28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

HISTORIE: Pevnosti, nebo tanky? (3)

Z dříve řečeného je jasné, že Francie prohrála válku již v roce 1936. Nebylo to poprvé v dějinách, kdy jeden protivník využil doktriny druhého, aby jej porazil. Alexandr Makedonský, Hannibal nebo Římané o tom věděli hodně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 12.11.2015 13:29

Krásné popsání debiility

levicové pseudodemokratické politiky.

V. Novák 12.11.2015 16:40

Re: Krásné popsání debiility

Na tom není nic levicového ani (pseudo)demokratického.

Blbí generálové jsou bez ohledu na politku a kdybyste si přečetl ten článek pořádně, zjistil byste, že nesmyslně se na minulou válku připravovaly vlády levicové i pravicové.

Francouzská armáda dostala vše, co požadovala. I hodně levicově naladěné francouzské dělnictvo, z něhož se rekrutovali levicoví interbrigadisté ve Španělsku, nijak neprotestovalo proti mobilisaci a povolanci nastoupili řádně a v termínech. Bohužel jim veleli blbci - ani levicoví, ani oravicobí. Jen blbí.

Británie na tom nebyla líp.

J. Urban 12.11.2015 21:12

Re: Krásné popsání debiility

Ano, lze psát o blbosti politiků či "elit" obecně, o neschopnosti či nevůli vidět věci tak jak jsou, svět je přece podle nich takový, jaký ho chtějí mít. Ostatně dtto zažíváme bohužel dnes opět a opět to skončí těžkým prů§erem. A nevím, zda i tentokrát bude moci Amerika Evropu z toho tahat, protože Amerika roku 1917 či 1940 tady už není.

M. Pivoda 12.11.2015 13:12

Měla smlouva Československa s Francií nějaký smysl?

Hulík: "... francouzský generální štáb v roce 1937 nikdy neupustil od defensivního pojetí války ...".

Jak potom mohl československý prezident E. Beneš spoléhat v té době na nějakou spojeneckou smlouvu Československa s Francií? Od zakopaného vzdáleného přítele přeci nemohu počítat s žádnou reálnou pomocí. To ví i Pepa z Depa.

Hluáci tedy nebyli jen Francouzi, ale bohužel i Češi (přestože před několika lety přijatý český zákon říká, že "Prezident Beneš se zasloužil o stát").

V. Novák 12.11.2015 16:44

Re: Měla smlouva Československa s Francií nějaký smysl?

Protože to Francouzi celkem úsúěšně tajili.

Na druhou stranu je pravda, že naši politici, zdaleka nejen Beneš, spoléhali na to, že ČSR je miláček vítězů velké války, zejména jako ostrůvek demokracie v srdci Evropy.

A Britové i Francouzi jim ukázali, že nějaká demokracie jim je ukradená, dohovor s diktátorem je přednější a láska? K nějakým slovanským barbarům daleko na východě? Nesmysl! Džentlmeni se k nám zachovali úplně stejně jako k Bengálcům nebo Mašukulumbům. A vůbec jim to nepřišlo divný...

Š. Hašek 12.11.2015 17:46

Re: Měla smlouva Československa s Francií nějaký smysl?

Pane Pivodo, moc bych sem nyní presidenta Beneše "netahal".

Dneska je jasno, tehdy nebylo ani jasné, jak velký průšvih jest německý lid a jeho Vůdce Adolf.

Dnes totiž (opět) není zdaleka všem jasno, kdo je Frau Merkel. Němka. Z lidu.

M. Pivoda 12.11.2015 18:03

Maginotova linie nebyla žádným přínosem pro Československo

1. Maginotova linie nebyla žádným přínosem pro Československo

2. Prezident státu je vrchním velitelem vojsk státu. Proto je první zodpovědnou osobou právě on. Naštěstí nevydal později rozkaz k obraně Československa před Německem, jinak bychom zde dnes už nediskutovali.

Š. Hašek 12.11.2015 21:05

Re: Maginotova linie nebyla žádným přínosem pro Československo

Což se poněkud liší od Vašeho výše napsaného.

P. Vaňura 12.11.2015 10:47

Jen bych zdůraznil idiotský postoj Belgie a k tomu

stejně idiotský postoj Francouzů. Jak si vůbec mohli Belgičané namlouvat, že by snad někdo, jako Hitler mohl respektovat jejich neutralitu, když ji nerespektovalo ani poměrně demokratické Německo r. 1914???? Navíc ti pitomí Belgičané trvali na tom, že Francie NESMÍ, protože jsou neutrální, postavit opevnění až k moři (na belgicko-francouzské hranici) a ti pitomí Francouzi to respektovali! Stavět na statické obraně byla chyba, ale neprotáhnout opevnění až k moři kvůli diplomatickým ohledům hraničí se slabomyslností. Dokonce ještě na začátku války získávalo francouzskobritské velení informace o situaci v Belgii prostědnictvím výškových špionážních letadel!

K. Křivan 12.11.2015 13:16

Re: Jen bych zdůraznil idiotský postoj Belgie a k tomu

Proč se divíte ?   Francie byla levicová a socialistická !

T. Kočí 12.11.2015 9:36

Jediné boje

Frncouci(Vichy)vedli proti spojencům.

J. Jurax 12.11.2015 21:28

Re: Jediné boje

Nemáte pravdu. Francouzi bojovali i proti Němcům - ve Francii arciť neúspěšně. Ovšem pak kromě vichystů byli taky de Gaullovi Svobodní Francouzi bojující na všech evropských frontách - i na té východní.

Odpor proti vichystů spojencům - kromě odporu proti zásahu v Sýrii - byl akorát při operaci Torch. Vichysté ho ale rychle zanechali a jejich vojáci v Alžíru a Maroku víceméně přešli na stranu spojenců.

T. Kočí 12.11.2015 9:34

Pohled na francouzskou armádu

byl vždy smutný.