19.4.2024 | Svátek má Rostislav


ÍRÁN: Kdo blahopřál „řezníkovi z Teheránu“

9.7.2021

Izrael razantně odsoudil zvolení nového íránského prezidenta Ebráhíma Raísího. Izraelský premiér Naftali Bennett k tomu jasně řekl: „Ze všech, které mohl Chameneí vybrat, zvolil kata z Teheránu. Muže, který je nechvalně známý mezi Íránci po celém světě kvůli tomu, že vedl popravčí čety, které v průběhu let zabily tisíce nevinných Íránců.“

Zvolení ultrakonzervativce Raísího za novou hlavu Íránu je špatnou zprávou pro svět.

„Řezník z Teheránu Ebráhím Raísí byl mezinárodním společenstvím po právu veřejně odsouzen za svou roli v mimosoudních popravách více než 30 tisíc lidí,“ uvedlo podle CNN Prima News izraelské ministerstvo zahraničí po Raísího vítězství ve volbách.

Přezdívku řezník z Teheránu přidělil tomuto fanatickému muslimovi židovský stát právem. Ten se totiž v úloze předsedy Nejvyššího íránského soudu dopustil justičních vražd mnoha nevinných lidí. Jednalo se o odpůrce islamistického režimu, mnozí také zmizeli beze stopy, jiní byli brutálně mučeni.

Zvolení Raísího íránským prezidentem se také vymyká běžným demokratickým standardům. Prezidentské kandidáty totiž nejdříve vybírá dvanáctičlenná Rada dohlížitelů v čele s duchovním vůdcem Íránu, který má v zemi největší moc, ajatolláhem Alí Chameneím. Tato instituce u všech uchazečů o prezidentský post zjišťuje znalost islámu, zkoumá jejich loajalitu k islamistickému režimu a politické názory. A letos dohlížitelé výrazně usnadnili Raísímu cestu k vítězství, když jeho potenciální liberálnější protivníky z volebního klání vyřadili.

Velký nebezpečím pro svět jsou postoje nové hlavy státu k íránskému jadernému programu. Raísí je stoupencem jeho zásadního urychlení. Nelze se tedy Izraeli divit, že vyzývá svět, aby nejednal s Íránem o obnovení jaderné dohody z roku 2015. Židovský stát podpořili i Spojené státy americké. Prezident Joe Biden zdůraznil, že pokud bude ve funkci, nedovolí Íránu, aby získal jaderné zbraně. To je správný přístup, ovšem v tom případě by Biden měl následovat svého předchůdce Donalda Trumpa a trvat na odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem, který jí podle všeho stejně nedodržuje. Snahy Washingtonu o obnovení jednání s Teheránem o jádru jsou naivní a schizofrenní.

Ovšem Ebráhím Raísí má i své příznivce. S gratulacemi k jeho zvolení přispěchali ruský prezident Vladimír Putin, turecký prezident Recep Erdogan, dále představitelé arabských muslimských teroristů z Hizballáhu, palestinských Hamásu a Islámského džihádu. Věru vybraná společnost. Putin podle webu lidovky.cz ve svém blahopřání uvedl, že chce dále rozvíjet konstruktivní dvoustrannou spolupráci mezi Ruskem a Íránem, a ruské velvyslanectví v Teheránu sdělilo „připravenost k posilování vztahů s islámskou republikou ve všech směrech“.

Co k tomu dodat? Jindy totiž šéf Kremlu hlásá, že Izrael je důležitým spojencem Ruska v boji s mezinárodním terorismem, aby nyní podpořil stát, který vyzbrojuje muslimské fanatiky útočící proti Izraeli. Rusko se snaží být důležitým hráčem na mezinárodním poli, a tak se snaží nikoho si v této oblasti nerozhněvat. Jenomže to nejde do nekonečna. To je, jako kdyby někdo se za II. světové války lísal jak k hitlerovskému Německu, tak k státům protinacistické koalice. Írán je zemí zla, tamní islamističtí vůdci nenávidí Židy a vyhrožují jim likvidací.

Snaha o dohodu s íránskými islámskými fanatiky je asi na stejné úrovni, jako byly dříve aspirace o dohodu s nacistickým Německem. Se zločinci se zkrátka nejedná.

Důležitější než sebekrásnější slova, jsou však skutky. Rusko sice vykládá, jak stojí za Izraelem, ovšem to jsou jenom prázdné řeči. Když má dojít k činům, tak Moskva se pokaždé zařadí do tábora nepřátel Jeruzaléma, například při hlasováních v OSN a jiných mezinárodních institucích.