25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

HISTORIE: Válečná výroba USA a pomoc Stalinovu SSSR

Budeme-li chtít zhodnotit válečnou pomoc Spojenců Sovětskému svazu v průběhu 2. světové války, docházíme k nesmírně zajímavým souvislostem, které nám do sebe zapadají jako ozubená kolečka hodinového stroje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chvojka 9.5.2021 11:35

nehledě na to, že socialistický prezident USA se přičinil o rozbití Britského impéria svou deklarací podporující snahu o získání nezávislosti tehdy ještě kolonií ... a samozřejmě úspěchy Japonska v počáteční fázi války tyto snahy podpořily, když bylo vidět, jak je VB oslabená

J. Vintr 7.5.2021 20:54

Američani si válkou "pomohli" jen v tom smyslu, že válečné potřeby je donutily udělat obrovský skok ve zlepšení efektivity výroby. Materiálně jako stát na válce nejen nic nevydělali, ale stála americké daňové poplatníky naopak obrovské množství peněz. Pomoc Rusku nebyl žádný ekonomický kalkul, bylo to politické rozhodnutí, kdy Roosevelt usoudil, že bolševický režim je méně špatný a nebezpečný než ten nacistický. Možná to byla chyba.

J. Jurax 7.5.2021 22:12

No, nebyla. Nezapomínejte, že Německo bojující proti Británii a SSSR vyhlásilo válku USA, nikoliv naopak. Roosevelt už neměl co usuzovat, byl chtě nechtě se sověty na stejné lodi. Kdyby Hitler tuhle chybu neudělal, je otázkou, kdy a jak by USA do války proti Německu přímo vojensky vstoupily, když už byly napadeny Japonskem.

J. Vintr 7.5.2021 23:11

Roosevelt sice Německu válku nevyhlásil, ale prakticky se do ní Amerika zapojila už tím, že pomáhala Británii překonávat německou námořní blokádu. To byl ostatně nejspíš důvod, proč Hitler vyhlásil Americe válku. Mělo to umožnit německým ponorkám bez omezení útočit na americké lodě a tím urychlit "vyhladovění" Angličanů. Počítal zřejmě s tím, že Británie kapituluje dřív než se Amerika stačí zapojit do války v Evropě. V tom se hrubě přepočítal.

J. Vintr 7.5.2021 23:16

A mimochodem, Amerika začala posílat válečnou pomoc do Ruska už od září 1941, dávno před tím, než jí Německo formálně vyhlásilo válku.

J. Jurax 8.5.2021 0:02

No jo, viz třeba Wiki:

Pre Lend-Lease“ – 22. června 1941 do 30. září 1941. Placeno v hotovosti ve zlatě a dalších vzácných kovech a minerálech.

První protokol – období od 1. října 1941 do 30. června 1942 (podepsáno 1. října 1941), toto zboží bylo buď přímo vyráběno nebo původně dovezeno do Spojeného království. Placeno formou úvěru od vlády USA.

J. Jurax 7.5.2021 23:52

No, ono šlo "jen" o hospodářskou pomoc, dodávky materiálu a padesát starých torpédoborců třídy Hunt z z 1. světové války. A pak o občasný pasivní doprovod konvojů od břehů USA do hloubi Atlantiku americkými válečnými loděmi s tím, že Němci si netroufnou na ně zaútočit.

To bylo něco zcela jiného než oficiální válka. Roosevelt před volbami v roce 1941 sliboval, že američtí hoši nebudou umírat v evropské válce a v USA byl velice silný izolacionalismus. Nebýt Pearl Harboru a toho, že Hitler USA válku vyhlásil, je otázkou, jak by se situace vyvíjela dál.

J. Jelínek 7.5.2021 10:58

To je přeci známá věc - válka stojí peníze, potom ještě více peněz a za třetí stojí válka strašlivý prachy.

P. Milan 7.5.2021 11:20

Nejspíš proto, že i Britové museli válečný materiál platit, nedostali ho od Ježíška.

Za české letce v britských perutích jme neplatili, za letce v českých perutích RAF ano. To je taková drobná politická nuance.

J. Hrdlička 7.5.2021 19:12

Je to ještě jinak, za války jsme neplatili ani za letce v "čs" perutích, protože oficielně to byla součást RAF, nikoliv vlastní síly. Platilo se teprve za materiál, který se po válce dovezl k nám.

J. Kraus 7.5.2021 10:27

Jo, tak to bylo. Před třiceti, čtyřiceti lety taková povídání na BBC i jinde vyvolávala pohrdání a odpor ke všemu tomu prolhanému asiatskému ubožáctví, zákeřnosti a nelidskosti. To bylo zlé nenávisti, když jsem kdysi řekl na základce, že Pokryškin lítal na airacobře. V naší obci bylo vojenské letiště a tohle bylo živé téma. A dočka že není dcerka, ale americký Dodge. Teď je z toho všeho spíš smutno. Američané - byla to jejich hloupost nebo historická úloha? Nejprve svým kontraproduktivním humanismem a demokracií rozvrálili britské imperium, pak přistrčili střední Evropu Sovětům. Churchill vše předvídal a navrhoval jinou strategii, ale proti zaťaté dvojce Stalin-Roosevelt neměl šanci.

F. Navrátil 7.5.2021 11:07

Bohužel Churchill upředňostňoval středomořskou a balkánskou alternativu vylodění v zájmu Britského impéria, zatím generálové USA vylodění v Normandii. Pokud by se spojenci vylodili ve Francii o rok dříve, setkali by se se sovětskou armádou už na Visle. Churchill si prosadil svou, Rusové ovládli střední Evropu a Balkán, a Velká Británie přišla o svoji koloniální panství. Dobrá práce Winstone.

P. Milan 7.5.2021 11:24

Vylodění o rok dříve by bylo značně riskantní. Počet vyloďovacích člunů, výcvik vojsk a tak ...

P. Hák 7.5.2021 11:38

V roce 1943 nebyli Angloameričané ještě schopni vylodění ve Francii. Sicílii dokázali izolovat, ale v Anziu měli Spojenci plné ruce práce, aby se vůbec udrželi.

V. Pokorný 7.5.2021 12:08

Nejen že nebyli schopni v té době toto provést. Nebyli, nejen podle mne, hlavně ochotni tohle provést. Důvody snad nemusím uvádět

P. Hák 7.5.2021 12:36

Tak on by asi byl rozdíl mezi politiky a generály - ti by ochotni byli, ale nešlo to.

J. Vintr 7.5.2021 12:51

Dovedete si představit, jaké problémy museli vyřešit třeba v oblasti logistiky? Invaze přes moře představuje především nutnost dopravit na druhý břeh rychle obrovské množství materiálu a nutnost zajistit za všech okolností plynulé zásobování invazní armády. Na to museli vyrobit přepravní prostředky a vymyslet a odzkoušet postupy. S tím, že jim Němci nechají funkční přístavy, nemohli počítat a taky se to nestalo.

P. Milan 7.5.2021 17:17

Nedovede. Stalin taky nedovedl a stejně měl tu drzost, požadovat kdeco po nových spojencích potom, co ho napadl jeho dosavadní spojenec Hitler.

P. Milan 7.5.2021 17:16

Nemusíte, protože by to stejně byla ruská propaganda, nebo jiné 3,14čoviny.

J. Jurax 7.5.2021 22:21

Schopni určitě ne. I tak při vylodění v Normandii neměli zaručeno, že bude úspěšné. Existují třeba spekulace, že kdyby Hitler nedržel záložní tankové divize mimo z obavy, že vylodění v Normandii je jenom maskování skutečné invaze v Pas-de-Calais, mohly být invazní jednotky i vrženy zpět do moře.

P. Milan 7.5.2021 11:23

Máte to značně zjednodušené: Britské impérium bylo v rozvratu i bez amerického přičinění, začínalo to už před válkou, střední Evrpu si sověti dobyli a přivlastnili sami. Dost dobře nevím, jak by jim v tom Američani mohli zabránit (že se Roosevelt nesnažil, to je pravda).

P. Pepax 7.5.2021 9:34

Válečná výroba v US musela být obrovská, pro mně nepředtavitelná, nelze ani zapomenout že američané stihli během pár válečných let vyvinout i atomovou bombu. Rudá armáda sice dokázala zničit asi většinu německých vojsk, nicméně celkový podíl US na porážce Němců a Japonců byl asi rozhodující.

J. Jurax 7.5.2021 22:25

No, někde jsem četl povzdech nějakého sovětského veterána ve smyslu "Pro porážku Německa nám dodávali Spojenci materiál a my jsme dodávali krev."

J. Lukavsky 7.5.2021 8:41

No SSSR mohl Hitlera kdykoli smáznout jako štěnici, ale bylo mu líto bejt tak vošklivej na velkého spojence a socialistického bratra (pakt Ribbentrop-Molotov, znáte?). S tou pomocí: USA dodaly Rudé armádě 2 miliony párů obuvi. Ale Rusové chtěli půllitráky, které v USA nikdo neuměl. Až našli Rusa, emigranta před Leninem co šil jezdecké boty báťuškovi carovi a ten je to naučil. No možná bez té pomoci z USA by Hitler tu zimu přečkal a pak... kdoví. J.L. end

M. Šejna 7.5.2021 8:35

Tak teď už konečně víme, že proslulé kalšnikovy, kaťuše a ruské tanky se vyráběly v USA. Poté se hromadně dodávaly na východní frontu.

Už jen chybí sdělení, ze vojáci Rudé armády se hromadně pěstovali v USA a poté byli hromadně posíláni na válečná jatka.

A Prahu osvobodili Američané přestrojení za rudoarmějce.

I. Pávek 7.5.2021 8:43

;-D O těch pěstovaných vojácích mě to taky napadlo, ale už po odeslání mého příspěvku. R^

J. Jelínek 7.5.2021 8:46

Ony ty proslulé kalašnikovy se začaly vyrábět až po válce, raketomety (gardové minomety) byly na platformách amerických náklaďáků (ne všechny, ale většina) a vůbec, celkově vypadáte jako blbec, snažící se o humor.

P. Kmoníček 7.5.2021 8:49

Šejno, teď jste se projevil jako totální.......

P. Milan 7.5.2021 11:26

Praha se osvobodila spíš sama, sověti přišli prakticky k hotovému. Američani Prahu osvobodit mohli, Patton chtěl, zmařili to sověti a čeští komouši.

J. Ziegler 7.5.2021 12:23

Pan Šejna se projevil jako totální mimoň. Přece nikdo nezpochybňuje to, co napsal, ale co se týče motorizace Rudé armády, tak bez amerických Studebakerů by nebyla tak pohyblivá, jako s nimi. Stejně tak americké stíhačky byly lepší než ty sovětské.