28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

IRAK: Iba kamienok v mozaike bojov mocností

Podľa plejády prieskumov verejnej mienky v Spojených štátoch boli posledné vojny, na ktorých superveľmoc participovala, či stále participuje, zbytočné a škodlivé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kocourek 17.12.2019 13:51

Kamínek v mozaice bojů mocností? A co když je to opačně - různé státy mají svoje vlastní spory a snaží se k podpoře získat některou z mocností. V oblasti Iráku probíhá spor mezi Sunnity a Šíity. Ti se do sebe pouštějí, ať už podporu zvenčí mají, nebo ne. A protože konflikt hrozí rozšířením mimo hranice Mezopotámie, vlastně ostatním (a hlevně velmocím) nic jiného nezbývá, než se do toho vkládat. Další konflikt je mezi Kurdy, Araby a Turky.

Saddám Hussain vedl válku za Sunnity proti Šíitům, o podporu se ucházel na obou stranách (BAAS byla v podstatě socialistická strana, takže odtud podpora CCCP, zatímco Američani pomáhali z důvodu, že měli společného nepřítele - Írán). Saddám se hodně zadlužil a vymáhal na ostatních sunnitských státech Perského zálivu přispěvek na válku. Než se pustil do Kuvaitu, ptal se americké velvyslankyně, co by na to řekly Spojené státy. Z důvodu nekompetentní odpovědi měl za to, že má k invazi zelenou a náramně se pak divil. To byla hlavní chyba na straně USA, události pak nabraly vlastní dynamiku a jednotlivým krokům nebylo možné dlouhodobě předejít.

Ono se řekne, že velmoci chtěly ropu. Velmoci chtěly hlavně volný trh s ropou. Ropné produkty pohánějí nákladní lodě a letadla. Bez toho by se zastavil světový trh, to není žádná legrace. Je docela přirozené, že zhroucení tohoto druhu nikdo nechce.

J. Babička 15.12.2019 0:23

Ono je nutné se podívat dozadu. Po druhé světové valce, vládli v zemích jako je Irák, Lybie, Egypt Afganistán Irán celkem stabilní prozápadní královské režimy. Jenže pak se do toho vložili sověti z jejich choutkami na ovládnutí co nějvíce států a snad jednou vítěztví komunismu na celém světě. Z pomocí sovětských tajných služeb svrhávali jednoho krále za druhým a instalovali tam prosovětské diktátory někdy mentálně nevybalancované.

V Iránu sice dostali na zadek a muselo se na svržení šacha počkat déle. Takže rozvrtali co se dalo. Kdo slyšel o Afganitánu, dokud to bylo království ? Kdo slyšel o Lybii dokud tam vládl prozápadní král ? Teprve až po svržení legální vlády tak šílený Kaddáfi dával západu zabrat.

A tak je paradox, že ruští trolové mluvi o legálních vládách a při tom je komunisté pomáhali svrhávat. Jenže ono se to rozpoutání zmatku které vypadalo tak slibně, že to uškodí západu Rusku vymstilo. Muslimský fanatismus, která pomáhali rozněcovat se obrací i proti nim

V. Heidlerová 15.12.2019 8:28

Plně s Vámi souhlasím, vždyť není tajemstvím, kde všude měli sověti základny - a strana BAAS byla jejich rodným dítětem. Kam vleze Rus, tak tam 100 let tráva neroste. Amerika aspoň platí a obnovuje zničené. V bývalé ruské říši se islám pěkně vzmáhá, protože Rusko drželo své vazaly v přísném ateismu, teď budou mít sami velké problémy.

J. Babička 14.12.2019 23:52

Jinak mi tam chybí zmínka o vrazích z Vól Strítu, do dříve takovi autoři dost používali.

J. Babička 14.12.2019 23:44

Saddám byl věrný spojenec Tábora Míru, dvě generace iránských důstojnéků byli vyškoleny v československu, byl vyzbrojen zbraněmi Tábora Míru, tedy zase hlavně z československa. Jeho armáda měla sovětské vojenské poradce. Američané mu ubližovali na nejcitlivějším místě, blokovali jeho vývoz ropy a tim i peníze které tak potřeboval. Irán byl vyzbrojený USA i když mu pak odmítli dodávat náhradní díly a stále měl lepší zbraně a kdyby Sadaam nepoužil bojové plyny tak by asi Irán vyhrál. Bylo to největší použití bojových plynů a Yperitu od první světové války. Nakonec i Kurdy vyhlazoval nervovým plynem po celých vesnicích.

P. Staronový 15.12.2019 21:28

Fakt je, že od jisté doby si Irán a Irák potřebovaly vyměnit výzbroj. USA podporovaly sověty vyzbrojený Irák proti Američany vyzbrojenému Iránu (po tom svinstvu s ambasádou se ani moc nedivím).

J. Cervenka 14.12.2019 16:06

proc autor nepise cesky? Nebo neumi ac v Cechach zije?

Z. Lapil 14.12.2019 17:13

Koukněte, odkud je to převzaté.

Mmch - proč vy nepíšete s diakritikou? Neumíte si nainstalovat češtinu?

J. Kanioková 15.12.2019 12:12

R^R^R^

V. Heidlerová 14.12.2019 8:25

Mne by zajímalo, jakou roli v tomto rozbouřeném kusu světa sehrává SSSR a nyní Rusko. Určitě si též značně přisadilo. Kde se něco mele, tam vždy najdeš Rusa.

V. Církva 14.12.2019 10:43

No podle mne článek spíš ukazuje jak do Blízkého Východu vrtá Západ. Co se týká Ruska. Jeho války s Tureckem v předminulém století často provokovali Britové. Většinou si s Turky Rusové nezačali. Co se týká Napoleona, ten vpadl do Ruska, nikoliv naopak. Rusové byli po staletí biti Tatary a Zlatou Hordou (Muslimové) z jihu a kdysi Mongoly z východu. Ze Západu se tlačil řád Německých rytířů.

Na druhé straně si Rusové podmanili Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Finsko, Polsko kterému po staletí zatápěli a jsou dodnes nepřáteli. V posledních stoletích obsadili téměř liduprázdnou Sibiř až po Aljašku ale hlavně Krym který patřil agresívním Tatarům a Hordě. Je známá věc že jihovýchodní část dnešní Ukrajiny (tehdy Rusko)"pole" byla z důvodů nájezdů a chytání lidí jako otroci byla neobyvatelná. Obsazení až po Krym tak byla věc pozitivní pro klid v oblasti. Rusové taky obsadili Kavkaz, i když třeba s Gruzínskou šlechtou se vždy počítalo Bagration byl vojevůdce který bojoval za Rusko.

V roce 1917 začala v Ruusku bolševická revoluce importem marxismu. Tehdy začalo být Rusko skutečně nebezpečné exportem buranství. Pravda je že zaostalá země nějakou změnu potřebovala. Ruský komunismus byl pravděpodobně jedním z důvodů vzniku nacismu. Rusko má na svědomí válku ve Vietnamu, Korei i Afghánistánu. Tehdy byl import ruského komunismu nebezpečný jak jsme sami zažili. Dnes je Rusko postmarxistické. Má v sobě část své carské i komunistické megalomanie. Buduje silnou armádu opět zkouší hrát na mezinárodní scéně svoji hru. Jak pospisuje článek mezinárodní hry hrají naprosto všichni, především USA, Francie a někdy tím vytváří hrůzy. Vyčítat Rusko to co dělají všichni a to dnes i hloupěji, no dobrá...

V. Heidlerová 14.12.2019 13:34

Děkuji za výborný příspěvek, je to k zamyšlení. Já jsem vůči Rusku víc než předpojatá, je mi 83, takže hlavně ze zkušenosti a studia. Omlouvám se.

V. Církva 14.12.2019 13:48

Ale ne, to chápu. Je dost lidí co oprávněně! Rusům nemůžou přijít na jméno a zničili jim život. Jen jsem chtěl naznačit, abychom nebojovali války minulé. Jsem rád že máme ruskou éru za sebou a Rusy až za Ukrajinou. Nepodceňuji je, ale nebezpečí Západu vidím dnes v neomarxismu a Islámu, ne v bolševickém marxismu.

J. Babička 15.12.2019 0:02

Milá V podívejte se na tento článek dnes se nějak stal aktuální

https://www.forum24.cz/jefim-fistejn-vlasovci-nezradili-svou-vlast-to-ona-zradila-vlastni-lidi/

Jste spřízněná duše a docela rad bych si s vámi dopisoval také doho dost pamatuji.

V. Heidlerová 15.12.2019 8:24

děkuju, už jsem to četla, protože Jefima F. považuji za nejlepšího komentátora české žurnalistiky. Za nejdůležitější považuji pasáž, že NE vlasovci zradili, ale že je zradila jejich vlast!!! Stalin považoval zajatce za zrádce, na sovětské straně by je po návratu čekala smrt nebo gulag. Stalin neuznával ženevské konvence o zajatcích. Na německé straně by je čekala smrt nemocemi a hladem. Byli mezi dvěma mlýnskými koly. Ale to stalinské bylo snad ještě horší, proto vstup do ROA byl určitým vysvobozením. Jen duté hlavy, částečně naplněné komunistickou historiografií a propagandou, nejsou schopny se podívat pravdě do očí. Nás osvobodili Rumuni, Prahu Vlasovci - a RA přišla již k téměř vyčištěnému prostoru. Jefim Fištejn je nejlepší žurnalista a já se cítím poctěna, že si zvolil mou vlast za svůj domov. Pane Babičko, moc jste mne potěšil, lidí přemýšlejících a slušných je málo. Spojení na mne je Gulag.Magadan@seznam.cz. Právě dnes je mi 83 let, Váš příspěvek je moc hezký dárek k narozkám. Babka z jižní Moravy děkuje a zdraví.

J. Babička 15.12.2019 22:44

Ta adresa se vrací jako nedoručitelná

J. Babička 15.12.2019 22:45

nemáte a mobilu náhodou whats up nebo Viper ?

J. Babička 16.12.2019 1:29

adresa neexistuje. Coz telefoni cislo ?

V. Heidlerová 16.12.2019 7:38

Že by mi ho zrušili, to je divné. Je tam tečka mezi Gulagem a Magadanem, jinak by to mělo fungovat. Jinak 604 159 516, ale napřed mi laskavě pošlete SMS, já cizí čísla většinou neberu, neb jsem babka ostražitá.

J. Jurax 14.12.2019 15:41

No jo, ono doba zástupných konfliktů mezi Západem a SSSR s jeho satelity, potažmo nyní Ruskem, neskončila. Jen se snad konflikty trochu utlumily.

Korea, Vietnam, Alžírsko, Angola, Mozambik a vůbec národněosvobozenecké hnutí v Africe, Afghánistán, Kuba i Jižní a Střední Amerika, taky Jugoslávie a dnes Blízký Východ. I ta Ukrajina a třeba Gruzie.

A to ještě státy Západu mají partikulární zájmy (projevilo se v Libyi - Francie) a sílí Čína. A regionální velmoci Turecko, Írán a Saúdská Arábie na zaníceném vředu Blízkého Východu spolu s rozličnými islámskými teroristickými organizacemi, jež Západ selektivně podporuje, pokud bojují proti správnému nepříteli, momentálně Asádovi.

Mocnosti holt mají zájmy a za nimi si jdou, pokud jim to šíře jejich ramen a momentální situace dovolí. Politika není doménou slušných chlapců á la Mirek Dušín.

K. Salajka 14.12.2019 17:12

Rusko bylo imperiální už za carů a v podstatě obsazovalo Asii od severu. V Afghánistánu se dohodli s Angličany, postupujícími od jihu a udělali z této země nárazníkové pásmo. Lenin sice nechal vyvraždit carskou rodinu, ale právo na sebeurčení měl jen ten, kdo se ubránil a expanze pokračovala jako za cara pod heslem revoluce. Primitivní a buranské bylo Rusko i před revolucí - to dokresluje Rasputinův příběh. Doporučuji k tomu Dějiny od Jaroslava Kosiny. Dnešní Rusko s ekonomikou velikou jako ta španělská, si nemůže dovolit expanzi ve stejném rozsahu jako Američané. Ve Vietnamu se jako první angažovali Francouzi. Ale při vší stručnosti je váš přehled kvalitní.

P. Staronový 14.12.2019 18:02

"Vyčítat Rusko to co dělají všichni a to dnes i hloupěji, no dobrá..."

Já Rusku (SSSR) vyčítám hlavně výsledky toho dělání. Podstatně horší, než dělání USA, Francie, hlavně ale Británie. Většina nejúspěšnějších zemí světa jsou bývalé britské kolonie ....

O Rusku těžko říci něco takového. Všichni je napadali a oni se neustále zvětšovali, jak i nám bylo nějakou dobu snášeti. A nevzpomínám na tu dobu v dobrém.

J. Tachovsky 14.12.2019 22:18

No ja nevim, ale na pocet mrtvych domorodcu za poslednich 30 let to jednoznacne vedou amici.

V. Heidlerová 15.12.2019 8:36

Jo, protože vedou přesné a přísné statistiky. Rusko nikdy žádná pravdě se blížící údaje neuvádí, jejich statistika je naprosto nevěrohodná. Třeba v počtu alkoholiků - podle mne to musí být země na 1. místě světového žebříčku, a ejhle - Rusko tam chybí. Sportovní úspěchy - tam zas je skoro na 1. místě - jenže za cenu dopingu. Ani jeden ruský údaj není věrohodný. Vždy jen oznámí, že údaje jsou nepravdivé a že s nimi Rusko nesouhlasí. Háááááááááááááááááááááá

J. Pokoutný 14.12.2019 7:58

Problém je spíš to, že Irák (a také Sýrie a Jordánsko), jsou státy uměle vzniklé, bez historické paměti. Buď je v minulosti ovládala mocnost, držící Malou Asii (Řím, Byzanc, Osmani), nebo Persie, ve starověku a pak do 1516 mamlúci. Jeho obyvatelé se dodnes nepovažují za Iráčany, ale za Kurdy a příslušníky kmenů, navíc rozdělené na sunnity na severu a šíity na jihu.