25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

HISTORIE: Pevnosti, nebo tanky? (4)

Po vypuknutí války 1. září 1939, v době tzv. „směšné války“ (guerre de drole) neboli „letákové“ války, kdy se francouzští vojáci nudili v zákopech, a lekce bleskové války, kterou německá armáda udělila všem zastáncům obranné války v Polsku, řekl náčelník generálního štábu generál Gamelin poslanci Dupontovi: „Nevěřím na teorie plukovníka de Gaulla. Nejsou moudré, ani realistické. Potřebujeme samozřejmě tanky, ale věřit tomu, že s pouhými tanky lze prolomit obranu nepřítele, nepokládám za seriózní. Tank není příliš samostatnou zbraní... Quos vult perdere Deus.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 13.11.2015 11:18

Francouzský Temelín

Hulík: "... Maginotova linie tak přes vynaložené miliardy franků nesplnila vojenskou úlohu v ni kladenou a splnit ani nemohla. Byla totiž výrazem oné pasivní defensivní strategie ..."

P. Vaňura 13.11.2015 17:29

Temelín funguje a to velice dobře. Pokud by se za

elektřinu z Temelína platilo tolik, kolik se NUCENĚ platí fotovoltaickým tunelářům, zaplatil by se za rok. Stál totiž 100 miliard a vyrobí ročně 15 miliard kWh při minimálních provozních nákladech.

M. Pivoda 13.11.2015 23:19

Dostavba Temelína v budoucnosti

Hovořil jsem o plánované budoucnosti, nikoliv minulosti Temelína.

K. Křivan 13.11.2015 9:41

Mnoho francouzských velitelů chtělo vydržet

Vydržet ?  Jak dlouho ?  Pět dní by určitě vydrželi.  Pět týdnů možná, pět měsíců ne, a válka trvala pět let.

S. Rehulka 13.11.2015 6:35

O pevnostech......

....už dnes opravdu nemůže být ani řeč, tak možná jako úkryty pro papaláše a "věrchušku", jako historické, turistické památky (Hanička), nebo na prodej klubům vojenské historie a trampům. Zato je stále otázkou, jak hledět na tankovou a vůbec obrněnou techniku ! To není jenom otázka Panzerfaustů a CarlGustavů, různých RPG a TOW, ale třeba velká bitva na "Martově Poli", zvaném Kursk, tam by v moderní době stačilo plesknout JEDNU NEUTRONOVOU bombu a bylo by po ptákách ! Nemluvě o tom, že by ji tam donesl nějaký ten z dálky pilotovaný Raptor, netřeba už Ruddelovy Štuky, Šturmovika, nebo Warthogga !

P. Kmoníček 13.11.2015 9:16

Re: O pevnostech......

Rehulko,pokud by protivník neplesknul vícero neutronek na štáby a letiště či odpalovací rampy.Vy si války představujete opravdu jako Hurvínek.

S. Rehulka 14.11.2015 4:07

Re: O pevnostech......

PANE Kmoníčku, byl jste Vy, v nějaké válce ?

K. Křivan 13.11.2015 9:45

Re: O pevnostech......

Tak si někdy přemýšlím, ...kdyby se začalo s vývojem atomové bomby o pouhý rok dřív, kdyby ji Američani hodili na jaře 1944 na Wolfsschanze, tak by D-Day vypadal jinak.

P. Vaňura 13.11.2015 17:27

Těch neutronových bomb by muselo být více, a proč tam

když tak nehodit vodíkovou bombu? Nasazení ZHN by patrně znemožnilo koncentrované útoky obrovského počtu vojáků i techniky na malém prostoru, toť pravda. Jak by to ovlivnilo útok a obranu nikdo pořádně neví. Připomíná mi to poslední sovětskou vojenskou doktrínu, založenou na principu "držet s USA paritu pokud možno ve všem." Nikdo přesně neví, co by se ve válce osvědčilo a co ne.