26.10.2021 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

HISTORIE: Šesticípá hvězda – Davidův štít

Na rozdíl od sedmiramenného svícnu, jehož zhotovení přikázal sám Hospodin Mojžíšovi na hoře Sinaj, a který je tedy biblickým symbolem, se o šesticípé hvězdě něco takového nedá říct. V průběhu dějin se stala židovským symbolem, ale židovské prameny se shodují na tom, že jím původně nebyla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Koreis 8.11.2014 12:19

Víc než pouhá dekorace!

Gershom Scholem měl akademickou znalost kabaly a magických symbolů. Takže zkoumal především písemnosti. Těch v případě kabaly a hebrejské tradice mnoho není. Kabala byla především založena na orální tradici a původně se přenášela pouze tímto způsobem. Teprve kolem 12. století ve Španělsku se objevila kniha Zohar, která byla jejím prvním písemným projevem. Další písemnosti následovaly.

Megen David neboli Hvězda Davidova je mnohem staršího data a byla po dlouhá staletí jedním z nejlépe utajených tajemství kabaly. Jako symbol židovství sice byla známa dávno a v Čechách vskutku už v dobách Karla Čtvrtého, ale o skrytých souvislostech věděli jen zasvěcenci zabývající se kabalou a Talnudem. Karel IV. mohl být jedním ze zasvěcených nebo spíše k nim měl blízko.

První ze vzájemně propletených trojúhelníků míří vzhůru k vyšším světům, druhý směřuje dolů, do světa hmoty. Uprostřed hvězdy jsou písmena Šin, Dalet, Jod, tvořící slovo Šadaj, značící totéž jako Všemohoucí. Slovo Šadaj uprostřed hvězdy Davidovy se začíná prominentním písmenem Šin a lze na něj nahlížet jako na tři písmena Jod čili tři plaménky života či světla, zatímco čtvrté světlo je skryté. Ve slově Šadaj je ale čtvrtý Jod nacházející se na konci tohoto slova odhalený a to co doposud bylo skryté je tudíž nyní otevřené. S tím jsou, podle tradice, otevřeny i vstupní dveře vedoucí k nebeským výšinám. Cesta k nim vede přes střední sloupec tzv. Stromu života a dveře, které se zde nacházejí, se otevřou jen těm, kteří dosáhli patřičného stupně poznání a duchovní očisty.

Tolik tradiční kabala, ovšem velice, velice zhruba.

V. Koreis 8.11.2014 12:21

Re: Víc než pouhá dekorace!

PS. Slovo Talmud jsem napsal nesprávně.

H. Lukešová 8.11.2014 1:25

Významné utrpení Židů nakonec vedlo ve vykoupení

Kozáci Bogdana Chmielnického spolu s krymskými Tatary zmasakrovali roku 1648 100 tisíc Židů, o 10 let později se Židé mohli navrátit do Anglie, po strašlivých pogromech z let 1880 odešlo více než 2 miliony Židů do Ameriky no a všechny hrůzy překročili nacisti, kteří téměř vyhladili Židy a z popela Osvětimi vzlétl jako bájný pták Fénix Stát Izrael, který se stal garancí přežití Židů.