Neviditelný pes

ÍRÁN: Izraelská odhalení

3.5.2018

Íránský atomový program nikdy nebyl a není o mírovém využití. Důkaz dodal Mossad.

Věčně se usmívající íránský ministr zahraničí Javad Zarif si v neděli 30. dubna odpoledne na Twitteru dělal legraci z izraelského premiéra. „Kluk, který pořád křičí na poplach, je opět v akci. Bez ohledu na fiasko s karikaturou v OSN. Jenom některé lidi můžete oklamat tolikrát.“

Byla to reakce na odpolední oznámení Benjamina Netanjahua, že vystoupí se zásadním prohlášením týkajícím se íránského jaderného programu. Zarifovy posměšky bledly již s přihlédnutím k tomu, že Netanjahu zrušil některé body programu a měl vystoupit v Tel Avivu na ministerstvu obrany a ne jako obvykle ve svém sídle v Jeruzalémě. Zarif sám jistě v 20:00 izraelského času zbledl také.

V únoru 2016 izraelští agenti zjistili, že jako opuštěný sklad se tvářící budova v jednom jižním distriktu Teheránu ve skutečnosti skrývá něco zajímavějšího, a budovu od té doby nespustili z očí. V roce 2017 se jejich podezření potvrdilo, do budovy byla sestěhována dokumentace k íránskému zbrojnímu jadernému programu. Jak řekl Netanjahu při prezentaci: „Jenom několik Íránců vědělo, kde to místo je … a také několik Izraelců.“ Jedné noci v lednu tohoto roku izraelští agenti vnikli do budovy, pobrali půl tuny dokumentace a ještě té samé noci ji přepravili do Izraele. To, co premiér v živém přenosu prezentoval, je dechberoucí ukázka schopností izraelských tajných služeb. Agenti ze sejfů v utajené budově uprostřed metropole úhlavního nepřítele Izraele získali 55.000 stránek dokumentů a dalších 55.000 souborů na 183 CD. Jak píše politická komentátorka Caroline Glick, „Izrael ukázal, že má přístup ke všemu, co chce. Zítra může přinést Chameneího umělé zuby.“

Prezident Trump byl o akci informován již v lednu, při návštěvě šéfa Mossadu Jossi Cohena ve Washingtonu, a Izraelci se pustili do podrobné analýzy všech dokumentů. O přesném načasování odhalení není pochyb, blíží se 12. květen, kdy má Trump rozhodnout o dalším postoji USA k dohodě JCPOA*, a i to, že Netanjahu v první části vystoupení hovořil anglicky, nasvědčuje tomu, že odhalení má za cíl pohnout především státy EU, aby se ke kritickému postoji k dohodě JCOPA připojily.

Co izraelský premiér ve svém pečlivě připraveném představení světu ukázal? Důkazy o tom, že Írán v letech 1999 až 2003 připravoval atomovou zbraň v projektu zvaném Amad, důkazy přesvědčivé detaily i rozsahem. Dokumenty obsahují detailní plány, korespondenci, videa, plány, schémata a počítačové simulace. Neobsahují jenom údaje o bombě, ale také o konstrukci hlavic a možnostech propojení s raketovými nosiči. V důsledku ukazují jasně, že Írán v roce 2015, kdy s ním světové mocnosti uzavřely dohodu o jaderném programu, lhal a že lže dál. Netanjahu ve svém vystoupení pustil několik videozáznamů íránských vůdců, kteří lžou v rozhovoru, v projevu v Teheránu i v projevu na půdě OSN, že Írán nikdy nepracoval na jaderných zbraních. Izraelská odhalení deklasují Obamou velkohubě vychvalovanou dohodu s Íránem na cár papíru.

Netanjahu v hodinách následujících po vystoupení v telefonických rozhovorech ujistil světové státníky, že se s nimi Izrael podělí o poznatky získané Mossadem v Teheránu. Reakce jsou různé. Pohrobci Obamovy administrativy pohrdavě trousí poznámky, že to, co Izraelci odhalili, dávno věděli, že to na věci nic nemění. Nejděsivější reakce jsme se ale bohužel dočkali od Federiky Mogherini, která v zahraniční politice zastupuje EU, a tedy i nás. Prohlásila, že „neviděla argumenty, že Írán nedodržuje jadernou dohodu“. Slepá bývalá komunistka a přítelkyně Jásira Arafata zřejmě neviděla ani to, že Írán dohodu nedodržuje již léta a v různých bodech. Tak například nikdo nemůže zaručit, že Írán dodržuje celou sekci dohody, kde se hovoří o zákazu vývoje různých komponentů a technologií pro jaderné zbraně, protože Írán nikdy nikoho nepustil do žádného vojenského zařízení. Írán dohodu porušil například několikrát i v oblasti produkce těžké vody. Jak je možné, že to zůstalo bez reakce protistrany? Írán prostě odmítl dodat požadované informace a Obamova administrativa se přestala ptát. Tak jednoduché to je.

Kritici Netanjahuova vystoupení z EU a liberálové z USA říkají naprosto nehoráznou věc. Prý vždy věděli, že Írán lže, a právě proto s ním uzavřeli dohodu. To se zdravý rozum zdráhá pochopit.

Co nové informace bezprostředně znamenají pro Českou republiku? Doufejme, že to, že komunistický návrh zrušení zákazu dodávek pro jadernou elektrárnu v Búšéhru bude v druhém čtení v parlamentu hladce zamítnut. Jenom nezodpovědný dobrodruh by byl schopen v této situaci hlasovat pro cokoliv, co ulehčuje Íránu jeho atomové ambice.

* Joint Comprehensive Plan of Action

Vystoupení izraelského premiéra:zpět na článek