19.4.2024 | Svátek má Rostislav


HOLANDSKO: Zajímavý vývoj obrany lidských práv...

4.11.2009

... korunovaný Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku

Holandský establishment, který vládne v různých kombinacích již dlouhá léta, je ohrožen. Geert Wilders, bojovník proti islamisaci Holandska a Evropy, se drží měsíce v čele průzkumu veřejného mínění o hlasování v příštích volbách, zatímco dosavadní hlavní "občanské" strany klesají ke dnu. To jim dělá starosti, a proto se asi rozhodly Wilderse "zneškodnit". Před několika měsíci požádal nějaký amsterdamský soud státní zastupitelství, aby zažalovalo Wilderse kvůli podněcování nenávisti a diskriminaci.

To byla parádní bomba. Státní zastupitelství totiž dosud nevidělo žádný důvod Wilderse trestně stíhat. A že si to může soud sám objednat a proč to dělá, vzbudilo velké pohoršení, protože tím soud poslal holandskou justici někam na poslední místa v žebříčku civilisovaných zemí - mimo jiné by byl takový soud nevyhnutelně a automaticky podjatý.

V těchto dnech se situace ješte zostřila. Vzhledem k stoupající radikalisaci všeho druhu pověřila ministryně vnitra Van Horst tři vědecké pracovníky, aby situaci prozkoumali. Ti došli k názoru (podle redakčního komentáře deníku De Telegraaf 1.11.2009)," že Wildersova strana PVV je extrémní pravicová strana, která podrývá sociální kohesi a demokracii a sám Wilders je nebezpečím pro státní bezpečnost." Zde se, čtenáři, můžete vrátit ke slovům vědecké pracovníky a dát je do uvozovek a případně - ale jen pro sebe - si představit místo "státní bezpečnost" dnešní holandský establishment.

Redakční komentář pokračuje, že je dosti nápadné, že formulace vědeckých pracovníků či "vědeckých pracovníků" (jako obvykle nehodící se škrtněte) úzce navazuje na nedávný výrok Evropského soudu pro lidská práva stanovící, že politici mohou být potrestáni, jestliže "ohrožují socální smír a podrývají demokracii". Šlo při tom o politika, jehož výroky byly podobné Wildersovým. Vědečtí pracovníci označující Wilderse za nebezpečí pro bezpečnost státu se vydávají na tenký led. Vždyť šéf strany PVV se musí ještě objevit u trestního soudu, aby čelil obvinění, že podněcuje k nenávisti a diskriminaci..

Jmenovaní pracovníci paní Ter Horst berou na sebe podezření,že chtěji soud ovlivnit svými pomlouvačnými závěry o straně PVV. To nemůže ministryně připustit. Potud redakce 1,11. K tomu ještě lakonický titulek komentátorky deníku NRC, Elsbeth Etty ze srpna 2009: "Soud pro lidská práva zrušuje svobodu slova".

Pro ilustraci: druhý den (2.11.) v článku věnovaném pátému výročí zavraždění filmaře Theo van Gogha islámským fanatikem cituje redakce De Telegraafu Wilderse v jeho nedávné diskusi se studenty Columbia University, který posluchačům předložil výrok alžírského presidenta Boumédienna na Valném shromáždění OSN v roce 1974: "Jednoho dne opustí miliony lidí jižní polokouli, aby vpadli do severní, Ne jako přátelé, ale aby ji dobyli tím, že ji zalidní svými dětmi. Naše vítězství vyjde z děloh našich žen."

A co my? Někdo si stěžoval po splnění Klausova požadavku, že přijdeme o možnost se ucházet o právo před Evropským soudem v Lucemburku. Jako bychom neměli toho štrasburského plné zuby. Naznačuje nám jasnou budoucnost. Počet poslanců nějakého směru či země v parlamentu bude ztrácet svou důležtost. Začne se bojovat o většinu u soudu, který může odsoudit každého politika, který nějakým způsobem většině soudu kalí vodu. Ale mám pocit, že si EU dost nebezpečně hraje s ohněm.

3.11.2009