Pátek 13. prosince 2024, svátek má Lucie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Židé v Jemenu

diskuse (19)

Vznik a zánik starobylého židovského společenství v Jemenu

Jemen. Celkem zaostalá země v jihovýchodní části Arabského poloostrova. Čím byla tak významná?

Nacházela se zde starobylá židovská komunita ještě z doby biblického krále Šalamouna z rodu Levitů. Když král Ezra požadoval návrat Židů do Země izraelské, odmítli a vytvořili zde svébytnou kulturu trvající až do roku 1948 do doby vzniku Státu Izrael. Tehdy v Jemenu propukly obrovské protižidovské pogromy, lid Mojžíšovy víry byl týrán, zabíjen a ožebračován, proto se jedinou záchranou stala emigrace do Izraele.

Do 6. století (ještě před islamizací země) se Židům v Jemenu daří dobře, judaismus vzkvétá, země prosperuje, nejsou hladomory, války, napětí. Podle některých informací dokonce jeden jemenský král konvertoval k judaismu.

Židovské kmeny v Jemenu se zabývaly obchodem i pastevectvím. Izraelité žili jak v blízkosti oáz, tak na okraji země v pouštích, kde praktikovali ortodoxní formu víry. Mohamedovi vojáci Jemen dobyli po 7. stol. a k židovskému obyvatelstvu se v této době chovali celkem slušně v naději, že se zřeknou své víry a konvertují k islámu; to se však nestalo, takže si vysloužili Mohamedův hněv. Přesto zde mohli žít a za poplatek džizju mohli posléze judaismus praktikovat. Přestup k islámu však otevíral mnohým Židům cestu na výsluní a někteří tehdy vykonávali službu u dvora. Významné židovské komunity žily jak na severu země, tak na jihu v oblasti měst Dala a Aden. Jemenští Hebrejové navazují kontakty s Hebreji z Egypta a Iráku. Aden hrál důležitou roli jako tranzitní centrum pro židovský obchod s Indií.

K nejvýznamnějším izraelitským obchodníkům zde patřili Japheth, Bundar a jeho syn Madmun. Ve 12. století se dostal k moci Al Malik, který se prohlásil i za jemenského vládce a pro Izraelity nastalo těžké období. Al Malik byl fanatický mohamedán, který vyznával politiku „konvertuj, nebo zemři“; mnoho Židů bylo zabito a jiní ze strachu konvertovali. Jediným klidným místem se pro ně stal Egypt. Do Jemenu se vrátili až po smrti Al Malika; nastává období klidu, rozvíjí se zde židovské písemnictví. Na počátku 13. století vynikl mezi hebrejskými spisovateli Amram (Adani), autor alegorického pojednání Kitab Al Haqa´iq, Juda Ben Solomon pak napsal dílo „Kniha pravdy“. Období klidu opět končí v 17. století.

Jemen dobyli Turci; Židé byli mezi mlýnskými koly, stali se obětmi jak Turků, tak místních Arabů. Imám Mutahar je obvinil ze spolupráce s Turky, propukl arabský hněv proti nim, při pogromech bylo mnoho věřících Mojžíšovy víry pobito. Turci se nechovali o nic lépe, roku 1633 přinutili Hebrejce k masové konverzi. Ti, co nechtěli, byli zabiti nebo vyhnáni. Pro judaisty nastalo střídavé období, jednou se dařilo lépe, podruhé hůře. V letech 1678-1679 se mohli opět do země vrátit a v roce 1680 byli opět vyhnáni; poté jemenští vládci zničili mnoho synagog. Za rok se mohli Židé opět vrátit, obnovit dřívější osídlení a znovu vystavět synagogy.

Na konci 17. a začátku 18. století propukl v Jemenu obrovský hladomor a mnoho Jemenců (Arabů i Židů) zahynulo. Postavení judaistů pod jemenskou vládu z let 1848-49 nebylo příliš dobré, nemohli zastávat politické pozice, ale mohli svobodně praktikovat svou víru. Co hůře, proti Osmanům povstali Arabové a při vzpouře zabili kolem 150 Židů. Ti poté byli zatlačeni na okraj společnosti a stali se největšími ubožáky; imám Jahjá je přinutil nosit veřejné označení a žít v ghettech a rovněž nesměli nosit zbraň - tím byli vydáni na milost a nemilost místnímu obyvatelstvu.
Takovému krutému zacházení čelili Izraelité až do roku 1948, kdy uprchli do Izraele. Židovské děti byly rodičům unášeny a obraceny na islám, Židé mohli vykonávat pouze některá řemesla.

Po vzniku Izraele čelili Hebrejci genocidě a aby si zachránili život, museli uprchnout. V roce 1948 jich přežilo v Jemenu (včetně Adenu) přes všechna pronásledování 63 000. Při nepokojích v roce 1947 bylo v Adenu zabito 80 Židů. Kvůli drakonickým protižidovským opatření provedla izraelská vláda záchrannou operaci Kouzelný koberec, při níž v letech 1949-1950 evakuovala 50 359 Židů z Jemenu do Izraele. Emigrace do Izraele pak pokračovala do roku 1962, kdy v Jemenu propukla občanská válka.

Dnes v zemi dožívají asi dvě stovky Židů.

(Kontroloval Jakub Sinderhauf)

Aston Ondřej Neff
13. 12. 2024

Velké rozčilení je kolem otázky, zda platit z něco, na co nekoukám.

Ondřej Neff
13. 12. 2024

Titulek by měl končit otazníkem. Otazník do titulku nedám ze dvou důvodů.

Tomáš Vodvářka
13. 12. 2024

Vyhrají slovenští lékaři nebo premiér Fico?

Konzervativní noviny
13. 12. 2024

Dánsko chce snadnější deportaci migrantů, kteří spáchali trestný čin.

Aston Ondřej Neff
12. 12. 2024

Námětů pro divení se nám svět nabízí požehnaně. Někdy jde až rozum stranou.

Aston Ondřej Neff
11. 12. 2024

S obvyklým zpožděním začala poslanecká sněmovna projednávat novelu o poplatcích.

Aston Ondřej Neff
10. 12. 2024

Fiala a Stanjura jednali v pondělí s prezidentem Petrem Pavlem o rozpočtu.

Robert Troška
10. 12. 2024

Vzrůstající trend omezování svobody ze strany politiků ODS.

Milan Smutný
12. 12. 2024

Vývoj v Německu odhaluje zničující dopad nových emisních daní.

Lidovky.cz, ČTK
12. 12. 2024

Finské ministerstvo obrany ve čtvrtek zablokovalo sedm obchodů s nemovitostmi, do nichž byli...

Jiří Čihák
12. 12. 2024

Slávističtí fotbalisté utrpěli čtvrtou pohárovou porážku v řadě, což je může vyautovat ze hry o...

Lidovky.cz, ČTK
12. 12. 2024

Ruský vojenský soud ve čtvrtek vynesl rozsudek nad prvními dvěma ukrajinskými vojáky, kteří se...

Lidovky.cz, ČTK
12. 12. 2024

Od startu druhého poločasu senzačně vedli zásluhou Matěje Vydry, plzeňští fotbalisté se věhlasnému...

Karel Oliva
12. 12. 2024

Kalendář dnes ukazuje 12. prosinec. Je proto namístě si z historické paměti oživit pohádku O...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz