19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

HISTORIE: Proč vypukla světová válka

Je to už sto let od výbuchu první světové války, která se protáhla na válku třicetiletou (1914 – 45) a ukončila nejen to dlouhé století (1879 – 1914), ale zřejmě i naši západní křesťanskou civilizaci, respektive to, co se z ní ještě tenkrát drželo u moci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 21.7.2014 1:25

Hm,

a teď mi to několikrát sežralo bez jakékoliv reakce příspěvek ... redakční systém asi má své vrtochy :-(

J. Jurax 21.7.2014 0:50

No jo

"v humanitních oborech, kde fakta třeba pečlivě vážit a třídit na ona zásadní a vedlejší, aby pro stromy byl viděn i les. Na rozdíl od empirické vědy, kde vědec hledá, co se dokáže dokázat samo," káže autor - už jen to poněkud znehodnocuje jeho vývody. Zvláště když dalšími svými výroky to pečlivé vážení a třídění popírá ... " je každá humanitní „disciplina“ otevřená i těm, kteří chtějí za každou cenu zaujmout. Typicky absurdním příkladem revizionismu pravd známých a dávno intelektuálně ověřených je ..."

S. Ševeček 19.7.2014 10:45

"Představa německé Evropy měla svou nespornou logiku ..."

"... a dokonce větší, než její dnešní stínový odraz"

USA tehdy i today?

K. Janyška 19.7.2014 9:35

Vše pokračuje jinými prostředky. IV. Říše německá

je tu. Je jí Evropská unie... Dzp.

J. Vintr 19.7.2014 2:09

Myslím že klíčovým pro vznik válek

je samotná existence armád a tím i vysokých důstojníků. Když se někdo celý život připravuje na to, jak bude velet (samozřejmě vítězným) bitvám, musí nutně toužit po tom, osvědčit své (samozřejmě geniální) schopnosti v praxi. Pokud tedy nastane "vhodná" situace, tlačí generalita politiky, aby sáhli po vojenském řešení - no, a občas se jim podaří uspět. To že v minulém století byly války tak obrovskými průs@ry, které zaručeně původně nikdo nechtěl, má zase vinu v technickém pokroku. V okamžiku, kdy se páni generálové radostně pustili do války, byla technika na zabíjení lidí o hodný kus dokonalejší a účinnější než v době, kdy studovali na vojenské akademii a učili se válečnému řemeslu. Odhadnout, jaký vliv bude mít současný stav válečné techniky na průběh války, vyžaduje jednak důkladnou znalost této techniky, jednak jistý stupeň inteligence. Toto se ovšem mezi vysokými zelenými mozky nikdy nenosilo. Dalším faktorem, který přispěl ke vzniku rozsáhlých válečných konfliktů, je absolutní nezodpovědnost těch, kteří je vyvolali. Když zabijete, nebo se podílíte na vraždě jednoho člověka, tak vás zavřou. Když jako politik nebo lampasák zaviníte smrt tisíců, statisíců nebo i milionů lidí, nic se vám nestane a když budete na straně, která se na konci války prohlásí za vítěze, tak vás ještě budou oslavovat. Ale i když budete na straně těch, kteří prohráli, tak vám nikdo vlas na hlavě nezkřiví. Pravda byla tady jedna výjimka, Norimberský proces, ale byla zatím jediná.

S. Ševeček 19.7.2014 10:46

Re: Myslím že klíčovým pro vznik válek

Naopak. Kdo vytváří armády?

P. Vaňura 19.7.2014 14:35

Nicméně, britský ministr války Kitchener už na počátku

odhadl trvání války na 3 až 5 let, podobně jako čelný představitel firmy Vickers Zacharoff.

J. Jurax 21.7.2014 0:55

Re: Myslím že klíčovým pro vznik válek

Myslím, že klíčovým faktorem pro vznik armád a tím i vysokých důstojníků je samotná existence ozbrojených střetů - dokonce i jen hrozba existence ozbrojených střetů. Nikoliv naopak!

A zbytek Vašeho textu - bez urážky - je jen bezobsažné, byt líbívé povídání ...