19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

HISTORIE: Italská sociální republika (2)

V další části článku popisujícího ekonomickou a ideologickou podstatu republiky Saló použiji reportáž přímého účastníka tehdejšího dění. Přeložím vám několik pasáží z knihy francouzského komunisty George Guilbauda, jenž se po návštěvě SSSR od komunistů odvrátil a stal se příznivcem fašistické ideologie a členem Parti Populaire Francais.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Salajka 28.5.2020 22:02

Opět zajímavé. Bohužel to vypadá, že dnešní multikulturalismus potřebuje ještě větší idioty, než na kterých stojí fašismus. Také už měl delší čas na jejich produkci ve vzdělávacím (vlastně předělávacím) systému. Součástí přenastavení hodnot je bitva proti tradiční rodině, za zájmy protikřesťanských společností. Kdyby nešlo o existenci, byly by masochistické projevy a demonstrace bílých nezletilců zábavné. Na pozadí je ve skutečnosti jako tenkrát plutokracie.

J. Uzel 28.5.2020 15:14

Jakákoli ideologie skupin (tříd, pohlaví, rasy, spolků...) nutně skončí diktaturou. Každý socialismus omezuje svobodu jednotlivce. Obyvatelstvo se skládá z jednotlivců a z nesvobodných obyvatel nelze vytvořit svobodnou společnost.

M. Mařák 28.5.2020 16:23

Ano, to platí i pro národovectví (nacionalismus).

P. Grigar 28.5.2020 11:42

Guibaud, ač komunista, nebyl až takový pitomec, aby po návštěvě země sovětů nepochopil, že tohle by ve Francii(nejen..) zkrátka neprošlo. Dělnická třída mimo Rusko už byla značně vyspělejší a orientovaná.

P. Grigar 28.5.2020 11:43

..Guilbaud, sakra.

M. Krátký 28.5.2020 9:24

pryč od všeho, co smrdí levičáctvím - když ono to ale každého furt láká - obzvláště, když je na obě ruce levej - hezký den se smutným čtením

P. Victorin 28.5.2020 7:52

S ideologickými milníky je to celkově ošidné, zejména u marx-leninistů. Už samotný vrchol, dosažitelný jejich učením, zvaný Komunizmus.

Stručnou definicí komunizmu je - "Práce jedince pro společnost dle jeho schopností a plných sil, za odměnu pilně pracujícímu poskytovanou podle jeho potřeb". Ovšem příslovečný "čertík", je ukryt v nevysloveném "detailu", kterým je, že své potřeby nebude určovat sám pracující jedinec, nýbrž někdo nejmenovaný - v SSSR patrně nějaký "sovět", či stranický výbor, v nacistickém Německu nejspíš osobně sám Vůdce.

Uvědomme si, prosím, že dle zde úplně vysvětlené definice, byl komunizmus již reálně dosažen v sovětských gulazích a nacistických koncentračních táborech. Členové tamního kolektivu /internovaných či převychovávaných/ tam pracovali podle svých schopností z plných sil a jejich potřeby, určené jinými než byli oni sami, jim vedení táborů dle platných předpisů plně zajišťovalo...

M. Mařák 28.5.2020 8:21

Když se národovectví spojí se socialismem, komunismem a podobně, je vymalováno. Když se konzervatismus a socialismus dají dohromady, je z toho Mussolini.

P. Moravčík 28.5.2020 8:36

... a keď sa spojí neoliberalizmus so socializmom je z toho EÚ :-)))

M. Mařák 28.5.2020 9:15

Co mně tam navolíte, to tam je...

P. Staronový 28.5.2020 10:06

A rozhodují ti, které navolili ve Francii a Německu.

M. Mařák 28.5.2020 12:40

Tak u nás jsme to s těmi kobliháři také zrovna nevyhráli.

P. Staronový 28.5.2020 12:59

V tom se shodneme dokonale, ale ti EU nevelí.

J. Nevrkla 28.5.2020 9:10

Smutné a možná opět aktuální čtení. Ale co s tím má společného narodovectvi?

M. Mařák 28.5.2020 9:14

Je součástí ideologie fašismu i národního socialismu.

J. Nevrkla 28.5.2020 9:24

Já se obávám spíše evropského fašismu a globálního socialismu. Doba se posunula. Tam už se žádné demokracie nedočkáme, nás hlas bude mít hodnotu blízkou nule.

Doufám ale, že jenom snah o tyto obludnosti, touha po svobodě nakonec vítězí. Ale nekdy to bolí a trvá.

M. Mařák 28.5.2020 9:38

Evropským fašismem máte jistě na mysli italské neofašistické strany, řekl bych, ty jsou skutečně národovecké a silně proti EU i NATO.

J. Nevrkla 28.5.2020 10:01

Mám na mysli jakýsi evropský korporatni socialismus, kde je potlacovana idea národa a prosazovana idea novodobé evropské říše pod jednotným vedením. Na blahobytu lidi teď nezáleží, je třeba zachraňovat planetu a řídit klima. Je to tak hloupé a drzé, až to bere dech.

M. Mařák 28.5.2020 10:56

Korporátní socialismus je v EU nejvíce rozvinut v Rakousku a momentálně i u nás. To nevidíte? Jinak EU je postavena na ekonomických svobodách, to s korporativismem moc společného nemá. A do třetice. Fašismus je postaven na idei národa, mimo jiné. Mám pocit, že dáváte dohromady věci, které spolu nesouvisí.

P. Grigar 28.5.2020 11:33

..Rakousko posuzovat nebudu, ale u nás už máme dle mého silně nakročeno ke korporátnímu fašismu(Babiš) a proto ten jekot klasických politických stran. Že by to mohl jít i bez jejich zprostředkování. Jauvajs..

J. Nevrkla 28.5.2020 12:03

Nemyslim si, že je EU postaveno na ekonomických svobodach, je postaveno na velkém a stále narůstajícím množství předpisů, regulací, dotací. Lépe se s tím vyrovnavaji korporace, mnohdy to přímo prosazují, aby omezily konkurenceschopnost těch malých, dovedou se i lépe dostat k dotacím.Ten dnešní fašismu je založen na idei jednotného evropského lidu. Ale není to zas tak nic nového, to už se prosazovalo před 80 lety, samozřejmě pod vedením Německa, dnes by se ráda přidala k vedení i Francie.

M. Mařák 28.5.2020 12:39

Na velkém množství předpisů a regulací je postavený každý tzv. národní stát, ČR je v tom mistr, viz stavba dálnic, stavební povolení a podobně. Vzpomínám si, jak se premiér Paroubek chlubil legislativní smrští coby důkazem, že vláda maká.

Co se

týče nadnárodních korporací a jejich srůstání se státem, stále se z nějakého důvodu vyhýbáme pohledu na situaci u nás. Chápu, že kritizovat Brusel jakýsi kdesi v dálce je jednodušší.

No a konečně pokud chcete hovořit o korporativismu v souvislosti s fašismem, tak byste neměl zapomínat na to, že se jednalo o jiný systém správy věcí veřejných než stranická parlamentní demokracie. A ten v této formě nikde na světě v současnosti neexistuje. Tudíž nelze poukazuje na nadnárodní korporace hovořit o fašismu a to ani u nás a ani nikde jinde. Fašismus byl navíc prostředek ochrany národního průmyslu proti vlivu nadnárodního kapitálu a nadnárodních korporací.

Novodobý fašismus sice existuje, ale úplně jinde, než ho chcete vidět. V Itálii je několik neofašistických stran a jsem přesvědčen o tom, že jejich politické požadavky by Vás velmi překvapily.

J. Nevrkla 28.5.2020 13:39

Nijak neobhajuji státní byrokracii, je příliš velká a skodliva, za vinu to dávám především zelené ideologií, která má u nás málo podporovatelu a obrovskou moc. Těch dálnic jsme před vstupem do EU stavěli ročně podstatně více km ročně než po vstupu. Jsem přesvědčený, že nadnárodní korporaty mají na politiku států větší vliv než firmy národní, a to bez demokratické možnosti to ovlivnit. Stejně jako fakt, že většinu zákonů prejimame z EU, kde jsou vytvořeny námi nevolenym orgánem. Fašismus se vyznačoval ztrátou svobody slova, propagandou jediného správného názoru, diktatem. Neříkám, že je EU fasisticka, ale že se prosazují fašistické tendence, ale bylo by lepší najít nějaký vhodnější termín, to uznávám. Ale když mohou být třeba příznivci SPD nazýváni nacky, když pouze prosazují dobrovolnou a přátelskou spolupráci suverennich zemi, pak se těžko divit. . A v nastávající velké krizi se bude mnohé akcelerovat.

M. Mařák 28.5.2020 14:37

SPD podle mne nejsou ani fašisté a ani národní socialisté. S neautentickým Čechem (Klausova teorie) by to navíc bylo skutečně legrační.

Ani EU nemá s fašismem nic společného. Socialismu je v ní hodně, to ano, ale relevantní pravice prostě nikoho nezajímá. Co se dá dělat.