29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

HISTORIE: Velká válka (1)

O 1. světové válce jsem se poprvé dozvídal od svého dědy, skláře ze severních Čech, který jako rakouský voják prošel bojišti "Velké války". Snad i tato válka, která zanechala své tragické stopy v podobě statisíců křížů na vojenských hřbitovech ve Flandrech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 27.2.2014 11:11

Za TOTO měli Češi umírat???

Deutschland, Deutschland über alles, Über alles in der Welt, Wenn es stets zu Schutz und Trutze Brüderlich zusammenhält.

Von der Maas bis an die Memel, Von der Etsch bis an den Belt,  |: Deutschland, Deutschland über alles, Über alles in der Welt! :

Němci se sjednotili na základě JAZYKA na územích kde žili ale současně se VYDĚLIL na základě jazyka ve všech územích, kde tvořili jazykovou menšinu a chtěli i tato území připojit k Německu.

Zavlekli společný mnohonárodní stát do války ve prospěch SOUSEDNÍ velké monoetnické země, se kterou cítili větší sounáležitost, než s mnohonárodní monarchií. Pokus císaře Karla I z toho vybřednout nebyl dost rozhodný a možná přišel pozdě. Ale jen smrt Františka Josefa zachránila život pěti českým politikům, kteří si dovolili jako politici požadovat, aby monarchie z té nesmyslné války vystoupila!

Ale jestli někdo byl pro monarchii skutečnou pohromou, byli toMaďaři vůbec a jejich grófové zvláště! Mohu to rozšířit, začíná to bitvou u Moháče r. 1526.

P. Vaňura 27.2.2014 11:01

Za toto měli ČEŠI umírat???

Deutschland, Deutschland über alles, Über alles in der Welt, Wenn es stets zu Schutz und Trutze Brüderlich zusammenhält. Von der Maas bis an die Memel,

Von der Etsch bis an den Belt,  |: Deutschland, Deutschland über alles,   Über alles in der Welt! :|

P. Vaňura 27.2.2014 11:01

Za tohle měli Češi ve WW1 bojovat???

Deutschland, Deutschland über alles, Über alles in der Welt, Wenn es stets zu Schutz und Trutze, Brüderlich zusammenhält. Von der Maas bis an die Memel,

Von der Etsch bis an den Belt, |: Deutschland, Deutschland über alles,  Über alles in der Welt! :|

R. Szewczyk 27.2.2014 10:30

hm

no,až váš kamarád ze zákopů dezertuje,a udá souřadnice pro palebný přepad nepříteli,pak mudrujte o madarech nebo unii,,,,,za protektorátu sice byla situace trochu jiná,bo žádná vlast neexistovala,ale navádět bombardéry na civilní cile,tedy na byť bývalé sousedy,není taky uplně košer,,,,,,,relativizovat vojenskou přísahu můžete,ačkoliv neznám armádu na světě,která by tolerovala dezertéry a zrádce,u popravčí zdi to pak velícímu seržantovi vysvětlíte,a třebas ho přesvědčíte taky o dezerci,byť tomu bych moc nedoufal,Nejsrandovnější na té republice vytvořené dezertéry a zrádci je to,že jeden z prvních zákonů na ochranu republiky definoval dezerci a zradu,

J. Schwarz 27.2.2014 19:30

Re: hm

"Národy" i "povinné přísahy" jsou nesmyslem. Jistě, kdo se k určitému společenství hlásí, jde do boje dobrovolně a pak přeběhne k nepříteli je zrádce. Ale kdo s tím nechce mít nic společného a má stejný vztak k "vlastním" jako k "nepříteli" - oba jsou mu fuk - zrádcem být dost dobře nemůže. Nedivil bych se, kdyby klidně udal "souřadnice pro palebný přepad" oběma stranám, ať se vzájemně vymlátí...

J. Jurax 27.2.2014 3:33

Technická

Autor praví - cituji - "Podle odhadu historiků si pak bombardování vyžádalo životy dalších 5 milionů civilních osob." - konec citátu.

Bombardování za Velké války? Letecké? To snad ne ... i kdybychom rozšířili pojem bombardování i na ostřelování dělostřelecké, tak je těch 5 milionů civilních osob naprostý nesmysl.

Mohl by se dát odkaz, kterýžeto historik to takhle odhadl?

J. Lepka 27.2.2014 9:23

Re: Technická

Řekl bych, že tento termín pochází od dělostřelců, kteří několik set let neměli jinou možnost, než ostřelovat opevnění bombardou - kanónem velké ráže, používající horní balistické úhly. No a jak pak nazvat, když ty granáty a bomby dopravovali letadly ?

J. Jurax 27.2.2014 17:21

Re: Technická

Ale jistě - dělostrělecké bombardování - dnes to ale zní trochu archaicky.

Soukromě bych řekl, že termím vzešel z analogie, že bomby se vrhají (ručně, případně nějakými vrhači), kdežto dělostřelecké granáty se střílí. A bomby z letadel se vrhaly, zpočátku i ručně. Ale mohu se mýlit, nejsem lingvista. A aby to bylo složitější, první bomby byly nezřídka dělostřelecké granáty s nárazovým zapalovačem, opatřené stabilizačními křidélky,

Nicméně těžiště mého příspěvku tkvělo v těch naprosto fantaskních pěti miliónech civilních obětí bombardování za první světové války. Kde k tomu autor přišel - tedy pokud nejde o překlep - milióny místo tisíců. A jak autorovi věřit další uváděné údaje, když hned na začátku krmí čtenáře takovou chuťovkou?

P. Khail 27.2.2014 10:28

Re: Technická

Podívejte se sem: http://www.flymag.cz/article.php?id=6069

a hlavně tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bombardov%C3%A1n%C3%AD

J. Jurax 27.2.2014 17:08

Re: Technická

Pane Khaile, dík za info, nicméně poněkud mne podceňujete - tyhle základnosti jsem věděl už před půlstoletím ... :-)

P. Khail 27.2.2014 20:04

Re: Technická

Tak proč se ptáte?

J. Jurax 27.2.2014 20:24

Re: Technická

Hm - specielně pro Vás - táži se, odkud byl vytažen údaj o 5 miliónech civilních obětí bombardování, ať už jen leteckého, nebo i dělostřeleckého - za Velké války. Z druhého odstavce mého příspěvku je to jasně patrné.

Pokud jste zmíněný odstavec snad pochopil tak, že popírám možnost leteckého bombardovámí civilistů za Velké války, pak zde došlo k nedorozumění.

A poněkud mne udivuje a rmoutí, že byste se byť jen na okamžik mohl domnívat, že bych vůbec mohl být  v tomto punktu diplomaticky řečeno tak málo informovaný  :-)

P. Khail 28.2.2014 8:40

Re: Technická

Takže naposledy, vy: "Bombardování za Velké války? Letecké? To snad ne ... "

a na to jsem poslal odkaz. Nevím proč za ty 2 věty dáváte otazníky, když už před 50 lety jste měl jasno. Proč máte problém s mým odkazem, nevím. Nekomentoval jsem žádným způsobem vaše vědomosti. Jinak vám přeji klidnou mysl.

R. Szewczyk 27.2.2014 2:06

hm

zrada a dezerce se všude ve světě odměňuje provazem,v lepším případě kulkou do týla,a kdo měl štěstí,tak popravčí četou,jedinou celosvětovou vyjímkou je česko,kde oni zrádci jsou hrdiny,a to netož ,že zradili,i stříleli vlastní lidi,,,,,,ať se smaží v pekle ten lidský odpad

P. Sulc 27.2.2014 2:27

Re: hm

Ani mi nelze vice souhlasit ! Ano, ti popraveni zradci byli dokonce velice casto nazyvani ''mucedniky'', ac je ovsem nikdo nemucil. A po prvni valce pan Taticek vyhazoval ty dustojniky, co slouzili verne podle sve prisahy, ven z armady, krome gen. Podhajskeho, toho totiz potreboval, ten nas pan Taticek. Bohuzel, pro vetsinu Cechu jsou zradci a Svejk hrdinove. On ten narod podle toho take vypada.

J. Jurax 27.2.2014 4:17

Re: hm

No, pane Sulc, a jak byste nahližel na vojáky a důstojniky, co přísahali na vlajku Unie, leč posléze zradivše tuto přísahu a zdvihnuvše prapor Konfederace přísahali zase na něj? Co myslíte, byli to zrádci?  Namátkou Robert Edward Lee, Pierre Gustave Toutant Beauregard, Joseph E. Johnston, Barnard Elliott Bee ...

P. Sulc 27.2.2014 21:07

Re: hm

Zcela jiste !  Vsak to take nebyla valka "za zruseni otroctvi", jak se casto milne uvadi, ale za udrzeni Unie.A to vy jiste dobre vite.

P. Sulc 27.2.2014 21:11

Re: hm

mylne, ovsem.

J. Jurax 27.2.2014 21:39

Re: hm

A že těm zrádcům postavili pomníky dodnes v USA stojící :-)

J. Jurax 27.2.2014 3:54

Re: hm

No, ono to má háček - bez těch "zrádců" by Československo patrně nevzniklo.

V historii naleznete pár protihabsburských rebelií. Experty byli třeba Maďaři, že ano - svého času tísnili tehdy mladičkého mocnáře až tak, že vojska ruského cara ku pomoci požádal - přesto jim patrně nebudete lát do lidského odpadu.

Čeští rebelové jen využili vhodné příležitost k odboji proti monarchii, s níž se neztotožňovalii ... jenže Vy zjevně Čechy a patrně i Moravany nějak nerad, což Vám zatemňuje úsudek.

Ještě bych Vám posloužil příkladem - někteří naší byvší sudetští spoluobčané jako vojáci taky přísahali  ČSR; pak ale prohlédli a přísahali Hitlerovi, svému zachránci, jenž tu nenáviděnou ČSR spolkl a ochránil je tak před útlakem perfidních Slovanů - a když se to s grosdojčesrajchem začalo s odpuštěním srát, rozpomněli se a jako zajatci se přihlásili do čs.zahraniční armády, akcentujíce již nikoliv své němectví, ale zrazené a opět nalezené československé občanství, zradivše tak ovšem milovaného fýrera i jemu danou přísahu - a zase stříleli vlastní lidi - tedy které vlastně ... i tento lidský odpad by se měl podle Vašeho soudu smažit v pekle?

J. Vyhnalík 27.2.2014 6:27

Re: hm

Vzpomínám na vojenskou přísahu ČSLA, kterou jsem skládal v 80. letech. Nikdo mi nedal na vybranou a musel jsem ji podepsat a přitom jsem rozhodně neměl v úmyslu bojovat za zájmy Ruských komunistů proti tomu, co jsem, považoval za zájem našeho lidu. V případě konfliktu bych rád přeběhl, ale bylo mi jasné, že bych nejspíš dopadl, jako David Hemmings v Umírání za dlouhého dne (The Long Day's Dying).

J. Jaroš 27.2.2014 10:58

Re: hm

Nádherný film.

R. Szewczyk 27.2.2014 10:41

Re: hm

no,ale nikdo z nich nedělá hrdiny bez bázně a hany,příklad pro mládež,vzor ctnosti,nikdo neglorifikuje jejich činy,i sami se vyjadřují ve smyslu ,že chtěli jsme jen přežít,ostatně,boj proti asiatickému rudému bolševismu v jakékoliv uniformě považuji za bohulibý,

J. Jurax 27.2.2014 17:39

Re: hm

Arciť snad ještě bohulibější byl boj proti německému nacionálnímu socialismu, není-liž pravda.

K těm zrádcům - soudíte tedy, že ti sudeťáci měnící fangle jak fusekle nebyli lidským odpadem k usmažení v pekle zejména proto, že z nich nebyli tvořen příklad pro mládež a vzor ctnosti a že chtěli jenom přežít? Kdežto legionáři proto, že z nich ten vzor byl dělán a kromě toho přežití bojovali za samostatnost své vlasti naopak oním odpadem jsou? Pak dovolte, abych Vám sdělil své přesvědčení, že Vaše mysl se diplomaticky řečeno ubírá po velmi křivolakých cestičkách a známá fakta si interpretujete velmi - opět diplomaticky řečeno -  osobitě.

A k těm hrdinům - přečtěte si mou odpověď panu Sulcovi.

Ono existuje víc úhlů pohledu ... a Vy holt volíte ten co volíte, z důvodů, o nichž se mohu jen dohadovat. Po mém soudu ovšem volíte pohled přinejmenším provokační, ne-li, abych tak řekl, výrazně alternativně inteligentní.

J. Lepka 27.2.2014 9:26

Re: hm

Zkuste si pročíst nejprve dějiny Čs. legií, nejen v Rusku, ale i na italské frontě a dozvíte se, že váš názor je, mírně řečeno mimo mísu !

J. Lepka 27.2.2014 9:28

sorry, blbě se mi to zařadilo.

To patřilo panu Szewczykovi !!!

R. Szewczyk 27.2.2014 10:59

Re: hm

pane Lepka,když někdo napíše něco o fungování československých legii do roku 1918,tak osobně to jde ihned do police fantasmagorická literatura,bo jaxi žádné československo,ba ani česko,ba ani slovensko neexistovalo,zvláště s těmi Horními Uhry je to zajímavé,,,,,,název by snad mněl být:Českofelvidské legie

P. Krasny 27.2.2014 15:21

Re: hm

Ty si magor šefčíku.

J. Jurax 27.2.2014 17:40

Re: hm

No, odhoďme diplomaticii - Vy budete pěkný magor.

P. Sulc 27.2.2014 21:17

Re: hm

Zkuste si precist par knih od josefa Fucika, vojenskeho historika. Specialne o italskych legiich pise, ze nabor byl dosti nasilny, spojeny i s vyhrozovanim a ze to bylo spise dilo "ambiciosnich politiku" Ale ani Stefanika ci Taticka nejmenuje, to aby se pak bal vyjit pred dum. A popravy , uznava, byly podle mezinarodnich zakonu, ale presto se rakouska justice snazila najit i polehcujici okolnosti. Zapomente radeji skolni dejiny .