21.9.2021 | Svátek má Matouš


Diskuse k článku

HISTORIE: Arménská genocida

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Fiala 15.9.2021 17:56

Genocidu Arménů za 1SV těžko nějak srovnávat s tou páchanou nacisty na Židech za 2SV. A to jak svým neuvěřitelně barbarským a krutým provedením tak i tisícinásobně menší mírou pozornosti jí ve světě i u nás věnované. Protože malý arménský národ obklopený mnohem početnějšími, ekonomicky i vojensky mocnějšími nepřáteli se musí i dnes spoléhat jedině na pomoc Ruska tak pro jeho problémy a utrpení jaksi nemáme valné pochopení. Nedosti na tom - při posledním konfliktu Arménie se sousedním Ázerbájžánem jsme se dokonce postavili na mnohem silnější stranu Ázerů podpořených tureckými "bratry" a profláklo se, že jsme jí dokonce dodávali zbraně či munici. Podobně nás moc nevzrušuje podobně těžký osud Kurdů, dalších obětí mnohaleté turecké represe, jejichž vojenskou zdatnost Američané opakovaně využili aby je poté opět zradili.

M. Hoblík 14.9.2021 16:59

Pomníky se mají stavět mrtvým! Ale doma, ne v cizí zemi. Čížci se opět snaží o nemožné...

M. Vlasák 14.9.2021 16:33

R^

Z. Opatrný 14.9.2021 14:03

ad V, Novák:

Ano - a opět viz oni "Ptáci bez křídel", po mém neprofesionálním soudu faktologicky velmi přesní a "krutě empatičtí".

J. Jurax 14.9.2021 13:29

Má smysl stavět pomník geograficky i časově vzdálené genocidě. Protože připomíná, co jsou muslimové zač, když se ve jménu Alláha urvou z řetězu, což je i dnes velice aktuální.

Nakonec genocidy křesťanů pravověrnými muslimskými fanatiky se po světě dějí i dnes za blahovolného nezájmu euroatlantické civilizace i papeže. Ostatně papež František se již objal s islámem - https://nazory.aktualne.cz/komentare/papez-frantisek-se-objal-s-islamem-lekce-pro-zemana-duku/r~4aebcb4a29f911e990fd0cc47ab5f122/

Z. Opatrný 14.9.2021 12:19

Celosvětový úspěch měla posléze zfilmovaná kniha Luise de Berniéres "Mandolína kapitána Corelliho" (1994) o italsko/německé okupaci Kefalénie ,,, Asi ne tak známý je jeho skvělý román "Ptáci bez křídel" (2004, česky 2005) o tragedii mnohonárodnostní Anatolie před / v / po první světové válce, kdy mj, Mustafa Kemal/Ataturk zlikvidoval řeckou intervenci a vizi o obnově Velkého Řecka. Kdy lidé buď zůstali lidmi nebo se stali bezcitnými fanatiky bez ohledu na svoje náboženství. I v době etnických čistek a arménských pochodů smrti .

V. Novák 14.9.2021 13:37

Mustafa Kemal zlikvidoval především britskou invazi na Gelibolu (speciálně pro Juraxe - Galipoli).

Ta byla nebezpečná a hrozila Turecku izolací a dokonce obsazením Istanbulu. Turci tam měli dvě kliky - vlastního velice schopného Mustafu Kemala a neschopné britské velitele. Protože ale měli jen jednoho Mustafu Kemala, na východě jim Rusové dávali silně na zadel. I s pomocí arménských dašnaků.

F. Navrátil 14.9.2021 9:38

Arméni byli vyvražďováni ne proto, že byli jiný národ, ale protože byli křesťanné. Na středním východě probíhá genocida křesťanů v současnosti. Po útoku USA na Irák bylo v zemi islámskými fanatiky vyvražděno nebo vyhnáno dva milióny chaldejských křesťanů. V době arabského jara v Egyptě bylo vypáleno přes 200 koptických křesťanských chrámů, povětšinou i s modlícími se křesťany, ženami a dětmi. V Sýrii se genocida křesťanů nekonala jen proto, že se spojenectví aláwitů, křesťanů, šíitů, Kurdů, Drúzů a dalších menšin ubránilo útoku Islámského státu a tzv. protiasadovské opozice, vycvičené, vyzbrojené a financované USA a islámskými ropnými monarchiemi.

H. Lukešová 14.9.2021 9:55

Zato dochází ke genocidě černých křesťanů v zemích Sahelu, černé Afriky, v Nigérii a dalších zemí. Islámská skupina Boko Haram vraždí černé křesťany po tisících, vypaluje kostely, unáší černé křesťanské dcery, nutí je k sňatku s muslimy...

A jak je známo, odpadlictví od islámu se trestá smrtí. Je-li někdo muslim, ať se narodí do muslimské rodiny, nebo konvertuje, je jím podle islámského zákona šarie navždy a muslimští apostatové (odpadlíci) jsou nemilosrdně zabíjeni. Na všech černých životech nezáleží! Na černých křesťanech rozhodně ne! Záleží jen na černých muslimech, levičácích, homosexuálech...

Černí křesťané vyznávají totiž "bílé náboženství", tudíž si nezaslouží žádnou ochranu, jsou kolonialisté a rasisté. Jak absurdní, ale tak to je.

Boj o křesťanství se neodehrává ani na Blízkém východě, kde již islám prakticky zvítězil, ale v Africe, ale i tam triumfuje za absolutního nezájmu mainstreamu, světových politiků, OSN, nikoho.

V. Novák 14.9.2021 13:28

Arméni byli vyvražďováni proto, že se část z nich - dašnaci - zapojili do bojů 1. světové války jako proruští partyzáni. Působili už před válkou, už v 90. letech 19. století a přijali terorismus jako svou metodu boje - což je pro slabší stranu jediný způsob boje se šancí na úspěch. Bohužel útočili i na turecké a kurdské civilisty, vraždili celé vesnice, stejně jako Turci a Kurdové vraždili Armény. Těžko dnes soudit, "kdo si začal", nejspíše šlo o eskalaci.

Což samozřejmě neopravňovalo osmanskou vládu pokusit se o vyvraždění celého národa, tedy genocidu. Stejně jako zločiny Nasera Oriče a jeho bosňáckých vrahů neopravňovaly k masakru ve Srebrenici.

A genocida to (na rozdíl od Srebrenického masakru) nepochybně byla, dokonce "matka všech genocid", protože na jejím příkladu byl zločin genocidia definován.

M. Vlasák 14.9.2021 16:34

To je dneska pro sluníčkáře nepopulární pravda.

H. Lukešová 14.9.2021 7:53

Turecko má klacek na EU, muslimské migranty, a ty je ochotno vpustit kdykoliv na Evropu..., takže Turecku nikdo zločiny genocidy arménského národa nepřipomene ani nevytkne, stejně tak ani jeho podporu Islámského státu a vraždění Kurdů v Sýrii.

Erdogan, který kdysi nazval izraelského expremiéra Netanjahua "teroristou" a Izrael "teroristickým státem" bude někomu kázat morálku, sám je jeden z největších moderních vrahů, informace o čistkách v jeho zemi pronikly i do mainstreamu.

Dnešní Turecko tvoří oslu zla s Íránem a a palestinskými teroristickými organizacemi Hamasem a Palestinským islámským džihádem, Muslimským bratrstvem v Egyptě a také Islámským státem.

V. Novák 14.9.2021 9:30

Turecko nemá povinnost bránit evropské hranice před migranty - pokud je Evropa (EU, Schengenský prostor) nechce, je na Evropě (EU, Schengenském prostoru), aby své vnější hranice bránila.

Jenže z toho by byly "ošklivé obrázky" - takže se Evropa ( (EU, Schengenský prostor, Německo) radši dohodnou se Zlým Turkem, aby ty ošklivé obrázky zůstaly na jeho straně hranice. Pokrytectví - tvé jméno je EU.

V. Petr 14.9.2021 10:46

R^R^R^

Š. Hašek 14.9.2021 13:31

Pokrytectví je slabé slovo!!! Pro ten štrasbrusel.

Německo je protektorátem USA. Se vším všudy.

Š. Hašek 14.9.2021 9:32

Turecko, podobně jako Německo - jsou státy Evropy, které vyžadovaly/vyžadují "zvýšenou opatrnost". Ověřeno historií.

1. Turecko bylo zvoleno jako vojenský spojenec (kým?). Nyní trojský kůň (koho?).

2. Německo bylo zvoleno jako "budovatel" nové "Evropy" (kým?). Nyní trojský kůň (koho?).

Pro pořádek dodám, že ono "být generálem po bitvě" dobře znám.

V. Novák 14.9.2021 13:32

Turecko bylo zvoleno jako vojenský spojenec USA pro svou polohu jako nepotopitelná letadlová a raketová loď proti jihozápadu SSSR.

Německo nebylo jako budovatel zvoleno, tím budovatelem se stalo díky své silné ekonomice. Tu jim nikdo nezvolil.