27.10.2020 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

HOLANDSKO: Lidé proti moři

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 23.9.2020 21:55

Předpokládaná rychlost zvedání mořské hladiny je asi 1 milimetr za rok.

V. Kučer 23.9.2020 19:42

Tak proto paní Angela nechala odstavit jaderné elektrárny. Kdyby se protrhly hráze tak voda zaplaví Bavorsko.

R. Fiala 23.9.2020 16:23

V našich médiích i tady na NP vzácný článek věcná informace o obtížném údělu, statečném zápase a důmyslu našich holandských bratří. Jestli bych někomu u nás poskytoval azyl pak především jim patrně nejlepším zemědělcům na světě. Nikoli těm kteří je poté co neskutečně povznesli jižní Afriku z ní vykopali k tomu je oloupili a jejich dílo z velké části zničili!

A. Pakosta 23.9.2020 15:44

Holanďané mají jedno krásné přísloví. Zní asi takto:

Bůh stvořil Zemi. Ale Holandsko stvořili Holanďané

P. Zinga 23.9.2020 15:24

"Oblast nad hrází je nutné odvodňovat."

"Nad hrází" se oblast odvodňuje sama, odvodňovat je nutné plochy za a pod hrází. Pobřežní hráze jsou proto tak vysoké, aby se přes ně mořská voda nedostala.

Není mi jasné, jak by bylo možné tání ledu při mínus30°C, nemluvě o mínus 98°C..Ale jinak sympatické, že autorka projevila o techniku zájem.

J. Kraus 23.9.2020 9:29

Ona ta pohroma může přijít dost nečekaně. Doba bronzová prý skončila (rok asi -1500) propadem dna nynějšího Severního moře asi o 150 metrů. Do té doby tam byla obydlená souše. Propadlo se i východní okolí Irska, Británie byla oddělena od kontinentu. Spekuluje se o masivním úniku plynů (metanové sopky) ze dna a jeho následným poklesem. Nebylo to celosvětové, Středomoří to nezasáhlo. Mořské národy, trápící Egypt, připluly z potopených území. Velká množství abiogenního (!) metanu unikají ze Severního moře stále, navíc těžba ropy. Ve středověku naněkolikrát moře ukouslo velké kusy pevniny, zmizely celé ostrovy a farnosti, nikoli propadem dna, ale silnými bouřemi, které odnesly staleté naplaveniny. Celé ploché severní Německo, Dánsko, Polsko je obrovská naplavenina tlustá asi 200 metrů, nejvyšší kóta Berlína (umělý kopec) má asi 36 metrů. Doufejme, že Holanďané i Němci mají pro podobné případy připravený i plán "B". Mimochodem, existují středověké mapy, zhotovené (zkopírované) podle map starších, ukazující Antarktidu bez ledu, její pobřežní linie i vnitrozemí. A o nálezech pozůstatků dinosaurů nebo lesů v Antarktidě snad netřeba se zmiňovat.

Z. Lapil 23.9.2020 20:00

Mám za to, že dinosauři a lesy v Antarktidě byli v dobách, kdy Antarktida byla poněkud jinde.

Nechce se mi ani zdát, že by v "před-středověku" byla známa Antarktida. Jednak - kdo by ji zmapoval (Země je "oficiálně" kulatá někdy od dob Koperníkových, což není tak dávno; a u mysu Horn a mysu Dobré naděje byli Evropané někdy v 16. století). A druhak - J. Cook měl mimo jiné Antarktidu najít coby hypotetický vyvažovací kontinent.

Ale připouštím možnost, že "nutnost" jakéhosi vyvažovacího kontinentu byla zvažována od chvíle, kdy se Země stala koulí, i když si to moc nedovedu představit, když před Kolumbem nebyla známa ani Amerika a spletl-li si dotyčný Ameriku s Indií, tak měl nejspíš hodně mylnou představu o velikosti té koule.

Fakt taky je, že velikost zeměkoule změřil už jakýsi antický Řek (snad v Káhiře byla studna, do níž příležitostně svítilo slunce přímo dolů, a on někde daleko zapíchl svislou hůl a změřil délku stínu, čímž získal vzájemný úhel dvou normál. Asi už byli tou dobou šikulkové, protože mu to vyšlo docela přesně, k čemuž potřeboval i solidní dálkoměr a hodinky). Ale to se, řekl bych, ke středověkým učencům tou dobou ještě nedoneslo.

J. Prečuch 24.9.2020 0:04

Izajášovo proroctví v Bibli se vyjadřuje o Bohu že “zavěšuje Zemi na ničem “ a také, že “trůní nad kulatou Zemí.“

Nález Svitků od Mrtvého moře nás ujišťuje, že tato znalost o tvaru planety a o plutí Země v prostoru gravitací byla známá již minimálně 100 let před Kristem a datování doby kdy žil Izajáš až do 7.stoleti před n.l.

J. Prečuch 24.9.2020 0:04

Izajášovo proroctví v Bibli se vyjadřuje o Bohu že “zavěšuje Zemi na ničem “ a také, že “trůní nad kulatou Zemí.“

Nález Svitků od Mrtvého moře nás ujišťuje, že tato znalost o tvaru planety a o plutí Země v prostoru gravitací byla známá již minimálně 100 let před Kristem a datování doby kdy žil Izajáš až do 7.stoleti před n.l.

Z. Lapil 24.9.2020 10:20

Z toho, že se ve svitcích nalezených v r. 1947 píše o nějakých znalostech z roku -100, opravdu nelze cokoliv usuzovat o znalostech v letech zhruba 1000 - 1600. Nezapomínejte, že Koperník pohyb planet nevysvětlil, jen ho popsal, gravitační zákon formuloval až Newton. A éter coby substance vodící světelné vlnění byl opuštěn až s kvantovou teorií a teorií relativity. Neboli ve středověku, pro tyto účely ukončeného osvícenstvím, lidé i vědci uvažovali hodně jinak, než my.

Trochu OT, ale zaujalo mě: právě dogmatismus tehdejší katolické církve měl být tím hybatelem, který "lidstvo" donutil uvažovat, které znalosti jsou dané Bohem a co je možno bez rizika kacířství zkoumat; neboli kde končí věda a začíná náboženství. Připomínám: skrze kacířství hrozila především exkomunikace se zásadním dopadem na způsob existence po smrti. Světský trest nemusel být tak zásadní.

O Izaiášově proroctví trapně nevím nic víc, než že už jsem ten název slyšel.

H. Rybnická 23.9.2020 9:03

Paní autorko vynikající článek. A z těch hloupostí dospělých chlapů viz dole, si nic nedělejte, vadí jim, že jeden z nejlepších článků (nejen) tohoto dne píše ženská. To prostě nepřekousnou. Těším se na další.

P. Moravčík 23.9.2020 10:16

Vy ste teda ale ženská šovinistka;-). Určite ste excelovali pri skúške zo Schopenhauerovho "Umenia, ako vždy dostať v debate za pravdu"!;-D

J. Skála 23.9.2020 11:21

Moudří lidé vědí, že

"Pouze z té debaty, ve které jsi prohrál, si něco odneseš pro sebe."

P. Moravčík 23.9.2020 12:17

Pani Rybnická však nikdy neprehrá (aspoň si to nepripustí):-)

V. Církva 23.9.2020 14:26

Takže vážená, nevšiml jsem si ani jednoho komentáře, který by článek shazoval, jen proto, že ho psala ženská. Jen s ním někteří polemizují nesouhlasí a projevují to po svém.

A vůbec "nalejme si čistého vína". Ten kdo rozeštvává mezi sebou pohlaví, národy a rasy a nadřazuje jedny nad druhé je darebák a platí to pro muže ženy černochy či bělochy!

Jak podlou náturu bude mít někdo, kdo ignoruje 6milionů mrtvých Židů, 60 tisíc Rusů padlých za 2.sv. války na našem území a několik desítek tisíc občanů ČR (bez 270tisíc Židů když už jsem je zmínil jinde) Někdo kdo drze zmiňuje 40 tisíc obětí divokého odsunu, kterému normální čechoslovák nemohl nějak moc zabránit. Obětí kteří sice byli lidé i staří, i ženy ale z většiny spoluzodpovědní za válku!

Š. Hašek 23.9.2020 7:33

Kdyby jsou chyby.Kdyby byly v prd.... ryby, nebyly by rybníky.

V minulosti se děly takové věci na Zemi!!! A nebyl tu ani jeden spalovací motor a sodovkárna. Paní autorka se asi moc neučila. Dnes začíná mít člověk dojem, že v následujícím volebním období (určitých politiků) se přenastaví i Sluneční soustava.

J. Nevrkla 23.9.2020 8:28

R^

Hladina moří roste o zhruba 3 mm ročně. Doufejme, že se nezačne ochlazovat a ledovce narůstat, to by bylo hodně nepříjemné. Ale pokud to bude pokračovat, tak za 100 let mohou k těm 3 metrům vysokým házím 30 centimetrů přidat, to jistě zvládnou.

J. Lukavsky 23.9.2020 7:28

"Kdyby roztál antarktický ledovec" ten je ovšem ve středu vysoký 5 km, takže to roztání asi by bylo véééélmi pomalé. Pokud ovšem nenastoupí další doba ledová a neobnoví se ledovec na severu Evropy, kdysi sahal až na Šumavu. To by moře kleslo o řádově 100 m, jako bylo kdysi a bylo by opět možno suchou nohou přejít z Aljašky na Sibiř, i naopak. J.L. end

V. Kolman 23.9.2020 7:00

Kdyby lidí nebylo takové množství (a stále [v Africe, Indii...] katastrofálně nepřibývali), bylo by nejlogičtějším řešením, odstěhovat se do výše položené lokality, medem a strdím oplývající a Holandsko ponechat svému osudu=moři. Takto je to (beru-li v úvahu i současný stálý pokles nizozemské pevniny) pouze dočasné řešení současné situace = Sisifova práce.

A teď - babo raď co s tím?

V. Kučer 23.9.2020 19:46

Holanďani si už u nás kupují baráky.

W. Upleger 23.9.2020 0:34

Potěšující číst takovou hromadu ekologické demagogie.

M. Krátký 23.9.2020 1:31

také to tak vidím ( zvláště to zvedání hladiny moří o desítky metrů až roztaje led na pólech i jinde ), ale samotné vyprávění o Holandsku je příjemné - děkujiR^R^R^

Š. Hašek 23.9.2020 8:14

Asi tak.

J. Pankovic 23.9.2020 11:38

Kdo má tu správnou víru, ten se nemusí trápit s matematikou :-):-):-)

V. Petr 23.9.2020 15:30

R^R^R^