21.10.2020 | Svátek má Brigita


HISTORIE: Odsun Němců, jednou pro změnu z Holandska

4.1.2010

Věnováno stále neustávající "diskusi" mezi politickým komentátorem Bohumilem Doležalem, který nikdy neopomene připomenout své stanovisko proti odsunu Němců, respektive proti Benešovýn dekretům, a jeho odpůrci, kteří nikdy neopomenou proti němu v tomto ohledu protestovat.

V deníku De Telegraaf se objevila 18. listopadu t.r. recense knihy "Operace "Černý tulipán" s podtitulkem "Vypovězení německých občanů po válce".

Autorem krátké recense je Bob Savelberg, autory knihy jsou Jan Sintermaartensdijk a paní Yfke Nijland.
Savelberg začíná svůj krátký text popisem poválečné situace. Bezmocnost, pomstychtivost, nenávist, to byly pocity, kterými tehdy žilo holandské obyvatestvo.. Válečná vláda v Londýně rozhodla, že 25 tisíc Němců. kteří žili v Holandsku, musí zemi opustit, i ti, kteří jsou nevinní. Příběh operace "Černý tulipán" je zapomenutá historie.

Holandsko se vyhrabává z druhé světové války. Pět let bylo terorizováno "tisíciletou" Hitlerovou Třetí říší. Okupace zanechala hluboké rány. Za to musí Němci žijící v Holandsku pykat, jako třeba Else Holzappel-Doppelfeld (55). 10. září 1946, v sedm hodin ráno stojí cizinecká policie na prahu jejího bytu v Amsterdamu. Musí do transportu, smí si vzít jen 50 guldenů a 30 kg zavazadel. všechno ostatní, co po ní v bytě zůstane, se zabavuje. Většina Němců byla deportována do tábora Marienbosch u Nijmegenu. Asi 3500 Němců bylo po pobytu v nějakém přechodném táboře vypovězeno (?).*

Pro Holandsko je to trapná záležitost. Válečná vláda Pietera Gerbrandyho vymyslela trestní opatření, které pak bylo provedeno vládou Drees-Schermerhorn. Postižení se prakticky nemohli bránit u soudu. Jejich jediná naděje byla dožadovat se zabavených věcí. Teprve v roce 1949 byla tato akce zastavena.

Sedmašedesátiletý autor Jan Sintermaartensdijk při psaní knihy "Bleekneusjes 1945" (o poválečném vysílání "hladovou zimou" 1944-5 zesláblých holandských dětí převážně do zahraničních prázdninových kolonií a do hostitelských rodin) narazil při prohrabávání archivů náhodou na po válce vypovězené Němce. Na prozkoumání této zaležitosti s ním pak spolupracovala paní Nijland, pracovnice veřejné vysílací společnosti NPS (Nederlandse Programmastichting, jejímž nejzajímavějším posláním je osvětlovat pozadí různých událostí). Oba autoři dospěli po prozkoumání archivů k závěru, že se nepodařilo všechny nepřátele státu ze země vypovědět, Uvedli také, že proti vypovězení některých protestovali sousedé, pastoři či starostové. Paní Nijland lituje, že nikdo z postižených nebyl odškodněn. Podle ní by byla na místě omluva ministra zahraničí Verhagena těm Němcům, kteří byli postiženi neprávem.

*Text recense je poněkud nesouvislý, místy se zřetelnými mezerami. Dělá dojem, že pro recensi bylo málo místa a že ji v poslední chvíli zredukoval nepříliš obratně nějaký finální redaktor.Ale:
Odsun provedli, nikoho neodškodnili a nikomu se neomluvili a nikdo o tom ani necvrkl.Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.