31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


Diskuse k článku

HISTORIE: Ohrožení Evropy

Historici tvrdí, že Evropa se zrodila během křížových výprav, kdy Evropané poprvé začali cítit společnou identitu a spojovala je touha po několika staletích znovu získat pro křesťany Jeruzalém. Je dobré si uvědomit, že tehdy Svaté město chápali jako střed světa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Podracký 14.2.2016 16:45

Snůška nesmyslů ua účelem: za všchno může Putin

Je to snůška nesmyslů vytržených ze souvislostí, vyložených lží (Rusko bylo před válkou dobře vyzbrojené), neuvěřitelných goebbelsovských propagand, kde se maličkost nafoukne a obrovský problém smrští. Prostě takto se chovali komunisté nikoliv civilizovaný člověk.

J. Vintr 14.2.2016 18:04

Re: Snůška nesmyslů ua účelem: za všchno může Putin

Ano, Rusko bylo před válkou dobře vyzbrojené. Ruská armáda měla proti německé značnou materiální i početní převahu. V čem výrazně zaostávalo byla jen kvalita velení, protože bolševický režim preferoval u důstojníků správný kádrový profil před inteligencí.

14.2.2016 18:58

Fakta o rusácku podrackému jako obvykle nejdou

pod nos.

B. Rybák 14.2.2016 23:47

Re: Snůška nesmyslů ua účelem: za všchno může Putin

Přesně tak! K přehlédnutí ideologického rozdílu např. mezi carem Petrem Velikým..., Brežněvem a Putinem (Gorbačovem) je stejná pitomost, jako přehlédnutí rozdílů mezi Ludvíkem XIV, Robespierrem a De Gaulem!

J. Fridrich 14.2.2016 6:15

Komu to poslouží - stará, ale dobrá otázka

Komu to poslouží - stará, ale dobrá otázka. Za odpovědí na ni se většinou ( ne vždy ) skrývá odpověd'. Myslím, že oslabená, rozvrácená Evropa je Kremlu-Putinovi velmi milá představa - a bohužel se to stává skutečností............

P. Dvořák 14.2.2016 9:51

Re: Komu to poslouží - stará, ale dobrá otázka

Myslíte že Merkelbába je Putinova agentka? Vlastně celá ta bruselská pakáž skáče podle Putina?

J. Vintr 14.2.2016 10:38

Re: Komu to poslouží - stará, ale dobrá otázka

Ano, to je velmi pravděpodobné ba přímo jiste. Paní Merkelová pochází z bývalé NDR, kde byla KGB jako doma (shodou okolností tam nějakou dobu působil i soudruh Putin). Na tom, že by se Moskvě podařilo zlanařit i další západoevropské politiky, by nebylo nic zvláštního. Tihle pánové a paní vesměs otevřeně tíhnou k levičáctví a jsou velmi chtiví peněz. Třeba bývalý německý kancléř Kohl dostal okamžitě po odchodu že své politické funkce velmi lukrativní místo v ruské naftové společnosti...

P. Vaňura 14.2.2016 17:43

Pletete se, nebyl to Kohl, ale Schroeder!

J. Lancik 14.2.2016 20:16

Re: Pletete se, nebyl to Kohl, ale Schroeder!

Ano byl to Shroeder a s nim F. Mitterand, tito dva prokazali Putinovi nejvetsi sluzbu kdyz v roze 2005 zabranili prijeti Gruzie a Ukrajiny do NATA. Bez techto zradnych krys by nebylo Putlerova prepadeni techto dvou zemi a 9000 Ukrajicu mohlo zit. Hanba jim!

B. Rybák 15.2.2016 0:05

Re: Pletete se, nebyl to Kohl, ale Schroeder!

Mitterand byl prezidentem do r. 1995, Putin až od r. 2000!

Občanská válka (vyvolaná proamerickým podvodníkem Saakašvilim (nyní decimujícím Ukrajinu) začala až v r. 2008...

B. Rybák 15.2.2016 0:21

Re: Komu to poslouží - stará, ale dobrá otázka

Takže Merkelová ovládá "Brusel" a pošle na nás Putina. To je opravdu velmi silný argument proti EU, je ale úplně mimo realitu!

B. Rudolf 14.2.2016 5:29

V Rusku nikdy nepřestali vládnout "hoši z KGB" a podobní

V tom je velký kus problému. Kapitalismus byl v Rusku v devadesátých letech budován s mimořádnou tupostí jako zástěrka pro volné ruce zločineckých organizací hochů z KGB. V podstatě to byl rozkrádací proces (u nás se to naštěstí povedlo jen z části).

V roce 1998 Rusko vyhlásilo státní bankrot a v r. 2000 se Putin stal prezidentem.Za pomoci jiných hochů z KGB posílil svoji moc a omezil rozkrádání. Vlastně vytvořil model Sovětského Ruska bez socialismu.

Jenomže Rusové zřejmě dosud netuší, k čemu je dobrá svoboda a lidská práva. Jediné, čeho si váží, jsou projevy moci. Jsou frustrovaní ze ztráty velmocenského postavení a z hrůz, které v Rusku vyvolaly pokusy o napodobení svobodné společnosti. A proto jsou hodně nebezpeční!

M. Prokop 13.2.2016 15:16

"Katastrofou jsou pro něj výsledky klimatické konference OSN

To je katastrofa hlavně pro Západ, ten klimatickooteplovací nesmysl.

J. Kanioková 13.2.2016 14:35

Ježišmarjáááá !

Bolí paranoia ?

M. Prokop 13.2.2016 15:17

Re: Ježišmarjáááá !

Nevím, povídejte ...

13.2.2016 17:32

Re: Ježišmarjáááá !

Kaňoková si hojí mindrák z toho, že PiS se nerozhodl po jejím vzoru lézt puťkovi do zadku. Muselo to být pro ni těžké zklamání, že nejen liberální poláci ale i konzervy jsou k rusácku kritičtí. :-)

P. Vaňura 13.2.2016 13:41

Takovouto snůšku blábolů nevymyslel ani soudruh Goebbels

v neblahé paměti. Prvním státem, který vyhlásil za WW1 mobilizaci bylo pochopitelně Rakousko-Uhersko. A Rusové předtím naléhali na Srby, aby přijali rakousko-uherské požadavky (což se z největší části stalo), protože se necítili ještě připraveni na válku. Byli to naopak Němci, kteří od r. 1910 měli dojem, že čas pracuje proti nim a čekali na vhodnou záminku k válce. Ruská ofensiva na začátku války, kterou zahájili ještě před dokončením mobilizace, měla jediný cíl, ulehčit Francii, kterou chtěli Němci porazit jako první. Ruský úder, který Němci odrazili, je přece jen přinutil oslabit vojska, útočící na Francii.

Tvrdit, že WW2 rozpoutal SSSR, si netroufl ani již zmíněný Goebbels. Útok na SSSR z 22.6.1941 byl oficiálně zdůvodňovanán "neutuchající podvratnou činností ze strany Ruska."

Tím netvrdím, že Stalin nehodlal vstoupit do války. Plánoval to ale až na později, až se západní mocnosti oslabí vzájemnými boji. Rychlá porážka Francie byl pro něj šok.

M. Prokop 13.2.2016 15:18

Re: Takovouto snůšku blábolů nevymyslel ani soudruh Goebbels

No, s tou první WW to bylo poněkud složitější a máslo na hlavě mají všichni, ta druhá by bez podpory Ruska Hitlerovi také vznikala obtížněji.

J. Jurax 15.2.2016 1:04

Re: Takovouto snůšku blábolů nevymyslel ani soudruh Goebbels

To jistě.

Jenže Stalinovi se proti Hitlerovi nechtělo bojovat samotnému - nikdo by mu celkem pochopitelně nepomohl. Ani ti Poláci ne - a navíc do obsazení Polska na sebe vlastně Německo a SSSR teritoriálně přímo nemohli.

Až do devětatřicátého roku byl - bohužel i pro nás (Mnichov) - pro západní Evropu furt větší strašák Stalin než Hitler.

13.2.2016 17:42

Takovouto snůšku blábolů jakou jste předvedl vy

by soudruh Goebbels určitě nevymyslel. Na něco tak primitivního byl příliš inteligentní.

J. Vintr 13.2.2016 18:33

Re: Takovouto snůšku blábolů nevymyslel ani soudruh Goebbels

S tou první světovou válkou je faktem, že Rusko reagovalo jako první na v podstatě policejní akcí Rakouska proti Srbsku a otevřelo tak eskalaci původně malého lokálního konfliktu. Co se týká druhé světové války, bylo to zase Rusko, které sabotovalo Versailleské dohody a významně pomohlo Hitlerovi v budování útočné vojenské síly. Napadením Polska fakticky spolu s Německem zahájilo druhou světovou vlaků a dá se spekulovat, jak by se tento konflikt vyvíjel, kdyby Rusové nevpadli Polákům do zad.

V závěru se ovšem autor dopouští omylu, když srovnává muslimskou invazi do Evropy s kubánskou a vietnamskou imigrací do USA. Je tam jeden velice podstatný rozdíl - Kubánci ani Vietnamci (a ani Mexičané, kteří se tam už delší dobu masově valí) nevyznávají Islám ...

Co se týká toho, že v souvislosti s muslimskou imigrací do Evropy údajně nevzrostla kriminalita, tak to bych přičítal spíš disciplinovanosti muslimů. Oni začnou, až k tomu dostanou povel ...

J. Jurax 15.2.2016 1:09

Re: Takovouto snůšku blábolů nevymyslel ani soudruh Goebbels

"... a dá se spekulovat, jak by se tento konflikt vyvíjel, kdyby Rusové nevpadli Polákům do zad."

Spekulovat se dá. Nicméně fakticky by se nic moc nezměnilo - polská armáda byla už poražena; boje by akorát trvaly o nějaký týden déle. Na západní frontě by byl i tak klid - Francii se na Německo nechtělo.

J. Kostelanský 13.2.2016 13:21

Úvod dobrý, závery žalostné...

Úvod bol dobrý, ale závery, ktoré autor z historických faktov vyvodil pre súčasnosť, sú komické a žalostné zároveň. Čím ďalej som čítal, tým to bolo horšie. Veľmi mi to pripomínalo, keď sme sa na škole museli učiť základy politickej ekonómie. Tam to malo úplne rovnaký tragikomický záver pri zdôvodňovaní príčin a následkov.

Najväčšie hlúp0sti článku: Západ dvakrát napadol Rusko (Napoleon, Hitler), ale Rusko je tým zlom, ktoré chce ovládnuť Európu.

No a ten druhý o imigrantoch, ktorí zvyšujú zločinnosť len o 1 %, tomu snáď neverí ani sám autor. A "čerešničkou na torte" je porovnávať migrantov z kresťanskej (Kuba) a budhistickej (Vietnam) kultúry s moslimskými imigrantmi. Navyše dáva dokopy individuálnu a hromadnú imigráciu.

Za taký článok by sa nemuselo hanbiť ani Rudé právo pred rokom 89. Zmes faktov a fabulácií takým zaujímavým spôsobom zlepená dokopy sa len tak nevidí. Bravó! :-)

13.2.2016 13:40

Tak především,

nebyl to Napoleon, kdo první zahájil agresi. Co asi dělali rusáci v roce 1805 u Slavkova, jeli tam snad tábořit? A přes tuto porážku, Alexandr I. neustále pokračoval v napadání Francie, a když byl znovu poražen a rusko bylo donuceno uzavřít s Francií mírovou smlouvu, nějakým zásadovým dodržováním této smlouvy se příliš neobtěžoval. Není divu, že Napoleon nakonec proti Rusku vytáhl. Za druhé, na rozpoutání druhé světové války měl sssr, což nikdy nebylo nic jiného než ruské koloniální impérium nakažené úchylnou ideologií, minimálně stejný podíl jako nacistické německo. Připomínám, že sssr, ve spolupráci s Německem, obsadil polovinu POlska, okupoval Litvu, Lotyšsko a Estonsko, přičemž okupace těchto zemí skončila až v roce 1990, a zahájil válku proti Finsku.

Na druhou stranu je třeba říct, že autor se mýlí pokud srovnáná imigraci do Evropy a USA. USA naštěstí v takové míře nepropadli socialistickému zaopatřovacímu státu jako Evropa. Imigranti v USA se tedy musí pořádně ohánět a nemají čas na nepravosti. Problémy Evropy je že muslimští přistěhovalci, i ti z těch minulých desetiletí, jsou živeni státem.

P. Vaňura 13.2.2016 14:00

Nikdo nepochybuje o tom, že Rusko mělo vždy imperiální

ambice. Jenže podobné ambice měly i Rakousko, Německo, Francie, i Itálie a z části i Británie (ta ale ne v Evropě, ale Evropa se jí týkala). Španělsko už bylo na ústupu a Osmanská říše zase bránila své dříve dobyté državy, které měly na Balkáně převážně křesťanské obyvatelstvo. Mimo Evropu třeba zmínit USA a Japonsko.

To celé by bylo ne na článek, ale možná i na historickou knihu.

Jenže splácat takhle páté přes deváté tak, aby vlastně jediným padouchem bylo Rusko je příliš!

13.2.2016 17:19

V případě II. světové války a následujícího období

nazvat ruské impérium zvané sssr padouchem by bylo zcela nedostatečné. Nazvat tento útvar bestiálním agresorem, by bylo na místě. Autor článku, krom poslední části, kdy je jasné, že zkušenosti z imigrace do USA, jsou v socialistické Evropě neuplatnitelné, popsal situaci docela přesně.

J. Jurax 15.2.2016 1:55

Re: Tak především,

No, tážete-li se "Co asi dělali rusáci v roce 1805 u Slavkova, jeli tam snad tábořit?", měl byste se též otázat, co tam dělali Frantíci - jestli taky nepřišli jen tak na čundr ...

"Za druhé, na rozpoutání druhé světové války měl sssr ... minimálně stejný podíl jako nacistické německo." No, neměl; byť jisté malé spoluzavinění by se najít dalo. Snad v tom, že SSSR kryl Hitlerovi záda při invazi na západ a zároveň se domníval, že na čas odvrátil agresi Německa. A taky ve spolupráci s Německem po Versailleském míru - spolupráci oboustranně výhodné, leč již před nástupem Hitlera utlumované; ovšem dlužno říci, že Německo podobně spolupracovalo třeba se Švédskem (zbrojovka Bofors - děla) či Holandskem (vývoj a výroba ponorek), neboť bylo omezeno podmínkami mírové smlouvy.

Jenže Anglie a Francie vyhlásily v duchu spojeneckých smluv válku Německu po přepadení Polska - až tím došlo k eskalaci německo-polského lokálního konfliktu - a pak už neudělaly téměř nic, dokud si Hitler nedošel až ke kanálu La Manche a mimochodem taky do Norska, Dánska a Holandska, o Belgii nemluvě.

Finská válka byla povýtce okrajová, na konflikt v Evropě už z důvodů zeměpisných neměla vliv.

Ono je vůbec poučné se hlouběji ponořit do přediva záměrů a diplomatických jednání Velké Británie, Francie, Německa, Itálie a SSSR v Evropě od podzimu 1938 do podzimu 1939; ono to bylo celkem komplikované, ne vše je dnes obecně známé - a vymyká se to možnostem příspěvku.

M. Prokop 13.2.2016 15:23

Re: Úvod dobrý, závery žalostné...

S imigranty je to pochopitelně blbost, s Ruskem ne:

1605 - 1618 Polsko-ruská válka , 1610 - 1617 Švédsko-ruská válka , 1632 - 1634 rusko-polská (smolenská) válka, 1676 - 1681 rusko-turecká válka , 1711 - 1713 rusko-turecká válka , 1735 - 1739 rusko-turecká válka, 1768 - 1774 rusko-turecká válka, 1788 - 1790 rusko-švédská válka, 1804 - 1813 rusko-perská válka , 1806 - 1812 rusko-turecká válka, 1808 - 1809 rusko-švédská válka , 1826 - 1828 rusko-perská válka , 1828 - 1829 rusko-turecká válka, 1853 - 1856 Krymská válka , 1877 - 1878 Rusko-turecká válka , 1904 - 1905 Rusko-japonská válka , 1914 - 1918 První světová válka, 1919 - 1920 Polsko-sovětská válka, 1939 - 1940 Sovětsko-finská (zimní) válka , 1979 - 1989 Válka v Afganistánu , 1990 - 1992 Povstání v Jižní Osetii , 1991 - 1992 Moldavská občanská válka , 1992 - 1993 Povstání v Abcházii, 1992 - 1994 Občanská válka v Tádžikistánu, 1993 - 1996 Válka v Jugoslávii, 1994 - 1997 1. rusko-čečenská válka, 1999 - 2003 2. rusko-čečenská válka, 2008 - Osetie

Na začátku 18. století tvořil západní hranici Ruska Dněpr. V příštích sto letech postoupilo Rusko 800 km na západ a posunulo své hranice na Vislu. Na počátku 18. století bojovalo se Švédskem o svoji existenci u Poltavy, hluboko na území dnešní Ukrajiny. Uprostřed století se již zúčastnilo sedmileté války a jeho vojáci se dostali až na předměstí Berlina. Koncem století se stalo hlavním aktérem dělení Polska. H. Kissinger

P. Dvořák 14.2.2016 5:02

Re: Vždy žalostné...

Konflikty, jichž se ozbrojené síly USA zúčastnily

19. století - Americká válka za nezávislost (1771–1783) Britsko-americká válka (1812-1815) Mexicko-americká válka (1846-1848) Americká občanská válka (1861–1865) Války proti Indiánům (1865–1890) Španělsko-americká válka (1898)

20. století - Filipínsko-americká válka (1899-1913) Americké zapojení do Mexické revoluce (1914–1919) První světová válka (1917–1918) Banánové války (1903–1935 - neoficiální označení pro americké intervence v Karibiku a Střední Americe) Intervence v Panamě (1902-1903) Okupace Nikaragui (1912-1933) Okupace (Haiti 1915-1934) Okupace (Dominikánské republiky 1916-1924) Intervence v (Hondurasu 1903, 1907, 1911, 1912, 1919, 1924 a 1925) Americké zapojení do Mexické revoluce (1914–1919) Druhá světová válka (1941–1945) Studená válka (1945–1991) Korejská válka (1950–1953) Válka ve Vietnamu (1964–1975) Válka v Zálivu (1990–1991) Válka v Jugoslávii (1991-2001)

21. století - Válka v Afghánistánu (od roku 2001), Válka v Iráku (2003–2011), také pokračující „Druhá válka v Zálivu“.

Zajímavé bude podívat se, v kterých částech světa kdo vedl války. Myslím kdo na jakých kontinentech a v jaké vzdálenosti má svoji "sféru životních zájmů".

J. Fridrich 14.2.2016 7:48

Re: Vždy žalostné...

Ale pánové, není válka - jako válka..... I nepřátelé lidstva-komunisti to říkávávali - a v tomto výjimečně měli pravdu..........