Sobota 6. června 2026, svátek má Norbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HANOBENÍ: Antisemitismus ve světě dál sílí

Americká Liga proti hanobení (ADL) v květnu zveřejnila zprávu o prudkém vzestupu fyzických útoků na Židy a židovské objekty v Německu, Francii, Británii, USA, Kanadě, Austrálii a Argentině. V Německu jich loni bylo o 75 % více než o rok dříve, v Británii o 85 % víc a ve Francii o 185 %. Židé přestali nosit židovské přívěsky nebo jarmulky, a někteří si dokonce mění židovsky znějící jména na neutrálnější. V Německu došlo od ledna do konce října 2024 k 3200 antisemitských trestných činů a v prvních třech měsících letošního roku ke skoro 1100. USA loni zaznamenaly téměř 10 000 antisemitských incidentů, o 200 % víc než v roce předchozím a o 893 % více než v posledních deseti letech.

Navzdory postihům prezidenta Donalda Trumpa antisemitismus nezeslábl ani na amerických univerzitách. Ve školním roce 2024–2025 došlo ke skoro 1900 útokům, o 26 % více než o rok dříve a skoro desetkrát víc než před masakrem Hamásu 7. října 2023.

Počet antisemitských incidentů stoupl i na evropských univerzitách. Podle zprávy mezinárodní židovské organizace B’nai B’rith byl obzvlášť vysoký v devíti evropských zemích – v Rakousku, Belgii, Francii, Německu, Itálii, Nizozemsku, Španělsku, Švédsku a Británii. Běžně dochází k fyzickému násilí proti židovským studentům, výzvám ke zničení Izraele, ke zkreslování holokaustu a k vandalismu židovských objektů.

Austrálie proti antisemitismu nezasahovala, ani když počet incidentů loni stoupl o 316 % oproti roku 2023. Probudily ji až izraelské zpravodajské informace, že žhářský útok na synagogu v Melbourne a košer obchod v Sydney zorganizoval Írán. Vyhostila íránského velvyslance, stáhla australského z Teheránu, označila íránské Revoluční gardy za teroristickou organizaci a zakázala na veřejnosti vlajky Hamásu. Antisemitských útoků se však dopouštějí i Australané bez napojení na teroristické organizace; loni došlo k více než 2000 incidentů.

Ve Francii jich loni bylo skoro 1600 a jen v německé metropoli Berlíně skoro 1400, nejvíc za posledních deset let. Švédsko jich ještě v roce 2022 zaznamenalo 24, ale o rok později už 110. V Británii došlo v první polovině letošního roku k více než 1500 incidentů a dvě třetiny židovských zaměstnanců zažily antisemitismus na pracovišti, zejména ve zdravotnictví. Podle skupiny Kampaň proti antisemitismu pouhá třetina britských Židů soudí, že mají v Británii budoucnost, a polovina zvažuje vystěhování. Kanadská vláda zase zjistila, že každý šestý antisemitský incident ve školách iniciuje nebo schvaluje učitel. Celých 49 % incidentů není nikdy vyšetřeno a 16 % židovských rodičů přehlásilo své děti do židovských škol.

V Evropě dochází až k neuvěřitelným událostem. Židovská průvodkyně ve vyhlazovacím táboře Osvětim byla nedávno šikanována za to, že nesla izraelskou vlajku, a v červenci tam polský policista vyzval skupinu izraelských vojáků k odstranění izraelských vlajek při vlajkovém pochodu.

V Irsku, nejvíc antisemitské zemi v Evropě, vyzvalo na padesát „lékařských odborníků“ ministerstvo zdravotnictví, aby zakázalo používání izraelských léků pro děti, protože je „znepokojuje humanitární krize v Pásmu Gazy“.

Ve Francii byl v srpnu zatčen manažer letoviska v Porte-Puymorens, protože do něj odmítl pustit skupinu 150 izraelských dětí „kvůli svým osobním zásadám“.

V nizozemském vodním parku De Kampervoorn byli fyzicky napadeni čtyři izraelští turisté. Skončili v nemocnici. Manželka Izraelce zbitého do bezvědomí řekla, že šlo o lynč. K podobnému lynčování došlo loni v listopadu v Amsterodamu po fotbalovém zápase místního týmu s izraelským klubem Maccabi, kdy bylo zraněno na 30 Izraelců. Policie zatkla 62 násilníků, ale odsouzeno jich bylo jen pět a nejpřísnější trest obnášel pouhých šest měsíců vězení.

V Rakousku propalestinští aktivisté poničili budovu vysílací stanice ORF na protest proti jejímu způsobu informování o konfliktu v Pásmu Gazy s tvrzením, že je „odpovědná za genocidu Gazanů“.

Když rodina ultraortodoxních židů chtěla v belgickém letovisku Koksijde v pronajaté chatce oslavit šábes, sousedé ji udali majiteli s tím, že se „u židů koná podezřelé shromáždění“. A majitel židy vyhodil. Týden předtím žádal po židovských zájemcích o ubytování předem jejich fotografie, a když viděl, že jde o židy, odmítl je ubytovat.

V červenci nastoupila do letadla španělské společnosti Vueling skupina 44 francouzských židovských teenagerů s doprovodem, aby odletěla domů do Paříže. Leteckému personálu vadilo, že si děti zpívají, a vyzval je, aby vystoupily. Když odmítly, personál srazil jednu z vedoucích skupiny na zem, zkroutil jí ruce a zavolal policii. Při propuštění musela podepsat prohlášení, že o incidentu nebude mluvit. Skupinu vyděšených dětí personál z letadla vyhodil a španělský ministr dopravy Oscar Puente je pak nazval „izraelskými spratky“, přestože u incidentu nebyl. Později se ukázalo, že pilot letadla Iván Chirivella, který nařídil děti vysadit, byl instruktorem dvou teroristů al-Káidy, kteří provedli útoky z 11. září 2001 v USA.

Psáno pro Židovské listy

Jan Kovanic
6. 6. 2026

Bývaly časy, kdy každá politická strana měla svůj vlastní tiskový orgán.

Aston Ondřej Neff
6. 6. 2026

Stávka je v jistém smyslu extrémní krok.

Kateřina Lhotská
6. 6. 2026

Evropská vrchnost chce akcelerovat EU. K jejímu úpadku…

Daniela Kovářová
6. 6. 2026

Vymíráme. A přeme se, kdo za to může.

Hyena Neff
6. 6. 2026

Gari se nikdy nemá k žádné práci, zato Nora pomáhá.

Martin Zvěřina
6. 6. 2026

Průzkumy zjišťující, kdo by mohl být favoritem v zápase o hlavu státu, budou jen hojnější. Nastává...

ČTK, Lidovky.cz
5. 6. 2026

Pro české basketbalisty i basketbalistky skončilo mistrovství světa 3x3 ve Varšavě v osmifinále....

hvl Václav Havlíček
5. 6. 2026

V pořádku dorazili na místo určení. Česká fotbalová reprezentace se v pátek večer středoevropského...

ČTK, Lidovky.cz
5. 6. 2026

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam extremistických organizací hnutí na ochranu...

ČTK, Lidovky.cz
5. 6. 2026

Španělská policie oznámila zadržení muže, jenž do země dovážel z České republiky zbraně, které...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz