Pondělí 16. června 2025, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Židé v Alžírsku

diskuse (2)

Židovské osídlení Alžírska sahá až do doby před založením Římské říše a přetrvává až do roku 1960, kdy Alžírsko získalo nezávislost a většina Židů emigrovala do Francie a Izraele. Nejstarší osídlení Izraelitů v Maroku se datuje do doby po zničení Prvního a Druhého chrámu v Izraeli. Izraelité se usadili mezi berberskými kmeny, z nichž některé konvertovaly k judaismu. Tito Judejci mluvili berberským jazykem, a to zejména ve východní části země, a dokonce se berbersky i modlili. Od konce 7. století, po vzniku islámu, začali Arabové podnikat výboje do severní Afriky a většinu Berberů obrátili na islám. Ti posléze začali po nějakou dobu s Hebrejci válčit. Berbeři však začali praktikovat mírnější formy islámu a řada Židů asimilovala s berberským prostředím. Začali se seznamovat s arabskou kulturou a jazykem, v některých oblastech se domlouvali judeo-arabským jazykem. Soužití Izraelitů, Arabů a Berberů bylo zcela harmonické.

Židovská komunita výrazně posílila po tzv. reconquistě (znovudobývání země), kdy katoličtí panovníci Izabela Kastilská a Ferdinand Aragonský znovu dobyli celé Pyreneje: Všichni jejich obyvatelé museli přijmout katolickou víru, Hebrejové a Mauři dostali možnost konvertovat či odejít ze země. Většina Židů a Maurů tak po roce 1492 opouští oblast dnešního Španělska a Portugalska. Zoufalí židovští vyhnanci se začali usídlovat po celé severní Africe, nejvíce v Maroku, ale početné komunity se nacházely na celém středomořském pobřeží. Tito Židé se domlouvali jazykem ladino (směsice španělštiny a hebrejštiny), zachovali si náboženské praktiky a společenské zvyklosti, podle kterých žili v Pyrenejích, ale do jejich liturgie pronikly obyčeje předřímské epochy; s místními Židy navázali úzkou spolupráci.

Další významná imigrace Izraelitů do této severoafrické země se datuje do 17. a 18. století z Itálie. Prchali sem většinou z obavy před inkvizicí. Judaisté v Alžíru mluvili berbersky, arabsky, španělsky, jazykem ladino, italsky a hebrejsky. Později tuto zemi ovládla Osmanská říše, která nastolila v severní Africe vlastní správní zvyklosti. Židé podléhali statutu dhimi, museli platit daně osmanskému sultánovi a dodržovat tradice ujednané smlouvou Dhima, ale požívali sultánské ochrany. Židé se zabývali obchodem s různými surovinami, někteří z nich se stali osobními služebníky sultánů.

Na začátku 19. století Francouzi zaútočili na alžírskou zemi, jelikož odmítli zaplatit dluh za pšenici hebrejským obchodníkům Bacrimu a Busnachovi. Po dobytí Alžíru Francouzi roku 1830 se rychle restrukturalizoval osmanský systém obchodování s obilím. Francouzská vláda začala rozdělovat obyvatelstvo do dvou kategorií: etničtí Francouzi měli hlasovací právo, podléhali francouzským zákonům a jejich muži měli brannou povinnost. Druhou kategorii tvořili Židé a Arabové, kteří měli právo žít podle vlastních zvyklostí a soudů. Roku 1841 Francouzi zrušili židovské soudy a judaisté začali podléhat francouzské jurisdikci. Francouzští úředníci jmenovali rabíny, kteří měli vykonávat službu v různých alžírských regionech a měli povinnost vštípit židovským věřícím „bezpodmínečnou poslušnost francouzským zákonům, loajalitu vůči Francii a povinnost židovských mužů vstoupit do francouzské armády“.

Roku 1870 získali Židé žijící v Maroku na základě décrets Crémieux francouzské občanství. Alžírští Židé přijali francouzské tradice za své, osvojili si francouzštinu a stali se velkými francouzskými vlastenci. První a druhou světovou válku přečkali alžírští Hebrejové v klidu, byť pod kuratelou protižidovských zákonů. Po vyhlášení nezávislosti Alžírska roku 1962 většina z nich odchází do Francie, menšina alžírských Židů odešla do Izraele.

Aston Ondřej Neff
16. 6. 2025

Volič SPOLU nemá kam utéct.

Marian Kechlibar
16. 6. 2025

Torino je „kapesní velkoměsto“ na začátku Pádské nížiny.

Robert Kotzian
16. 6. 2025

EU připravuje podporu komunitního zabydlování migrantů

přečetl Panikář
16. 6. 2025

Rozhodnutí Ústavního soudu je vzkazem pro Brusel.

Ohlas čtenářů
16. 6. 2025

Proč volím, ale dávám prázdnou obálku.

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Přesouvání operačních sálů do podzemí, cvičení zdravotníků či pořizování neprůstřelných vest a...

kh Kateřina Havlická
16. 6. 2025

Jakkoliv jsou prvotní údery izraelské armády na íránský jaderný program úspěšné, uplynulé dny...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gluško v pátek převzal kopie pověřovacích listin od...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Slovenský vládní speciál dopravil v pondělí z Ammánu do Bratislavy 73 evakuovaných lidí, včetně 14...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Ve věku 92 let zemřel historik a někdejší disident Jan Tesař, kterého komunistický režim opakovaně...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz