20.10.2021 | Svátek má Vendelín


IRÁK: Za výzvu k míru zatykač

5.10.2021

V pátek 24. září se v kurdském Irbílu konala konference tří stovek iráckých osobností, které vyzvaly iráckou federální vládu, aby normalizovala vztahy s Izraelem. Jinými slovy, aby se Irák připojil k Abrahamovským dohodám.

Podobně jako před časem Emiráty, Bahrajn, Súdán a Maroko. Tedy aby Bagdád ukončil s Izraelem válečný stav, uzavřel s ním mírovou smlouvu a navázal diplomatické vztahy.

Jasná výzva k míru. Izrael zareagoval pozitivně. Premiér Bennett účastníkům výzvy na Twitteru vzkázal: Stát Izrael vám podává ruku k míru.

Docela jiná byla reakce oficiálních míst v Iráku. Okamžité odmítnutí. Ovšem nejen to. Na některé účastníky konference (nazvané „Mír a obnova“) byl vydán zatykač. Irácký režim tím dobře míněnou myšlenku nechutně zpolitizoval a dokázal, že dává přednost nenávisti a nepřátelství před mírovým soužitím. Zprávy říkají, že by mohl zahájit trestní stíhání všech účastníků setkání, jakmile budou identifikováni. Zda tomu tak bude, ukáže čas.

Zatím tedy, jak uvádí internetové stránky francouzského zpravodajského TV kanálu France 24 (obr. 1), skončili v hledáčku irácké justice dva muži a jedna žena:

- Wissam Al Hardan, kmenový vůdce
- Mithal Al Alusi, exposlanec
- Sahar Al Taiová, vysoká úřednice ministerstva kultury

Irbíl 1

obr. 1/ web France 24 informuje o vydání zatykačů

Pozoruhodné je, že zatímco Al Hardan a Al Taiová patřili k hlavním řečníkům na irbílské konferenci, Al Alusi se akce nezúčastnil, nicméně nic platné mu to nebylo, neboť i on dlouhodobě volá po míru mezi Irákem a Izraelem.

Stejně tak pozoruhodná je reakce vládních míst v Kurdistánu, autonomním regionu federálního iráckého státu. O Kurdistánu je známo, že udržuje neoficiálně s Izraelem dobré styky, nicméně irbílskou iniciativu regionální vládci nepodpořili (byli nuceni nepodpořit?). Ba naopak: tamní ministerstvo vnitra oznámilo, že potrestá organizátory konference (obr. 2), a zdůraznilo, že myšlenky, které na konferenci zazněly, nevyjadřují postoj regionální vlády Kurdistánu; ten je v souladu s oficiální linií bagdádské federální vlády (tedy absolutní NE normalizaci s Izraelem - LS).

Irbíl 2

obr. 2/ Agentura Shafaq News informuje, že ministerstvo vnitra Kurdistánu potrestá organizátory irbílské normalizační konference

Do třetice ještě jedna pozoruhodnost. Wissam Al Hardan, který v Irbílu plamenně vyzýval k normalizaci vztahů s Izraelem, později svá slova mírnil. Podle serveru The Times of Israel z 26. září Al Hardan ve vyjádření pro kurdská média uvedl, že jeho úmyslem bylo vyzvat irácké Židy k návratu do země (Iráku), ne požadovat normalizaci s Izraelem.

O tom si můžeme myslet cokoli. Ať tak či onak, je to další důkaz komplikovanosti postojů na druhé straně širšího arabsko-izraelského konfliktu; na straně nikoli izraelské (řečeno hodně diplomaticky).

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.