Čtvrtek 12. září 2024, svátek má Marie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HIROŠIMA A NAGASAKI: Nekulaté, avšak aktuální výročí

diskuse (39)

Bylo to kruté, ale nezbytné, jinak by zemřelo daleko víc lidí. V těchto dnech je tomu sedmadevadesát let, kdy Američané svrhli 6. srpna 1945 atomovou bombu na Hirošimu, o tři dny později pak na Nagasaki.

O šest dní později Japonsko oznámilo, že je připraveno kapitulovat. Fakta svědčí jasně, o porážce Japonska rozhodlo svržení atomových bomb na města Hirošima a Nagasaki. Vstup Sovětského svazu do války se Zemí vycházejícího slunce měl k ukončení bojů pouze podružný charakter, i když je třeba ocenit, že sovětské vedení dodrželo slib daný spojencům o vyhlášení války Japonsku do tří měsíců od ukončení bojů v Evropě.

Jednotky Rudé armády sice zaútočily desátého srpna na japonskou Kwantungskou armádu v Mandžusku, ta však již byla výrazně oslabena stažením nejlepších jednotek na hlavní japonské ostrovy Kjúšú, Honšú, Hokkaidó a Šikoku, které zde měly čelit očekávané americké invazi. Proti Sovětům tak v Číně stálo asi 1,2 milionů japonských vojáků, kdežto k obraně vlastního území měla japonská armáda připravena zhruba 2,35 milionů mužů z nejlepších jednotek. Dále měla Země vycházejícího slunce podle webu druhasvetova.com k obraně na ostrovech k dipozici 2 250 000 mužů armádních pracovních jednotek, 1 300 000 mužů námořních pracovních jednotek a 250 000 mužů speciálních posádkových sil. Čili obsazení Mandžuska Rudou armádou, které bylo součástí Číny, nemělo vliv na obranu hlavních japonských ostrovů.

Američané plánovali na listopad pětačtyřicátého roku invazní operaci Olympic na ostrov Kjúšú. Následovat mělo vylodění na největším japonském ostrov Honšú pod krycím jménem Cornet s uvažovaným začátkem 1. března 1946. Ty byly součástí operace Downfall směřující k obsazení vlastních japonských ostrovů a rozdělené do několika částí.

S počáteční účastí asi 1,9 milionů vojáků měla tato akce svým rozsahem výrazně předčit vylodění v Normandii o rok dříve. Byl tady ovšem oproti vysazení spojeneckých vojsk ve Francii jeden zásadní rozdíl! V tomto případě se měli spojenci vylodit na území nepřátelského státu a nemohli počítat s pomocí domácího odboje, který ve Francii například svými masivními útoky na dopravní komunikace úspěchu operace Overlord pomohl. Naopak jednotně by proti nim stáli zfanatizovaní japonští vojáci a civilisté, z nichž někteří chtěli dokonce útočit na Američany s oštěpy v ruce.

Klíč k vítězství nad Japonskem tedy spočíval v dobytí jejich čtyř klíčových ostrovů. Japonci už předtím byli poraženi a vyhnáni z cizích území, Filipín, Šalamounových ostrovů, Barmy a dalších, nicméně k jejich definitivní porážce to nestačilo a stejně tak by je nepřinutila ke kapitulaci ztráta Mandžuska. Takže zbývala invaze. V tak velkém rozsahu jí byli schopni provést pouze Američané, Sověti s obrovskými vyloďovacími akcemi neměli zkušenosti a chybělo jim také potřebné množství plavidel. Nebyli by proto schopni se na ostrovech vylodit a Japonci to dobře věděli.

Stále se bude diskutovat o tom, jestli použití tak hrozných zbraní nebylo vůči Japoncům příliš kruté. Odpovídám, nebylo! Japonci byli spojenci nacistického Německa a předtím se v masovém měřítku dopustili krutých válečných zločinů včetně brutálních vražd statisíců a možná milionů civilistů včetně žen a dětí hlavně v Číně. Mezi nimi vyniká tzv. nankingský masakr z přelomu let 1937/1938, při kterém agresoři v čínském městě Nanking povraždili minimálně 260 tisíc jeho obyvatel. Některé prameny však uvádějí až 430 tisíc mrtvých.

Japonská armáda se dopouštěla hromadného znásilňování a korejské ženy musely sloužit jejím vojákům jako sexuální otrokyně. Japonci rovněž nerespektovali válečné konvence o zacházení s válečnými zajatci, mučili je, vraždili a nutili hladové k otrocké práci. Razantní tvrdost proti Japonsku tak byla rovněž důsledkem jeho předchozích brutálních násilností.

Tato ostrovní říše vzdorovala útočícím spojeneckým vojskům i po německé kapitulaci v květnu 1945. Ještě předtím v dubnu však začala tvrdá bitva o ostrov Okinawu, který je široký asi třicet a dlouhý zhruba sto kilometrů. Trvala více než osmdesát dnů, spojenecké síly ztratily na 49 tisíc mužů, a zemřelo při ní rovněž více než 100 tisíc japonských civilistů. Jestliže jich tolik zemřelo při americké invazi na tento relativně malý ostrov, kolik pak by mohlo být obětí při bojích přímo na hlavních japonských ostrovech, které by Japonci bránili s fanatickou urputností? Jistě by se jednalo o miliony osob včetně civilistů, čili daleko víc než jich zemřelo při použití atomových bomb.

Na Postupimské konferenci v červenci 1945 dali její účastníci, USA, Sovětský svaz a Velká Británie, Japonsku na vybranou mezi mírem, bezpečností a spravedlností nebo totálním zničením, pokud se nevzdá. Japonsko tuto výzvu ke kapitulaci ignorovalo s tím, že je odhodláno válku dovézt do vítězného konce.

Jedinou alternativou tedy bylo svržení atomových bomb na Nagasaki a Hirošimu, které přinutilo zemi vycházejícího slunce ke kapitulaci a uzavření míru. Podle některých historiků a vojenských odborníků by byla možná ještě totální blokáda Japonska na moři, která by jej vyhladověla a přinutila vzdát se. V tomto případě by hlavní tíha takové akce ležela na americkém a britském loďstvu, ale tato akce by byla opět logisticky velmi náročná a s nejistou délkou trvání. Jaderné bombardování se ukázalo jako rychlejší a účinější.

Zdroje:

Dějiny Číny, John King Fairbank, Nakladatelství Lidové noviny. Praha 2007

Dějiny Japonska, Edwin O Reischauer, Albert. M. Craig, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2000,

https://www.druhasvetova.com/?p=armada/japonsko/Priprava-obrany-Japonska-1945-1946

https://www.armyweb.cz/clanek/pro-vylodeni-v-japonsku-bylo-vyrobeno-pul-milionu-purpurovych-srdci

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Operation_Downfall#Olympic

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Tomáš Guttmann
12. 9. 2024

Televizní debata ovlivní volby méně než účast neoprávněných voličů.

Hana Lukešová
12. 9. 2024

Judea a Samaří (“Západní břeh Jordánu“) je oblastí, kde často propukají násilné nepokoje mezi...

Milan Smutný
12. 9. 2024

V Německu neutichá rozruch kolem výsledků zemských voleb ve východoněmeckých spolkových zemích...

Jan Ziegler
12. 9. 2024

Lotyšsko v zájmu své svobody vypovídá nepřátelské Rusy ze země

Aston Ondřej Neff
10. 9. 2024

Od 16. září zavádí Německo kontroly na všech svých hranicích, samozřejmě dočasně, zatím na šest...

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Václav Vlk st.
10. 9. 2024

Dodnes se neustále v mediích Západu předvádí Rusko jako zaostalý stát plný opilých mužiků žijících...

Aston Ondřej Neff
11. 9. 2024

Už jsme si zvykli, že stát neumí stavět silnice a učit děti a doručovat poštu.

Aston Ondřej Neff
9. 9. 2024

Nevíme, jaké komisariáty von der Leyen chystá a jaký připadne našemu kandidátovi.

Lidovky.cz, ČTK
12. 9. 2024

„Ve Springfieldu jedí psy! Ti lidé, kteří přišli, jedí kočky!“ řekl Trump v pasáži věnované...

bur Vítězslav Bureš, ČTK
12. 9. 2024

Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Lidovky.cz, ČTK
12. 9. 2024

V Drážďanech ve čtvrtek večer začala demolice části betonového mostu Carolabrücke, jehož jedna...

12. 9. 2024

Pražská Zoologická zahrada se připravuje na případné záplavy. K přemisťování zvířat do vyšších...

Karel Oliva
12. 9. 2024

Naše mateřština se nám mění pod rukama, resp. tedy v ústech (a jistě i na papíře či v jiné...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz