25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

HISTORIE: Shodil jsem atomovou bombu na Hirošimu

Teprve když po šesti hodinách cesty, kdy se objevily břehy Japonska, Tibbets slavnostním hlasem ohlásil posádce, která něco takového tušila: „Tento záznam je určen pro dějiny! Svrhneme první atomovou pumu!“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Novacek 9.8.2015 18:03

Jen technicka...

poznamka, silverplate samozrejme neni zadny stribrny pribor,(to je bud silver cutlery nebo silverware), alebrz to znamena postribreny, postribreno....pane Pacner, racte dovolit pri vasem vzdelani.

P. Vaňura 9.8.2015 13:21

Autor ani mnozí, co řeční v televizi neznají základní

fakta. Plukovník Tibbets byl po velmi důkladném prověření pověřen sestavením jednotky, určené ke svržení atomové bomby už r. 1944. Předtím, už od r. 1942 se zůčastnil prvních náletů ametických letounů B-17 na Francii, kde bylo jeho úkolem ověřit taktiku útoků. Měl nalétáno 43 bojových letů a byl v boji zraněn. Později zalétával první prototypy B-29. Výběr leteckého personálu pro novou 509 smíšené peruť byl v jeho pravomoci, ale vybraní lidé byli pak prověřováni FBI pomocí řizených provokací. Kdo neuspěl, byl okamžitě odvelen.

Tibbets byl seznámen s předpokládanými vlastnostmi pumy, znal se s vědeckým šéfem projektu J. R. Oppenheimerem i vojenským velitelem generálem Grovesem. Už dříve se znal také s plukovníkem Parsonsem, odborníkem na výbušniny, který patřil ke konstruktérům konkrétních pum a měl za útoku na Hirošimu na starosti aktivaci bomby. Mimochodem, Tibbets si nikdy nepřidělil konkrétní letoun a major Lewis byl nespokojen, že velení prvního letu převzal Tibbets osobně a neponechal ho jemu.

O atomové bombě věděla jen část posádky. Ostatní seznámil Tibbets až za letu a současně všem rozdal ampule cyankali s tím, že pokud by padli do zajetí, Japonci použijí všech prostředků, aby z nich dostali vše co ví.

M. Hoblík 9.8.2015 12:05

Hezky nám to vysvětlil, ten Karel!

Rusové by to od něj jinak schytali! Každé zabité japonské dítě, každá zabitá žena, každý zabitý civilsta přiblížili konec války.

B. Hamáček 9.8.2015 22:46

Re: Hezky nám to vysvětlil, ten Karel!

Já vím , na VUMLu vám vykládali něco jiného. Ale fakta jsou jiná soudruhu.

M. Urbanová 8.8.2015 16:29

Nevšední dotek hstorie

Fundovaný a brilantně napsaný článek. Přeposlala jsem ho svým vnukům. Zasloužíte poděkování.

K. Janyška 8.8.2015 9:28

Někde jsem čeetl, že vojenské analýzy tehdejší situace

počítaly s milionem mrtvých při osvobozování Japonska od místních šílenců. V tomto smyslu  se mi, pozemskému červu, jeví použití té hrozné zbraně tehdy, jako adekvátní... Dzp.

T. Kočí 8.8.2015 9:28

shodil jsem

Dokonalé-díky.

P. Lenc 8.8.2015 9:15

Dík!

Článek nemá chybu.

J. Mrázek 8.8.2015 7:53

Děkuji .

Každý nový pohled je vítán, i když z některých po svržení bomby a po roce 1950 následujících faktů člověka mrazí a ptá se, jak se stal ten zázrak, že lidstvo doposud existuje a není to spíše omyl přírody a bude napraven jinými prostředky ?

T. Pansky 8.8.2015 0:33

Velmi dobre zpracovana recenze. Dekuji....

Preji hezky vikend. top0625top@live.com