25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

HISTORIE: Polské beznadějné hrdinství

V 17:00 zahájily jednotky podzemní Zemské armády (Armia Krajowa) zoufalý pokus osvobodit své hlavní město ještě před příchodem sovětské armády, čekající v pozicích několik kilometrů od Varšavy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 6.8.2020 16:08

Ano, odhaduje se, že po válce Rusi odvlekli z naší země na dvacet tisíc lidí, kteří se už nevrátili. Nejen ruských emigrantů, ale i rodilých Čechů. V Polsku to mělo být na třista tisíc lidí, možná i o hodně víc. Stalin zřejmě potřeboval doplnit GULAGy. Přesná čísla samozřejmě k dispozici nejsou. V poválečné době panoval asi dost chaos. Pokud někdo tyto zločiny vůbec dokumentoval, tak jsou důkazy o nich pohřbené v ruských archivech.

V. Novák 6.8.2020 16:25

Byl jen jeden GULAG - Glavnoje upravlenije ispravitěľno-trudovych lagerej, tedy Hlavní správa nápravně-racovních táborů. Tépodléhaly správy jednotlivých "lagů", jako Bělomorlag nebo BAMlag a těm pak jednotlivé tábory.

Takže mluvit o gulazích v množném čísle je nesmysl.

Když Solženicyn psal o "Souostroví GULAG", psal o táborech pod správou GULAGu, Hlavní správy.

J. Vintr 6.8.2020 21:45

Tohle označení bolševických pracovních táborů se běžně používá. Ale máte samozřejmě pravdu, ta zkratka označuje organizaci, která je spravovala

J. Hrdlička 6.8.2020 16:41

Právě tohle je pořád otázkou. Že po válce byli lidé odvlékáni do SSSR, je děsivá pravda, ale zajímalo mě tvrzení, kolik z nich to odvlečení zaplatilo životem. Někteří se poté vrátili, někteří zůstali v SSSR, ale kolik z nich už z táborů a věznic nikdy nevyšlo, je pořád nejisté.