4.10.2023 | Svátek má František


IDF: Nejmorálnější armáda světa

13.9.2023

Plukovník Richard Kemp, který velel britským jednotkám v Afghánistánu a bojoval v dalších půl tuctu vojenských kampaní, dlouhodobě obhajuje izraelskou armádu (IDF), kterou označuje za „nejmorálnější armádu na světě“. Posuzoval již mnohé izraelské vojenské operace, dovolím si např. zmínit, jak zhodnotil první čtyři dny izraelské operace Štít a šíp, kterou Izrael vedl proti teroristům z Palestinského islámského džihádu a vyjádřil velké uznání IDF.

Více jeho postřehů o kampani nalezneme zde: „Hrubá urážka IDF“ : Richard Kemp, Ynet News, 11. května 2023 https://www.ynetnews.com/article/r1gg4o542

Operace Štít a šíp byla doposud prováděna s dechberoucí účinností. Štít Iron Dome a Davidův prak zabránily větším ztrátám na životech mezi civilním obyvatelstvem, ačkoli zatím tragicky zahynul jeden člověk a někteří byli zraněni, a to navzdory palbě 547 smrtících raket vypálených na Izrael v době psaní tohoto článku [v pátek 12. května se tento počet zvýšil na 937].“

Izraeli se podařilo dekapitovat Palestinský islámský džihád (PIJ), když do čtvrtého dne bojů vyřadil šest jeho vysokých velitelů, včetně šéfa i zástupce šéfa raketového programu PIJ. Izraelské letectvo (IAF) zasáhlo 197 cílů v Gaze, včetně skladů zbraní PIJ, výroben zbraní, výcvikových středisek, odpalovacích zařízení raket a podzemních tunelů.

Šípy cílených zpravodajských informací, nálety a raketové útoky zdecimovaly vedení teroristů v Gaze a zničily mnoho jejich zbraní. Žádná jiná armáda není schopna bránit svůj lid s takovou krutostí a přesností, jakou předvádějí IDF.

Jak přesný byl Izrael? Podařilo se mu přesně lokalizovat byty, v nichž se ukrývali velitelé PIJ, a zasáhnout přesně tyto cíle, přičemž ušetřil všechny civilisty až na několik málo osob - většinou manželky a děti velitelů, ačkoli při prvním útoku 9. května 2023 zahynuli také tři civilisté žijící v bytě sousedícím s bytem, který IAF zaměřilo. Podařilo se mu z oblohy sledovat vůdce PIJ, jak se přesouvají z jednoho bytu do druhého. V jednom případě izraelský pilot zastavil palbu, když byl vůdce PIJ stále se svou rodinou v bytě, a čekal, až je opustí a sám odejde do jiného úkrytu, kde předpokládal, že ho nikdy nenajdou. A v tu chvíli izraelský pilot dokázal, že se mýlil.

„Bohužel některé izraelské šípy zabily i nezúčastněné civilisty. Generální tajemník OSN Antonio Guterres včera prohlásil, že úmrtí civilistů v Gaze jsou „nepřijatelná“, a vyzval Izrael, aby „dodržoval své závazky podle mezinárodního humanitárního práva“.

Generální tajemník Antonio Guterres se mýlí. V rámci „mezinárodního humanitárního práva“ neexistuje povinnost vyhnout se všem civilním obětem. Žádná armáda v dějinách světa toho nikdy nedosáhla. Plete se také v tom, když mlčením přešel praxi PIJ využívat ženy a děti - rodinné příslušníky velitelů teroristů - jako lidské štíty.

IDF má naopak povinnost, stejně jako všechny ostatní armády, usilovat o to, aby civilní oběti byly co nejmenší. Přesně to IAF dělalo. Když se izraelští piloti domnívali, že by mohli zasáhnout velitele, který se vzdálí od své rodiny, vyčkávali na vhodný okamžik. Když zjistili přítomnost příliš velkého počtu civilistů, nálety úplně odvolali.

Do páteční noci 12. května 2023 Izrael provedl nálety na 197 cílů v Gaze. A kolik lidí bylo při všech těchto úderech zabito? Samo ministerstvo zdravotnictví v Gaze přiznalože, když zveřejnilo konečné údaje o počtu zabitých a zraněných Palestinců při operaci Štít a Šíp, že podle těchto údajů bylo zabito 33 Palestinců, 22 bojujících mužů, šest dětí, tři ženy a dva nebojující starší muži. Tři palestinské děti a jeden muž byli zasaženi raketou PIJ, která v Gaze dopadla nakrátko. Další Palestinec pracoval v Izraeli a byl zasažen raketou PIJ.

Jinými slovy, z celkového počtu 33 zabitých Palestinců bylo 22 bojovníků PIJ nebo Lidové fronty pro osvobození Palestiny (LFOP) a pět palestinských civilistů bylo zasaženo raketami PIJ, takže pouze šest civilistů přišlo o život izraelskou palbou. A kdyby se nakonec ukázalo, že je to dvakrát nebo třikrát více, stejně by to překvapilo.

„Guterresovy výroky - a jejich ohlas v médiích a mezi lidskoprávními skupinami - také přímo nahrávají teroristům, jejichž hlavním operačním cílem, kromě zničení Izraele, je jeho mezinárodní očerňování. Odsouzení IDF ze strany Rady OSN pro „lidská práva“, které bude tento konflikt následovat jako noc po dni a které vyplývá z myšlení, jako je to generálního tajemníka, pomůže zajistit, že Islámský džihád a teroristé všude na světě budou i nadále využívat lidské štíty, a bude stát mnoho dalších životů“.

Ovšem Stát Izrael si nezaslouží odsouzení - i když byl odsouzen OSN a mainstreamovými médii jako jsou The New York Times, The Washington Post, CNN, BBC, Agence France-Presse, a The Guardian - ale pravdou je, že by měl být chválen za přesnost svého zaměření a neuvěřitelnou schopnost minimalizovat civilní oběti, i když PIJ vypálí téměř tisíc raket bez rozdílu na izraelská města a obce, a o tom Antonio Guterres neřekne ani slovo.

„Jak znám IDF, mohu si být jistý, že v tomto konfliktu důsledně dodržují - a překračují - mezinárodní válečné právo. Je tu však i další otázka. Měli dostat politický pokyn k vedení útočných operací v Gaze, když věděli, že při nich přijdou o život nevinní civilisté? Někteří tvrdí, v návaznosti na Guterresovu linii, že civilní oběti jsou nepřijatelné, že izraelský štít je dostatečný k otupení raket a ochraně obyvatelstva bez doprovodných střel“.

Plukovník Kemp se ptá, zda se měl Izrael při ochraně svého obyvatelstva před raketami spoléhat pouze na svou obranu - především na protiraketový systém Iron Dome, ale nyní také na Davidův prak středního doletu - a nepřecházet do útoku proti PIJ? Ne, protože PIJ by dál odpaloval tisíce raket na obydlené části Izraele. PIJ má neukojitelnou touhu po násilí; s IDF už dvakrát válčila. Ačkoli byla v obou případech těžce poražena, její zlovolnost přetrvává a Izraelci zjevně dospěli k závěru, že jí musí být zasazen tak drtivý úder, že bude trvat roky, než se PIJ vzpamatuje.

Poté, co 2. května 2023, těsně po smrti hladovkáře PIJ Chadera Adnana, vypálila PIJ na Izrael více než 100 raket, avšak Izrael to obrátil ve svůj prospěch. Dlouho se připravoval na útok na PIJ a 9. května byl připraven a zasadil první ničivý úder, při kterém byli zabiti tři jeho vysocí velitelé.

PIJ byl tak ohromen, že jí trvalo celý den, než odpověděl vlastní raketovou palbou, která začala 10. května pozdě večer. Toto zpoždění mohlo být důsledkem strachu zbývajících velitelů PIJ - museli se obávat, že po likvidaci tří vysokých velitelů by mohli být další na řadě, nebo zmatku ohledně toho, kdo nyní velí a má pravomoc nařídit raketové útoky.

I když IAF zasáhlo 197 cílů, PIJ pokračoval v odpalování raket a minometů na jižní Izrael. Byly však buď zachyceny raketami Iron Dome (a v jednom případě raketou středního doletu David’s Sling /Davidovým prakem/, která zachytila raketu letící na Tel Aviv), nebo neškodně dopadly do otevřených polí, s výjimkou půl tuctu raket, které zasáhly obytné domy.

Od žádné země nelze očekávat, že by se v době války dokázala vyhnout všem civilním obětem z řad svých nepřátel. Guterres by měl vědět, že vždy jde o otázku míry: způsobil Izrael tisíce, nebo dokonce stovky civilních obětí? Ne, ani sto, ani padesát, ani čtyřicet, dokonce ani třicet. Izrael nikdy bezmyšlenkovitě nebombarduje nepřátelské území a není mu lhostejné, kam jeho bomby dopadnou, což je v naprostém protikladu k praxi PIJ. Izrael se naopak zabývá přesným cílením na ty, kteří řídí jednu z nejkrutějších teroristických skupin, jako je Palestinský islámský džihád.