Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HAMAS A RUSKO: Čiň čertu dobře…

diskuse (53)

V pátek 19. ledna 2024 navštívila Moskvu delegace palestinské teroristické organizace Hamas. Jednal s ní vysoký představitel ruského ministerstva zahraničí, náměstek ministra Bogdanov.

Podle agentury TASS požadoval okamžité propuštění rukojmí, které Hamas drží v Pásmu Gazy. Včetně tří s ruským pasem. Uvedena byla jejich jména: Alexandr Lobanov. Andrej Kozlov a Alexandr Trufanov. Třetí jmenovaný není mezi zajatci tak docela neznámý, jak dále uvidíme.

Delegace této zločinecké formace navštívila Moskvu už loni na konci října, tedy po brutálním masakru spáchaném v izraelském pohraničí. Tehdy se hovořilo o propuštění ruských rukojmí (resp. lidí s ruským, případně dvojím občanstvím); ruská strana předložila seznam osmi lidí. Vedoucí delegace palestinských gangsterů tehdy Rusům slíbil, že předloženým seznamem se Hamas hodlá vážně zabývat a bude v této věci maximálně nápomocen, neboť považuje Rusko za svého blízkého přítele.

A jak vstřícnost Hamasu vůči příteli vypadala v praxi? Až po měsíci, 26. listopadu 2023, byl propuštěn Roni Krivoj, který působil jako zvukový technik na hudebním festivalu Supernova, kde se monstra Hamasu dopustila 7. října 2023 brutálních zvěrstev. O tři dny později se na svobodu dostaly dvě ženy: Jelena Trufanovová (50) a její maminka (73) Irena Tati.

Příjmení Trufanov se v tomto článku již objevilo. Ano, je to jeden z oněch tří, jejich osvobození požadovala po přátelích v Hamasu ruská strana. Alexandr Trufanov je synem Jeleny Trufanovové. Její manžel a Alexandrův otec Vitalij byl teroristickými barbary 7. října 2023 zavražděn; v zajetí zůstává také Alexandrova přítelkyně Sapir Cohenová. Ta na ruském seznamu zmíněném v lednové (2024) zprávě uvedena není, zjevně nemá ruské občanství.

Od lednové návštěvy delegace Hamasu v Moskvě uplynulo bezmála pět měsíců a navzdory slibům teroristů zůstává v zajetí stále pět lidí s ruským pasem (kromě dalších, kterých je více než sto a většinou jde o Izraelce; kolik jich už není na živu, můžeme jen odhadovat). Zde pro úplnost dodám, že kromě říjnové (2023) a lednové (2024) návštěvy delegace Hamasu hostila Moskva na přelomu února a března (2024) společné rozhovory Fatahu, Hamasu a dalších frakcí na téma „palestinské jednoty“.

Normálně uvažující pozorovatel by se mohl oprávněně domnívat, že tato vstřícnost Moskvy by měla být odměněna. Je-li Rusko blízkým přítelem Hamasu, jak jeho představitelé opakovaně tvrdili, pak teroristé udělají co nejvíce pro to, aby toto přátelství stvrdili konkrétním činem: neprodleným propuštěním všech unesených držitelů pasů Ruské federace, a to v řádu dnů. To se ovšem nestalo. V tomto směru nevyvinul Hamas žádné zvláštní úsilí. Věc došla tak daleko, že v úterý 11. června 2024 sdělila ruská komisařka pro lidská práva Taťjana Moskalková, že byla nucena opět požádat příslušné vysoké představitele v zahraničí, aby podnikli kroky vedoucí k propuštění ruských občanů zadržovaných Hamasem v Pásmu Gazya. Komisařka konkrétně apelovala kromě jiných na Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Volkera Türka a prezidentku Mezinárodního výboru Červeného kříže Mirjanu Spoljaric Eggerovou.

Z toho lze dovodit, pakliže musí i ruská strana v této záležitosti žadonit u představitelů mezinárodního společenství o pomoc, ačkoli udržuje s Hamasem nadstandardní vztahy, že jí vstřícná politika vůči teroristům velký užitek nepřinesla. Rusko je v této věci Hamasem ponižováno stejně jako země, které teroristé vnímají jako své nepřátele, přičemž je pozoruhodné, že zatímco v jiných případech projevuje Kreml, řečeno diplomaticky, mnohem menší míru benevolence, působí v této kauze téměř rezignovaně. Hamas má prostě v ruce trumf a jako všichni gangsteři, i toto vládnoucí hnutí drze a arogantně své momentální pozice zneužívá, a to i ve vztahu k přátelům. A Moskva, světě div se, si to nechá líbit. Na otázku, co má tedy Kreml dělat, lze odpovědět: Postavit se v konfliktu s teroristickými agresory na správnou stranu, na stranu oběti. Je to ale reálné, když Moskva je stejným agresorem jako Hamas? A tak se Rusko v čele s Putinem samo vmanévrovalo do pozice podporovatele islamistických zločinců, přičemž došlo k naplnění smyslu přísloví „čiň čertu dobře, peklem se ti odmění“.

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Stanislav Kučera
19. 7. 2024

Jde o ohromující čísla. 16 milionů fandů na místě, čtyři miliardy diváků u televize. Slavnostnímu...

Jindřich Göth
19. 7. 2024

V 94 letech zemřel americký komediální herec Bob Newhart. Českým divákům byl známý především jako...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz