ÍRÁN: Krvavá dohra případu Arvina Ghahremaniho
V Íránu byl dne 4.11.2024 popraven 20letý íránský Žid Arvin Ghjahremani za údajnou vraždu 40letého muslima Amira Šokrihi. Ghahremani byl odsouzen k trestu smrti za vraždu, když jednal v sebeobraně. V roce 2022 sedm mužů přepadlo v tělocvičně Ghahremaniho ve městě Kermánšáh. Jeden z nich, Šokri, který Ghahremanimu údajně dlužil peníze, ho napadl nožem, avšak v následné rvačce Ghahremani stejným nožem útočníka pobodal a ten nedlouho poté zemřel.
Ghahremani byl zatčen a odsouzen za vraždu muslima, přestože se bránil a nebyl útočníkem.
Popraven měl být již v květnu letošního roku, ale mezinárodní tlak a tlak organizací na ochranu lidských práv na zrušení rozsudku přiměl Írán k odložení popravy.
Podle íránského práva se příbuzní obětí vraždy mohou rozhodnout přijmout peněžité vyrovnání a ušetřit život vraha.
Židovská komunita také spolupracovala s rodinou muslima a snažila se ji přesvědčit, aby se obrátila na soud s žádostí o zrušení rozsudku, ale toto úsilí bylo naprosto marné. Šokrího rodina nabídku peněžního odškodnění odmítla a trvala na vykonání trestu.
Podle skupiny Iran Human Rights (IHR) se sídlem v Oslu Ghahremaniho rodina během soudního procesu uvedla, že „klíčové chyby v případu byly záměrně ignorovány“ a že jeho činy na záchranu oběti nebyly vzaty v úvahu. Ghahremaniho příbuzní rovněž řekli, že Arvin nebyl dostatečně zastupován svým obhájcem.
„Uprostřed hrozeb války s Izraelem dnes Islámská republika popravila Arvina Ghahremáního, íránského židovského občana,“ uvedl v prohlášení ředitel skupiny Mahmúd Amírí-Moghadám. „Stejně jako mnoho dalších odsouzených k trestu kisas měl i Arvinův případ a soudní proces značné nedostatky. Kromě toho však byl Arvin Žid a institucionalizovaný antisemitismus v Islámské republice nepochybně sehrál při výkonu jeho trestu zásadní roli.“
Íránský trestní zákoník je částečně založen na islámském právu šaría, které za některé zločiny vyžaduje qisas neboli naturální odplatu, ale v případě neúmyslného zabití povoluje jako přijatelnou kompenzaci vyplacení „krvavých peněz“ rodině zemřelého. Podle prohlášení íránských židovských představitelů, které se v květnu rozšířilo na Telegramu, však rodina oběti opakovaně odmítla nabídku platby, známé jako diyat, a pokusy židovské komunity zprostředkovat tuto záležitost s islámskými představiteli byly neúspěšné.
Ghahremání patřil mezi přibližně 8 500 Židů, kteří stále žijí v Íránu po odchodu většiny z kdysi početné židovské populace po revoluci v roce 1979, kdy se vlády ujali islámští vůdci.
https://www.israelnationalnews.com/news/398583
https://www.jns.org/report-iran-executes-jewish-man-for-fatal-stabbing/