19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

ÍRÁN: Za vaši i naši svobodu?

Mahsa Amini byla dvaadvacetiletá íránská občanka kurdské národnosti. Šestnáctého září ji v Teheránu zadržela hlídka náboženské policie kvůli nedbale nasazenému hidžábu (nošení šátku je pro ženy v Íránu zákonná povinnost). Sedmnáctého už byla mrtvá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 4.10.2022 17:39

Dnes vypukla ve francouzském parlamentu další potyčka vyvolaná feministkami. Poslankyně afrického původu Danièle Obono se mimo jiné snažila prosadit jeden z požadavků feministických neziskovek, roční rozpočet jedné miliardy euro ( 25 miliard KČ ) na boj proti domácímu násilí vůči ženám.

O. Machluf 5.10.2022 22:27

To je rozumný požadavek.

O. Machluf 5.10.2022 22:27

To je rozumný požadavek.

M. Grundmann 5.10.2022 23:11

Mně to připadá jako nesmysl. Spíš bych zahájil informační kampaň, že se každá žena může kdykoliv odstěhovat od svého muže, pokud dochází k násilí. Osobně mi uniká, proč se někdo nechá bít, když se může jednoduše odstěhovat. Na to člověk nemusí mít schopnosti Kajínka, aby odněkud unikl.

M. Grundmann 4.10.2022 12:37

Tento boj za emancipaci žen je třeba chápat v celosvětovém kontextu. Ve Francii došlo nedávno k pro nás zábavné příhodě. Předseda strany zelených Julien Bayou byl nařčen svou bývalou přítelkyní z psychického násilí. Byl donucen odstoupit z funkce předsedy strany a předsedy poslaneckého klubu. V rámci jeho strany si feministky vytvořily zvláštní vyšetřovací výbor, který kontaktuje všechny bývalé partnerky tohoto muže a organizuje sledování jeho soukromého života.

Bývalá partnerka se nedávno pokusila o sebevraždu, ale byla včas zachráněna. Rozhodla se svému bývalému partnerovi nyní pomstít za jeho mysogynní, psychofobní a validistické chování. Většina z nás asi nezná význam těchto termínů. Psychofobní znamená diskriminační vůči osobám trpícím psychickými a psychiatrickými poruchami. Validista je zase člověk, který diskriminuje hendikepované osoby.

Tato aféra je jedním z mnoha příkladů toho, kam vede emancipace žen a vstup ženského myšlení do veřejného života. Odpor Íránců k takovéto společnosti je pochopitelný.

M. Grundmann 3.10.2022 17:46

Většina lidí si neuvědomuje, že Írán nebuzeruje své ženy jen tak bezdůvodně. Hlavním smyslem této buzerace je mimo jiné snížení konkurence mezi ženami a tím snižování konfliktů ve společnosti.

Různé islámské oděvy nejsou pro ženy tak nevýhodné, jak si to řada lidí myslí. Žena stráví méně času u kadeřníka, na kosmetice, méně se musí líčit apod. Nemusí soutěžit s konkurentkami v tom, kdo je nejpěkněji oblečený. Žena je tak ve skutečnosti svobodnější, protože není pod neustálým tlakem okolí na to, jak vypadá. Omezováním styků mezi muži a ženami rovněž klesá nebezpečí nevěry ze strany jejich partnera a pravděpodobnost jeho odchodu s jinou ženou.

Systém je výhodný i pro řadu mužů. Klesá možnost kontaktů žen s různými muži, tím pádem i konkurence mezi muži, pravděpodobnost nevěry manželky, jejího odchodu atd. Ženy mají rovněž menší výběr mužů a jsou tak logicky méně náročné než západní ženy, které mohou randit okamžitě s téměř kterýmkoliv mužem kdekoliv na světě.

Ve srovnání se všemi těmito výhodami jsou podobná omezení pro velké množství lidí zcela přijatelná. Proto se západním intelektuálům daří tak málo tyto zvyky rušit, i přes velmi tvrdý nátlak úřadů v západních zemích.

J. Jurax 3.10.2022 18:18

Nojo, hezký, akorát ne pro ty buzerované ženy.

Kadeřníka, natož kosmetika lze minimalizovat a líčit se taky netřeba i bez hidžábu.

A že ženy jsou svobodnější, protože jim nemusí záležet na tom vypadají, protože mají omezenější styk s muži a tudíž maji menší výběr mužů, jak píšete - to je zajímavá myšlenková konstrukce vskutku hodná senilního ajatolláha. Ještě jste opomněl, že si taky nemusí holit nohy a utrácet za tetování ...

Uplatnil byste hidžáb i na muže? Nemuseli by se holit aniž stříhat a nebyli by handicapováni třeba pubertální uhrovitostí, zanedbaným chrupem a vůbec vzhledem - hidžáb skryje křivé nohy, otylost i absenci svalů - nemuseli by utrácet za fitko ...

M. Grundmann 3.10.2022 19:10

Žil jsem několik desítek let mezi muslimy a mám mezi nimi i hodně přátel. To, co píši, jsou názory muslimů a muslimek. Muslimské ženy si skutečně pochvalují, že se nemusí nijak upravovat, chodit k holiči, mýt a česat si vlasy apod. Jenom si nasadí islámský šátek, dlouhé šaty a mohou vyrazit ven. To není humor, je to realita a názor velkého množství muslimských žen na celém světě.

Pro muže hidžáb povinný není, ale osobně by mi vůbec nějaký takový oděv nevadil. Nemuset se holit ani stříhat, nebýt handicapován pubertální uhrovitostí, zanedbaným chrupem a vůbec vzhledem - hidžáb skryje křivé nohy, otylost i absenci svalů - nemuset utrácet za fitko - vy mi mluvíte přímo z duše. Kdyby to bylo možné, okamžitě bych byl pro ! R^R^

J. Jurax 3.10.2022 19:33

No, jak se zdá, v Íránu je dost muslimek i muslimů, co tohle stanovisko nesdílí.

I když patrně hidžáb a smrt dívky rukama strážců ctnosti je jen rozbuškou protestů, jejichž důvody budou hlubší.

J. Anděl 3.10.2022 20:59

Velkého množství ano, všech ne, kdo ví, zda nadpoloviční většiny.

Navíc lidé si obvykle pochvalují to, na co jsou zvyklí. Já jsem s našim systémem taky dost spokojený.

Za fitko utrácet nemusíte, pupek snadno schováte za volant dostatečně silného vozu.

Což není můj případ, ale zase mě baví fitko, tak si každý najde, co mu vyhovuje.

:-)

P. Diviš 3.10.2022 18:20

Nejste vy mohamedán? :-P

J. Anděl 3.10.2022 20:56

Jak vy si vlastně přestavujete vhodné uspořádání s ohledem na správnou roli ženy? Která instituce, která role by měla ženě určovat partnera? Která je schopná zohlednit psychologické i biologické aspekty konkrétního páru. Dříve to řešil buď de facto obchod (ten nezohlednil biologii ani psychologii, jen majetkové poměry), případně složité domluvy mezi rodinami s pomocí astrologů atp. To vám připadá jako vhodné? Případně jiný model?

M. Grundmann 3.10.2022 21:11

Současný neregulovaný stav je asi nejhorší. Všechny ženy hledají toho úplně nejlepšího partnera a navzájem si konkurují. Cílem výběru partnera každé ženy je nalézt takového partnera, aby společní potomci měli také potomky. Pokud část žen hledá pouze ideálního muže, musí hledat ideálního muže i zbytek žen, protože jinak by riskovaly, že jejich případný syn nebude dostatečně konkurenceschopný a nebude sám mít potomky. Výsledkem je něco jako bublina na finančních trzích, kdy téměř žádný muž není dostatečně dobrý. Přitom nedostatečně dobrý je pouze kvůli možnosti žen si zcela volně vybírat partnera a zvyšovat nároky do nekonečna.

Pokud má žena vysokou pravděpodobnost, že její děti budou mít také děti, tak pro ni kvalita partnera není zas tak důležitá. Pokud však vládne tvrdá konkurence, výběr partnera je velmi důležitý a reprodukční proces se zhroutí.

J. Poláček 3.10.2022 22:06

"Pokud má žena vysokou pravděpodobnost, že její děti budou mít také děti, tak pro ni kvalita partnera není zas tak důležitá. " :-):-):-) ;-D;-D;-D 8-o ;-)

Tohle pronést na libovolné přednášce genetiky či teorie evoluce, tak posluchárná vybuchne smíchy jak přehřátej papiňák.

Pane, právě jste se stal autorem trháku ! Zařazuji do archivu kuriozit.

M. Grundmann 3.10.2022 22:20

Co je na tom absurdního ? Například u královských rodů v minulosti tomu tak bylo. Některé královské rody dokonce fyzicky zdegenerovaly. Ostatně výběr partnera nesouvisí přímo se skutečnou kvalitou partnera, někdy to může být i naopak. Příkladem je páv. Kvalitou partnera je ve skutečnosti pouze to, že ho jako kvalitního považují ostatní.

M. Grundmann 3.10.2022 23:05

Mimochodem, variabilita lidského genomu je nedostatečná a snižování variability sexuální selekcí je spíš kontraproduktivní. Lidstvo může zcela úspěšně fungovat s mírnější sexuální selekcí než u jiných živočišných druhů.

J. Anděl 3.10.2022 23:27

Díky. To není přímo odpověď na mojí otázku, ale taky je to zajímavé. Připadá mi to ovšem - z pohledu mého pozorování a životní zkušenosti - příliš teoretické. V reálném světě kolem mě ženy - vesměs nikoliv ideální - jsou s muži, a to nikoliv s ideálními. A mají s nimi děti. A široko daleko není nikdo, kdo by šel nazvat ideálním.

Nicméně k té mojí otázce - jakou formu či systém výběru a přidělování žen mužům (či získávání žen muži či jak jinak byste to formuloval) považujete za ... ne-li ideální, tedy pak které považujete za vhodné a funkční, historicky osvědčené.

M. Grundmann 3.10.2022 23:43

Historicky se například osvědčil systém, kdy společnost vyvíjí nátlak na ženy, aby do určitého věku založily rodinu a nečekaly na ideálního muže.

J. Anděl 4.10.2022 6:44

Takže myslíte tlak rodiny a zvyku mezi lidmi, nikoliv oficiálního systému (církev/imámové, stát).

To do nějaké míry existuje pořád, samozřejmě jinak než dřív, ale je to právě to, co se podle mě pravděpodobně "samo" do jisté míry vyladí.

To ovšem nejde srovnávat s nucením iránského režimu.

M. Grundmann 4.10.2022 9:26

Společnost vždy vyvíjela tlak v tomto směru, jak oficiální, tak neoficiální. Ale nespokojenost s chováním dnešních mladých žen není jen v muslimských zemích. Boj o právo na potrat je jenom záminkou k tomu, aby byly mladé ženy nuceny žít v rámci rodiny a ne mimo tradiční rodinu. Íránský režim i Tálíbán se jenom snaží dosáhnout toho, aby se mladé ženy vdávaly mladé jako dřív, nezůstaly svobodné až do 35 let a nerandily pořád na Tinderu. Státní tlak nahradil dříve rodinný a ekonomický tlak, které zmizely. Podobný boj probíhá i v Polsku nebo v USA, pouze není tak jasně řečený.

F. Zrcek 3.10.2022 17:10

Taky jim fandím, ale je to vosí hnízdo, ta dnešní Persie. Nicméně uhnil brežněv a jeho dědkostroj, proč by neuhnil khamenei. Otázka je, jaké stvůry vylezou, až k tomu dojde.

V. Novak 3.10.2022 16:59

Navštívit tu civilizaci není problém.

M. Kechlibar 3.10.2022 19:15

Problém je ten, že přitom musíte interagovat s tak odporným režimem a ještě jej finančně podpoříte (vízové poplatky, daně atd.). Na platy Basídžů fakt nechci přispět ani korunou.

Problém je i nenulové riziko, že se zrovna za vašeho pobytu nějak přiostří mezinárodní situace a vy se stanete jedním z živých rukojmí. Určitá tradice by v tom byla, viz 444 dní držení rukojmí v americké ambasádě.

J. Sládeček 3.10.2022 16:11

A co je vám do Íránu? Že neřešíte augiášovy chlévy v havlostánu.

H. Lukešová 3.10.2022 16:26

Jenže jde také argumentovat, co je nám do Ruska a Ukrajiny, Izraele a palestinských teroristů, USA, Iráku, Afghánistánu, Sýrie, Srbska a Kosova atd. atd.? V novinách se píše i o zahraničních událostech, ne jenom o těch domácích...

L. Kuča 3.10.2022 17:07

Kdybyste musel žít nějaký ten rok v Iránu, ideálně s iránským občanstvím - jo, je tam plno krás přírodních i lidskou rukou vytvořených, plno lidí ochotných pomáhat (už kvůli nim mi přijde unfair se k nim otočit zády) - tak byste se ještě radostně se slzami v očích vracel do Vámi zjevně opovrhovaného havlistického chlíva.

P. Diviš 3.10.2022 18:21

A vy řešíte? Jak?

J. Jurax 3.10.2022 18:23

Protože článek je o Íránu.

Článek o augiášových chlévech v havlostánu bych očekával od Vás. Napište jej, Aston Vám to rád uveřejní a my se aspoň zasmějeme ... :-)

M. Kechlibar 3.10.2022 19:16

Jo, milý pane čtenáři, já nemůžu za to, že váš duševní obzor končí u Hodonína.

J. Poláček 3.10.2022 22:13

;-D