24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

HISTORIE: Duceho svůdná kombinace

Kdo ze státníků, které jste poznal, byl ten největší? zeptal se Churchilla jeho neoblíbený zeť. Sir Winston odsekl: „Mussolini.“ „Proč?“ divil se zeť. Churchill si odpověď vychutnal: „Jako jediný měl tu kuráž popravit vlastního zetě.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mařák 14.5.2020 9:41

Také jste opomněl národovce, tedy příznivce státního protekcionismu a odpůrce globálního kapitalismu.

M. Koutný 14.5.2020 8:43

Italský fašismus byl vpodstatě korporátní socialismus, založený na dohodě státu, největších zaměstnavatelů a nejsilnějších odborových svazů. Pokud vám to něco připomíná, není to náhoda. Ano: tripartitu, jak ji známe i z našeho současného politického systému, vymyslel Mussolini

D. Müller 14.5.2020 12:05

Je to tak, již dlouho na toto upozorňuji. Není možní mezi těmi třemi pilíři nastolit příměří. Stejně jakou žádat smír mezi opozicí a vládou. Navenek to vypadá dobře, ale jsou z toho pak jen problémy a problémy. Naše zastupitele volíme, aby se hádali za naše zájmy, ne aby dosáhli kamarádské shody.

P. Victorin 14.5.2020 7:58

Článek výstižně a čtivě představuje jak genezi, tak fašizmus "jako takový" a samozřejmě jeho stvořitele a představitele Benita Mussoliniho. Okrajově sice zmiňuje osobní spojení a názorové souznění Mussoliniho s Leninem, avšak zcela postrádám aspoň pokus o vysvětlení, proč komunismus není humánnější než fašizmus, ba spíš naopak...

M. Mařák 14.5.2020 8:39

Úplně nejjednodušší je srovnání počtu nevinných obětí. Vedle komunisty je národní socialista Hitler hotový amatér a fašista naprostý čučkař.

P. Victorin 14.5.2020 8:52

Pane Mařáku, ano, je to jak uvádíte... Zdravím!

M. Koutný 14.5.2020 13:02

Například proto, že fašismus v čistě ideové rovině není žádným politickým extrémem. Díky pokakanosti levičáckych politologů je fašismus často směšován nebo přímo zaměňován s nacismem. Společné angažmá Německa a Itále v 2. světové nebylo dáno nějakou ideovou blízkostí, ale ryze pragmaticky. Jednoduše řečeno: megaloman Mussolini toužil obnovit Říši římskou v antických hranicích a nacistické Německo se zdálo být vhodným spojencem. Nebylo by úplně nepředstavitelné, že by se Mussolini spojil se Stalinem a dějiny by probíhaly úplně jinak. (Je to ovšem o něco méně pravděpodobné; nacismus a fašismus patří přece jen do stejné výseče politického spektra, tedy do nacionální levice, komunismus je levice internacionální.)

J. Babička 14.5.2020 7:27

Jen k tomu ještě jeden drb.

Když Mussolini trávil z Leninem Ženevský exil, tak o něm Lenin napsal, že je to největší naděje itelského socialismu.Zlé jazyky tvrdí, že dostali Syfilis od stejné revolucionářky

At je to jak chce, nakonec Inessa Armandová jediná prý žena kterou Lenin skutečnš miloval, ho následovala do Ruska a Lenin ji nechal pohřbít u Kremelské zdi

Zajímavá je také myšlenka jak možná Lenina Benito ovlivnil.

Když Lenit vyhrál a bolševici jako diletanti v ekonomice, vše znárodnili a lidem sebrali,. Vypukl hlad a nedostatek všeho. I zřejmě se rozpoměl Lenin na Benitův názor, nezabíjet kachnu, která snáší zlatá vejce, ale jen jí ta vejce odebárat. Zavedl politiku NEPU Novaja ekomomističeskaja politika. Vrátil podniky majitelům a farmy sedlákům, vše pod přísnou kontrolpu strany. A ono se to hospodářství skutečně rozběhlo.

M. Mařák 14.5.2020 8:44

Mussolini si zase asi vzpomněl na Lenina, když během Italské sociální republiky znárodňoval, konfiskoval půdu velkostatkářům a rozdával ji chudým.

J. Pokoutný 14.5.2020 9:20

To nebylo zapotřebí. Tuhle praxi prováděli už řečtí tyrani v 6.-3. stol. BC.

J. Farda 14.5.2020 8:54

NEP se rozběhl pro buržousty až moc dobře, takže ho Vožď Džugašvilli po Leninově smrti bryskně zrušil!