15.7.2020 | Svátek má Jindřich


Diskuse k článku

HISTORIE: Stesk po vrahovi

Není to poprvé, kdy nostalgie ruských občanů způsobí, že jeden z nejhorších diktátorů a masových vrahů je předmětem zbožného uctívání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pavel 23.4.2019 20:00

Re: Dojemná vodvářkova starost o Rusko.

Info pro slovenské analfabety - to je takové české přísloví.

V. Liptovský 23.4.2019 20:35

Re: Dojemná vodvářkova starost o Rusko.

Aký je rozdiel medzi slovenským a českým analfabetom? Čo do toho zaťahuješ národnosť? Vieš aké je čínske príslovie? Ten, kto sa opýta, vyzerá ako hlupák na päť minút. Ten, kto sa neopýta, ním zostane navždy.

P. Pavel 23.4.2019 21:20

Re: Dojemná vodvářkova starost o Rusko.

Jediné na co ses ty zeptal, je to, jak se leze do prdeIe masovému vrahu stalinovi.

V. Liptovský 23.4.2019 21:30

Re: Dojemná vodvářkova starost o Rusko.

"Promiň", nevedel som, že si bol pri tom, keď Stalin vraždil masy... Ale podľa Ústavy, mal si to ohlásiť... Inak si spoluvinník.

P. Pavel 23.4.2019 21:42

Re: Dojemná vodvářkova starost o Rusko.

Já jsem, na rozdíl od tebe, navštěvoval školu. Ty jsi místo toho navštěvoval prdeI masového vraha stalina.

V. Liptovský 23.4.2019 21:50

Re: Dojemná vodvářkova starost o Rusko.

Zalez do nory, Glum-Glum... Už si otravný svojim slovníkom. Ako sa hovorí, v riti si bol a hovno si videl...

P. Pavel 23.4.2019 22:27

Re: Dojemná vodvářkova starost o Rusko.

Neměl bys čumět do zrcadla, když píšeš komentáře, volksrusáku, každý pak hned vidí co jsi za chudáka.

F. Matousek 23.4.2019 19:40

Re: Dojemná vodvářkova starost o Rusko.

tak tak, jsou to tupci jeden jako druhej.

J. Svoboda 23.4.2019 22:49

Re: Dojemná vodvářkova starost o Rusko.

Mistře myšlenky Hašku, soudíte, že informace o Jaroslavu Pazourkovi z Třemošné nebo manželech Vlčkových z Jeseníka spolu se sledováním politického dění v Albánii nebo Srbsku by mělo pro českého čtenáře větší přínos, než vámi zmiňovaná "galaktická" témata - prezident ČR, předseda vlády ČR a politika našeho nedávného okupanta s tisíci atomových bomb??

P. Han 23.4.2019 14:53

Re: Dojemná vodvářkova starost o Rusko.

Stalin "vyhrál" 2. světovou válku díky americkým dodávkám a britskému válečnému námořnictvu. A jakkoliv nemám Vodvářku rád, tímhle článkem mi nevadí. Dělal prakticky totéž, co Hitler, včetně likvidace vlastních "spolubojovníků" a lágrů pro své spoluobčany. Akorát ti Rusové ho - ve své většině - uctívají pořád, kdežto většina Němců se za Hitlera stydí.

J. Jurax 23.4.2019 23:18

"Stalin "vyhrál" 2. světovou válku díky americkým dodávkám a britskému válečnému námořnictvu.".

Nuže, mýlíte se. V nejlepším případě byste měl napsat ne "díky", ale "i s pomocí".

Ono o tomhle uvažovali mnozí coby kdyby, ale jednoznačného výsledku se nikdo nedobral. Taky proto, že se do toho pletla politická orientace a politika vůbec.

Při vší úctě k Američanům i Britům a jejich obětem v konvojích do SSSR i zvažování množství, časového rozložení a struktury dodávek se nezdá být pravděpodobné, že by se SSSR bez nich neubránil. Měl by to ovšem mnohem těžší a krvavější.

Zkuste s počíst na https://www.valka.cz/13329-Ekonomicka-situace-SSSR-v-prubehu-1941-42-a-spojenecka-pomoc-Lend-Lease-dil-1. Je toho celkem 13 dílů a je tam zde diskutovaná problematika fundovaně, leč stručně pojednána.

A že se většina Němců za Hitlera stydí, kdežto Stalin je furt ctěn - inu, Stalin vyhrál, Hitler prohrál . Kdyby to bylo obráceně ...

V. Církva 23.4.2019 15:56

Re: Dojemná vodvářkova starost o Rusko.

Doporučuji rozdělit Stalin a Rusové a dokonce i komunismus. Ano Rusům vděčíme za záchranu ve 2.světové válce, Francouzi i Britové nás hodili přes palubo. Komunistům pak za zmar a války. Stalin je masový vrah, který naštěstí vyhrál válku. proč si myslíte že by jiný vůdce byl proti Německu horší?

P. Pavel 23.4.2019 19:48

Re: Dojemná vodvářkova starost o Rusko.

Britové nás přes palubu opravdu ale opravdu nehodili. První republika měla spojeneckou smlouvu s Francií a SSSR nikoli se Velkou Británií. Přes palubu nás tedy hodila Francie a ... teď pozor ať místní vyIízaní volksrusáci nedostanou infarkt ... sssr.

J. Jurax 25.4.2019 22:43

Re: Dojemná vodvářkova starost o Rusko.

Ovšem pomoc SSSR byla ve smlouvě podmíněna pomocí Francie. Takže Vaše poznámka o volksrusácích je jako vždy mimo a ukazuje jen hloubku Vaší nevědomosti.

Sovětská pomoc bez Francie v Mnichově nás opravdu přes palubu hodivší a navíc proti ujednání Mnichovské dohody byla pro SSSR nevýhodná politicky - Stalin byl leccos, ale ne hlupák, aby se stal rušitelem míru v Evropě. Navíc byla těžko realizovatelná, neměli jsme společné hranice; Poláci ani Rumuni diplomaticky řečeno vůbec nejevili nadšení nad vstupem Rudé armády na své území. Celkem pochopitelně.

A Britové nás ovšem přes palubu opravdu, ale opravdu hodili. V Mnichově. V dobré víře - mysleli si, že zachraňují mír v Evropě. Jak přímo věštecky řekl tehdy Churchill - Velká Británie mohla zvolit mezi bezectností a válkou. Zvolila bezectnost a bude mít válku.

M. Pivoda 23.4.2019 12:52

Tři roky kněžského semináře Stalina nezlepšily. Hm. Jakou pozitivní změnu asi vyvolají dnes povinné kurzy etiky podnikání?

P. Han 23.4.2019 14:45

Re:

Jak u koho. Vám by bylo prd platné jedno i druhé.

V. Student 23.4.2019 11:01

Rusové milují vodku a žvanění.

Válčit se jim nechce.

Š. Hašek 23.4.2019 14:35

Re: Rusové milují vodku a žvanění.

Proč by měli válčit? Ale bránit se určitě umějí sakra dobře.

Z jejich obrany jednou jedli Němci polívku z vrabců, otloukali cihly z rozbité služebny Gestapa ....... několik let.

Kdy jste byl v Rusku??? Tedy v Rusku nikoliv za ručičku s průvodcem Čedoku?

V. Liptovský 23.4.2019 10:47

Jak je možné...?

No, asi Rusi vedia o tom viac, ako autor článku, ktorý zozbieral do jedného celku všetko, čo sa napísalo Džugašvilim zo strany jeho nepriateľov, či neskorších oponentov. Ale, ako hovoria niektorí súčasní ruskí historici - prevzal krajinu s dreveným pluhom, odovzdal ju svojim následníkom s atómovou bombou... Prevzal v podstate negramotnú krajinu, odovzdal ju ako krajinu s rozvinutou štruktúrou vzdelávania. Prevzal krajinu mužíkov, odovzdal ju ako svetovú veľmoc, ktorá bola víťazným štátom vo veľkej vojne. Tým teraz nebránim Stalina (nebol som pri tom, rovnako ako nebol pán Vodvářka), len konštatujem, čím sa dnes riadi priemerný Rus pri hodnotení Stalina.

J. Lepka 23.4.2019 11:33

Re: Jak je možné...?

Poměrně zbytečně obsáhlé vysvětlení faktu, že geneticky i celoživotní konzumací alkoholu oslabený mozek vnímá podstatně jinak. Však také Gorbyho suchý zákon neměl dlouhého trvání.

V. Liptovský 23.4.2019 11:56

Re: Jak je možné...?

Toto tvrdenie je kvalifikované, podložené vašim odborným vzdelaním, osobnou skúsenosťou, alebo je to len akýsi blaf "do vetra"? Lebo inak vôbec nesúvisí s témou...

J. Lepka 23.4.2019 12:00

Re: Jak je možné...?

S tématem nesouvisí pouze váš příspěvek, ale to se podá. Nicméně v životě jsem měl co dočinění s pár Rusy a vy asi neuvěříte, co s nimi dokázal alkohol v množství větším, než snese organismus normálního evropana.

V. Liptovský 23.4.2019 12:04

Re: Jak je možné...?

Váš spôsob komunikácie je na môj vkus priveľmi osobný. Zrejme ste sa pohyboval v zlej spoločnosti. Svedčia o tom aj vaše známosti medzi Rusmi...

J. Lepka 23.4.2019 15:24

Re: Jak je možné...?

Žel, neměl jsem na výběr, vojna za bolševika víte. Navíc mnozí z příbuzných a známých v Rusku studovali.

V. Petr 23.4.2019 12:46

Ono jedno z lživých tvrzení bolševické propagandy je o

"neuvěřitelné" zaostalosti carského Ruska. Takže, Stalin také převzal zemi, kde se oralo s koňmi a odevzdal zemi kde se oralo kravami, což, na rozdíl od Česka, carské Rusko vůbec neznalo!

Rusko třeba mělo první loď s dieselovým motorem (1903) nebo první čtyřmotorové letadlo (1913), car také stavěl železnice dvakrát rychleji, než později bolševici. Skutečně zaostávalo za Evropou a USA ale zpoždění dohánělo, což byl jeden z důvodů, proč šlo Německo r. 1914 do války, mělo pocit, že čas pracuje proti němu. R. 1913 produkovalo Rusko 6% celosvětové průmyslové produkce, USA 36%, GB 12% a Německo 14%. Myslíte, že r. 1991 byl SSSR na tom lépe? Svou vojenskou sílu si udržoval tím, že na zbrojení šlo neuvěřitelných 25% HDP.

V. Liptovský 23.4.2019 15:41

Re: Ono jedno z lživých tvrzení bolševické propagandy je o

Isteže, v jednotlivostiach máte pravdu... Ale, po prvé, pri rádovo porovnateľnom počte obyvateľov aj tak Rusko vyrábalo len šestinu toho, čo USA (to je vari dosť?), polovicu čo podstatne menšia Británia či Nemecko... Po druhé - Stalin dostal do vienka neuveriteľne občianskou vojnou rozvrátenú krajinu. Po tretie - o pár rokov ďalšia morová rana - celá vyspelejšia časť krajiny zničená, spálená, najlepší muži padli vo vojne s Nemeckom... A nielen muži. Po štvrté - obrovská krajina s riedkym osídlením - do značnej miery bez komunikácií - za tých okolností je problémom ekonomicky využívať obyvateľstvo v roztratených vzdialených osadách. A budovať všade cesty či železnice - to je drahé a ekonomicky nevýhodné... Čo s tým? To nemalo riešenie - ani za cára, ani za Stalina. Americký pochod na západ prebiehal na základe prisťahovalcov. A navyše dedičstvo v krajinách Strednej Ázie, kde ešte vládol stredovek - negramotnosť, primitívne hospodárenie... (za cára aj za Stalina)... Atď., atď... Neobhajujem, len konštatujem... A bolo treba zbrojiť - lebo... A k tomu ekonomická blokáda. Tak sa nečudujme, že sa to skončilo, ako skočilo...

F. Navrátil 23.4.2019 10:34

Vodvářka od iluze po skutečnost

Pan Odvářka je obětí vlastního pokrouceného myšlení. Tyrana a masového vraha Stalina považuje za největší osobnost Ruska 70 procent dotázaných v jednom, hojně propagovaném, průzkumu. To znamená, že uznávají jeho historickou úlohu, ale neznamená to, že s ním souhlasí nebo dokonce, že ho milují. Mongolové zase považují za největší osobnost Čingischána, jehož vojska vyvraždila několik miliónů lidí a jeho následovníci se bavili tím, že budovali pyramidy s lidkých lebek. A tak můžeme pokračovat dalšími národy a státy.

S. Rehulka 23.4.2019 10:58

Re: Vodvářka od iluze po skutečnost

Nevidím proč pan Nar8til okopává kotníky panu Vodvářkovi, nikde jsem v jeho článku neviděl, že by vraha Stalina - Džugašviliho, považoval za největší osobnost Ruska. Myslím, že pan Vodvářka napsal článek pod vlivem současného vývoje v Rusku, kde chytrý vožd Putin nechal Komunistickou stranu Ruské Federace v opozici, protože jako mazaný KGB operativec ví, že pod komunistickým erbem už národ nesvede, tak přešel na "tradice" a to tradice jakékoliv ! Carské, Bělogvardějské, Kozácké, hlavně veteránské, ze kterýchkoliv válek které vedl Sovětský Svaz, anebo Rusko !

Takže omyl pane Navr8tile, Stalina nechválí pan Vodvářka, on jen upozornuje, jak v současném ruském bordelu je jakákoliv historická osoba dobrá k propagaci vělíkoj Rossii !

V. Čermák 23.4.2019 13:58

Re: Vodvářka od iluze po skutečnost

Ale vy jste se nějak Rozkatil, pane Rehulko. Pan Vodvářka je přece známý protiRuský a protiKomunistický Propagandista a Manipulátor, to vědí všichni. A opakované Vaše nazývání Stalina Vrahem a Vaše žárlivé sledování a hlídání Ruska? Hm, neměl byste raději zametat před vlastním prahem a žárlivě sladovat a hlídat USA? A jestlipak také nazýváte třeba mladého Bushe Vrahem? On má taky mnoho stoupenců, kteří na něj vzpomínají se slzou v oku....

J. Lepka 23.4.2019 11:40

Re: Vodvářka od iluze po skutečnost

Už jen váš hloupý pokus o zkreslení jména autora dokazuje vaši nevyzrálost, ovšem nelze ani vyloučit možnost profesionální deformace, tedy za peníze. Nakonec, často se prezentujete jako komunistomilec, bez ohledu na zločinnost jejich pojetí světa. Nicméně zpět k Džugašvilimu. Měl jsem kolegu, který si přivezl manželku z Ruska a pamatuji si zcela zřetelně, jak se vždycky podivoval nad chováním své tchyně, které Stalin vyvraždil celou rodinu a ona ho přesto chválila jako Báťušku. Z hlouposti? Ze strachu ? Z nedostatku informací ?

Z čeho vycházíte vy, porovnáním s Čingischánem netuším, ale již několik set let prodlevy v jejich konání by vám mohla napovědět.