26.5.2022 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

HISTORIE: Manažeři ve Wannsee před 80 lety

Už jsme tu psali vícekrát, že je užitečné připomínat události staré 80 let. Myšleno od nástupu Reinharda Heydricha do Prahy 27. září 1941 přes první heydrichiádu až po výcvik a výsadky československých parašutistů pověřených úkolem zastupujícího říšského protektora zabít. (A za pár měsíců i samotný úspěšný atentát na něj.)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Formánek 23.1.2022 22:11

Jsem, pravda ve druhé generaci, válečný sirotek z Heydrichiády. A musím říct, že takovouhle náckovskou špínu v diskusi jsem nezažil, a že to celé ve mně ožívá. Dozvěděl jsem se, že Gabčík s Kubišem byli teroriské a že odsun byl genocida.

Ano, byly chvíle v dětství, kdy jsem si říkal, v duchu komunistického zlehčování nekomunistického odboje, že to byl zbytečný čin, protože spustil kauzální řetězec, na jehož konci můj dědeček Karel Ludvík, ředitel Kooperativy, stanul 1. června 42 před popravčí četou v Kobylisích.

Ale po většinu života mně posilovala babičina slova: lidé plakali a omdlévali, i ten Vančura se posral, ale Karel byl jediný toho dne, který kráčel jako hrdina s hlavou vstyčenou vstříc těm ranám.

Byl jsem ve stávkovém výboru na FFUK. Věděli jsme, že nás možná postaví ke zdi. Pak se říkalo, že to byla plichta s komunisty. Poslední dobou začínám mít pocit, jestli to nebylo úplně jinak, že to byl sametový počátek IV. říše. Např. zničení zbrojního průmyslu, odtržení Slovenska, referendum o vstupu do EU a nátlak europoslanců na Klause aby podepsal Euroústavu, aktuálně hanebná kampaň proti Maďarsku a Polsku, protože odmítají, aby GLBT neziskovky dělaly z dětí transky, údajná nadřazenost práva EU národním zákonům.

Š. Hašek 23.1.2022 20:44

Neproběhla, v případě Krystlíka a Rybnické, nějaká reinkarnace?

Střílení lidí na Východě bylo vyhodnoceno (manažersky) jako nevýkonné, drahé, náročné na psychiku střílejících naddělníků. Těšili se z toho ale "hrdinní ukrajinští mužové". Mohli. Pod dozorem.

I tohle bylo na programu ve Wannsee.

Asi 2 000 000 duší. Němečtí nadlidi si mohli vybrat. První dítě v náručí matky, nebo první matku.

Krystlíku a Rybnická zalezte.

H. Lukešová 23.1.2022 20:57

V Norimberku svědčila vezenkyne z Francie, která byla vězněna v Osvětimi, tedy byla komunistka, nebyla Židovka a vypověděla příhodu o tom, že po jednom zplynovani tisíců vězňů přežilo jedno židovské miminko, jenže Němcům zrovna ten den došel plyn, tudíž pote to dítě hodili do pece živé...

J. Brei 23.1.2022 12:02

Prošel jsem si příspěvky k tomuto článku. Ty paní Rybnické a pana Krystlíka jsou typické. Ani jedno odsouzení této „konference“ a hrůzných činů, které z ní vzešly. Ani jedno odsouzení Heydricha, Eichmanna, Hitlera a dalších Němců, kteří tyto hrůzné činy vymysleli a páchali, a kteří nesou vinu za zbytečnou a často hrůznou smrt milionů lidí. Žádná reflexe, žádné svědomí. Za to opakovaná odsouzení Čechů a Beneše. Němci jako česká oběť.

Takže čtyři otázky pro paní Rybnickou a pana Krystlíka:

1) Je na Heydrichovi něco odsouzeníhodného?

2) Je na Eichmannovi něco odsouzeníhodného?

3) Je na Hitlerovi něco odsouzeníhodného?

Je na Německu něco odsouzeníhodného?

T. Krystlík 23.1.2022 12:09

1 až 3: Je, hodně. Otázka 4. Musíte oddělit režim od země, jinak by byla odsouzeníhodná též ČSR, ČSSR, ČR za zločiny bolševismu stejně jako Německo za zločiny národního socialismu. Případně i všechno obyvatelstvo těchto zemí, což se aplikuje na Němce, ale ne na Čechy!

M. Krátký 23.1.2022 12:32

Blbe - od tebe a pí Rybnické bych si vzal párek mladejch a vystavoval bych ho v Pražské ( i jiné ) ZOO. Oba jste hnusní a to hodně - čest !!!!!!

R. Toman 23.1.2022 12:34

No, když to berete takto, tak je dnes Německo zodpovědné nejen za zločiny v 2WW, ale i za zločiny během existence NDR.

T. Krystlík 23.1.2022 12:57

BRD se odpovědnosti za NS-éru nezříká, ale ČR za zločiny po WW II a za éry bolševismu ano.

J. Brei 23.1.2022 13:06

Umíte, pane Krystlíku, taky něco jiného, než lhát? Česká republika se ke svým zločinům v Česko-německé deklaraci jasně přiznává:

„Česká strana lituje, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny. Zejména lituje excesů, které byly v rozporu s elementárními humanitárními zásadami i s tehdy platnými právními normami, a nadto lituje, že bylo na základě zákona č. 115 z 8. května 1946 umožněno nepohlížet na tyto excesy jako na bezprávné a že následkem toho nebyly tyto činy potrestány.“ (Článek III.)

T. Krystlík 23.1.2022 13:46

Cz-strana "zejména lituje excesů" je nonsens, byla to genocida na Sudetoněmcích. Definice (francouzský trestní zákoník): „Genocida je realizace odsouhlaseného plánu, který směřuje k částečnému nebo plnému vyhlazení národní, etnické, rasové, náboženské skupiny nebo skupiny stanovené podle nějakého svévolného kritéria“.

R. Toman 23.1.2022 16:01

Uvědtě podklady, dokumenty tedy kdo, kdy a kde odsouhlasil plán vyhlazení německého obyvatelstva. Tedy něco jako to Wannsse. A také který stát považuje odsun německého obyvatelstva za genocidu, tak jak je tomu např. v případě Turecka a Arménů.

T. Krystlík 23.1.2022 17:56

Dohodla se na tom čs-vláda, tedy Češi, Slováci by si své Němce raději ponechali. Důkazy jsou dva a nepřímé. O tom, že tzv. divoký odsun vydávaný za hněv cz-lidu nebyl v žádném případě neorganizovaný, svědčí skutečnost, že přes 90 % vyhnaných Sudetoněmců do začátku října 1945 bylo vysídleno jednotkami československé armády. Přibližně 720-800 000 Sudetoněmců bylo vyexpedované v této fázi vlaky ČSD, tj. státním podnikem, který musel připravit vlaky, změnit jízdní řády a podobně. Čili musel mít k tomu od čs-vlády příkaz.

A. Renjascu 23.1.2022 18:31

Odsun obyvatelstva není genocidou. Tím byly německé koncentrační tábory.

T. Krystlík 23.1.2022 18:49

Pokud při vyhánění umírali lidé nad běžnou úmrtnost, pane Renjascu, je to genocida. Cz-odhad obětí (max. 30-40 000) je odvozeno z úmrtních listů. Když u někoho je napsána jako příčina smrti bez pitvy mozková nebo srdeční mrtvice, tak se do tohoto součtu nedostal. Taktéž Němci zakopaní někde na poli. Němci nakonec očistili své odhady od osob nezvěstných a dospěli k počtu 130 000 mrtvých následkem vyhnání z ČSR.

A. Renjascu 23.1.2022 20:40

Genocida je plánované vyvraždování určitého etnika, což odsun zcela jistě nebyl, ale naopak vše co dělalo Německo během II WW ano. Vaše "historické" bádání spočívá v hledání jakékoliv špíny na Čechy a v opakovaném omlouvání a zlehčování zločinů Německa. Realita je ovšem taková, že za Německem jde více než 70 milionů zavražděných lidí včetně více než šesti milionů Židů a z toho 1,5 milionů dětí. Dokonce i ten odsun a jeho oběti padají na vrub Německé říše dle přirozeného zákona příčin a následků, který vy tak rád obracíte. Počet obětí 30-40 tisíc uvádíte pouze vy, protože tam pravděpodobně zahrnujete i 7.000 sebevražd. Jinak nejčastější údaj je mezi 20-25 tisíci. Vzhledem k tomu, že Československá státní moc byla díky Německu v rozvratu a vzhledem k tomu, že ještě mnoho dní po kapitulaci Němci stříleli do Čechů, tak je zázrak, že obětí z 2,5 milionů odsunutých Německých občanů (či občanů říše, čili už ne Českých občanů) nebylo mnohem více. To poláci byli jiní kabrňáci a odsunuli hned více než 8 milionů Němců a dodnes si jim to ani žádný Krystlík či Rybnická nedovolí připomínat, protože ví, že Poláci jsou trochu jiný kafe než Češi. I díky lidem jako vy, jsem se zřekl svého německého "dědictví" (byť už nejsem čistokrevný Němec) a podepisuji se jménem rumunských předků druhé větve rodiny. Rodiny, za kterou jsem se v mládí trochu styděl, protože tam není vše tak uhlazené a efektivní jako v té druhé části, ale není tam snaha ovládat jiné a házet na ně svoje chyby.

T. Krystlík 23.1.2022 22:48

Když jste se zřekl své německé části, je mi záhadou proč ne také rumunské? Zeptejte se svých rumunských příbuzných co říkají tomu, jak RO vyvraždilo za WW II ve své= režii statisíce židů!

R. Toman 23.1.2022 18:31

A kde máte to vyhlazení, které je v definici genocidy ? Před podpisem česko-německé deklarace skupiny historiků jak českých tak německých došly ke společnému závěru, že při odsunu celkem, tedy i při tzv. divokém zemřelo 20-30 tis. lidí. Tedy 30 tis. mrtvých je cca 1% z odsunutých českých Němců. A to má být genocida ? A hlavně text deklarace podepsaly svobodně a dobrovolně obě strany, tedy i německá strana souhlasila s tím jak byl odsun a mrtví při jeho realizaci v deklaraci definován. Pokud máte jiný názor, tak se obraťte na vládu SRN, ať se k tomu vyjádří. Tady si samozřejmě můžete psát co chcete.

T. Krystlík 23.1.2022 18:44

Čtěte pořádně, pane Tomane: "...realizace odsouhlaseného plánu, který směřuje k částečnému nebo plnému vyhlazení národní... skupiny..."

R. Toman 23.1.2022 18:59

A tím že je naložili do vlaku a odvezli do Německa zahájili genocidu, tak to byl opravdu fikaný ten odsouhlasený plán. A pak je chtěli dorazit na území Německa.

T. Krystlík 23.1.2022 19:35

Debilní české vtipkování, že pane Tomane! Když je vozíte vlaky ČSD do Německa a přitom Vám jich 130 000 zahyne, tak to genocida je, i kdybyste je vozil I. třídou.

R. Toman 23.1.2022 19:50

V čs-německé deklaraci je maximální počet obětí odsouhlasen oběma stranami, tedy 30 tis. za celou dobu odsunu, tedy 1 % z odsunutých českých Němců. To kilo jste si tam tak po německu přihodil. Jak říkám, blábolit si tady můžete co chcete, třeba i že 2WW začala ČSR. Blábolte si tady i nadále, už mi nudíte, Genocido.

J. Brei 23.1.2022 20:38

Česká strana své zločiny netají a lituje jich, pane Krystlíku. Co by měla víc udělat? Německá strana je za genocidu nepovažuje. Před chvílí jste tady lhal o tom, že česká strana nechce svojí vinu přiznat a teď tady lžete v tom, že šlo o genocidu. Jste široko daleko jediný, kdo to tvrdí. Vy jste fakt posedlý.

R. Toman 23.1.2022 20:46

Ono nemá cenu s tím člověk moc diskutovat. Kdyby napsal, že můj humor-vtipkování je debilní, tak OK. Ovšem on neopoměl dodat debilní české vtipkování. A tím se odkopal, nenávist k Čechům, kterou se snaží sice skrývat, leč ona stejně vyhřezne.

A. Renjascu 23.1.2022 20:42

130 000? To zřejmě píšete o vlacích směřujících do Osvětimi, Birkenau, Dachau či Treblinky. Tam, ale žádná I třída nejezdila...

P. Han 23.1.2022 18:34

Cesta vlakem není genocida. Dokonce ani s ČSD. ;-D

J. Brei 23.1.2022 18:55

Německé straně toto přiznání viny stačí. Proč nestačí Vám? Německá strana slovo genocida neprosazovala. Z jednoduchého důvodu – o genocidu nešlo. I v Německu dokážou být objektivnější, než Vy.

R. Toman 23.1.2022 19:03

Tak objektivnější, prosazovat termín genocida je nesmysl, a tak hloupí Němci nejsou. A ani nikdo z jiných světových států.

H. Lukešová 23.1.2022 19:10

Myslím si, že ani většina Sudetoněmců již WW2 tolik neřeší jako pan Krystlík. Druhá světová válka stála životy 50 milionů lidí, miliony lidí bylo povražděno na území SSSR a ve vyhlazovacích táborech, zejména Židé, ale i další národnosti Slované a Romové...

A i ten poválečný odsun byl reakcí na válečné zločiny spáchanými Němci...Ono se to lehko moralizuje, vina individuální a ne kolektivní. Ale když Vám příslušník národa povraždí celou rodinu, asi budete těžko rozlišovat mezi lidmi toho kterého národa...

R. Toman 23.1.2022 13:28

ČR jako nástupnický stát se nemůže odpovědnosti za předchozí státy nikdy vzdát. Ta je prosté daná, popsal jsem to slečně Lukešové. Jenom vy tady píšete, že musíte oddělit režim od země-státu. Totální nesmysl.

T. Krystlík 23.1.2022 13:51

Co se týká odpovědnosti státu, máte zcela pravdu z hlediska mezinárodního práva. Jenže neoddělíte-li režim od státu, tedy od výtvoru jeho obyvatel, tak se začne vina přesouvat na ně.