24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

INTERNET: Cenzura je útokem na demokracii

Policie v řadě zemí světa minulý čtvrtek na rozkaz americké FBI provedla razii proti hostingovému serveru Megaupload. Vlastník Megauploadu, Kim "Dotcom" Schmitz, a jeho tři společníci byli zatčeni.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 31.1.2012 14:45

Uživatel požádal o vymazání
B. Hamal 31.1.2012 11:49

Když teče do bot

Když Američané podvracejí režimy, které jim nejdou na ruku, ty se - v pozici slabšího - bránily a brání jak mohou, tj. včetně tzv. nedemokratickými prostředky (dobrá záminka pro přechod k bombardování). Teď se k tomu uchylují Američané sami, neboli jasná zpráva - teče jim do bot.

R. Šimek 31.1.2012 9:17

Než se to zvrhne

Je zajímavé, jak se obvykle diskuse na téma SOPA/PIPA/ACTA zvrhnou v boj dvou skupin: jedna pod hrdým heslem "krást se nemá" a druhá s výkřiky o svobodě kontruje povinným výpalným placeným z každého média.

Je to jako ve hře na četníky a na lupiče: lupiči utíkají a četníci je honí. Lupiči mají někde svou oběť - to je ten pán v luxusním autě, bez hodinek a s pohublou peněženkou - která jednoznačně fandí policajtům; a protože oběť je evidentně bohatá a nesympatická, je tu i skupina těch, kdo fandí lupičům a bavíse, kterak policajti škobrtají o své pendreky. Taková groteska.

Ale sranda skončila, policajti mění taktiku. Vytáhli pendreky, želízka, a do antonů odvádějí každého, kdo není taky policajt nebo alespoň okradený, peškem bijí všechny v dosahu a kdo není sprostý zločinec, je alsepoň sprostý podezřelý.

Přesně ten pocit mám - že se ten boj proti lupičům zvrhne.

T. Řehořek 31.1.2012 4:46

Právo krást?

Jestliže nestojím o produkt typu "popová hudební nahrávka", který produkuje "gigant v oblasti nahrávacího průmyslu", mám jednoduchou možnost, jak dát najevo svůj nezájem: nahrávku si nekoupím. A gigant zkrachuje. Jakmile však nahrávku ukradnu na internetu, znamená to, že o ní zájem mám, ale nejsem ochoten platit -- tedy jsem jednoznačně zloděj.

Jestliže firma dlouhou dobu investuje do platů softwarových architektů, designérů a programátorů, aby vyvinuli softwarový produkt, vzniká něco cenného, co by bez velkého úsilí vzniknout nemohlo. Nemám-li o to zájem, nekupuji to a nepoužívám to. Ale ukradnu-li to na internetu a používám to, pak jsem zloděj, bez diskuze! Jen je potřeba si uvědomit tak složitou věc, že sekvence jedniček a nul může být stejně užitečná a cenná, jako "mechanické zboží", které ukradnu v obchodě.

Je vulgární ztotožňovat právo krást s podstatou demokracie či svobody slova.

S. Kaisler 31.1.2012 7:21

Re: Právo krást?

Je sice hezké, že nahrávku nekoupím, ale kdykoliv si koupím třeba hard-disk, flashku či paměťovou kartu, stejně tomu gigantu v oblasti nahrávacího průmyslu platím. Ptám se: Za co? Za to, že si dělám svoje fotky a svoje videa? Neokrádá v tu chvíli náhodou oni mě? Sice podle zákona, ale okrádají. A to o skutečné peníze, ne jen o fiktivní. P.S.: Já osobně hudbu kupuji.

T. Řehořek 31.1.2012 15:17

Re: Právo krást?

Ano, máte pravdu, to jsem poněkud zanedbal.  Lobbingem za takové zákony mě gigant okrádá. Pořád to však nic nemění na tom, že kdo krade hudbu/filmy/software, krade taktéž, i když on je chudý a gigant je bohatý. Krade-li jeden človíček stejně jako gigant, je morální kredit stejný na obou stranách.

S. Kaisler 2.2.2012 17:47

Re: Právo krást?

Nojo, ale ten človíček, který krade, nemusí být totožný s tím, který nekrade. Já si, například hudbu kupuji, přesto musím gigantu platit navíc. A jsem tedy zcela jednoznačně v pozici zákonně okrádaného, jak dlouho mne to asi bude bavit?

J. Fleiszner 31.1.2012 8:27

Re: Právo krást?

V České republice neplatí to co jste napsal. I když si nahrávku nekoupím, gigant peníze dostává a to ve vormě "autorských" poplatků za prázdné média. Dle českého zákona je to v pořádku, dle morálního zákona to v pořádku není a je to jasná presumpce viny a nebo spíš krádež, kterou si do zákona prosadila vlivná OSA. Okrádat zloděje (OSA) není ospravedlněním krádeže, ale koupí prázdného média a nuceným zaplacením autorského poplatku jsem si koupil morální právo stahovat a užívat vše, co OSA "hlídá". Mohu to dělat bez výčitek svědomí. Až bude trh uzdravený od tohoto předplatého za krádež, bude platit to, co jste napsal.

P. Novák 31.1.2012 8:49

Re: Právo krást?

Pane Řehořku, evidentně jste nepochopil o co jde.

J. Schwarz 31.1.2012 10:03

Re: Právo krást?

Představte si, že byste si mohl "stáhnout" třeba airbus, vrtulník, ponorku nebo formuli1. A naučit se to, doma v obýváku, ovládat.  Samozřejmě by vás nikdo nepustil do letadla ČSA ani byste nemohl nabízet vrtulníkové vyhlídkové lety platícím zájemcům. O co by "přišel" výrobce helikoptér či ponorek? Myslíte, že by si ten "stahovač" ponorku za dest miliard koupil doma do vany? Pokud by ale bylo možné ji "zdarma" zduplikovat, koho poškodí že se lidi poučí jak taková ponorka funguje a jak se ovládá? Zrovna tak  je to s drahým softwarem - student, co doma používá "kradený"  Autocad či Microstation  nikoho nepoškozuje, neživí se prodejem  černých kopií komerčním zájemcům, za úplnou cenu by si produkt nikdy nekoupil, jen se učí zvládnout technologii. Toto zakazovat  je přímou antitezí "společnosti vzdělání".

J. Němec 31.1.2012 11:17

Re: Právo krást?

Zrovna příklad studentů co stahují software na naučení se a zkoušení, není moc dobrý. Po těch totiž nikdo nejde. A to často na takových softwarech i vydělávají peníze. Když na ně dojde, tak často proto, že je na kolejích někdo práskl (několik případů na Strahově) Jenže co třeba s muzikou, nebo filmy. To už není zkoušení.

Chyba je v tom, že zatímco zloději na nové podmínky a mož nosti přenosu dat zareagovali výborně, tak autoři a vydavatelé ne. Zastaralé není duševní vlastnictví, o čemž se nás pirátské strany snaží přesvědčit, ale zastaralé je nedistribuovat většinu děl přez internet. Za zlomek ceny, s vyšším příjmem pro autory. Jenže to by spousta lidí/vydavatelů/distributorů přišla o peníze.

A zase je to o penězích jak leccos jiného.

P. Zeman 31.1.2012 11:29

Re: Právo krást?

Kéž byste měl s tou distribucí za zlomek ceny pravdu. Náš, tuším již zbankrotvalý server i-legálně.cz svého času nabízel ke stažení alba dokonce za ceny vyšší, než se daly pořídit na nosiči. Jednou jsem si tam takové album koupil, pak nastala peripetie s ochranou DRM a nemožností skladby přehrávat jinde než na počítači, do nějž jsem album stáhnul :-(. Nakonec jsem koupil CD (fyzický disk) v cizině dokonce za nižší cenu a bylo vymalováno. Tak, jak to vedli ti monopolní kašpaři u nás, tak teda ne!

R. Gramblička 31.1.2012 11:41

Re: Právo krást?

divná argumentace. Koho poškozuji, když si v obchodě ukradnu angličák a doma sa s ním budu hrát? Nikoho? Tak pojdme krást. Všichni, všechno, všem. :-P 

R. Langer 31.1.2012 12:31

Re: Právo krást?

Ano, vaše argumentace je divná...

A. Kohlschűtter 31.1.2012 11:13

Re: Právo krást?

Pokud někdo něco "dal" na internet, tak to tam dal a ne prodal. Tudíž potom není krádež, jestliže si z veřejného internetu něco vezmu. Přesně to a další důvody popisoval článek v minulém příspěvku do NP.

T. Řehořek 31.1.2012 15:23

Re: Právo krást?

Pokud to na internet "dal" sám autor díla, a to z čistého altruismu, pak to není krádež. Pokud to tam "dal" softwarový pirát, je to o něčem jiném.

T. Janovský 31.1.2012 13:30

Re: Právo krást?

Ano, máte jistě pravdu, právo krást by nikdo neměl mít, ALE! A to ale je tak veliký, že by jste se měl projít ven, nadýchat čerstvého vzduchu a přečíst si všechny příspěvky, diskuse a články. Aby jste pochopil o čem to všechno vlastně je.

Když to řeknu velice obecně a zjednodušeně, tak nás všechny stát neustále okrádá a těmito penězi neustále krmí soukromé společnosti. V zákoně funguje bezpráví a neustále se obchází zákony jen ve prospěch určitých jedinců, či skupin.

Tento stav jako takový, je obecně neudržitelný a nikdo se nemůže divit, že to prasklo! Dokud nebudeme mít mezinárodní zákony, které by ochraňovaly jak tvůrce, tak i svobodu Internetu a lidí na něm. Nemůžeme se divit, že bude docházet k nevyváženému stavu jak z jedné, tak z druhé strany.

Osobně si myslím, že dokud lidé musí ze zákona platit za to že kradou, tak je v pořádku, že si za toto výpalné stahují již předplacené zboží zdarma.

A to je jen rovina stahování, o těch dalších rovinách jako jsou lidská práva, soukromí, kopírování, sdílení znalostí, výměny informací, svoboda slova atp by se dalo napsat také mnoho a rozhodně ne ve prospěch ACTA a jí podobným zvěrstvům.

T. Řehořek 31.1.2012 16:03

Re: Právo krást?

O obcházením zákonů ve prospěch zájmových skupin se určitě nechci přít. Stejně tak můj příspěvek skutečně mířil jen na rovinu stahování. Chtěl jsem podtrhnout to, že lidé, co nelegálně stahují z internetu, prostě kradou. Co se však o problematice dočítám poslední dny je jen ospravedlňování a nazývání krádeže vznešenými jmény. Např. právo na výměnu informací, svobodu slova, necenzurovaný internet, bojujme proti kapitalistickému ďáblu apod. Nezlobte se na mě, ale i Váš argument "mám krádež předplacenu, takže to je O.K.", spadá do této kategorie.

Velmi zjednodušený scénář, který si představuji já, je tento: Výrobci CD/DVD mechanik/nosičů měli velké tržby, protože lidi kradli hudbu, filmy, a softwary. Bez hudby, filmů a softwaru by však své výrobky neprodali. A tedy i jistý smysl, byť to neobhajuji jako jedinou možnou cestu, mělo to placení daní z krádeží. Zákonodárce vyšel z toho, že nelze trestat celou společnost. Dnes už to smysl opravdu mít přestává, neboť DVDčko jsem skutečně schopen naplnit daty, která jsem sám vytvořil (digitální fotoaparát, kamera...).

Co se internetu týče, tak vzpomínám na relativně nedávnou dobu, kdy kradení probíhalo prostřednictvím nejrůznějších P2P sítí. To však bylo běžnému uživateli poměrně nepřístupné a kradení tak probíhalo v relativně malém rozsahu. Když se začaly objevovat servery, které nabízely stahování prostřednictvím WWW, tedy běžnému uživateli zcela přístupně, úplně jsem žasl a doslova očekával, jestli někdo zakročí, anebo takováto anarchie projde jen tak. A k zákroku skutečně dochází, pro mě očekávaně.

Vždy ale nejdříve kradou zloději-uživatelé, a až pak dochází k možná nepřiměřeným nápravám (nazvěme to daní za krádež nebo cenzura internetu). Takže prosím, nenazývejme to tak, že kradou jenom velké společnosti, v jejichž světle jsou malí zlodějíčci svatí. Jaký myslíte, že je morální rozdíl mezi malou a velkou krádeží?

T. Janovský 31.1.2012 16:26

Re: Právo krást?

No a teď jste trefil, alespoň částečně, hřebíček na hlavičku! Když Vás budu citovat "Vždy ale nejdříve kradou zloději-uživatelé".

Tak a teď mi prosím vysvětlete, proč zavřeli provozovatele, kteří nic neukradli?

Opravdu to není černobílé a je na straně zákonodárců vše napravit! Jít ale jednostranou restrikcí proti lidem a provozovatelům se nikomu nakonec nevyplatí.

Bude to znamenat jen jedno - kiberválku. A věřte, že hackeři, tím myslím Ti skuteční, neřekli své poslední slovo. Až začne kolabovat Internet jako celek, bude už pozdě! Dnes se sice vše točí kolem spadlých serverů, ale to jsou jen počítače na konci jednoho drátu. To zajímavé je mezi tím!

T. Řehořek 31.1.2012 21:50

Re: Právo krást?

Provozovatelé kradení zprostředkovávali, tj. poskytovali centrální

infrastrukturu pro kradení. Navíc na tom vydělávali, aspoň co jsem četl,

desítky milionů dolarů. Provést jednu malou krádež a vydělávat na

zprostředkovávání milionu malých krádeží, v tom vidím jistý rozdíl.

Mimochodem, co myslíte tou jednostrannou restrikcí proti lidem a

provozovatelům? Neříkám, že je správné, pokud píší zákony producentští giganti či soukromé společnosti obecně, ale pořád jsou to přece jen oni, kdo tvoří, a lidé, kdo krade. Není snad povinností státu zajistit ochranu soukromého majetku, potažmo ochránit prodejce před rozkradením jeho zboží? Vyčítal byste britské policii zásah proti rabujícím pouličním anarchistům jen proto, že obchodníky jsou často též velké a zlé korporace? Ohledně kyberválky jsem skeptický. Současné útoky jsou svým způsobem amatérské, hackeři mají k dispozici botnety čítající miliony počítačů a nechávají je připojovat se na nejrůznější ušmudlané servery. Nicméně např. takový gigant Google je pod "útokem" takového množství počítačů neustále, ale má takový výpočetní výkon, že navíc dokáže po každém stisku klávesy na uživatelově počítači prohledat svou databázi a vrátit výsledek. Proto se nad "útoky" usmívám. Pochybuji o tom, že se najde dostatečně početná a schopná skupina, která by provedla sofistikovaný útok á la íránské odstředivky, a to např. na energetickou či bezpečnostní infrastrukturu. Ale uvidíme, pravda je, že lidé jsou vynalézaví, a velkými botnety by sem tam nějaký malý státeček by mohl jít dočasně od internetu odstřihnout.

T. Řehořek 31.1.2012 21:52

Re: Právo krást?

Pardon za rozhozené odstavce, nějak mi nefunguje psí editor příspěvků :-)

T. Janovský 1.2.2012 8:36

Re: Právo krást?

To vážně nemá cenu, vy vlastně tvrdíte, že když pošlu něco kradeného pomocí České pošty, tak za to může pošta, protože poskytly zázemí pro kradení a ještě si na tom kradeném balíku dovolili vydělat - zloději zlodějský.... dost končím....