25.2.2021 | Svátek má Liliana


Diskuse k článku

ÍRÁN: Byl zabit šéf jaderného programu

V pátek byl nedaleko Teheránu zavražděn hlavní strůjce a šéf íránského jaderného programu Mohsen Fachrízádeh. Ačkoli jeho jméno na Západě moc lidí neznalo, byl to jeden z nejdůležitějších lidí v Íránu a jeho smrt bude mít ještě větší dopad než lednový americký atentát na velitele íránských Revolučních gard Kásema Solejmáního.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kadeřábek 30.11.2020 13:51

12. - 14. 11. 2020 Raketový útok 200 raket.

J. Poláček 30.11.2020 13:56

Pane Nováku, vaší logice rozumím. Perfektně se hodí do ideálního světa. Potíž je v její implementaci do světa reálného. Co bylo platné Židům za války že uposlechli výzvu a nastoupili do vlaku, Arménům v Osmanské říši ..., Ukrajincům v SSSR. 193? Je to blbé takhle se na svět dívat ale Irán s prominutím "taky" vysí....á i jiné země než je Izrael a představa že dáte nabroušený nůž do ruky psychopatovi je normálně lidsky na podělání se strachy. Na kontejnerové pumy nemají Izraelci patent a na cílené likvidace také né. O tom jak se likvidují nežádoucí osoby by mohli sepisovat v staré perzii hotové eposy. Mám za to, že Izrael má pojistku v podobě A-zbraní a Irán by to chtěl také. Máme to chtít ve jménu spravedlnosti ?

J. Novák 30.11.2020 16:38

To nevím jestli to máme vyloženě chtít. Ale mohli bychom ho chápat. Podívejte se na Libyi. Vzdala se jaderných zbraní a jak skončila. Je tam už deset let občanská válka. V našem webu o hospodářství se popisovala před naším zákrokem jako stabilní země vhodná k obchodování.

No a pak jsme jí vysmahli, včetně toho že jsme Kadáfího nechali umučit nějakou pěknou sběří. Je hezké pak něco řákat o lidských právech Zlikvidovali jsme budoucnost minimálně jedné či spíše více generací. Čím nás vojensky ohrožovala? Ničím.

Myslím že tohle se nedá už ospravedlnit nijak. Irán může být pro Izrael hrozbou ale Libye nebyla hrozbou pro nikoho. Pokud budete něco říkat o terorizmu, tak si uvědomte, že tím bychom mohli ospravedlnit vyvraždění poloviny lidstva.

Osobně bych si na místě těchto zemí jaderné zbraně také pořídil. Jinak Vás nikdo nebere vážně a dopadnete jako země v troskách.

K. Lilibínský 30.11.2020 15:37

jo a ty rachejtličky na něj střílí teplý golfský proud.

A proč by zrovna Israel si měl od nějakých lidožroutů nechat kontrolovat své jaderné zbraně.

Oni si je Židi totiž vynalezli, pravda za americké peníze, ale ti jediní je mají legálně. Ostatní využívají jejich how know. A neplatí autorské poplatky. Takže sorry...;-D

J. Lukavsky 30.11.2020 16:42

"Vražda zůstane bohužel vždy jen vraždou" Vražda na tyranovi není zločinem - vzpomínáte kdo to řekl? Profesor zvaný "Vyšší princip". Kdyby se podařil některý z atentátů na A.Hitlera tak 6 milionů Židů mohlo žít. A xx milionů Němců, Rusů, Poláků, Čechů také. J.L. end

P. Milan 30.11.2020 17:02

Hezká teorie, taková humanistická, ale nefunkční.

Iránci tu zbraň budou chtít z tolika důvodů, že to Izrael neovlivní ani kdyby chtěl, rozpustil se a nahnal své obyvatele do moře, jak je letitým snem Iránců, kteří jsou k tomu odmala vychováváni (podobně jako Plastelinci).

Takže se Izraelci snaží efektivnějšími metodami.

J. Jančura 30.11.2020 11:17

Pokud to schvalujete, pak se nedivte, když jakýkoliv jiný stát nechá zabít kdekoliv kohokoliv, kdo se mu nelíbí.

J. Zima 30.11.2020 14:19

Já to schvaluju, prokud se jedná o zločince. Tím byl např. Heydrich i vědec, který pracoval na vývoji zbraní hromadného ničení určených k likvidaci jiného státu. Zničení Izraele je oficiálním cílem Íránu, takže se jednalo o akt sebeobrany.

V. Novák 30.11.2020 15:11

A to, že pracoval na vývoji zbraní hromadného ničení máte odkud?

Z izraelské propagandy?

D. Nebeský 30.11.2020 15:16

A že ho zlikvidoval Izrael máte vy odkud? Nemusím se ptát, protože nikdo zúčastněný kromě íránské propagandy se k tomu nevyjádřil.

J. Zima 30.11.2020 19:20

A co myslíte, že dělal? On kromě toho, že by šéfem jaderného programu byl i generál Revolučních gard.

V. Kuhaj 30.11.2020 10:25

Ano, Izrael si (zatím stále ještě) pud sebezáchovy udržel. Mimo islámských zemí je to už skoro bílá vrána.

M. Pivoda 30.11.2020 10:57

Pro V. Kulhaje. Zaujala mne ta "bílá vrána", podobně jako výraz "černá ovce" rodiny.

Umělá inteligence (tj. programy strojového učení) je dnes už velmi schopná (například k zabití člověka pomocí dronu), ale nerozumí sémantice lidského jazyka. Tento druh AI není dnes schopen vám bezpečně sdělit, že vrána je černa a ovce bílá, přestože dvou a půl letý vnuk to již dokáže zcela bezpečně. Zkuste se ho zeptat.

Proč tomu tak je? Programy strojového učení (na hranici projití Turingovým testem inteligence) pracují statisticky, a čtou jen text. A v tom dostupném textu se nehovoří jen o reálných objektech, ale také objektech v přeneseném slova smyslu (bílá vrána, černá ovce rodiny). A to tento druh AI nerozpozná.

Závěr: K zabití člověka ale stačí vysoce výkonný blbec, nikoliv vysoce intelektuální poeta. A toho výkonného blbce dnešní (tj. v roce 2020) umělá inteligence (AI) už umí. A právě proto je dnes AI už nebezpečnější než atomová zbraň.

Kapišto, český Pepiku? Izraelci to pochopili.

V. Novák 30.11.2020 12:34

Problémy s generalizací (vrána je černá, ovce je bílá, pták létá,...) se už před mnoha lety dokázala vypořádat nemonotónní logika. Takže pokud to nedokáže nějaká umělá inteligence, moc inteligentní není.

P. Neubauer 30.11.2020 10:08

Blahopřeji, ať už to byl kdokoli.R^

V. Novák 30.11.2020 10:02

Írán "porušuje dohodu", kterou americký prezident Trump vypověděl a okamžitě vyhlásil sankce, zatímco evropští signatáři té dohody nedokázali proti tomu nic udělat.

Má snad Írán být jediný, kdo tu dohodu, de facto mrtvou (doufejme, že jen klinicky), dodržuje?

J. Novák 30.11.2020 12:59

Podle autorky a nemála dalších lidí je to přesně tak...Rv

J. Zima 30.11.2020 14:15

Prezident Trump dohodu vypověděl zcela správně, protože byla jednostranně výhodná pro Írán. Obama ji uzavřel jen proto, že se on a demokraté ve vládě potřebovali před volbami vykázat nějakým zahraničně politickým "úspěchem". Mocnosti z EU se k tomu s radostí připojili, protože to otevřelo možnosti kšeftu především pro západoevropské nadnárodní firmy.

Hlavní nedostatky dohody byly 1) Byla časově omezená. Po uplynutí tuším sedmileté lhůty už Írán k ničemu podstatnému nezavazovala. 2) Vůbec se neřešila otázka vývoje raketových nosičů pro jaderné zbraně. Takže Írán by trochu zpomalil vývoj jaderných zbraní a za to by po zrušení embarga mohl prodávat ropu, nakoupit technologie a s jejich pomocí vyvíjet rakety. Po uplynutí lhůty by dokončil vývoj bomby a další jaderná mocnost je na světě.

V. Novák 30.11.2020 15:16

1) Každá smlouva je časov omezená - a pokud není, je možno ji vapovědět. USA jsou v tom mistři.

2) Jaderná dohoda se logicky týká kontroverzí kolem jaderného programu. Ne kolem raket nebo pěstování zeleniny.

3) Na mírový jaderný program Írán právo má - má dokonce právo požadovat od zemí s rozvinutějším jaderným programem pomoc. Smlouva právě toto řešila zcela elegantně - zakazovala Íránu dělat to, co on podle vlastních prohlášení stejně nedělal a neomezovala ho v tom, co dělat směl a smí.

J. Zima 1.12.2020 14:55

Co to žvaníte. Jsou naprosto běžné smlouvy, které se automaticky prodlužují, pokud je některá ze stran předem nevypoví. To je jiná situace, protože to se musí zdůvodňovat a případně dokazovat, že ji druhá strana porušuje apod. Kromě toho 7 let je krátká, nijak neodůvodněná lhůta, když tedy podle vlastních slov Írán o výrobu jaderných zbraní neusiluje.

Podle mě režim jako íránský nemá právo na jakýkoli jaderný program, protože hlásá zničení jiného státu jako oficiální cíl a je reálné nebezpečí, že se jaderné zbraně dostanou do rukou muslimských náboženských fanatiků. Ke státům s totalitními fanatickými režimy typu Íránu nebo KLDR nelze přistupovat stejně jako k demokratickým státům.

M. Pivoda 30.11.2020 9:52

Zatím nebyl zabit šéf vývoje umělé inteligence (AI).

https://www.flowee.cz/ditevsiti/zdravi/4011-elon-musk-nalehave-tweetuje-ai-je-nebezpecnejsi-nez-atomove-zbrane

F. Navrátil 30.11.2020 8:26

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

V. Novák 30.11.2020 10:06

Myslíte, že by Íránci měli oddělat nějakého izraelského jaderného vědce?

To by se Stejskal snad zbláznil rozhořčením...

K. Lilibínský 30.11.2020 10:20

ono to není tak jednoduché. A pro Iránce těžko dosažitelné. Spíš vůbec.

Navíc Israel už má těch bombiček mraky (odhady se pohybují od 300 do 500 kousků) všech typů, tedy A,H i N), včetně nosičů.

Pan Stejskal může být v klídku a pohodě....;-D

H. Lukešová 30.11.2020 11:47

Tak jistěže by také rádi nějakého Izraelce zlikvidovali, no ani rovnou chtějí zničit celý Stát Izrael, který nazývaní "rakovinou", "nádorem, vředem, který je třeba vyříznout", Izrael nenazývají jeho jménem "Izrael" nebo "Stát Izrael", ale jen "sionistickým režimem" nebo "sionistickou entitou".

Úplná dehumanizace. Jó němečtí nacisté označovali Židy "vši", "krysami", a také "nádorem", "vředem", tak jak íránský režim no a tím si nacističtí lékaři odůvodňovali své chování, které bylo v rozporu s lékařskou etiku, protože je-li někdo takový škůdce jako "veš", "krysa", "šváb", "nádor" není třeba mít k takovému stvoření žádný soucit, naopak je k němu nutné praktikovat "zvláštní zacházení", častá slova zkušených lékařů mladým lékařům, kteří šli "na praxi" do Osvětimi zněla "Tady jsi v Auschwitzu, zde si můžeš dělat, co chceš, tady žádná pravidla neplatí".

V. Novák 30.11.2020 12:19

Mícháte - a domnívám se, že neúmyslně, ale stejně kontraproduktivně - dvě velmi rozdílné věci.

Íránci svými výroky nemíří na lidi, ale na stát - takže nedehumanizují, ale deetatizují (i když tohle slovo s používá v jiném významu). Neuznávají Izrael jako stát a odpírají mu právo na existenci. Ne že by odmítali Židy jako lidi, což dělali právě nacisté, aby nebylo zatěžko je likvidovat pomocí insekticidu Cyklon B.

V Íránu Židé žijí, dokonce tam je - navzdory mohutné emigraci do Izraele - největší židovská diaspora na Blízkém Východě. Nejsou pronásledováni, mohou praktikovat svou víru, i když určitě žijí pod dohledem kontrarozvědky, což je pochopitelné.

Čili jde o Izrael - ne o Židy.

J. Poláček 30.11.2020 14:01

Izrael = Židé

J. Zima 30.11.2020 14:04

To je ovšem úvaha hodná myšlenkového giganta. Írán opravdu nepotřebuje vyvraždit Židy. Zahnání do moře po likvidaci Izraele jako státu už zajistí palestinští a jiní Arabové. Ti to mají jako svůj oficiální cíl.

H. Lukešová 30.11.2020 14:25

Stát Izrael je židovským státem, záruka záchrany a přežití židovského národa jako takového a kdo chce Židům jejich zemi vzít, je antisemitou, genocidním antisemitou. Víme, jaký byl židovský osud, když neměli svou zemi, moc dobrý nebyl, nejednalo se pouze o nacisty, ale i o muslimy a falešné stoupence Ježíše Krista.

Dne 1.11.2020 izraelský politik Michal Cotler-Wunsh (Blue and White) předložil návrh zákona, který by uctil památku obětí inkvizice, který by si v Izraelci připomínali každý rok 1.11. (den kdy ve Španělsku byla zřízena inkvizice 1.11.1478).

Židé ve Španělsku a Portugalsku měli dvě možnosti, buď konvertovat (pokud chtěli zůstat v zemi) a jinak opustit Španělsko a Portugalsko. A konvertovaní Židé zváni jednak Anusim a jednak vulgárněji Maranos (Svině) nesměli judaismus vyznávat, jinak by byli popraveni. Tisíce Židů bylo upáleno v obřadech zvaných Autodafé, protože i mnozí konvertovaní Židé vyznávali tajně judaismus.

V. Novák 30.11.2020 15:34

Musím vám připomínat, že inkvizice je křesťanský vynález, ba přímo katolický, namířený ve stejné míře proti muslimům jako židům?