Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

IRSKO: Tři paradoxy

První paradox: Irsko, původně nejchudší země Evropské unie, se právě díky EU stalo během pětatřiceti let spolu s Lucemburskem nejbohatší zemí tohoto společenství, a přesto odmítlo v referendu minulý týden Lisabonskou smlouvu. Kvůli tomu se Evropská unie dostala do krize, a to za situace, kdy v čele dvou nejsilnějších zemí, tedy Francie a Německa, nestojí lidé, kteří by – alespoň soudě podle jejich vystupování – mohli být společně zároveň i hlavními tahouny tohoto projektu.

Navíc se tak stalo v době krize finanční (hypotéční), energetické (nafta se stále zdražuje) a potravinové (vzpomeňme na enormní nárůst ceny rýže). Spojené státy jsou vinou války v Iráku, která byla na úvěr, enormně zadlužené a hypotéční krize vzala statisícům lidí přístřeší nad hlavou.

Bilance je tedy neutěšená. Irové se – jak z některých průzkumů vyplývá a o tom se tu nepíše, s výjimkou MF Dnes – zlobí mimo jiné na nás, na střední Evropu, protože právě z těchto zemí tam mají najednou sedm procent cizinců a necítí se v Irsku jako doma. Tento argument může hrát větší roli, než si připouštíme, uvážíme-li, že nejdůležitější irské struktury byly pro ratifikaci smlouvy, to znamená jak vláda, tak všechny tři důležité politické strany i církev. Lidé, kteří byli proti Lisabonské smlouvě, s animozitou vůči přistěhovalcům uměli v propagandě chytře pracovat, strašili ještě volnější imigrační politikou (a vyššími daněmi), zatímco oficiální pro-kampaň byla proti tomu velmi obecná a začala pozdě.

Řada obyčejných Irů si dle médií také stěžovala na to, že dokumentu nerozumí, že se cítí podvedena tím, že nejde o souvislý text, ale jen o soubor nepřehledných dodatků ke starým evropským smlouvám. Rozporně jistě také působily výroky irských i evropských politiků o tom, že by se po odmítnutí smlouvy mohlo Irsko dostat do izolace. Důležitou roli při odmítnutí zřejmě hrály i námitky, že navrhovaná Lisabonská smlouva oslabuje pozici menších států: Irů je jen pět milionů.

Za pozornost rovněž stojí, že do Irska se sjeli odpůrci Lisabonské smlouvy z celé Evropy a na podporu jejich kampaně šly i peníze odpůrců z celé Evropy: Věděli, že stačí jedno NE a smlouva jde ke dnu.

Druhý paradox, na který nesmíme zapomenout, je paradox krize: Tak jako konflikt v Iráku dal neuvěřitelně rychle dohromady Schrödera s Chirakem, kteří nejprve k sobě měli daleko, mohla by současné neshody mezi Merkelovou a Sarkozym odstranit prohlubující se kumulace krizí, a tím pádem by evropský projekt mohl dostat novou dynamiku. Zatím se Německo a Francie dohodly jen na pokračování ratifikačních procesů a vyzývají k tomu i ostatní země. Osmnáct, respektive jednadvacet zemí již smlouvu schválilo, počítáme-li i ty, kde chybí jen souhlas horních komor.

Jen jedno se zdá být v tuto chvíli jisté: Evropská unie se v nejbližších letech rozšíří nanejvýš o Chorvatsko, další rozšiřování bude jistě zastaveno.

Třetí paradox je český: I my, podobně jako Irsko, jsme ze střední Evropy zatím asi na vstupu do EU nejvíc vydělali, a přesto je u nás nejvíc euroskeptiků.

Zřejmě ty země, které se na budování sjednocené Evropy nepodílejí celých padesát let, mají k projektu poněkud volnější vztah a jejich rychlý ekonomický vzestup jim pak snáze stoupne do hlavy.

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Tomáš Vodvářka
14. 9. 2024

Aspoň si to myslí ten, kdo prodává tento slogan s portrétem Vladimíra Uljanova. Vedle něj je tam i...

Jan Bartoň
14. 9. 2024

Ona tak zvaná světová média jsou ale zejména média dlouhodobě fandící demokratům v USA.

Lubomír Stejskal
14. 9. 2024

Dva hrůzné příběhy, dva panovníci téže dynastie, otec a syn, a zcela odlišný přístup.

Jan Ziegler
14. 9. 2024

Vlak svobody projel na svobodu z komunistického otroctví.

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Aston Ondřej Neff
13. 9. 2024

Potopeň je cosi mezi povodní a potopou a meteorologové nás ujišťují, že něco takového nás o víkendu...

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Václav Vlk st.
13. 9. 2024

Vše nasvědčuje tomu, že se Západ snaží znovu vyjednat jakousi novou mnichovskou dohodu na úkor...

Tomáš Guttmann
12. 9. 2024

Televizní debata ovlivní volby méně než účast neoprávněných voličů.

Lidovky.cz, ČTK
15. 9. 2024

Extrémní počasí se zhoršuje v neděli i ve střední Evropě. V polském Dolnoslezském vojvodství se...

dyn Josef Dyntr
15. 9. 2024

Hasiči v neděli do dopoledních hodin zasahovali v Česku u více než tří tisíc událostí. Na většině...

stk Stanislav Kamenský, Rostislav Hányš, lem Lenka Muzikantová, ČTK
15. 9. 2024

Vytrvalé silné deště celou noc nadále zhoršovaly situaci na řekách v Olomouckém kraji. Hasiči jsou...

ČTK, Lidovky.cz
15. 9. 2024

Hanušovice na Šumpersku dopoledne zatopila povodňová vlna, většina lidí zůstala v domech a nestihla...

Václav Hořejší
15. 9. 2024

V posledních týdnech přibývá pacientů nakažených koronavirem SARS-CoV-2 (nadále mu budu říkat...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz