ÍRÁN: Připadal jsem si jako za socialismu
Tedy o více než třicet let mladší. To když jsem se seznámil s rafinovaným vyjádřením prvního íránského viceprezidenta (mají jich tam dvanáct) k současným nepokojům.
Ty jsme zaznamenali na konci posledního prosincového týdne. Někteří Íránci mají zkrátka plné zuby poměrů v ajatolláhovském režimu a vyšli do ulic. Vadí jim ledacos: nedobrá ekonomická situace (mají vysoko do žlabu, tíží je vysoká míra inflace a nezaměstnanost), korupce, porušování lidských práv, angažmá jejich země v zahraničních konfliktech, nesvoboda.
Protivládní demonstrace, jejichž účastníky musíme obecně považovat za hrdiny, protože v každém typu diktatury je podobné angažmá krajně nebezpečné (snad si to ještě pamatujeme z předlistopadového období u nás), samozřejmě přečíslí manifestace na podporu režimu, které probíhají v Íránu paralelně a mají charakter jakési „anticharty“.
Jejich účastníci přijali prohlášení, v němž podle agentury FARS odsoudili veškeré kroky, které zoznovaly antirevoluční síly a špionážní centrály USA, Británie a Izraele (obr. 1). V „průvodu poslušných“ jsme mohli vidět hesla (obr. 2), která íránskou ekonomiku ani zbla nepozvednou, ale nenávist vůči Izraeli musí být, i kdyby na chleba nebylo.
A nakonec – první viceprezident Eshaq Jahangiri. Citován agenturou FARS v článku „Iranian Government Assures Nation of Addressing Economic Concerns“ (obr. 3) slíbil, že vláda zdvojnásobí úsilí o vyřešení ekonomických problémů. Zdůraznil, že ekonomika země je „celkem vzato na správné cestě navzdory určitým nedostatkům“. (Podobně se vyjadřovala i komunistická propaganda: výstavba socialismu je OK, až na nějaké ty lapálie, byť to bylo přesně obráceně – ekonomika nebyla OK a nešlo o lapálie.)
Viceprezident přiznal, že ceny některých komodit mohly zaznamenat nárůst, ovšem i to má svůj důvod, nicméně vláda je povinna ceny revidovat (když už režimu teče do bot a lidé jsou v ulicích, že? - LS).
Jahangiri dále varoval, že některé strany zneužily ekonomické otázky jako záminku, aby poškodily vládu, a uvedl, že ti, kdo za takovými pokusy stojí, by měli být okamžitě identifikováni. (Dělali to komunističtí mocipáni jinak?) To pro svobodymyslné Íránce nevěstí nic dobrého.
Zdůraznil také, že varování a směrnice vůdce islámské revoluce ajatolláha Sajjida Alího Chameneího by měly být brány vážně, aby hrozby nedostaly šanci a vyzval všechny politické skupiny v zemi, aby se spojily a pomohly vyřešit její problémy. (Není to varianta výzev komunistické propagandy, abychom se řídili myšlenkami toho či onoho generálního tajemníka pronesenými na tom či onom partajním sjezdu a semkli se pod praporem KSČ a pokračovali neohroženě na historické cestě vstříc lepším zítřkům?)
Málo platné, totality se nezapřou, ať už mají barvu hnědou, rudou nebo zelenou. O to větší ocenění si zaslouží anonymní íránská dívka, jejíž fotografie obletěla svět internetu (obr. 4).
Co říci na závěr? Snad jen popřát íránskému lidu, aby netrvalo dlouho a zbavil se onoho děsivého ajatolláhovského jařma a začal svobodně dýchat. Je to mé přání národům té země do občanského roku 2018.
*****
obr. 1/ Záběr agentury FARS datované 30. 12. 2017 z prorežimní manifestace Íránců. Pod obrázkem informace o rezoluci účastníků, kteří odsuzují aktivity protirežimních sil a americké, britské a izraelské špionáže s cílem vyvolat v Íránu nepokoje a protivládní nálady.
obr. 2/ Recept na oživení íránské ekonomiky: Pryč s Izraelem. Jak prosté - na papíře. (Zdroj: Web Times of Israel)
obr. 3/ Íránský první viceprezident Eshaq Jahangiri na webu agentury FARS. Foto pod titulkem článku, v němž se píše o jeho vyjádření k současným nepokojům (viz výše v blogu).
obr. 4/ Odvážný symbol současných nepokojů. Dívka, která sejmula z hlavy hidžáb a mává s ním jako symbolem nesvobody. (Zdroj: Twitter/ Sepi B) --- Podle nepotvrzených zpráv serveru Jpost.com z 31/ 12/ 2017 byla 28. prosince zatčena.
Zásadní rozdíl
Mladé íránské ženy před revolucí.
obr. 5/ Zdroj: Twitter/ Lisa Smith
Mladé íránské ženy po revoluci, tedy i dnes.
obr. 6/ Zdroj: Twitter/ Lisa Smith