6.3.2021 | Svátek má Miroslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Moskva - třetí Řím

Poprvé jsem se o Moskvě coby „třetím Římu“ dověděl z úst amerického úředníka. Skoro mi to až vzalo dech, protože jsem v té době měl dojem, že o Moskvě vím bezmála vše podstatné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 27.4.2016 21:08

Autor by měl zmínit první díl filmu Ivan Hrozný z r. 1940,

Tam se věta "Dva Římy padly, ale třetí Řím, Moskva stojí a žádný čtvrtý už nebude" opakuje možná desetkrát. Ivan Hrozný byl oblíbeným carem pro Stalina a film sám je oslavou a propagací absolutismu.

J. Jurax 27.4.2016 20:49

Technická

"Také obyčejná šesticípá hvězda se nedá srovnávat s upravenou byzantskou dvouhlavou orlicí," ... no, nedá. Zejména když je ta hvězda pěticípá :-)

J. Škodák 27.4.2016 22:02

Re: Technická

Rakouská levice to vyřešila s tou rakouskou orlicí jednoduše. V roce 1919 ji dali do pařátů velký srp a kladivo.

J. Škodák 27.4.2016 19:38

Cezaropapismus-samoděržaví-komunistická totalita

Konečně se někdo ujal těchto historických skutečností,které jsou nutné proto,abychom pochopili Rusko! Již několikrát jsem na to poukázal ve svých příspěvcích,ale mám na to příliš malý prostor,abych to mohl popsat jako autor článku. Tedy krátce to podstatné,abychom neztratili kontinuitu.Naše evropské hodnoty vychází z Anticko-křesťansko-židovské tradice. Pádem říše římské nastupuje křesťanství a papež zřizuje stolec v Římě na ostatcích sv.Petra jako jeho nástupce.Císař Konstantin zakládá II.Řím,Konstantinopl-Cařihrad,kde vládne neomezeně jako císař a papež dohromady.Vzniká tzv.cesaropapismus a byzantská říše,která je mocnější,než Řím,kde se papež musí dělit o moc s mocí světskou v tzv.sporu o investituru. Po pádu II.Říma-Cařihradu si bere Ivan III.byzantskou princeznu Sofii a tradice cezaropapismu přechází na III.Řím-Moskvu.Tak vzniká samoděržaví, které však nekončí bolševickou revolucí,ale pokračuje v komunistické totalitě. To jsou tedy tradice Ruska.

J. Farda 27.4.2016 14:10

A pak že

v životech národů/států nejsou tradiční konstanty! „Я всего более вижу сходства нашей жизни с жизнью древних азиатских деспотий“. Sqělý článek, děkuji!

J. Jurax 27.4.2016 20:51

Re: A pak že

Ano !!! :-D

A. Alda 27.4.2016 13:54

Tak já bych Cyrila a Metoděje

na Letné postavil ihned.

V. Heidlerová 27.4.2016 15:25

Re: Tak já bych Cyrila a Metoděje

Ale tím byste popudil bratry Slováky, kteří si je -stejně jako knížete Svatopluka - přivlastnili. Já bych taky nebyla proti, protože bydlím blízko Velehradu. Juch!!!

P. Harabaska 27.4.2016 11:57

Čta tento článek, měl jsem nejprve dojem, že se

autor inspiroval Františkem Ladislavem Čelakovským, v dalším jsem váhal mezi Karlem Jaromírem Erbenem a, kvůli truchlivému líčení, bratry Grimmovými. V každém případě se současné české kulturní (?) frontě podařilo vytlačit vše ruské až někam na okraj zájmu. Stačí se podívat do výkladních skříní knihkupectví, neboť literatura, pokud jde o její původ, je předznamenána jménem autora. Ruští (rusky píšící) autoři zcela zmizeli. Jen samá anglosaská jména. Ojediněle jméno německé. Naprostá negace situace před r. 1989, kdy výkladní skříně knihkupectví byly značně (ale ne zcela) věnovány jen jménům ruským (a sovětským). Ta ostatní jména se tam, i když méně, vyskytovala také. A ve veřejné knihovně, kam občas chodím, najdete klasické ruské autory už jen ve sklepním depozitáři.

V. Heidlerová 27.4.2016 15:32

Re: Čta tento článek, měl jsem nejprve dojem, že se

Já se ruskou literaturou dost zabývám, a našla jsem spoustu zajímavých ruských titulů, hlavně dokumentů a memoárů. Po válce také byla odstavena na vedlejší kolej literatura německá, nedivte se, že čím jsme byli přesyceni, dnes už tak netáhne, nehledě k tomu, že dobrých moderních autorů ruských je poskrovnu. Klasiku seženete běžně. Na knižním trhu asi je méně běžná, protože celá léta nevycházelo nic jiného a knihovny veřejné i soukromé byly zahlceny.

V. Pavelka 27.4.2016 19:14

Není jen klasická Ruská literatura

Vasilij ŠUkšin "CHaraktery a lásky-TO JE SONDA do Ruského života , ajiné povídky.

J. Jurax 27.4.2016 20:54

Re: Čta tento článek, měl jsem nejprve dojem, že se

"Ruští (rusky píšící) autoři zcela zmizeli."

Ani ne - třeba ruská scifi i fantasy vychází i u nás. Pravda, Jak se kalila ocel už asi u nás nevyjde ...

I. Bičiště 27.4.2016 9:59

ten váš Řím je někde jinde

kdepak pane Jemelka,ten třetí Řím ,který padne bude určitě Washington s Bílým domem, který má přezdívku House of Evil.Zadlužený stát jako je USA už dlouho nevydrží.Tam už se ti magoři začínají střílet mezi sebou.

P. Lenc 27.4.2016 11:10

Re: ten váš Řím je někde jinde

Přesně to, co jste napsal o USA, jsem byl nucen číst a poslouchat takřka 40 let za těch "hodných" komunistů.Holt blbost je věčná a vy, bolševici, ji máte přímo v genech.

P. Harabaska 27.4.2016 11:59

Re: ten váš Řím je někde jinde

Holt si, pane Lenc, budete muset počkat na nějaké to nové jaro nebo vesnu. Čemu dáte přednost.

I. Bičiště 27.4.2016 12:02

Re: ten váš Řím je někde jinde

Časy se mění a dneska už nám bolševici nikde nevládnou.Dneska je to všechno o něčem jiném, ale to vám na těchto stránkách nevysvětlím.

Doufám, že jsem vám nezkazil den.

V. Pavelka 27.4.2016 18:19

Teorie komunismu

byla pobita praxíale oni stále věří , udělali si z komunismu náboženství,přitom je to jednoduché člověka nepředeláš ,i ty nejlepší teorie člověk,zneužije protože to má v genech !

S. Rehulka 27.4.2016 15:28

Re: ten váš Řím je někde jinde

Dovedete si soudruhu Bičiště představit to zoufalství Donalda Trumpa, když zjistí že všechny jeho biliony bezcenných dollarů lze koupit za pár tisíc ZLATÝCH pětirublovek které vydá president Putin ? Tedy aspon to už nějaký rok slibuje !

Jestli to finančně poškodí budoucnost Barack Hussein Obamy, to mi na srdci neleží, snad půjde v budoucnu před Senát, nejen za to hlavní zadlužení, ale za podvody a neAmerickou činnost !

A tak konečně bude moci Rusko poslat nějaké potraviny Američanům i vyvážet tam automobily, computery, letadla a všechno, co ti Američané vidí pouze v televizi.

I. Bičiště 27.4.2016 15:40

Re: ten váš Řím je někde jinde

no, víte že já fandím Trumpovi aby vyhrál a stal se prezidentem.On je totiž pragmatický byznysman,který je schopný dohodnout se s Putinem a odvrátit svět od WWIII.Pak by se nám všem mohlo žít lépe. Nevím ale jestli ho Republikáni budou nominovat,on se jim nehodí do krámu a tak ho nějak zastaví to jsem si jistý.

27.4.2016 20:46

Re: ten váš Řím je někde jinde

Chamberlain se taky tak dohodl. Jak to dopadlo, všichni vědí... no možná ne všichni. Podle těch čurákovin co vypisuješ, bych si tipl, že krom Kapitálu jsi nikdy nic jinýho nepřečet.

I. Bičiště 27.4.2016 21:38

Re: ten váš Řím je někde jinde

a Pavle číslo 1,ty máš určitě všechny informace z Č.Televize,že jo.

Pak se někde dozvíš jak to všechno je a musí ti z toho být nevolno.

V. Pavelka 27.4.2016 19:23

Re: ten váš Řím je někde jinde

třetí řím_ Pravoslavná církev , je strnulá zastydlá , kopíruje Rusko. žádné opravdové reformy .žádný pohyb .

F. Houžňák 27.4.2016 8:39

Kdybyste byl byval cetl Tolstého,

tak byste to byl býval vedel. A nebyl pod zamkem.

A. Bocek 27.4.2016 7:49

Stále je to Sovětský svaz.

A se Sovětským svazem , přišla bída na zem. Nabubřelá velmoc , kde 50 km od Moskvy to vypadá spíše jako v Indii .

R. Szewczyk 27.4.2016 8:12

ha ha ha

cca 50 km od Prahy:https://www.google.cz/search?q=ch%C3%A1nov&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwib7eC5lK7MAhVJRhQKHa0kAZYQsAQIGw&biw=1280&bih=621#imgrc=shhvAYLcYvU8MM%3A

S. Rehulka 27.4.2016 7:34

Výborný článek !

Vím, každého asi nezajímá historie, ale tady je vlastně vysvětleno, proč Putin předstírá, že je křestan, křižuje se a tím pádem má podporu Pravoslavných popů, i prostých mužiků. Těm víru ze srdcí nevytloukl ani hovado Stalin, o to je KGBák Putin mazanější !

Jenom jadna maličká poznámka k textu : Ta bolševická "zvězda" je pěticípá, nikoliv šesticípá, jak je psáno. Přestože rád Putin používá tradiční carské (imperiální) znaky - dvojhlavé orlice, černožluté stužky SvatoVladimírského vyznamenání a další, stále jsou na směrovkách ruských letadel rudé (sovětské) hvězdy !

J. Fridrich 27.4.2016 5:54

Zjednoduším to - přišlo z Ruska někdy něco dobrého ?

Zjednoduším to - přišlo z Ruska někdy něco dobrého ? Myslím tím dobrého pro jeho sousedy v Evropě, Asii-Sibiři ? Své sousedy zabírali a přinášeli odporné způsoby vlády..

R. Szewczyk 27.4.2016 8:00

Re: Zjednoduším to - přišlo z Ruska někdy něco dobrého ?

hm, například spoluporážka prvokomunisty Napoleona od Rusů se nějak zapomněla, dále připomenu bitvu u Šipky, jednu z mnoha proti islamské invazi nejen do evropy, a propo, tehdá , tedy kolem 1877 britové ty islámské hordy podporovali, druhak velmocenské ambice evropanů by se slušelo připomnět taky, vynechám Brity, a připomenu Belgičany v Kongu nebo Holandany v Indonesii a okolí,

Nějakej Basov , rusák objevil laser, za což dostal Nobelovku, jeho objevy v kvantové elektronice zatím jsou vyživány jen v laboratořích, dále nějakej Landau dostal nobelovku za něco jako supravodivost helia ale i jiných látek,

Například , prakticky všechny osazovací automaty plošných spojů v elektronice používají lasery, taktéž obráběcí centra, jak na kovy tak dřevo i jiné materialy, takže prakticky vše okolo nás má stopu v rusku, abych použil vaší demagogii,ha ha ha

A. Sekanina 27.4.2016 8:47

Re: Zjednoduším to - přišlo z Ruska někdy něco dobrého ?

A není to na tak velkou zemi málo, R. Szewczyku?

P. Lenc 27.4.2016 11:13

Re: Zjednoduším to - přišlo z Ruska někdy něco dobrého ?

Že na něho reagujete, vždyť to je jen vasrpolák Szeweczek.