Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÍRÁN: Ahmadreza Džalali jde na smrt

diskuse (143)

Režim posílá na šibenici profesora bruselské Svobodné univerzity

Je to to nejmenší, co můžeme udělat pro někoho, kdo je nespravedlivě odsouzen k trestu smrti: podepsat mezinárodní petici v jeho prospěch. Nejnověji jsem připojil svůj podpis pod výzvu k záchraně života Ahmadrezy Džalaliho.

Ahmadreza Džalali je Íránec pracující na Západě. Vystudovaný lékař působí jako profesor na Svobodné univerzitě v Bruselu a současně jako vědecký pracovník Univerzity východního Piemontu v Navaře na severu Itálie. Jeho oborem je tzv. medicína katastrof (disaster medicine).

Jako Íránec navštěvuje čas od času rodnou zemi. Naposledy v dubnu 2016. Při tomto pobytu byl cestou z Teheránu do severoíránského města Karadž zatčen a uvězněn v teheránském žaláři Evin.

To, co následovalo, bylo šokující. Profesor byl obviněn – ale z čeho vlastně? Úplně přesně to známo není. Některé zprávy hovoří o trestném činu souvisejícím s bezpečností státu. Jiné konkretizují: jde o špionáž.

A co je na tom všem nejděsivější: profesor byl odsouzen k trestu smrti. Bez řádného soudu, spravedlivého a veřejného, bez možnosti komunikovat s právníkem. Prosákly informace, že po většinu času byl umístěn v samovazbě. A že byl přinucen podepsat přiznání, jehož obsah není znám.

Lidé z profesorova vědeckého okolí to celé považují za šílenost a totální nesmysl. Jsou přesvědčeni o jeho nevině a dělají všechno pro to, aby zabránili popravě. Ta by prý mohla být vykonána do čtrnácti dnů. Času není nazbyt.

Jisté světlo do této hrůzné story vnesl Ives Hoblue, který na bruselské Svobodné univerzitě vede výzkum týkající se lékařské pomoci při katastrofách a výjimečných situacích. Časopisu Science sdělil, že Ahmadreza Džalali je vášnivě oddán vědě a o politiku se nezajímá. Nevěří tomu, že by dělal cokoli, co by mohlo být vykládáno jako podvracení íránské vlády. Hoblue se nicméně domnívá, že obvinění by mohlo souviset s tím, že Džalali se při své práci dostal do kontaktů s vědci odjinud, mimo jiné z USA, Saúdské Arábie a – Izraele. Tyto země patří k těm, které teheránský režim upřímně nenávidí a vede proti nim zavilou propagandistickou kampaň. Ovšem s vědci z těchto států udržuje Džalali (a další členové týmu, v němž působí) kontakty výlučně na vědecké bázi. Dělá tedy něco, co je v civilizovaném světě naprosto normální. Nikoli ovšem ve světě, do něhož patří islamistický paranoidní a nenávistný režim vládnoucí v Teheránu.

Paradoxní je, že Džalaliho výzkum je zaměřen na to, jak nemocnice a zdravotnická zařízení co nejlépe připravit na události, při nichž dochází k enormnímu počtu obětí. Jde o přírodní katastrofy a teroristické útoky. Co soudit o režimu, který chce člověka s takovýmto humanitárním posláním připravit o život za „provinění“, o němž lze mít více než vážné pochyby, že je založeno na pravdě?

Svobodný svět nemá mnoho možností postavit se systému, který zneužívá soudnictví ve prospěch své zvrácené politiky (totéž praktikovali vládnoucí komunisté v 50. letech minulého století uvnitř železné opony). Jednou z cest, jak se pokusit prof. Džalalimu pomoci, je vyvolat mezinárodní solidaritu, jejíž vnější formou je petice za záchranu jeho života. Čím víc lidí ji podepíše, tím větší naděje. Když jsem 6. února připojil své jméno, počet signatářů přesahoval 60 tisíc. V úterý kolem osmé ráno SEČ jich bylo přes 140 tisíc.

Více o petici zde

Ahmadrez Džalali

Prof. Džalali na archivním snímku s manželkou a mladším synem na, kterému je nyní pět let. Jeho staršímu potomkovi je čtrnáct. Vrátí se vědec k rodině, nebo bude islamistickým režimem oběšen? (Zdroj: Web novin La Stampa)

Stejskal.estranky.cz

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller, ČTK
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

lind Linda Svobodová
25. 7. 2024

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do...

Roman Šitner
25. 7. 2024

„Obří problém“ představuje nový digitální systém stavebního řízení, který od července spustilo...

Petr Kamberský
25. 7. 2024

Nominace Jozefa Síkely do Evropské komise je dokonalou ukázkou paradoxu vládnutí skrze systém...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Před semifinálovými duely to vypadalo nadějně, nakonec si o titul z domácího turnaje okruhu WTA v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz