13.5.2021 | Svátek má Servác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Veničan 1.12.2009 9:51

Re: Vždyť jsem napsal,

Je to dobré si připomenout a hlavně v reáliích té doby, o které se mluví. Nikoliv až po létech, kdy se cenzura v řadě věcí zrušila.

jirka.s. 1.12.2009 9:52

Re: Tahle revoluční poezie

;-D Tomuhle exotovi toho nedochází daleko víc, holt příroda je příroda!!! ;-(

hanq bukowsky 1.12.2009 10:48

Re: Tahle revoluční poezie

jednak autor na nadsázku nemá a jednak nadsázka v histórii je už propaganda.

Dílko hodně chudé myšlenkami, fakta úplně opomíjející, zato s notnou snahou o dnešní IN - vidět spojitosti ve všem.

Zkrátka ubohost sama, a to je škoda pro čecháčky, když už by bylo načase jím sdělovat pravdu a nikoliv propagandu jako dosavadních posledních 70 let.

ps 1.12.2009 11:13

Re: Tahle revoluční poezie

To, že ty něco nechápeš a dáváš přednost propagandě před fakty, neznamená že tak činí i ostatní.

fox 1.12.2009 9:50

Re: Tahle revoluční poezie

První sestřely bitevních vrtulníků se udály pomocí ruských termicky naváděných raket odpalovaných z ramene.Teprve pak přišly stingery.Podrobnosti viz:Crozier:Vzestup a pád sovětského imperia"skvělá kniha,ale tlustá.

Frank 1.12.2009 9:15

Sověti napadli Afgánistán a zabíjeli civilní obyvatelstvo.

Teď je napadla udatná vojska Američanů a jejich poskoků a zase zabíjejí civilisty. Jaký to pokrok. Pro ty chudáky je to opravdu obrovský rozdíl, kdo je zabíjí. A souvislost Afgánistánu s naším převratem chápe asi jenom bystrý autor.

Chris Kelvin 1.12.2009 9:26

Re: Sověti napadli Afgánistán a zabíjeli civilní obyvatelstvo.

Pokud už chcete nadávat na "imperiální" velmoci po vzoru Marxe a Lenina, tak byste jistě nějaké prapříčiny v dávných dobách našel. Ale srovnávat to se současnou vojenskou akcí USA, zvláště po sovětsko afghánské válce a jedenáctém září.... to jsou prostě Haló noviny jako když střihne 8-o

hanq bukowsky 1.12.2009 10:52

Re: Sověti napadli Afgánistán a zabíjeli civilní obyvatelstvo.

proč po vzoru Marxe. Dneska o Marxovi ví málokdo. Prostě jen z postoje slušného člověka, co se v rámci propagandy nenechal zmanipulovat a zkorumpovat.

Ostatně, to srovnání je ještě obskurnější - u USA nejde o strategickou rovnováhu, ale o krádež ropy.

Chris Kelvin 1.12.2009 11:09

Re: Sověti napadli Afgánistán a zabíjeli civilní obyvatelstvo.

Omlouvám se, jestli jsem se nějak dotkl Vaší ikony :-)

ps 1.12.2009 11:11

Re: Sověti napadli Afgánistán a zabíjeli civilní obyvatelstvo.

Ty budeš asi jeden z těch co si myslí že v Afghánistánu je ropa a když slyší o USA tak jim začne jít pěna od huby.

lesov 1.12.2009 9:29

Re: Sověti napadli Afgánistán a zabíjeli civilní obyvatelstvo.

Afghánistán nebyl napaden, stejně jako u nás se nekonala žádná revoluce, to je ta souvislost. ;-)

jirka.s. 1.12.2009 10:08

Re: Sověti napadli Afgánistán a zabíjeli civilní obyvatelstvo.

Kreténku z opavského blázince! Kterýpak rusácký ministr "obrany" musel odstoupit, když rusáci odkráglovali afghánského presidenta Amína??? Ten německý to ods*al jenom za sedmdesát postřílených zlodějů benzínu!!! (Y)

Mgr. Milda 1.12.2009 8:34

Rusko se ještě mnoho nezměnilo, agrese v Gruzii však proběhla jinak

než třeba v Čečně nebo v Afgánistánu. Ti "neviditelní" finančníci afgánského odboje sedí vesměs v Saúdské Arábii a nejspíš i v Pákistánu. Proto ten silný náboženský akcent.

V Gruzii bylo znát, že se Rusové tak docela s USA nechtějí rozejít, došlo k dost smradlavému kompromisu, ve kterém bylo Gruzii zabaveno několik desítek kilometrů abcházského pobřeží. Jinak se však už zakopané jednotky z Poti stáhly.

K2 1.12.2009 7:37

Teple pristavy

Tu blbost o teplych pristavech tvrdil Brzezinsky, National security advisor presidenta Cartera

coz je nesmysl, staci si precist "Zvlastni zprava c.4" od H&Z. V polovine 70tych let mladi lide v sovetskych republikach (dnesnich -stanech) se hromadne obraceli k Islamu a KGB nebyla pitoma a  vedela, co by to znamenalo mit islamskou rapubliku na svych hranicich.

Hadí oči 1.12.2009 1:17

Rozumím-li tomu správně,

tak změna režimu u nás byla základní podmínka pro to, aby jednu armádu v Afghánitánu mohla vystřídat druhá, kterou následovala celá koalice.

Koho z těch klíčníků na náměstích napadlo, že nesou mír a prosperitu takové exotické zemi, jako je Afghánistán. To jsou mi věci 8-o 

nediskutér 1.12.2009 9:24

Re: Rozumím-li tomu správně,

Ono to vypadá za vlasy přitažené, ale pokud vedl konflikt mezi Pruskem a Rakouskem o Slezsko k celosvetové válce 7-leté, která zasáhla celý svět od Indie  přes Afriku po Ameriku, počátek třicetileté války v Čechách na pozadí španělsko holandského konfliktu, ,drobný konflikt Rakouska se Srbskem k první světové válce....atd., je jasné, že vždy jsou v některých zemích připraveny elity, které si potřebují vyřešit své obchodní ( a někdy i politické) problémy. Pak ovšem takovéto úvahy o signálech o změně mocenské rovnováhy nejsou tak úplně od věci.

... 1.12.2009 1:02

Hm, dobrý popis situace kolem ruské agrese v Afghánistánu.

Jen mi trochu uniká pointa a spojitost s naším listopadem, tedy aspoň jiná než nepřímá. Leda by autor chtěl poukázat na činnost zahraničních antikomunistických organizací a naznačit, že ony ten 17. listopad u nás taky sponzorovaly a vyvolaly? Takovou myšlenku bych od p. Reiniše nečekal, ale je to jediná spojitost která mě napadla. Takže buď jsem nedovtipný, nebo v dobrém článku trochu nesedí nadpis :-).

p.s.: víte někdo jaký byl formální důvod pro vpád Rusů do Afghanistánu, nebo formální důvod tehdejší pasivity USA? Nějak mi tyhle události docela unikly.

. 1.12.2009 2:05

Re: Hm, dobrý popis situace kolem ruské agrese v Afghánistánu.

je to jasný. Kdyby nebylo Afgánců, nebyl by 17. listopad.  Něco podobnýho tu přeci už bylo: Kdyby nebylo VŘSR nevznikla by republika.  Asi mi chce autor vymejvat mozek

důchodce 30 1.12.2009 3:26

Re: Hm, dobrý popis situace kolem ruské agrese v Afghánistánu.

Ad p.s: Sověti byli v důvodech nevynalézaví, je to stará vesta, a proto tím formálním v 79. roce bylo pozvání, požádání o pomoc.  Faktickým důvodem byla ruská nespokojenost s vývojem v afgánské straně práce, dále bojové úspěchy povstalců. První čin: odklizení Amina, nastolení Karmala.

Klasik 1.12.2009 7:09

Re: Hm, dobrý popis situace kolem ruské agrese v Afghánistánu.

Kdo bude teď "osvobozovat" Afganistan, kam "vnikla" vojska dalšího nespokojeného s politikou Afganistanu a přitáhl tam ssebou i "spojence". Sověti do toho šli alespoň sami a spojence nechali v klidu. A to měli spojenci daleko lépe vycvičené jednotky než houfec marihuiníků a vyznavačů SS. Dobré jitro Afganistáne. Dodáme ti demokracii, ať se ti to líbí nebo ne i když nezůstane kámen na kameni. Jinak jen tak mimochodem. Při "pomoci" USA a NATO zahynulo už více civilistů než při "intervenci" Sovětů.

... 1.12.2009 8:32

Re: Hm, dobrý popis situace kolem ruské agrese v Afghánistánu.

ad poslední věta: a zdroj máte jaký, Haló noviny?

Petr 1.12.2009 8:44

Re: Hm, dobrý popis situace kolem ruské agrese v Afghánistánu.

Když Afganistán začal vyvážet islámskou revoluci tak jaksi nešlo čekat až celý arabský svět bude radikální.Je třeba si uvědomit že evoluce platí a v ní vyhrává jen ten silnější a přizpůsobivější.

ascari 1.12.2009 7:12

Re: Hm, dobrý popis situace kolem ruské agrese v Afghánistánu.

pokud si dobře pamatuju,tak formálním důvodem bylo,že o pomoc požádal vrcholný představitel Afghanistánu Babrak Karmal(v doběžádodti ovšem pobýval v Moskvě)Byl svržen komunistický president Amín,který předtím svrhnul jiného komunistu,jehož jméno jsem zapomněl.Důvod pasivity USA ani netuším,ale myslím,že to mělo nějakou souvislost s Iránem,prostě si nechtěli přidělávat v oblasti další problém.

Chris Kelvin 1.12.2009 9:22

Re: Hm, dobrý popis situace kolem ruské agrese v Afghánistánu.

No jasně, zvací dopis. Však to známe i od nás :-)

Přiznám se ale, že předchozí vývoj už nějak neznám. Jak se vlastně v Afghánistánu objevil komunismus. Otázka také je, jestli sověti nechtěli A. připojit k Sovětskému svazu po vzoru některých jižních sovětských republik. Ale asi trochu zaspali dobu.....

JAP 1.12.2009 0:49

TOMU REINISOVI SNAD TRHLO

Tak vy pan Reinisi nevite odkud se v Afganistanu ve valce proti Sovetu vzaly rakety Stinger. ........No prece z USA a s nimi spousta dalsich zbrani, a navic miliardy dolaru z rozpoctu CIA / proto to nebylo v novinach / a to vse koordinovali americti vojensti poradci , primo v Afganistanu a dalsi jeste vetsi kopec penez , miliardy dolaru , od konzervativnich arabskych zemi v zalivu, hlavne ze Saudske arabie, to vyhralo valku v Afganistanu a ne nejake sbirky mezi "levicovym lidem na zapade ".

Borek@EXIL 1.12.2009 3:54

Re: TOMU REINISOVI SNAD TRHLO

 V novinách nic nemohlo být, neboť se jednalo o akci tajnou a kupodivu se to neproláklo. Dodávky střel Stinger zorganizoval s pomocí jednoho agenta CIA americký senátor Joe Wilson.  O jeho úspěšném úsilí byl natočen pěkný film Joe Wilson´s War. Kupodivu je ten film docela historicky přesný, jenom trochu zhustil některé Wilsonovy soukromé problémy. Stojí zato si Joe Wilsona vygooglit. Pokud je v Evrpě ten film k vidění....vřele doporučuji. A´t se to JAPovi líbí nebo nelíbí, Joe Wilson udělal kus dobré práce pro zničení komunismu.

R27 1.12.2009 4:30

Re: TOMU REINISOVI SNAD TRHLO

Film se jmenuje " Charlie Wilson's War", http://www.imdb.com/title/tt0472062/

JAP 1.12.2009 7:43

Re: TOMU REINISOVI SNAD TRHLO

Borku s temi novinami si delam legraci. Rozpocet CIA je tajny a proslycha se, ze je kolem 30 miliard dolaru rocne a do toho se dalo paru stovek Stingeru lehce schovat. Velkou pomoc dal Afganskym mudzahidum Pakistan, pomahal i Egypt, dokonce i Cina a nejvice se podileky USA a Saudove. Utajovat se to muselo take proto, ze oficialni vlada Afganistanu byla po puci v 1978 , komunisticka a SSSR si do zeme sama pozvala a mohla by si stezovat, ze USA a ostatni zeme zasahuji do jejich vnitrnich veci a porusuji mezinarodni pravo.

Pan Reinis v clanku placa nesmysly jako napr. , ze pro vitezstvi v Afganistanu byly nejak dulezite skupiny lidi, kteri nosili jakesi cerne stuzky, vetsi nesmysl si nedovedu predstavit.

Proti Joe Wilsonovi nic nemam, pamatuji se, ze se o nem a jeho cinnosti v Afganistanu mluvilo v americkych mediich prave v souvislosti s tim filmem ktery zminujes..

Ja jsem ten film nevidel, ale myslim si ze daleko nejvetsi problem dat tu celou akci do pohybu bylo presvedcit lidi v Reaganove Bilem dome, aby vubec povolili Stingery poslat Muzahidum v Afganistanu, a v tom mohl byt nekdo jako Joe Wilson uspesny, byl republikanskym politikem, a drive slouzil v armade, znal tedy lidi v armade i ve vlade.

Stinger byl v 80 tych letech novy system, neco jako zazracna zbran, samonavadeci strela, odpalena z ramene, vazici mene nez 20kg, s dosahem skoro 5km a max vyskou 3 km a max rychlosti pres 2 Mach, pres 2000 km/hod a s vysokou ucinnosti. Tu zbran zpocatku meli jenom ti nejduveryhodnejsi spojenci USA a dat ji nejakym povstalcum v horach v Afganistanu byl velice radikalni napad, a velice dobry napad, ktery rozhodl valku, zabranoval letectvu SSSR operovat ve vyskach mensich nez 3km, to znamena, ze pri leteckych operacich letali vysoko a netrefili skoro nic a nebo riskovali ztratu letadla ci helikoptery a stejne riziko jim hrozilo pokazde kdyz pristavali nebo startovali. A tim byla drasticky snizena ucinnost SSSR letectva . A v zemi s velkou rozlohou

JAP 1.12.2009 7:45

Re: TOMU REINISOVI SNAD TRHLO

A v zemi s velkou rozlohou , spatnymi silnicemi, tezkym terenem a skoro s zadnou ci velice ridkou vegetaci, je letectvo nepostradatelne pro moderni armadu.

Jiří K. 1.12.2009 15:18

Re: TOMU REINISOVI SNAD TRHLO

Souhlas. Americké dodávky Stingerů byly rozhodujícím bodem obratu v této válce. Rusové ji měli už málem vyhranou a tímto přišli o převahu ve vzduchu, bez níž to v afgánských podmínkách nejde.

Tím více je třeba zdůraznit fakt, jaké štěstí májí dnešní koaliční síly v Afgánistánu (ostatně i v Iráku), že podobně účinné protiletadlové rakety dnes žádná vlivná světová velmoc talibáncům a pod. nedodává.

A jak obrovské štěstí měli Američané ve Vietnamu, že tehdy jestě srovnatelné ruční protiletadlové rakety neexistovaly, protože pokud by tu byly, SSSR by je nepochybně Vietcongu dodal a Američanům by začalo být zatracene ouvej. Zejména při podpoře pozemních operací a ještě více při záchranných akcích.