Pátek 24. ledna 2025, svátek má Milena
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Magna Charta Libertatum (4)

diskuse (5)

Pravé kouzlo Magny charty spočívá v tom, že je v jejím centru ukryta naděje

Mezi nacionalisty a radikály Magna charta vynikla zvláštním důrazem na vládu práva. Například původem německý autor John Sebastian Miller publikoval v roce 1780 své dílo nazvané Potvrzení Velké listiny Jindřichem III. a v popisku uvádí, že se samotnou existencí podobného dokumentu vyčleňují Angličané nad ostatní národy a činí je na světě jedinečnými.

Magna Charta 4

Pro konzervativní představitele – kterým byl na příklad Jiří III., se Magna charta a její středověký původ staly obdobným nástrojem k dokazování vlastních idejí. Tím, že se jednalo o tak starý dokument, poukazovali konzervativci na to, že pojem lidských svobod má hlubokou a starou tradici, jejíž vývoj probíhá postupně a pomalu a není možné jej překotnými rozhodnutími a změnami narušovat. Radikálové naopak poukazovali na fakt, že Král Jan v roce 1215 nepřijal Velkou listinu o své vlastní, svobodné vůli. Magna charta mu byla vnucena silou – jednalo se o akt revoluce, dokument bořící zaběhnuté pořádky a uspořádání.

Když Thomas Paine publikoval ve Filadelfii v roce 1776 svůj bestseller Zdravý rozum (Common sense), kterým položil argumentační základy boji o nezávislost USA, neopomněl Američany burcovat k tomu, aby svou nezávislost otiskli do tvorby nové Velké listiny.

Na druhé straně se však ozývaly i hlasy, které zastupoval i slavný právník a reformátor Jeremy Bentham (1748 – 1832), které označovaly Velkou listinu za přestárlý a překonaný dokument. Bentham označil Kult Velké listiny za kamufláž, která má maskovat nerovnosti ve společnosti, a domníval se, že Magna charta bude moderním vývojem naprosto vyprázdněna a dojde zapomnění, v čemž se, jak se zdá, mýlil.

Přestože se, především skrze Ústavu USA, stala Magna charta zdrojem a inspirací velkého množství psaných ústav po celém světě, v domovině ji tento trend minul a Velká Británie nadále zůstává bez psané ústavy. Právě absence psané konstituce může stát i za přetrvávajícím zájmem Britů o Velkou listinu. Politická reprezentace v Británii velice rychle počala prezentovat Velkou listinu jakožto zároveň prapůvod psaných ústav, stejně tak i jako její adekvátní náhradu.

Jak například napsal v roce 1917 britský státovědec, politik a diplomat James Bryce, na Runnymede preláti a baroni sepsali něco, co zdaleka překročilo jejich vnímání světa a stalo se vzorem pro všechny méně šťastlivé národy při tvorbě jejich psaných ústav. Z pohledu této argumentace tak dochází k zajímavému paradoxu, kdy z jedné strany má Velká listina sloužit namísto psané ústavy v Británii, aby jinde inspirovala vznik jiných psaných ústav.

Magna charta byla a zůstává jedním z nejzajímavějších dokumentů právní historie. Přes všechnu svou sílu a občasná konstatování o tom, že se jedná o podobu psané ústavy, nelze pominout, že v platnosti zůstávají pouze tři původní články. Velké listině je letos 800 let – oslavme toto výročí, s vědomím toho, o jak silný symbol a o jak nadčasové dílo se jedná – Magna charta postavila krále pod úroveň zákonů, stanovila vládu práva a stanovila některá nepřekročitelná základní lidská práva.

Velká listina slavila 700 let v průběhu I. světové války a byla vnímána nejen jako odkaz dávných předků, ale i jako zdroj inspirace pro tvorbu nových dokumentů – byla dokonce vnímána i jako inspirativní zdroj pro možné budoucí kodifikované uspořádání vlády ve sjednocené Evropě. Jak napsala Helena Normanton, pravé kouzlo Magny charty spočívá v tom, že je v jejím centru ukryta naděje.

KONEC

Aston Ondřej Neff
24. 1. 2025

Senát nebyl schopen se postavit k přílepkům k Lex Ukrajina.

Karel Wágner
24. 1. 2025

I ten, kdo není muslim, si občas pochutnává na mase z halal porážky.

Vratislav Hlubuček
24. 1. 2025

Inspirátorem věhlasné japonské firmy byl slovenský samouk Janko K.

Jiří Machotka
24. 1. 2025

Řada škol využívá metody aritmetických či vážených průměrů.

Ladislav Jakl
24. 1. 2025

Letos budou volby. Střetnou se v nich síly Zla a Dobra.

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Aston Ondřej Neff
22. 1. 2025

Donald Trump svým inauguračním projevem odpálil pořádnou petardu.

Aston Ondřej Neff
23. 1. 2025

Jakožto člověk stoprocentně pozitivní vyhlížím každou dobrou zprávu.

Gustav Sitař
23. 1. 2025

Nový americký prezident se ujal vlády.

Jan Bartoň
23. 1. 2025

Fotografie hajlujícího Elona Muska někoho pohoršuje tím, co Musk provedl.

ČTK, Lidovky.cz
24. 1. 2025

U Krajského soudu v Ústí nad Labem by v pátek mohly zaznít závěrečné řeči v případu požáru v...

jol Jolana Vašinová
24. 1. 2025

Irsko, Severní Irsko a Velkou Británii zanedlouho zasáhne bouře Éowyn, na kterou se oblast...

Martin Korbáš
24. 1. 2025

Ve čtvrtečním programu hokejové NHL byli Češi hodně vidět. David Pastrňák s bilancí 1+1 režíroval...

Josef Kopecký
24. 1. 2025

Boj o výši poplatků pro Českou televizi a pro Český rozhlas zaměstná v pátek poslance. Budou...

Lidovky.cz
10. 1. 2025

Od neděle 12. ledna do neděle 26. ledna probíhá v Melbourne Australian Open, úvodní grandslam...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz