25.9.2022 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

HONGKONG: O nepokojích z jiného pohledu

Když jsem sledoval záběry z protestů v Hongkongu, bezděčně se mi objevil před očima obraz věžáků v New Yorku sesouvajících se patro za patrem k zemi. Kruci, proč? Co mají společného? ptal jsem se sám sebe.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 21.6.2019 18:26

Jsou obavy, že Čína zneužije změnu zákona

k umlčení svých kritiků, oprávněné? Objektivní jednoznačná odpověď není; určující roli hraje subjektivní přesvědčení a mediální masáž.

Pokud se pan Vítek domnívá, že nelze objektivně určit, zda je ta či ona osoba kritikem čínského režimu (protože jinak by odpověď byla přinejlepším taková, že Číně ve zneužívání nového zákona nic bránit nebude), pak je otázka, lze-li ve společnosti objektivně určit cokoli. Včetně vlivu NED. Ano, ty prachy tam možná jdou. Ale způsob jejich využití, to už je jen otázka subjektivního přesvědčení.

Naše hodnocení pak závisí na tom, co považujeme za důležité. Ne to, co považuje za důležité americká vláda nebo čínská vláda, ne to, co považuje za důležité NED, ba dokonce ani to, co považují za důležité obyvatelé Hongkongu. Ale to, co považujeme za důležité při tom hodnocení my. Je-li jediná důležitá věc vliv USA ve světě, pak způsob, jakým zachází Čína s disidenty nebo s hongkongskou demokracií, jakkoli chatrnou, je bezvýznamný detail. Nebo, ještě lépe, otázka subjektivního hodnocení.