19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pedro 5.1.2010 0:01

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Největší slávy "naše" tanky dosáhly při útoku na SSSR, 625 tanků PzKpfw 38(t) tvořilo skoro 1/4 všech německých tanků, které se začátku operace Barbarossa zúčastnily. Nebýt "českých" tanků Hitler by pravděpodobně útok na SSSR odložil o několik měsíců. PzKpfw 38(t) se velkou měrou úspěšně podílel na rychlém postupu německých vojsk.

R.J. 5.1.2010 1:07

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Nebavím se o protektorátu, snad tam mám jasně napsané datum, né? To je tak těžké pochopit ?

Pedro 5.1.2010 9:52

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Dej sem odkaz, kdes to vyhrabal, že Československo (tedy ne Protektorát, to jsem pochopil) před "Mnichovem" vyzbrojovalo Hitlera a přitom proti němu stavělo hraniční opevnění. Jinak Tě mám za blba. Pětkrát jsem Ti na NP (vždy tam, kde ses objevil v diskusi) uváděl odkaz na Nero-Befehl, který´s tak vehementně požadoval po BIzonovi, ani jednou ses neobtěžoval reagovat. Pro pořádek uvádím, že s Tebou napříště diskutovat nehodlám.

Re: Benito ano, Penesch ne?:  Autor: R.J. IP: 85.239.226.xxx Datum: 10.11.2009 23:31     Poslední rozkaz Hitlera , který se týkal všeobecně němců, byl plán ARLZ. jasný ? Dej sem odkaz, kdes to vyhrabal , citaci , autora a tak.

Odkaz znovu připojuji: www.uni-protokolle.de/Lexikon/Nerobefehl.html               P.S. Jinak Poláky muselo hrozně těšit, že je drtí tanky státu, proti kterému se spřáhli s Hitlerem. 

R.J. 5.1.2010 13:40

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Historik Tesař, kniha "Mnichovský komplex", str. 102. například. mám  ji po ruce, nemusím lézt na štafle pro další. Ohledně plánu  ARLZ.  Docent Slavík nebo snad Sedláček, nejsem si jist jménem,  také historik , vydal někdy kolem  roku 80 knihu se stejným názvem onoho rozkazu "Plán ARLZ". Jestli tomu plánu někdo začal říkat "Nero",je to možná příhodné,ale né tolik, protože se jednalo v principu o to,co nejde ukrást tak zničit, a samozřejmě boj do posledního náboje a sabotáže v týlu. Také jsem se při zmínce  o tomto plánu nikdy s tím názvem "Nero" nesetkal v literatuře, a že jí mám, asi 400 knih, týkající se II WW, od pamětí po historické rozbory. Jinak Ti ještě řeknu pro Tebe  "novinku", slavná protiletadlová 88ze Škodovky byla výborný vývozní artikl, bohužel, naše armáda trpěla krutým nedostatkem této vynikající zbraně, viz historik Hyndrák a Tesař, který na to odkazuje. Dobré co ? Jinak že pevnosti neměli adekvátní vyzbrojení podle plánů ŘOP, snad víš, pevnostní kanony byly nahrazovány kulomety , dokonce jen polními. Tak asi takhle vypadala ta naše "slavná" pevnostní obrana. Ale to jsem se dostal již dál od tematu. Nevím, jestli je to  u Tebe překlep, to "Ceskoslovensko" ,asi ne,soudím, tak pro pořádek , I. Republika končí odstoupením sudet a nastává Republika II. Ta končí okupací a odtržením Slovenska s Podkarpandou. Nastává protektorát se zvláštní funkcí Státního prezidenta. To jen tak, aby jsme se shodli na časovém vymezení bez uvádění datumů.

Jinak , s Polákama a s námi to bylo v historii všelijaké, animozity jen kvetly, dáno opět historicky již od dob Marie Terezie. Obě strany na tom nesly svůj díl odpovědnosti, museli bychom to vzít od "Adama" , abychom si udělali jakž- takž reálný pohled na věc a uviděli chyby,kterých jsme se dopustili a proč jsme se jich dopustili. Neoddiskutovatelný fakt ale je, že Poláci se náckům bránili. To je zase pro ně plus, nakonec i našim umožnili bojovat v jejich řadách. To se také cení, nebo ne ? Ale to je na dlouhou diskuz.

Pedro 5.1.2010 14:44

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Protiletadlový kanon Flak 18/36/37 ráže 88 mm, úsťová rychlost střely : 795 - 820 m/s, kadence : 15 - 20 ran za minutu, max.dostřel : 12000 m, hmotnost : 5000 kg

Zřejmě nejproslulejší dělo 2. světové války od firmy Krupp z Essenu ve spolupráci se švédskou firmou Bofors. Dodávky k protivzdušným jednotkám Wehrmachtu začaly v roce 1933. Poprvé bylo použito ve Španělské občanské válce. S velkým úspěchem byly použity i proti pozemním cílům, především proti tankům. Byla vyvinuta verze proti pozemním cílům, která byla vybavena pancéřovým štítem proti střepinám a palbě nepřátel.

Tak tohle byl opravdu výborný vývozní artikl ze Škodovky za Protektorátu. Zejména Montgomeryho tankisté bojující v Africe proti Rommelovi si ho nemohli "vynachválit".

Ad Poláci: Josef František (7. října 1914 v Otaslavicích – 8. října 1940 v Cuddington Way)

 

R.J. 5.1.2010 22:30

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Fujtaixl, jak jsem četl Josef František, hned mě vyskočil v hlavě Kaiser, než jsem si uvědomil že u Polské perutě lítal ten těžký borec pilot František, nemohl snést buzeraci u naší perutě, Poláci mu dali volnost, mohl létat na "svípy". A co říkáš Filipu Jánskému, napsal "Nebezké jezdce", vlastním jménem Richard Husman, létal jako střelec.To byl také jeden z borců, před nímž hluboce smekám. Výborně o něm píše Radosta v knize "Noci nad Německem.  Nebo kap. Otto Wágner, znáš? Napsal knihu "S cizineckou legií proti Rommelovi " Velel praporu Senegalských střelců. Toho v Anglii vyloučili z CS armády, protože žádal trest pro generalitu a Beneše pro zhanobení vojenské cti armády Republiky, tak šel po vyloučení k Francouzům. Žil pak po válce v Zadní Třebáni , to je kousek od Prahy  ,na řece Berounce. Ono vyšlo vůbec kolem  67-68 dost dobrých pamětí, Sacher, "Pod rozstříleným praporem",  "Dukla bez legend" Klapálek a jeho "Tobruk". Fajtl  napsal několik knih. Pak bylo na dvacet let utrum.  Po revoluci  se s válečnou literaturou a historickými pracemi roztrhl pytel, nestačil jsem kupovat a číst.  Ještě k tomu Wágnerovi, končil po válce jako Fr. major, jelikož byl na kontraktu v Legionu, měl dvojnásobný plat, chodil si za bolševika pro voj. výsluhu na Fr. velvyslanectví, samořejmě byl zván na všechny slavnostní recepce, které frantíci pořádali. Bolševik se mohl pos...t vzteky. V 68 , v prvních dnech okupace šel jako již dost starý  na průzkum, Zakresloval bolševické postavení, počty techniky, odhady početních sil a donesl to pěšky! na Genštáb. Prostě když je někdo borec, je borec až dokonce. Škoda že se nedožil 89, měl by velkou radost. Ani nějak nevím,jestli byl po 90 vyznamenán in memoriam, zasloužil by si to.

Pedro 5.1.2010 23:58

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Bohužel nemůžu odpovědět, neboť stále dostávám odpověď, že píšu něco nepovoleného (viz má reakce v 23:43). Všechny ty knížky mám. Snad se domluvíme jinak a jindy. Vidím, že bychom si měli o čem povídat.

Pedro 6.1.2010 8:34

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Pokusím se sem znovu vložit můj noční příspěvek, jehož odmítnutí mě tak rozlítilo. Bohužel jsem nenašel nic, co by v něm mohlo být závadné (nepovolená reklama). Sacher je v pořádku, ".. zemři" je v pořádku, Pravomil Reichl je v pořádku. Jestli to opět neprojde, tak rezignuji. Nebudu přece jako idiot prověřovat všechna jména autorů a názvy knih, které v příspěvku uvádím.

Pedro 6.1.2010 8:38

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Filip Jánský: Nebeští jezdci - mám knihu i DVD s filmem. Radosta: "Noci nad Německem" - mám. Spoustu další literatury o našich západních letcích (Bufka, Osolsobě, Fejfar, Vild, Šiška …..).  Otto Wágner - mám. Richard Zdráhala: Válčil jsem v poušti. Sachra mám. Knihu o osudech hrdiny Sovětského svazu, odsouzeného po válce komunisty k smrti Buršíka (upláchl jim na západ) - mám. Buršík se tady po revoluci každoročně setkával se svým spolubojovníkem Pravomilem Reichlem, kterému před lety starosta Prahy 16, senátor a skaut Bratský uspořádal státní pohřeb. Na tom pohřbu jsem p. Bratskému, české Raichlově dceři a americkému synovi dal po kazetě s hodinovým vyprávěním p. Reichla o jeho osudech v Rusku i po válce (mostecká špionážní aféra). Tu kazetu jsme s ním nahráli s mou neteří, protože s p. Reichlem jsme se znali. Od Fajtla snad mám všechno, co napsal.  Zajímavá kniha je od Josefa Šnejdárka: Pochoduj, nebo zemři! Popisuje v ní jak v roce 1919 obsazoval pro ČSR Těšínsko. 

Pedro 6.1.2010 8:40

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Teď to prošlo - no to je na bednu!!!!  R.J. - vrátil ses přečíst si to? Zdravím kolegu v zájmech.

R.J. 6.1.2010 19:32

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Přečetl, jasnačka, potěšil jsi mně  s tím Raichlem, jak jsi to nátáčel a věnoval jeho dětem. Bezva  kámo. To se cení.  Já Ti mohu poskytnout nějaké fotky z I Republiky, dědeček manželky byl Bradáč, min.nár obrany a předseda Posl. sněmovny. Tak mám nějaké dobré foto, jako Foche, Masaryka,Podhajského, a jinou generalitu u Masaryka na Hradě. Třeba by Tě to potěšilo. Rád Ti je věnuji na CD, popřípadě Ti je nechám udělat na papír. Jinak mnoho materiálů najdeš na  dělostřelecké tvrzi "Bouda" , dal jsem tam dost materiálů, naposledy mapy dvou armádních cvičení, včetně legendy. Dále třeba rozbor operačního oddělení GŠ zabývající se Švýcarskou armádou. Jseš z Prahy ? Napiš odkud. Já jsem z Vinohrad, bydlím na Floře, ač rozený Žižkovák.Jsem rád, že jsme našli společnou řeč. Jestli sem přijdeš zítra věčer, to je ve čtvrtek, dám Ti na sebe telefon, pokud budeš mít zájem o ty fotky. Můžem zajít na pivko. Dnes mám smutek, zemřel Ivan Medek, znali jsme se.  Mne s ním nespojoval jen pol.  názor, ale i hudba a společný osud za normalizace , on pak odjel, já zůstal v kotelně . No nic, měj se.

Pedro 6.1.2010 21:51

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Prima, díky za odpověď. Já nejsem z Prahy, ale mám to do ní něco kolem 90 km. Až se budu chystat za pražským příbuzenstvem, předem se ozvu na nějaké Tvé replice a hodíme spicha (třeba u koně, smajlík). Jinak ten Reichlovo syn byl proti mě o hlavu větší a vazba, přitom jeho táta byl proti mě tintítko. Zkusím najít tu kazetu a nakopíruju jí a přivezu. Pan Bratský mi sliboval i videokazetu z Reichlova pohřbu, ale když se po čase za ním můj brácha vypravil, tak mu sdělil, že bohužel nic nemá. Jinak podle zmínky o té kotelně myslím, že jsme "rovesníci", já jsem válečný ročník. Rodný list mám německo-český, protože je bez hákenkrajce tak mi zůstal (smajlík). Medka jsem si vážil, to byli společně s Tigridem "pánové někdo".

Pedro 6.1.2010 21:55

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

P.S. Pokud sis dole přečetl to povídání o Hieronymusovi Clary-Aldringen, tak poznáš odkud se asi ozývám.

R.J. 7.1.2010 0:27

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Jo,je mě to jasný. 603725412. R. J. jsou moje iniciály, když brnkneš, ozvu se jménem na čtyři písmena. Nebo pošli esemesku a já ti brnknu, mě to tolik nestojí. Na pivko či decku zajdem, třeba do kavárny K Černé Matce Boží v Celetné na rohu.  Zvu Tě. Nebo kam budeš chtít, jestli máš v Praze něco oblíbeného. Měj se.

Jindra 4.1.2010 22:45

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Zda se, ze cela svetova valka byla jen drobnou epizodou v dejinach holocaustu.

Marx, Engels i Lenin byli taky Zide, a jejich prinos k svrovemu vyvrazdovani je s radenim Hitlerovcu vice nez srovnatelny...Tak z hrusky dolu

lubošek 5.1.2010 1:16

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Palec nahoru.

Sidekick 5.1.2010 19:17

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Nejsi náhodou, ty blbečku, potomek jistého Andreje Kepperta? O tom i jeho kámoši z StB říkali, že když vidí někoho s velkým nosem, hned na něho založí vyšetřovací spis.

Jinak, pro tvou informaci, Marx byl Žid, Engels Němec a Lenin Rus (s určitou malou německou, kalmyckou a židovskou příměsí).

Pedro 5.1.2010 22:17

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Leninův původ:

- 50 % Rus (otec Rus), 25 % Žid (děd z matčiny strany byl židovského původu, ale přestoupil na pravoslaví), 12,5 % Švéd (babička z matčiny strany měla matku Švédku),  12,5 % Němec (babička z matčiny strany měla otce Němce). Kromě těchto národností tam byla příměs ugro-finské a mongolské krve. Má to ale nějakou vypovídací hodnotu? Hieronymus Clary-Aldringen (nar. 1917) byl synem Alfonse Clary-Aldringena, který hostil roku 1938 lorda Runcimana na teplickém zámku před jeho jednáním na Červeném hrádku u Chomutova (Lieber Lord, mach´ uns frei von der Tschechoslowakei).  Tento Hieronymus byl prapraprapravnukem ruského maršála Michaila Illarionoviče Kutuzova. Dcera  Kutuzova Jelizaveta Michajlovna se provdala za Fjodora Ivanoviče Tizengauzena  (byl to pravoslavně pokřtěný Němec - Ferdinand von Tiesenhausen - padl u Slavkova jako "flígeladjutant" Alexandra I -Tolstému posloužil jako vzor pro knížete Bolkonského). Pokračování .....

Pedro 5.1.2010 22:19

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Pokračování:

Dcera Jelizavety Darja (Dolly) Fjodorovna Ficquelmont - to je Puškinova Taťána v Evženu Oněginovi. Kutuzovova pravnučka Jelizaveta-Alexandra roz. Ficquelmont se provdala za Edmund Clary – Aldringen - pradědečka Hieronyma.  Hieronymus padl jako nadporučík tankových vojsk Wehrmachtu 28.7.1941 u ukrajinské obce Sokolivka, tedy zhruba tam, kudy jeho prapra ...děd Kutuzov hnal od Moskvy Napoleona. Ironie osudu.. Pikantní na tom je, že v žilách Kutuzovovy manželky Jakatěriny Iljičny, roz Bibikovové kolovala i tatarská krev.  Takže v žilách nadporučíka Wehrmachtu Clary -Aldringena kolovala i ruská a tatarská krev.  Ještě jedna zajímavost - manželka Kutuzova byla rozená Bibikova. Leninovi vydával ve Švýcarsku před revolucí 1917 vízum do Ruska jeden z rodu Bibikovů, jeho dcera pak se provdala za Hugo Haase – svět je malý.

Pedro 5.1.2010 22:52

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

P.S. Protože Hieronymova hrobka v rodinném kostele rodu Clary-Aldringen v Dubí (proslaveném na E55) je prázdná, snažil jsem se dopátrat, kde Hieronymovy ostatky vlastně odpočívají. Ale těch Sokolivek (ukrajinsky Соколівка, rusky Sokolovka - Соколoвка) je na Ukrajině 16. A ještě jedna Sokolovka leží na Bílé Rusi, ale ta zřejmě nepřipadá v úvahu.

 

Pedro 5.1.2010 22:53

Re: V Nizozemí mají v odsunování tradici

Sorry - ukrajinskou ani ruskou azbuku to nevypisuje.

sociolog 4.1.2010 18:50

Jenze: Holandane se ani nevrovnai se svymi

kolaboranty. Coz vedlo k dobrovlolne emigraci autentickych clenu resistance, jak se lze docist napr. v knihach znameho zidovskeho nabozenseho filosofa Weinrebe ("Vom Ende aller Kriege"). To, ze i ostatni se provinili, jeste vubec miru nasi vlastni viny nezmensuje. V Nizozemi to alespon nevedlo k nastoleti bolsevidcke diktatury.

U nas ano. A tento fakt predstavuje nejvetsi tabu nasich dejin 20. stoleti. Tak veilke tabu, ze ani Ustav pro Vyzkum totality se obdobim 45 - 48 nesmi zabyvat. Nevrha to nahodou neblahy stin i do nasi nevabne soucasnosti?

Jenda 4.1.2010 18:52

Re: Jenze: Holandane se ani nevrovnai se svymi

Nizozemi obsadil koncem druhe svetove Stalin?

Jindra 4.1.2010 22:48

Re: Jenze: Holandane se ani nevrovnai se svymi

Proc nezacitujes neco z Zidovskeho filosfa Felixe Dzerzinskeho?

Bizon 4.1.2010 23:40

Re: Jenze: Holandane se ani nevrovnai se svymi

To byl polský šlechtic, blbečku ..

ABRAHAM IIII 4.1.2010 18:41

FLEISHEROVI

nejste uplne presny,vasnosto.pokud se te demokracie tyce.jo,sudetaci vyhrali volby,a byli nejsilnejsi strana v cesku.ale nemeli na to aby utvorili VETSINOVOU VLADU.tu udelali agrarnici spolu s koalici.neco jako v nemcich ted jak tam byla ta velka koalice.nebo v izraeli je ted koalice pravicackych stran.normalni.a v tech mistnich volbach ve '38 si sudetaci SVOBODNE ODVOLILI risi.a potom zabrali zbytek cech.to jsou holt ta smutna FAKTA zivota.vezmete si priklad z tech holandskych nacku a prestante uz BECET.je to jak spravne podotykate uz 66 let po valce.a kam bych si mel jako cech balit 30kg?kam jit?jeste jsem za komunistickeho puce nezil a platil jsem dane na vitezstvi zapadu ve studene valce.stala $13trilionu jen us.danoveho poplatnika.o komunizmu bylo uz tez rozhodnuto na jalte,tez o rozdeleni evropy.

sociolog 4.1.2010 18:51

Re: FLEISHEROVI

Na Jalte se o nas nerozhodlo.

huhu 4.1.2010 19:13

Re: FLEISHEROVI

rozhodlo se o nás "na bitevním poli" . Stalin byl prostě silnější nežli Západ. Co obsadil, to už komunisti nepustili.

Jarda 4.1.2010 20:35

Re: FLEISHEROVI

 V Jalte se rozhodovalo o vychodnich hranicich Polska. Rusko chtelo aby mu Zapad uznal cast Polska kterou ziskal v loupezive valce ve spolupraci se soudruhem Hitlerem. Jalta byl polsky Mnichov, o nich bez nich bylo rozhodnuto. Zapad vedel, ze co Rusaci obsadili nepusti a valcit se jim s nimy nechtelo, a jejich verejne mineni by to ani nedovolilo.

abraham I 5.1.2010 23:55

Re: FLEISHEROVI

na jalte se rozhodovalo tewz o sfere vlivu,tim padem o csr.dale o povalecnem usporadani sveta.OSN,svetove bance.za USA vedli jednani zradci alger hiss-OSN,povalecne usporadani,svetovou banku zakladal zradce harry dexter white+morgethau jr.,a zbytek dalsi zradce harry hopkins.zidi.deputy sec.of dep.of state,dep.sec.of the treasury a security advizer to FDR.ten natahl backory 40 dni po jalte.