18.2.2020 | Svátek má GizelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Vidím to jinakŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 15, poslední: 18.1.2018 22:55, přehled diskusí

V případě státu Izrael je zbytečná argumentace:
Autor: J. Vintr Datum: 18.1.2018 21:30

nějakou historií. Židé prostě potřebovali vlastní stát, aby mohli žít jako svobodní lidé a ne jako obětní beránci kdejakého hajzla, který si chce na někom zchladit žáhu nebo dostane zálusk na jejich majetek. Pronásledování Židů nacisty nebylo prvním a bohužel ani posledním násilím, které se tomuto výjimečnému národu dostalo. I dnes utíkají Židé z Evropy před násilím do Izraele, protože demokratická, civilizovaná Evropa je před ním nedovede ochránit. Jejich stát zabírá zcela nepatrné místečko v obrovském území, obývaném arabským etnikem a racionálně není žádný důvod, aby to někomu mělo vadit. Jenže vadí. Ne proto, že by to území někomu chybělo, ale proto, že ho obývají Židé.

:
Autor: J. Zaoralek Datum: 18.1.2018 21:55

Přesně.

právo na názor:
Autor: J. Klepal Datum: 18.1.2018 19:00

Jan Fikáček má na svůj názor, podložený pravdivými faktickými argumenty, jistě právo. Názory lze zpochybňovat, pokud jsou založeny na nepravdivých nebo jen vybraných faktech, a to v jeho případě jistě není. Oponent se např. mj. zapomněl zmínit, že diskutované území patřilo Egypťanům ještě více než tisíc let dříve, než se sem přistěhovali hebrejské kmeny a vytvořili ve starověku svůj první státní útvar. Obecně však nutno zdůraznit, že názory nemají pravdivostní hodnotu. Navíc lze jistě souhlasit s názorem Jana Fikáčka, že řešení izraelského problému není jednoduché. Z diskuze je stále jasnější, že dvoustátní řešení již není možné, takže nezbývá zúčastněným, aby se intenzívně zabývali řešením jednostátním k všeobecné spokojenosti.

Hovado s vysokým IQ je hovadem nejnebezpečnějším 🦍:
Autor: P. Klíma Datum: 18.1.2018 17:46

Škoda vysvětlování pohrobkovi třetí říše...

Ani vysoké IQ :
Autor: I. Schlägel Datum: 18.1.2018 15:03

není zárukou moudrosti.

Izraeli fandím:
Autor: Č. Berka Datum: 18.1.2018 10:27

ale po 2000 letech není možné se vracet DOMŮ. Nemůžete mít domov někde, kde jste nikdy nebyli a nemáte tam nikoho. Polovina Izraelců mluví ( a hodně jich i myslí) rusky ;-) . Na druhou stranu, pro současné Izraelce už Izrael domovem skutečně JE. Palestinci by měli PŘIJMOUT FAKT, že PROHRÁLI.

Re: Izraeli fandím:
Autor: H. Lukešová Datum: 18.1.2018 11:21

Pokud, jak tvrdíte že fandíte Izraeli,tak byste neměl přijímat arabskou verzi dějin a mýty o jakési "ukradené zemi". Arabové do země také kdysi přivandrovali, také to nebyla jejich vlast, Židé však tuto zemi vlastnili, měli zde stát. Co kdy dokázali Arabové v Zemi Izraelské. Něco na připomenutí z dějin...

Americký spisovatel Mark Twain napsal roku 1867 cestopisnou knížku "The Innocents Abroad" o svých zážitcích v Evropě a PalestiněS ním cestovalo několik dalších amerických svědků. O stavu tehdejší Palestiny napsal: "V údolí Jeezrel a Galileji není jediná vesnička. V okruhu 30km oběma směry jsme nepotkali živou bytost. Nazaret je pustý, Jericho je zřícenina, Betlém i Betania liduprázdné, všude jen pustota a plevel. Strom nebo keř jen tu a tam, dokonce ani odolný olivovník nebo kaktus není k vidění. Palestina je v dezolátním stavu". Kvůli pravdivému popisu země obviňovali arabští vůdcové Marka Twaina z rasismu. Twainovo svědectví potvrdili i jiní svědkové. "Palestina je v desolátním stavu", napsal v 18. století francouzský historik Francois Volney. "Země je opuštěná, neviděli jsme žádné zvíře, jen pár ptáčků" napsal roku 1844 William Thackeray v cestopise "From Jaffa To Jerusalem".

Britský konzul James Finn napsal v roce 1857: "Země je bez obyvatel je zapotřebí ji obydlit". Velkou důležitost má zpráva Britské královské komise z roku 1913: "Země je poloprázdná, ekonomika stagnovala až do příjezdu prvních sionistů roku 1880. Silnice z Gazy na sever byla sjízdná pro přepravu jen v létě. Domky byly z bláta, bez oken, pluhy ze dřeva, hygienické podmínky hrozné, školy žádné, vesničky řídce obydleny, všude samé ruiny. Podobná svědectví dokládají cestovatelé Alphonse de Lamartine, Sir George Gawler, Sir George Adam Smith, Siebald Rieter, priest Michael Nuad, Martin Kabátník, Arnold Van Harff, Johann Tucker, Felix Fabri, Edward Robinson a jiní.

Re: Izraeli fandím:
Autor: H. Lukešová Datum: 18.1.2018 11:23

Před Peelovou komisi v roce 1937 prohlásil vedoucí představitel Arabů Auni Bey Abdul-Hadi: "Nic takového jako Palestina neexistuje. Tento pojem vynalezli sionisté! V Bibli není žádná Palestina. Naše země byla po staletí částí Sýrie (Jerusalem Post, 2.11.1991).H. Allen Tupper junior v New York Times pak napsal: ""Setkal jsem se jedině s obchodníky na velbloudech a s divokými kmeny beduínů, kteří zůstali na jednom místě nejdéle dva měsíce."V květnu 1947 řekl poslanec Nejvyšší arabské rady v OSN: "Palestina je syrskou provincií." O několik let později řekl Ahmed Shuqeiri, pozdější předseda OOP, před Radou bezpečnosti: "Každý ví, že Palestina nebyla nic jiného než jižní Sýrie." Vedoucí britského oddělení pro rozvoj Palestiny Lewis French napsal : "Narazili jste tam jen na drobné zemědělce v hliněných chýších, těžce postižené malárií... Pokud nebyli sami zloději dobytka, ochotně poskytovali úkryt jiným pachatelům... Rozsáhlá území byla neobdělána..Jednotlivé parcely měnily každý rok svého majitele. Veřejná ochrana neexistovala a drobní zemědělci se sami stávali bětí útisku a plundrování ze strany jejich beduínských sousedů.

A nejvýznamnější výrok, který bere "vítr z plachet" všem antisionistům, je výrok Zahíra Músejna, člena výkonného výboru PLO v rozhovoru poskytnutém holandským novinám Trau, 31. 3. 1977: "Žádný palestinský národ neexistuje. Vytvoření palestinského státu je pouze prostředkem pokračování našeho boje proti státu Izrael za naši arabskou jednotu. Ve skutečnosti dnes není žádný rozdíl mezi Jordánci, Palestinci, Syřany a Libanonci. O palestinském lidu mluvíme dnes pouze z politických a taktických důvodů, protože národní zájmy Arabů vyžadují, abychom jako účinný prostředek boje proti sionismu vyzvedli existenci zvláštního 'palestinského národa'. Jordánsko jako suverénní stát s definovanými hranicemi nemůže uplatňovat nároky na Haifu a Jaffu. Jako Palestinec si však mohu nepochybně nárokovat Haifu, Jaffu, Beer-ševu i Jeruzalém. Jakmile jednou prosadíme

Re: Izraeli fandím:
Autor: H. Lukešová Datum: 18.1.2018 11:26

naše právo na celou Palestinu, nebudeme váhat ani minutu a spojíme ji s Jordánskem."

Takže mě ty propalestinské poudačky unavují. Jak píši, pokud se považujete za přítele Izraele, nemůžete zpochybňovat jeho legitimitu. Stát Izrael byla a je židovská země, skutečný domov pro Židy a kdo tohle popírá, je antisemitou. Jak řekl černoch Martin Luther King, když lidé kritizují sionisty, myslí tím Židy, mluví antisemitsky.

Re: Izraeli fandím:
Autor: Č. Berka Datum: 18.1.2018 12:39

paní lukešová- na to, že je něco v Bibli vám kadí pes. Že byl před dvěma tisíci lety někde nějaký stát je úplně jedno. Není na Britech či Židech, aby rozhodovali o tom, jestli je nějakou zemi třeba osídlit. Já jsem nic nepsal o tom, že Arabové/Palestinci mají vyhnat Židy/Izraelce. Arabové také "přivandrovali"? Takže Židé jsou stejní přivandrovalci? Země, kde 2000 let nežila vaše rodina není DOMOVEM. Domov je místo, kde máte rodinu, přátele, obydlí- ne nějaké území, které znáte z knih a vyprávění. Arabové/Palestinci by se prostě měli smířit s porážkou- Izrael je životaschopný, rozvinutý, demokratický stát- já bych v něm také rád žil, kdybych mohl. A bránil bych ho.

Re: Izraeli fandím:
Autor: J. Fridrich Datum: 18.1.2018 14:36

Trump ubral kyslík Palestinským teroristům a nepracujícím muslimům.. Bud' jim hloupá Evropa zvýší dotace aby mohli v klidu řádit, nebo-nedej bože budou muset začít sami pracovat.. Arabáši-muslimové-palestinci rozumí - stejně tak jak Rusáci-říše zla jediné věci - SÍLE.. Jen díky izraelské síle, jejich skvělé vědě a organizaci obrany své země - a hlavně to, že desítky let mají své velmi kvalitní JADERNÉ zbraně i s vhodnými nosiči si na ně ta svoloč NETROUFLA a jen nenávistně poštěkávají.. Jednou - a to brzy se od nich budeme učit jak bránit své země..

Hádanka - vraždí v těch oblastech Středního Východu civilisty, ženy a děti Palestinci Židům, nebo Židé Palestincům ? Až se vrátíte z dlouhé mezihvězdné výpravy pane Novák, tak nám sdělte svůj názor. Kam sahá jejich historie, tak tam nesahá historie drtivé většiny národů světa. No a kde byla jejich odedávná území se dá také snadno zjistit - třeba vygooglovat... - http://www.dejepis.com/vznik-zidovskeho-naroda/

Re: Izraeli fandím:
Autor: J. Ticháček Datum: 18.1.2018 18:01

Tak bez Bible.

Parta lidí, kteří se dvě tisíciletí navzájem utěšovali, že se jednou vrátí do staré vlasti, kteří si díky tomu dokázali udržet kulturu, jazyk, a kdoví co ještě (kolik Němců nakonec v polovině Německa nakonec tuší, že před třetinou toho času byli Slovany, a kolik z mnoha tisíců Řeků u nás si po sedmdesáti letech z řečtiny připomene maximálně balkánský sýr?), se tam nakonec vrátí. Ale nevracejí se do obydlené země, nekupují ani Moravu, ani Čechy, vracejí se do pustiny, na kterou ani ten pes nekadí. Zkuste si to představit: po pár generací budujete statek. Jednoho krásného dne vás z něj někdo vykopne. Takže žijete jinde a vaše děti vědí, odkud jsou. A jejich pravnoučata také. A pak se po pár generacích nějaký Mi-liu Berka někde v Riu rozhodne, že kurňa šopa, co já se tady plácám mezi mulatama, když uprostřed české kotliny je sedmdesát hektarů půdy, a zřícenina baráku po prapra ... prapradědečekovi Čestmírovo, kam od jeho dob nevkročila noha.

A s Izraelem je to podobné. Jen o něco složitější. Už dávno neexistuje moc, která je vyhnala. Během staletí zmizeli i nástupci oné noci. Dokonce neexistoval nikdo, kdo by si nárokoval území, kam se Židé a židé vraceli. Snad až na Velkou Británii, která byla svolná jim území které ovládala přenechat. Veškeré další nároky vznikly zpětně, a daly by se přirovnat k situací, ve které si velmi tradicionalistický novomanžel nárokuje nejen panenství své vyvolené, ale i její matky a babičky. Zajisté pochopíte, že by se takovému mládenci leckdo vysmál.

Je to relativní. Bohužel. :
Autor: V. Student Datum: 18.1.2018 9:57

Měl vzniknout stát Izrael? Mají Evropané právo bránit v příchodu muslimům? Má význam obhajovat evropské hodnoty? Koho zajímá příčina existence člověka, nejsou to nevědecké pindy? K čemu je víra? Pro koho je vlastně dobré křesťanství?

Před pár lety (relativně) by nás tyhle otázky nenapadly. Dnes přicházejí samy. Já na ně odpověď mám. Jen vidím, že existuje stále více lidí, kteří tyto otázky vnímají jako relikt naivní minulosti a rádi by se jich nadobro zbavili. To je ovšem problém, protože tyhle otázky jsou naopak existenční.

:
Autor: J. Zaoralek Datum: 18.1.2018 9:05

Podle toho, co napsal, se panu Fikáčkovi to samostudium moc nepovedlo. Nastesti se to da napravit. Například by si mohl nastudovat, jak probíhalo vyhánění Židů z arabských zemí v průběhu 20. století.

A zdá se, že mu jiné, než jeho názory "nevoní".:
Autor: J. Kanioková Datum: 18.1.2018 22:55

V diskusi pod jeho článkem vymazal docela dost komentářů