nimi pak provedete ? Zde je řešení nasnadě.

J. Václavíková 10.8.2016 22:58

Re: Americké zásobování je funkční..

Jste příliš velký optimista. Pokud vystavíte hlavně vyvíjející se osobnost něčemu tak otřesnému, jako je řádění IS, bylo by spíš zázrak, aby zůstala normální. Bohužel, psychickou deprivací a násilím psychopaty vyrábět lze.