21.1.2021 | Svátek má Běla


Diskuse k článku

HISTORIE: Americká pomoc SSSR

Je známou skutečností, že Američané poslali do zemí válčících s hitlerovským Německem a jeho satelity výzbroj, výstroj a další materiál za desítky miliard dolarů. Významně pomáhali i na bojištích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 16.9.2020 20:35

No, konvoje zpátky vozily nanejvýš dřevo. SSSR v oné době neměl moc komodit, jež by bylo účelné vyvážet.

J. Ptáček 16.9.2020 10:48

Lidé říkají, že nám spojenci nepomohli. Američané poskytli životně důležité trhaviny a střelný prach. Bez americké oceli bychom nemohli zahájit výrobu tanků. A teď říkají, že jsme měli všeho dost.

maršál Georgij Žukov, 1963

Spojené státy jsou zemí strojů. Bez strojů, které jsme obdrželi prostřednictvím Land-Lease, bychom válku prohráli.

J. V. Stalin

Kdyby nám USA nepomohly, nevyhráli bychom válku.

N. S. Chruščov

P. Černý 16.9.2020 11:45

Na druhé straně, bez Mnichovské smlouvy podepsané západními mocnostmi by hitlerovci nezískali bez boje kapacity vyspělého Československa a volnou cestu na východ.

P. Pavel 16.9.2020 12:33

Nemluvě o té východní mocnosti paktující se s hitlerem za zády spojence.

P. Černý 16.9.2020 12:52

V zájmu zachování historické objektivity a zdravého rozumu je třeba upřesnit, že SSSR uzavřel s hitlerovským Německem separátní smlouvu až poté, co tak učinilo Polsko, Anglie, Francie nebo takové země jako Estonsko či Lotyšsko.

J. Ptáček 16.9.2020 13:52

Jenže uzavřená smlouva je něco úplně jiného, než pomoci někomu, kdo je v tísni a pomoc opravdu potřebuje. Otázka smluv a jejich podpisů odvádějí čtenáře od tématu tohoto článku. Jedině snad, že by dál platil marx-leninský žvást "Vše souvisí se vším".

P. Černý 16.9.2020 14:42

Vy jste to tedy rozsekl...

P. Pavel 16.9.2020 13:58

V zájmu zachování historické objektivity a zdravého rozumu je třeba upřesnit, že pakt RM nebyla žádná separátní smlouva o neútočení ale zločinecké rozdělení si Evropy, které nemělo obdoby, přičemž stalin se o spojenctví s hitlerem snažil dávno před mnichovem a za zády svého spojence, tedy Československa.

P. Černý 16.9.2020 14:40

Totéž lze velmi dobře říci i o Mnichovské smlouvě. Darovat Hitlerovi Československo nemělo jinou logiku než tu, že nacisté byli považováni za potenciální spojence v příštím tažení na východ. Primárním cílem paktu R-M mohlo být toto spojenectví překazit.

P. Pavel 16.9.2020 15:14

Agresivní stalinův zálusk na Evropu kvůli kterému se dal do holporu s hitlerem je něco zcela jiného než strach z války, který vedl k mnichovu. Nemluvě o tom, že na mnichovu se nesplněním spojencké smlouvy s Československem stalin podílel také.

V. Petr 16.9.2020 16:13

R^

P. Černý 16.9.2020 16:21

Stalin se s Hitlerem mohli dát do nějakého vážně mineneho, jak píšete holportu, asi jako dva kohouti na jednom smetišti.

V době Mnichova by již text Mein Kampf dostatečně znám. Nehledě na to, že ten kdo se boji války, nevybavi nepřítele výzbroji a výstrojí pro milionovou armádu a dobrovolně nezvýší kapacitu jeho zbrojního průmyslu o čtvrtinu.

I kdyby SSSR ignoroval ustanovení ve smlouvě s ČSR o podmínce, že se současně připojí Francie, muselo by ho Československo o pomoc požádat. A to udělat nemohlo, protože by bylo prohlaseno za agresora a riskovalo by, že se stane bojištěm střetu mezi SSSR a protisovětskou koalicí s možnou účasti nebo podporou Anglie a Francie.

P. Pavel 16.9.2020 20:38

Dojmy na téma vážnosti či nevážnosti dohod dvou bestiálních zrůd stalina a hitlera jsou irelevantní a na úrovni mentálně postiženého lidového milicionáře. Hlavní jsou fakta, přičemž nezpochybnitelným faktem je, že si hitler a stalin společnou a nerozdílnou rukou rozebrali Polsko, aby následně pořádali společné přehlídky. Dalším nezpochybnitelným faktem je, že zatímco hitler vraždil na západě, tak stalin vraždil Pobaltí, Finsku a Beserábii, a dodával hitlerovi suroviny v takovém množství, že mu to umožnilo tu válku na západě vést. Bláboly o tom, že někdo něco "vybavil" může vypustit leda historický analfabet, který netuší o čem byl Mnichov. Podmínka s Francií se týkala pouze toho, aby Československo nebylo zataženo do operací sovětského rusácka na dálném východě. Spojenecká smlouva byla totiž reciproční. Československo se jí rovněž zavázalo k pomoci v případě napadení rusácka. Nějaké "prohlašování agresorem" by v případě války bylo naprosto irelevantní a nepodstatné. Co je podstatné tak to, že rusáčtí diplomaté dali Československu před Mnichovem jasně najevo, že žádná vojenská pomoc nebude. Sovětské rusácko se tedy stejně jako Francie na Československu dopustilo zrady. Nemluvě o tom, že stalin se snažil už roky před Mnichovem pomocí tajných kanálů vlézt hitlerovi do prdeIe v době kdy hitler toto spojenectví odmítal (což dokládají současní ruští historici). Stalin tedy zrazoval Československo dlouhodobě dávno před nějakým Mnichovem, sám si vyzbrojil nepřítele a dostal svou zemi do takových srágor, že ji z nich musela tahat USA a to za obrovských materiálních i lidských nákladů.

P. Černý 17.9.2020 9:53

Smysl mých příspěvků spočíval v názoru, že přičítat Stalinovi rozhodující zásluhy za vítězství nad nacismem může jen mozek nějakého politruka. A vůbec nezáleží na tom, zda se jedná o politruka orientovaného provychodne nebo - jako ve vašem případě - prozápadně.

K tomuto jsem přidal názor, že jen fanaticky zblblá osoba odmítá připustit, že rozpoutání 2. světové války nelze ani se zavřenýma očima přičítat pouze Hitlerovi. Upirat v tomto směru významné zásluhy západním politikům, počínaje tolerovánim porušování Versailleské smlouvy Německem nebo mimochodem silně proticeskoslovensky zaměřeným paktem Pilsudski - Hitler, ostudnou a kontraproduktivní Mnichovskou dohodou konce může jen putna výkalů vašeho typu.

Proto si vás zkusím zapamatovat, abych s vámi příště neztrácel čas.

Z. Lapil 16.9.2020 22:06

Taky nezapomínejte, že ještě dva tři roky před Mnichovem byl Hitler "gentleman" a Britové i Američani byli zase samej pacifista, o Francii asi v této souvislosti škoda mluvit. Takže "Západ" i Hitler dobře věděli, kdo by válku na podzim 1938 vyhrál. I toho slavného československého opevnění byla tou dobou půlka (hotovo mělo být tuším v r. 1948; přečteno na turistické ceduli někde v Dobrošově nebo kde, žádná internetová legenda).

Tomu, že mám pravdu, nasvědčuje i průběh války: půlkou Evropy jedním i druhým směrem prošla zhruba o rok později německá vojska jako nůž máslem. A taky to, že jak Churchill, tak Roosevelt museli řešit problém, jak přesvědčit voliče, že válka v Evropě bude, ať si to přejí nebo nepřejí.

Osobně možná ještě víc než spojenecké vojáky v poli obdivuju technické zázemí, které je dokázalo ozbrojit způsobem, který podle mě co do technického skoku a jeho masivního uvedení do praxe nemá obdoby. I těm Němcům to trvalo od průšvihu hyperinflace deset patnáct let, než se okolním zemím začla opravdu třást kolena.

J. Jurax 16.9.2020 20:41

Ehm ... případná pomoc sovětů v době Mnichova, odhlednéme-li od její problematické technické realizace, byla vázána na vystoupení Francie. A ta nás v Mnichově darovala Hitlerovi.

P. Pavel 16.9.2020 21:14

Případná pomoc se dala realizovat velmi jednoduše vyhlášením války Německu a jeho eventuálním napadáním například v Baltském moři. BLáboly o tom, že byla nerealizovatelná pocházejí z bolševického poúnorového hnízda a měly jediný účel, a to bagatelizovat a zamaskovat rusáckou zradu. Ač si můžeme myslet o Benešovi cokoliv, tak nebyl debil, stejně tak nebyli debilové čs. vojenští odborníci. Přičemž jen debil mohl podepsat smlouvu, která fakticky nemohla být zrealizována. Dále podmínka účasti Francie, měla jediný účel, a to nezatahovat Československo do ruských konfliktů na dálném východě. Klíčové však jsou rusácké tajné pokusy vyjednávat s hitlerem, které se odehrávaly dlouhodobě a soustavně dávno před mnichovem. Jinými slovy, hitlerovi nás daroval stalin dávno před tím než daladier vůbec zjistil, že nějaký Mnichov existuje.

J. Hovorka 16.9.2020 17:57

Černý vy si myslite ze mate zdravej rozum ...ani nahodouRvRvRv

V. Novák 16.9.2020 20:39

A poté, co Anglie a Francie odmítly uzavřít smlouvu se SSSR - tak jací spojenci?

P. Pavel 16.9.2020 21:17

Chtěl jsi říct, po té co sovětské rusácko tak dlouho vedlo zdržovací taktiku při vyjednávání o spojenectví proti hitlerovi až to západní diplomaty obklopené bolševickými agenty přestalo bavit, nováku.

Z. Lapil 16.9.2020 21:40

Prostým pohledem na mapu zjistíte, že Československo NENÍ volnou cestou na východ.

P. Černý 16.9.2020 10:28

Stalin a spol. hitlerovské Německo neporazili. Nacisty porazily národy někdejšího SSSR postavené před hrozbu totálního zničení nebo zotročení. A samozřejmě i další národy, které se zapojily do války proti nacismu. Toto vítězství bylo vykoupeno milióny životů a došlo k němu v řadě ohledů navzdory masovému vraždění a strategickým chybám Stalina a spol. Díky Stalinovým čistkám a chybám na začátku invaze byla zničena obrovská dobře vyzbrojená vojenská uskupení, která byla schopna odolávat aspoň natolik, že by útok na zimu nepřipraveného Wehrmachtu uvázl za krvavých ztrát někde na půli cesty před Moskvou. (I když ani Stalinovi a spol. nelze z pohledu výsledku války upřít podíl na organizaci rovněž krví vykoupeného budování těžkého průmyslu a na jeho přestěhování za Ural.)

Natlučte si to už jednou do těch politruckých lebek...

M. Šejna 16.9.2020 10:06

Takže bez americké pomoci by Stalin nejen neporazil Hitlera, ale zároveň by neovládl celou východní Evropu.

Poděkujme tedy USA za 40 let totality a 40 let závislosti na SSSR.

P. Černý 16.9.2020 10:30

Nechybělo mnoho a Evropa byla nacistická. Pochybuji, že byste na tom vydělal.

V. Petr 16.9.2020 10:37

To vůbec není jisté. Kdyby Hitler vyhrál, nedošlo by možná ani k Holocaustu, protože by měl Židy kam přestěhovat. Plány na to existovaly.

A bez Holocaustu nebyla Říše horší, než Gottwaldovo Československo. A možná lepší, než migranty zamořená západní Evropa!

P. Černý 16.9.2020 11:04

Tomu se říká relativizace hodnot.

Kromě jiného ignorujete miliony většinou bestiálně povražděných civilistů na okupovaných územích. K tomu připočtete miliony sovětských zajatců většinou umučených hlady. Počet obětí tohoto teroru několikanásobně převyšoval počet obětí holocaustu.

Právě genocidní vraždění na východě vedlo k tomu, že se národy bývalého SSSR spojily nikoli proti stalinistum, nýbrž proti nacistům.

Mimochodem, záměr vyvraždit nebo zotročit podřadné rasy Hitler inzeroval s dostatečným předstihem. Kdyby se západním politikům genocida celých národů skutečně příčila, nikdy nemohlo dojít k uzavření mnichovského paktu s Hitlerem.

S. Novák 16.9.2020 12:48

P. Černý ......souhlas s Vámi! Autor je známý protiruský bijec, on je tím přímo posedlý. Na Idnesu už si z něj dělají srandu.

Pokud se týká 68. a 40 roků nesvobody. píšu pravidelně. Víte, komu za to můžete poděkovat? Němcům.......podívejte se na filmy běžící u nás v TV, s jakou podporou Němců začínal Hitler. Šíleně zfanatizován celý národ!

Obávám se, že co se nepodařilo Hitlerovi úspěšně dokončuje von Merkel! Zničit Evropu v důvěrném objetí s EU a Macronem!

P. Černý 16.9.2020 12:59

Díky. Zmíněný přispěvatel mi připadal jako nějaký mladistvý produkt současného školství. Je skutečně možné, že Němci mají k fanatismu blíže než jiné národy. Ale nezapomínejme, že my Češi (nevím jak Moravané) se od Němců povahově zase tak moc nelišíme.

J. Ziegler 16.9.2020 15:27

Standa Novák je brán na iDNES, cz jako vyhlášený neználek a srandista. ;-D

J. Ziegler 16.9.2020 15:38

Standu Nováka nikdo rozumný nebere vážně.