25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Informace 4.1.2010 10:13

Poražené Německo, co s ním?

Když už tu byla znova předložena diskuze o odsunu Sudetských Němců, chtěl bych upozornit, že se jedná o problém, který je jen jednou částí dějin Evropy po druhé světové válce. V r. 1997 James Bacque vydal knihu Crimes and Mercies, kde píše o tom, že víc jak devět milionů Němců, většinou civilistů, zemřelo následkem hladu a politiky odsunů. Nejednalo se o náhodné smrti, ale o výsledek politiky genocidy, jejímiž stoupenci byli v první řadě americký státní sekretář Henry Morgenthau a generál Dwight Eisenhower. Nešlo tehdy o reakci na objevení koncentračních a vyhlazovacích táborů, ale o politiku plánovanou již od 1944 r. Autor uvádí zajímavý výrok prezidenta Roosevelta:  „Musíme být tvrdí k Německu a tím míním německý národ, nejen nacisty. Musíme vykastrovat německý národ a zacházet s ním tak, aby už nemohl nikdy víc vyprodukovat podobné lidi jako v minulosti.“

Myslím,že je to dost výmluvné pro náladu, která tehdy panovala mezi čtyřmi big, nemluvě už o Stalinovi, který  na přátelské večeři v Teheránu žertem navrhoval zastřelit na místě 50.000 německých důstojníků. Načež gen. Elliot Roosevelt, syn prezidenta, odpověděl v přípitku: „Bude-li to zapotřebí i statisíce nacistů".

O odsunu Sudetských Němců z Československa je zajímavé svědectví Isy Engelmannové, první násilnosti na obyvatelstvu páchali sovětští vojáci, RG se k tomu pak přidaly.  http://www.unive.it/media/allegato/dep/Interviste%20e%20testimonianze/13_Espulsione_dalla_Boemia.pdf                                                                              

O divokém odsunu Němců z Polska si můžete přečíst http://www.zadigweb.it/amis/schede.asp?idsch=260&id=10

Je to tmavá a hlavně složitá stránka dějin, dnes je to pro nás projev barbarství,  nelidskosti. Nechápeme, jak se mohli vítězové mstít poraženým. Žijeme v jiné době.

Informace 4.1.2010 10:20

Re: Poražené Německo, co s ním?

Dám to ještě jednou, bez odkazů,snad se to vejde do řádek.

Když už tu byla znova předložena diskuze o odsunu Sudetských Němců, chtěl bych upozornit, že se jedná o problém, který je jednou částí dějin Evropy po druhé světové válce. V r. 1997 James Bacque vydal knihu Crimes and Mercies, kde píše o tom, že víc jak devět milionů Němců, většinou civilistů, zemřelo následkem hladu a politiky odsunů. Nejednalo se o náhodné smrti, ale o výsledek politiky genocidy, jejímiž stoupenci byli v první řadě americký státní sekretář Henry Morgenthau a generál Dwight Eisenhower. Nešlo tehdy o reakci na objevení koncentračních a vyhlazovacích táborů, ale o politiku plánovanou již od 1944 r. Autor uvádí zajímavý výrok prezidenta Roosevelta:  „Musíme být tvrdí k Německu a tím míním německý národ, nejen nacisty. Musíme vykastrovat německý národ a zacházet s ním tak, aby už nemohl nikdy víc vyprodukovat podobné lidi jako v minulosti.“

Myslím,že je to dost výmluvné pro náladu, která tehdy panovala mezi big politiky, nemluvě už o Stalinovi, který  na přátelské večeři v Teheránu žertem navrhoval zastřelit na místě 50.000 německých důstojníků. Načež gen. Elliot Roosevelt, syn prezidenta, odpověděl v přípitku: „Bude-li to zapotřebí i statisíce nacistů.

Je to tmavá a hlavně složitá stránka dějin, dnes jsou pro nás zprávy o tom, co se dělo projevem barbarství, zločinnosti, nelidskosti. Nechápeme, jak se mohli vítězové mstít poraženým. Žijeme v jiné době.

John 4.1.2010 10:28

Re: Poražené Německo, co s ním?

Nehrajte si na svatouška, možná právě vy máte krev na rukou za nějaký potrat a co vám ty nenarozené děti udělaly? Odsun byl aktem spravedlnosti, to vyžaduje určité svědomí a smysl pro spravedlnost.

Informace 4.1.2010 10:35

Re: Poražené Německo, co s ním?

Asi jste nepochopil smysl příspěvku. Říkám, že tehdy nenávist k Německu, Němcům a všemu německému byla rozšířena nejen mezi obyčejnými lidmi, kteří na sobě pocítili tíhu války, represí a bídy, ale i mezi nejvyššími politiky protiněmecké aleance. Všichni tehdy chtěli spravedlivé vyrovnání za to, co vytrpěli. Tenkrát by zastánci sudetských Němců tak nemluvili, jako dnes.

Jura Jurax 4.1.2010 11:11

Re: Poražené Německo, co s ním?

No, tehdy by se zastánci sudetských Němců bylo naloženo velmi nevlídně - a i jinak máte pravdu.

j 4.1.2010 11:52

Re: Poražené Německo, co s ním?

hlavně Němce nemohli potrestat Židé, kteří to hlavně odskákali, za to se na nich vyřádili lidé typu role  herce Pechy co hrál v Pelíškách

boro 4.1.2010 13:04

Re: Poražené Německo, co s ním?

Díky. Jste velmi inteligentní a stejnou mírou trpělivý.

Raul 4.1.2010 12:52

Re: Poražené Německo, co s ním?

Ubožáku, teď si hraješ na hrdinu. To byla posranost, za kterou českej národ ještě dlouho bude platit.

Raul 4.1.2010 9:24

Hyeny spojte se ( proti česko německé deklaraci ).

Každá obhajoba bezpráví vede dříve, ale mnohem častěji později k teroru, který je třeba k "udržení bezpráví" zavést .Neschopnost a především neochota pochopit bývalého nepřítele vede k tomu, že se zadělává na režim, který udržuje bývalé vítěze v nenávisti proti bývalým poraženým ( ale i naopak ). Německo uznáním neplatnosti Mnichovské dohody přiznalo svoji porážku  a vyrovnalo se tak ve vztahu k Česku s minulostí. Česko tak učinilo přijetím česko - německé deklarace. Lidé, kteří vystupují proti duchu této deklarace pak usilují o udržení teroristického postoje, který by šlo označit za "permenentní udržování strachu o kořist". Cílem těchto snah je urvat z kořisti největší díl. Před těmito hyenami by se měl mít na pozoru především ti, kteří nabyli majetek po odsunutých - vyhnaných legálně. 

... 4.1.2010 9:57

Re: Hyeny spojte se ( proti česko německé deklaraci ).

Češi se s Němci vyrovnali odsunem. Němci dělali bordel, Němci byli vypráskáni, dál to netřeba rozpitvávat.

raul 4.1.2010 10:46

Re: O politice nemáte ani páru.

Uklidnit Vás však může, že nejste v této zemi zdaleka jediný ( což však nesmí uklidnit politiky ).

tom 4.1.2010 8:42

nic na tom nemeni,

ze Benes byl zbabely zradce naroda a zlodej.

Bizon 4.1.2010 9:04

Re: nic na tom nemeni,

A ty jsi prachobyčejný blbec!

... 4.1.2010 9:59

Re: nic na tom nemeni,

To je pravda, málokomu se povede během prezidentování dostat svoji zemi do totality dvakrát během deseti let. Ten zákon z roku 2004 o tom že Beneš se zasloužil o stát musí pryč, je to neskutečná prasárna. To prase je zodpovědné za všechno co se tady dělo mezi roky 1938 a 1989.

Bizon 4.1.2010 10:21

Re: nic na tom nemeni,

Prasata jsou spíš tvoji rodiče, že zplodili takového debila ....

Jura Jurax 4.1.2010 11:25

Re: nic na tom nemeni,

Hm, a soudíte, že by někdo jiný za daných historických okolností mohl jednat výrazně jinak? A jestliže ano, jak? A jaké by byly dopady onoho jednání, domýšlíte?

Patrně jste nic o dějinách uvedeného období nestudoval a zjevně o nich nic nevíte - jinak byste prostě nemohl reagovat tak, jak reagujete. Nevědomost sice nečiní hříchu, leč nevědomý zhusta vypadá jako blbec. Obávám se, že nejen vypadáte, ale i jste ...

badaxe 4.1.2010 12:06

Re: nic na tom nemeni,

Nevím co jste studoval, ale chování Beneše bylo silně kontroverzní, ať se vám to líbí či ne. Bohužel se ti kdo nadšeně schvalovali zákon o tom jak se dotyčný zasloužil o stát nějak nepodívali kdo v tom státě prosadil totalitu. Ta totiž nezčíná rokem 1948, jak si rádi nalháváte, začíná tím že z politiky byly vyloučeny všechny strany které byly na pravé straně politického spektra. Vznik tzv. národní fronty, byl v Londýně a rozhodnutí že v ní budou jen komunisté, sociální demokŕaté, národní socialisté a lidovci bylo plně na odpovědnosti Beneše. Takže se opravdu zasloužil o komunistický stát. Vyloučeny byly všechny strany bez ohledu na to zda spolupracovaly s nepřítelem nebo ne. zajímavé je že právě jeho milí komouši v Anglii odmítli bojovat a raději šli do lágru pro cizince, do armády se hlásili až po červnu 1941. Takže nevím jak moc hluboce jste historii studoval, ale asi byste našel lecos co by Beneše ukázalo jako spíš ješitného mizeru než schopného politika. Zákaz ostatních stran byl údajně motivován mstou za hlasování o jeho zvolení prezidentem, kde by nebýt podpory Masaryka nikdy neprošel. Jeho dekrety jsou různé, dobré i špatné, problém je ale s dekrety č. 1 a č.2, zkuste si je najít, v jednom se říká že dočasnou vládu jmenuje prezident, ve druhém že prezidenta volí dočasná vláda, což ale v reálu znamená že k volbě nemůže dojít, vládu nemá kdo jmenovat a ta tedy nemůže zvolit prezidenta, to že jsou dekrety antedatovány je už jen drobnost. Takže s tím že Beneš byl spíš škůdce lze v podstatě souhlasit.

To zda němci měli být vyhnáni či ne, je věc jiná. To jakým způsobem se to kde provádělo už vůbec. Osobně si myslím že tehdy v podstatě jiná možnost nebyla, nakonec ti vyhnaní skončili obvykle tam kde chtěli, tedy v "říši" . Problém je že se do odsunů dostala i řada lidí kteří za války neoptovali pro německé občanství a zůstali tedy občany ČSR.

Kalamajka Mike 4.1.2010 12:49

Re: nic na tom nemeni,

Knihovna Landsmanšaftu je evidentně plná úplných nesmyslů. :-)

R.J. 4.1.2010 16:51

Re: nic na tom nemeni,

Jasnačka badaxi, ale povídej to těm, co čtou čítanky. Jinak Beneš toho měl na hrbu hodně, byl to né kontraverzní politik, byl to odpudivý pletichář s hajzlovským chováním, neštítící se ničeho, ani osnování vražd.

huhu 4.1.2010 12:07

Re: nic na tom nemeni,

do totality nás nejprve dostal Hitler s podporou sudeťáků a následkem toho že vyvolal válku, tak se do totality dostaly všechny národy v Evropě na východ od Labe. Za totalitu 1938-1989 v Evropě mohou jednozněčně němci/nacisté. Beneš byl jediný, kdo uchoval aspoň 1945-1948 jakousi demokracii. Polskou vládu nepustil Stalin v r 1944-5 z Londýna vůbec domů..

badaxe 4.1.2010 12:43

Re: nic na tom nemeni,

Ono je to spíš tím že poláci po Katyni se sověty odmítli vůbec jednat, zatímco beneš se svou partou stačil vlézt Stalinovi hluboko do zadní části. Kupodivu se první vládní program vyhlásil v Košicích, nikoli v prvním osvobozeném větším městě, kterými bylo Mukačevo a Užhorod. To že by Beneš uchoval něco jiného než pocit demokracie se nedá tvredit, díky němu nebyly ve volbách pravicové strany, ale jen strany NF, takže jste si mohl vybrat mezi komunistou a sociálním demokratem, národním socialiostou a lidovcem. To ale nemá s demokracií nic společného. Je to asi jak když si můžete vybrat jestli dostanete pár facek, nebo dvě facky.

Kalamajka Mike 4.1.2010 13:04

Re: nic na tom nemeni,

Ty tzv. pravicové strany v NF nebyly hlavně z důvodu kolaborace s nacistickým Německem.

Jura Jurax 4.1.2010 11:21

Re: nic na tom nemeni,

Milý tome, patrně nevíte nic o historii - dá se to napravit studiem, ale do té doby raději mlčte, abyste nevypadal jako blbec, jímž dosud evidentně jste.

Fleischer 4.1.2010 6:50

Není menšina jako menšina

Němci v Holandsku tvořili skutečně menšinu. Němců v českých zemích bylo však 3,5 milionů, žili zde po dlouhá stalletí (stejně jako Češi), Sudety tvořili kompaktní území s téměř stoprocentním podílem německy hovořících občanů. Zde je velmi obtížné mluvit o menšině. Skutečná německá menšina se nacházela pouze v Praze, Olomouci, Brně, Jihlavě a některých dalších lokalitách.

A. S. Pergill 4.1.2010 7:21

Re: Není menšina jako menšina

Ona to není tak úplně . Významná část "českých Němců" byli poněmčení češi. A to i v pohraničí. V některých případech byli poněmčení násilně, ale řada z nich němčila kvůli ekonomickým výhodám. Takže jsme se v řadě případů zbavili jen potomků bezcenných vlastizrádců.

A sluší se ještě dodat, že naprostá většina německého pronároda jsou poněmčení Slované a Kelti, Germánů je mezi nimi tak do 20 %.

ok 4.1.2010 9:37

Re: Není menšina jako menšina

Je to tak, jak píše Fleischer. Češi v této věci často nemají dostatek informací.

Německá menšina tvořila několik kompaktních celků (Chebsko, Liberecko, Jesenicko atd.) Ty regiony měly svoji vlastní kulturu. Chebsko se o válce "podařilo" zcela zlikvidovat buldozery (až na skanzen Doubrava u Chebu, doporučuji navštívit, tam pochopíte, o co šlo, jaké nesmírné hodnoty byly na Chebsku zničeny komunisty).

Na Liberecku (od Teplic až do Jizerek) německá hmotná kultura přežila (jsou to ty pěkné dřevěné chalupy, co je známe z českých filmů, kapličky, krucifixy).

JardaB 4.1.2010 10:13

Re: Není menšina jako menšina

Máte pravdu v tom,že tato celá část území byla Němci udržovaná a měla svoji kulturu."Náplava",co tam přišla po roce 1945 více méně mnohé zdevastovala. Němci se neztotožnili s novou  Československou republikou.Chtěli být součástí Říše.Do určité míry to lze z jejich hlediska chápat.Za Rakouska-Uherska byli něco více než Češi.No a o to přišli.To nic však nemění na skutečnosti,že Sudety byly historickou součástí Čech a později Československa.A že jich bylo 3,500.000 nic nemění.

ok 4.1.2010 10:38

Re: Není menšina jako menšina

Nezlikvidovala to "náplava", zlikvidovali to komunisté, vědomě a úmyslně. Chovali se tam jako Pol-pot.

JardaB 4.1.2010 10:57

Re: Není menšina jako menšina

Nemám rád komunisty.Takže je neobhajuji.Ale v roce 1960 jsem se přestěhoval do K.Varů,kde jsem dostal byt .Zde jsem pracoval jako projektant .V rámci profese jsem jezdil po kraji a projektoval rekonstrukce.Ti,co se tam po válce nestěhovali,dost původního poničili.Takže vím o čem mluvím.

huhu 4.1.2010 12:26

Re: Není menšina jako menšina

a kdo likvidoval DDR - snad ne ten milion tam odsunutých sudeťáků ?