10.12.2023 | Svátek má Julie


Diskuse k článku

HISTORIE: „Západní břeh“, nebo Judea a Samaří?

Člověk, který se neorientuje v desetiletiletím trvajícím izraelsko-palestinském konfliktu, se může tázat: Co to je Západní břeh? Kde se nachází? Kde leží Judea a Samaří?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 1.5.2022 12:58

Izrael je zemí Židů, protože ji Židé dobyli. Není to zcela v souladu s moderními představami o správném světě. Ale dějiny takto občas fungují.

Jde o to, jak nastolit mír a poslat historii do historie. Tu starou desítky let i tu starou tisíciletí. Obecně podporuji izraelskou politiku, tam, kde čelí palestinské neochotě tu historii uzavřít. V tomto smyslu jsou mi Palestinci "sympatičtí" podobně, jako Putin. Ale lidé, kteří hájí právo Židů k celému Izraeli a odvolávají se přitom na historii nejsou o nic lepší.

H. Lukešová 1.5.2022 14:13

"Izrael je zemí Židů, protože ji Židé dobyli. Není to zcela v souladu s moderními představami o správném světě..."

Proč by to mělo být v rozporu se spravedlivým světem? Faktem je, že Stát Izrael má ovšem platné, historické, politické a právní nároky na svrchované území a veškerou půdu, kterou v Zemi izraelské spravuje. Kromě dlouhodobých historických důkazů o židovské přítomnosti ve Svaté zemi, která je doložena ve spisech řeckých, římských, perských a dalších historiků i mnohých cestovatelů, kteří tuto oblast navštívili, potvrzují tato nezpochybnitelná a nevyvratitelná fakta i archeologické nálezy po celém Izraeli i v Judeji a Samaří. I tklivé verše o „návratu na Sion“ jsou ústředním tématem židovských modliteb po dvě tisíciletí.

Tyto židovské požadavky byly uznány legálně i Balfourovou deklarací z roku 1917. Ta byla poté schválena na konferenci v San Remu roku 1921, která tuto deklaraci transponovala Mandátem pro Palestinu do mezinárodně uznávaného dokumentu, který přijala a potvrdila Společnost národů.Tyto židovské požadavky byly uznány legálně i Balfourovou deklarací z roku 1917. Ta byla poté schválena na konferenci v San Remu roku 1921, která tuto deklaraci transponovala Mandátem pro Palestinu do mezinárodně uznávaného dokumentu, který přijala a potvrdila Společnost národů.

Tato země nikdy nebyla součástí žádného politického subjektu od zániku Osmanské říše před více než sto lety a Izrael jako takový nekolonizoval území jiného státu nebo subjektu. Již více než 120 let je sionismus všeobecně uznáván jako národně osvobozenecké hnutí židovského národa nijak se nelišící od jiných etno-národních hnutí. Takové vyčlenění a odsouzení sionismu je totožné s vyčleněním a znevažováním židovského národa a odmítáním tohoto základního práva, které mají všechny ostatní národy.

H. Lukešová 1.5.2022 14:15

Izraelské osady, které byly založeny po roce 1967 v Judeji a Samaří, byly plně v souladu s mezinárodními normami, na pozemcích, které nebyly v soukromém vlastnictví žádného místního „Palestince“ a ani nebyly součástí žádného suverénního palestinského subjektu. Obyvatelé izraelských osad nebyli do této oblasti násilně a nelegálně přemístěni v rozporu s mezinárodními úmluvami. Naopak jejich přítomnost podléhá dohodnutému procesu vzájemnému mírovému vyjednávání stanovenému v dohodách z Osla z let 1993-1995, jehož cílem je prostřednictvím jednání určit konečný trvalý právní status oblasti, včetně konkrétní otázky osídlení .

A teď mi prosím zkuste nastínit jeden jediný argument, který by ospravedlňoval nároky palestinských Arabů k Zemi izraelské.

K. Křivan 3.5.2022 22:02

Kdo prohrál válku ztratil všechna práva. I práva na území požadovaná vítězem. Arabové války prohráli. Všechny.

M. Stanovský 1.5.2022 22:02

"Izrael je zemí Židů, protože ji Židé dobyli. Není to zcela v souladu s moderními představami o správném světě..."

Jestli jsem to dobře pochopil, tak jim tahle území v roce 1922 přidělila ke správě Společnost národů. Pak je v roce 1948 Arabové napadli, a území jim sebrali, pak je napadli v 1967 ještě jednou, a co čert nechtěl, o dobytá území zase přišli.

Pravda, asi to chápu kapku zjednodušeně, také se mi získávat území ve válkách moc nelíbí, ale tady bych řekl, že to je docela spravedlivé.

Pochopitelně je otázka, kdy byl bod nula - 1922 budou tvrdit Židi, Arabové na to budou mít pochopitelně jiný názor a nějaký historický letopočet rádi najdou.

K. Křivan 3.5.2022 21:57

Bod nula - poslední den šestidenní války.

M. Stanovský 4.5.2022 0:05

Nemám rád, když o něčem rozhodují války. Protože to nebývá moc spravedlivé. Ale v tomto případě mi ta současná správa Svaté země spravedlivá připadá. Dokonce bych Židům docela rád přidal.

K. Křivan 3.5.2022 21:59

Izrael je zemí Židů, protože ji dostali od Boha.

M. Stanovský 4.5.2022 0:03

To je pochopitelně pravda, ale u soudu to asi neobstojí.

Nicméně to, že zde za supervize mezinárodního společenství vznikl židovský stát vychází právě z tohoto faktu. Moc neznám Korán, takže připouštím, že tam Arabové mohou najít jinou událost, podle které tuto zem věnoval Aláh právě jim. A teď co s tím, jde o tvrzení proti tvrzení.

Když se na to podíváte moderníma očima, tak uvidíte, že ta zem by měla patřit Židům třeba už jen proto, že se o ní dokážou a chtějí lépe postarat. A dokonce k tomuto účelu zaměstnávají Araby (Palestince?), takže v důsledku na tom vydělají obě strany.

Projel jsem Izrael křížem krážem a nemusím mít v ruce mapu, abych viděl, že jsem na území ve správě Židů nebo Arabů. Dobrého hospodáře člověk pozná na první pohled.

Tím se vracím k původní otázce - ano, Židé dostali tu zem od Boha. A on moc dobře věděl, proč to dělá.

J. Farda 1.5.2022 10:37

Rabinovo rozhodnutí předat po vítězné šestidenní válce správu Chrámové hory jordánské náboženské společnosti WAGF bylo gentlemanské, leč naivní, a Izrael se s jeho tragickými následky potýká dodnes ... :-/

7. června 1967, téměř ihned po dobytí Chrámové hory, navrhl tehdejší vrchní rabín izraelské armády a pozdější vrchní rabín Izraele Šlomo Goren, aby byly obě mešity na Chrámové hoře vyhozeny do vzduchu, eventuálně aby byly zdemolovány „v rámci válečných operací“. Šlomo Goren později prohlásil, že bylo velkou chybou nechat mešity stát a že „takovou příležitost již mít nebudeme“. https://cs.wikipedia.org/wiki/Chr%C3%A1mov%C3%A1_hora

F. Zrcek 1.5.2022 10:17

V různých historických dobách je pozoruhodná role malých národů, jejichž akce mění velké dějiny. Například odpor řeckých měst zastavujících perskou expanzi do Evropy. Prototypem je starozákonní David a v tomto světle je chápána i 6-ti denní válka. Teď zrovna ten Ukrajinský drtí přesilu moskalů. Na začátku by na něj nikdo nevsadil, ale jeho houževnatost zaskočí favorita.

Jinde ukazuju na další pozoruhodný rys historie - dějinným vystoupením těch přehlížených zpravidla předcházejí arogantně idiotská rozhodnutí těch mocných. Dalo by se to interpretovat i tak, že blbost mocných Goliášů je vlastním motorem dějin a ploditelkou pokroku.

P. Urban 1.5.2022 10:00

Koncem 19. století existoval jeden velký slovanský stát: Rusko. Nebyl žádný důvod, proč by měl vznikat další slovanský stát na území Českého království. Na území, kde žili Germáni dříve, než Slované. A jejíž velká část byla zkultivována houževnatostí těch, kteří se po staletích vrátili do staré vlasti.

A. Šír 30.4.2022 16:59

Zřejmě na úkor stručnosti je v textu překvapivě mnoho nedostatků. Namátkou - Palestinci jako národ neexistovali ani v roce 1922 (proč "jetě neexistovali"?), ale ani nikdy potom, ani dnes. Palestina je zeměpisný pojem (to ostatně z článku vyplývá), na jejím území žije řada národů a etnik. Jedním z nich jsou např. Židé. Jsou snad Židé Palestinci? ne. Ani Arabové tam žijící nejsou Palestinci. Je to pojem, jehož účelový vznik je zdkumentován, tuším někdy v 60. letech. Jsou to "palestinští Arabové". Stejně jako např. "palestinští Drúzové", atd. Takže národ Palestinců neexistuje, stejně jako my Češi nejsme národ Evropanů a nečiníme si nárok na vznik našeho státu "Evropa".

A. Šír 30.4.2022 17:20

Horší je zcela chybný údaj o tom, že "východní hranice Izraele byla (po válce v r. 1948) výrazně zúžena". Izrael byl vyhlášen přesně v hranicích, které vytýčilo usnesení OSN z r. 1947 (které byly mimochodem poměrně naivní a nebránitelné, předpokládalo se cosi jako federativní soužití Židů a Arabů), a do těch nespadal Západní břeh! ten byl vytýčen pro ten druhý palestinský stát - stát Arabů. Po válce v r. 48 Izrael naopak poněkud své východní hranice posunul na východ, čímž smysluplně zcelil své území. "Záp. břeh" zůstal jaksi bezprizorný, neboť palestinský stát Arabů (podle OSN) nikdy nevznikl, zůstal obsazen tehdejším Předjordánskem (později Jordánsko), které jej v r. 1950 nezákonně anektovalo. Během šestidenní válce 1967 Izrael zastavil útočící Jordánsko a zatlačil ho až k Jordánu, tedy i přes Záp. břeh. Po válce mnoho let Izrael nabízel Záp. břeh Jordánsku (i když tomu nikdy nepatřil), neboť vůbec nestál o milion Arabů na tomto území. Jordánsko nikdy nepřijalo. Je omylem pojem "okupace Záp. břehu" - toto území po ukončení Brit. mandátu v r. 48 nikdy žádnému státu legálně nepatřilo, tudíž nemůže být okupováno. Pro Izrael je to "sporné území".

P. Urban 1.5.2022 9:57

Nejsme národ Evropanů, protože se cítíme více Čechy. Příslušníky národa, který byl "účelově vymyšlen" v 11. století. Ale tato "účelová vymyšlenina" vydržela už tisíc let.

O podstatně mladší "účelové konstrukci" zvaníé národ ukrajinský ani nemluvě.

O tom, jestli etničtí Arabové žijící na izraelem okupovaném území jsou nebo nejsou Palestinci nerozhodujeme ani my ani Izrael. Rozhodují o tom jednak oni sami, jednak ti, se kterými by ten národ sdílet. Pokud mohu soudit, Jordánci nepovažují obyvatele Západního Břehu za Jordánce a ani ti lidé ze Západního Břehu se za Jordánce nepovažují. Tím je řečeno vše.

H. Lukešová 1.5.2022 10:31

Žádné "území okupované Izraelem" neexistuje, neb se jedná o izraelské území a Izrael nemůže okupovat sám sebe.

Židovský národ je starobylý, spojený s Zemí izraelskou, stejně tak český národ je spojený Českou republikou, ovšem palestinský národ jako takový neexistuje, jsou to Arabové, nelišící se od Jordánců, Syřanů, Libanonců atd. Arabové mají 22 států, muslimové 52 států.

Není důvod zakládat 23. stát arabský stát v Izraelské zemi, který by navíc představoval životní ohrožení pro Stát Izrael v situaci, kdy jsou palestinští politici napojeni na různé teroristické organizace, kdy podněcují svůj lid k vražedným teroristickým útokům proti Židům.

P. Urban 1.5.2022 12:47

Národ je primárně otázka identity, ne rozdílů. Češi se taky neliší od Rakušanů nebo Němců. A přesto Rakušany či Němci nejsou.

Národy vznikají a zanikají. To, že Palestinci jako národ neexistovali před 80 lety neznamená, že neexistují jako národ dnes.

Dobře, okupované území neexistuje, jedná se o izraelské území. Na tomto území žije přes dva miliony lidí, kteří nejsou přistěhovalci a kteří nemají izraelské občanství. To znamená, že Izrael je státem apartheidu. Pokud dáváte přednost tomuhle, nebudu Vám to vymlouvat.

H. Lukešová 1.5.2022 12:55

Ne, zase jste vše překroutil. Izrael není státem aparteidu. Jedná se o jedinou demokracii na Blízkém východě. Martin Luther King v blahé paměti prohlásil, že Stát Izrael musí existovat, má právo existovat a že se jedná o jednu z největších základen demokracie na celém světě.

Co se týká Judeje a Samaří platí Dohody z Osla, na sporných územích Judeje a Samaří vykonává své pravomoci Palestinská samospráva, ta odpovídá za životy více než 95% palestinského arabského obyvatelstva, tj. v oblasti A a B. Izrael má suverenitu nad oblastí C.

P. Urban 1.5.2022 13:10

Já nemluvím o pravomocech. Já mluvím o občanství.

Pokud je Západní Břeh okupovaným územím, pak jeho obyvatelé nejsou občany Izraele a Palestinská samospráva může představovat jejich vládu. Pokud je Západní Břeh součástí Izraele, pak je jejich vládou vláda izraelská a obyvatelé Západního Břehu by ji měli právo volit. Když toto právo nemají, jde o apartheid. Podobně jako Jihoafrická republika před zvolením Mandely za prezidenta. Pro své občany byla JAR také demokratickou zemí.

Nevím, co přesně řekl MLK o Izraeli. Ale právo Izraele na existenci je něco jiného, než právo na celou historickou Palestinu (Izrael). Podobně jako právo Ruska na existenci není totéž, jako ruské právo na Ukrajinu nebo její "ruskou" část.

V. Kučer 1.5.2022 17:48

V 11. století jsme byli Slovani, pojem český národ se objevil až v kronice Dalimilově počátkem 14. stol. Palestinci jako národ vznikli počátkem 70. let minulého století, tenkrát to poradil Arafatovi Kim Ir-sen.

H. Lukešová 30.4.2022 10:44

Dnes brzy ráno (30.4.2022) palestinští teroristé zavraždili příslušníka izraelské bezpečnostní stráže u vstupu do izraelského města Arielu.

F. Navrátil 30.4.2022 9:23

Složité historické zdůvodňování židovského nároku na území západně od Jordánu není rozhodujícím argumentem. Argumentem je síla Izraelské armády a motivace tato historická území obsadit a bránit proti komukoliv.

I. Schlägel 30.4.2022 9:44

Není rozhodujícím, nicméně je výrazně podpůrným, protože legitimizuje ochotu Izraele bránit své oprávněné nároky zbraněmi.

F. Navrátil 30.4.2022 9:48

Mám stejný názor.

M. Koutný 30.4.2022 10:14

Máte pravdu, ale slušným a myslícím lidem je to jasné a antisemitští levičáčci to stejně nevezmou na vědomí.

J. Farda 30.4.2022 21:02

R^