9.12.2023 | Svátek má Vratislav


Diskuse k článku

GRUZIE: Válka PR agentur

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Brmboš 25.9.2008 10:30

Žvanění.

Pane Hvížďala to vše už je jen žvanění. Po vpádu gruzínské armády do Jižní Osetie trvalo dva dny a vojska Ruska mohla kdyby chtěla obsadit celou Gruzii. Pak by ten zbabělý útěkář před zvukem helikoptéry možná skončil také u nějakého soudu pro válečné zločince, který by si vytvořilo Rusko. To by bylo keců a vůbec nám nevadí takové svinstvo, které stvořily USA, ale jejich zločinci včetně Bushe mohou klidně spát. Tomu se říká spravedlnost? Copak jsme se už všichni zbláznili?

Hanyz01 26.9.2008 14:28

Re: Žvanění.

Dle vašeho příspěvku soudě jste jeden z těch, co se už skutečně zbláznil...8-o

Tomáš Jasný 24.9.2008 3:17

Přechod od studené s přípravou na horkou válku

Nazvat srpnovou válku Ruska proti Gruzii válkou PR agentůr tak jak to udělal autor článku je naprostý nesmysl.  I ti, co koketují v tomto konfliktu s názvem  "studená válka" se dopouštějí těžkého omylu.  Studená válka  chápaná ve smyslu druhé poloviny minulého století  byla studenou jenom proto, že nedošlo k horkému,  vojenskému střetnutí  mezi sovětským blokem a západními demokraciemi,  tedy především mezi Sovětským svazem a Spojenými státy, i když v v Korei a Vietnamu byly zbraně protivníků USA  dodávány z SSSR.   K jedinému  střetnutí málem došlo při americké námořní blokádě Kuby v roce 1962 kvůli dodávce sovětských raket na Kubu, jenže v tom případě se obě strany schladily včas, že se rozhodly ucuknout dříve než byl dán první rozkaz k odpálení raket s nepředstavitelně horkými nukleárními hlavicemi .  Z toho příkladu se obě strany poučily, načež vznikla strategická koncepce MAD (čili ŠÍLENÉ) zaručující vzájemné zničení. 

A teď zpátky k rusko-gruzínskému konfliktu.  O tom, že se jak Rusko tak Gruzie připravují na ozbrojené řešení politicky nedořešené otázky Jižní Osetie se všude velmi dobře vědělo.  Rusové přitahovali víc a víc bojové techniky na severní Kavkaz, gruzijskou armádu trénovali američtí a izraelští poradci ve všech aspektech velehorského boje.  Pořádaly se manévry na obou svazích Kavkazu, přičemž na gruzínské straně do simulovaných bojů zasahlo otevřeně i 1000 příslušníků  US Army.  Gruzijci tím získali dost předčasnou sebejistotu, že v případě skutečné války je bude  US  dál podporovat, buď přimo na bojišti nebo alespoň leteckým bombardováním.  Strašně se ve svém předpokladu zklamali.  USA si v žádném případě nepřály horkou válkou s Ruskem, určitě ne kvůli Gruzii, která nemá žádný petrolej.  A tak, když Gruzinci odpálili serii salv (40 střel) z 27 českých raketometů RM-70, obsahujících 256 kg trhaviny, na spící hlavní město Jižní Osetie, zničili tím sice to město, ale s ním zničili i svou poslední naději dostat Osetii zpátky z objetí ruského medvěda,

Hanyz01 26.9.2008 14:32

Re: Přechod od studené s přípravou na horkou válku

V rusko-gruzínském konfliktu se američtí instruktoři drželi stranou a jakmile to šlo, většina opustila zemi. Drtivá většina instruktorů tam navíc pomáhala budovat a cvičit gruzínce v systému spojení a protiletadlové obrany - nějaký výcvik ve velehorském boji (ještě k tomu s izraelskými instruktory???!!!) je vycucaný z prstu.

Mimochodem, v Koreji i Vietnamu byly nasazeny regulérní jednotky SSSR (letecké, protiletadlové, speciální).

Hanyz01 26.9.2008 14:37

Doplnění

Ještě pár doplnění - Gruzie nemá snad petrolej, ale vede přes ní do Evropy jediný ropovod, který nemohlo Rusko přímo ovládat.

Gruzínský prezident možná tak drsnou reakci Ruska nepředpokládal, ale podle mého názoru spíš chtěl donutit Západ, aby jasně vystoupil po boku Gruzie (stačilo by diplomaticky) proti Rusku. On by totiž přišel o jihoosetinské území tak jako tak - viz ruská podpora (technikou, penězi i přímou intervencí "dobrovolníků) jihoosetských band a podivné akce ruských "mírových" přileb. Rusové navíc začali infiltrovat J. Osetii ještě před začátkem gruzínského útoku, zároveň se zvyšováním frekvence útoků na gruzínské vesnice ze strany jihoosetinských polovojenských formací. Pak už Gruzii zbyly jen dvě možnosti - válka (a doufat v alespoň diplomatickou pomoc Západu), nebo gruzínský Mnichov a nechat se od Ruska okrást o vše, co bude chtít.

wumme 23.9.2008 21:52

Jenom se hadejte,

Jeho Vysokoprevoschoditelstvo francouzsky president Sarkezi dneska prohlasilo, ze Evropa vybuduje s Ruskem spolecny ekonomicky prostor, nejspis neco jako Lebensraum. Za chvili prijede do Cech rusky mistodrzici.

Chronosphere 23.9.2008 22:38

Re: Jenom se hadejte,

A co by jste čekal?Že národ který dal lidstvu lidi jako je Štětina,bude rozhodovat o tom co se bude dít v Evropě?Osa Berlín(+spříseženci Paříž a Řím)-Moskva je realitou.A co se týče místodržících-ti už tu dávno jsou,žáden rudý mužík na koni už nepřijede,to si snad ani sám nemůžete představovat,že jsou rusáci takhle blbí.Jediná možnost je vyhlásit všem těmto zemím spolu s Polskem , Estonskem  a Gruzií válku.Václav I Pravdivý a Laskavý by se toho možná ujal....

Ainsel 23.9.2008 21:32

no po letech prohlášení TASS jsem tak nějak zvyklý spíš věřit oponetům Ruska

ovšm možná se taková situace může jednou maximálně dvakrát za 50 let chápat obráceně.

Kažpdopádně držím palce v tomto pořadí : Osetové, Gruzínci, Rusové...... 

Osetů je málo a v Rusku je žádná velká budoucnost nečeká, jako každý národ který posloužil gosudarstvu iz Moskvy nedopadnou nějak moc dobře

Grůzíncům protože mě odjakživa byli sympatičtí ( i řidič 4 z tanku a psa byl Gruzínec)

A rusům aby je už konečně opustilo to jejich velkopanství a začali žít normální život bez příkras spasitele lidstva a tak

Magor Milda, Mgr. etc. 23.9.2008 19:12

Chybí zde ještě zpráva z novin Permskije Nowosti

ty napsaly 8. srpna o rozhovoru svého redaktora s matkou jednoho vojáčka, že její dítě zavolalo 7. srpna z mobilu, že v pořádku dojeli do Cchinvali. Jednalo se o pomocnou jednotku z Permu. Opět byl použit gruzínský operátor, hovor je zadokumentován. Permskije Nowosti ovšem chybu opravily a datum bylo změněno na 8. srpna.

I.Laengsfeld 23.9.2008 19:19

Re: Chybí zde ještě zpráva z novin Permskije Nowosti

Rustina zna dvojite W ?  To je nejaka polska transkripce...

7 nebo 8, V nebo W ono je to  vlastne jedno ;-P

Magor Milda, Mgr. etc. 23.9.2008 19:22

Re: Re: Chybí zde ještě zpráva z novin Permskije Nowosti

Ta transkripce je z němčiny, polská by byla asi stejná. Kommersant.ru bohužel tuto zprávu nepodává.

Standa 23.9.2008 16:39

Zveřejnila

by ČT záběry z nočního raketového a dělostřeleckého útoku na Cchinvali, kdy by si nebyla jista, že Saakašvili blitzkriegem vyhraje a že bude ze všech stran podpořen zeměmi NATO a USA jako chráněnec USA? Asi ne! Mrtví lidé, zmařené životy starců, žen a dětí se nehodily Česku ani NATo ani USA a proto se onich nemluvilo, jen se mluvilo o nepřiměřené reakci Ruska.

Magor Milda, Mgr. etc. 23.9.2008 19:17

Re: Zveřejnila

bohužel ten útok byl z okolních návrší, kde stála 58. armáda, na gruzínské jednotky, které už v Cchinvali byly ve městě. Proto těch skoro 140 mrtvých, stařečkové a babičky se ale rychle stáhli do sklepa a děti podle možnosti uklidili také. Ono to podle ruského scénáře stejně neproběhlo, i když měli výhodu  překvapení, dostali také na rypák.

strejda 23.9.2008 21:57

Re: Re: Zveřejnila

Kdo dostal na rypák? Rusové, Gruzíni, Osetinci?

milkom 23.9.2008 22:35

Re: Re: Re: Zveřejnila

On je magor trochu zmatený, ty záběry natočila gruzínská televize a převzali je všechny světové agentury s komentářem, že jde o útok gruzínské armády na separatisty v Cchinvali... Magor informuje ve Štětinově stylu... :-D - možná je to Štětinův nick...

strejda 23.9.2008 23:37

Re: Re: Re: Re: Zveřejnila

Díky, skutečně je "poněkud" zmatený. Jste velmi vlídný.

Magor Milda, Mgr. etc. 25.9.2008 9:28

Re: Re: Re: Zveřejnila

na rypák dostali i Rusové, tak hladce, jak plánováno, to neproběhlo. Proto byli tak vzteklí a rozbíjeli budovy, kde nebyli žádní protivníci a schválně ničili auta policie.

milkom 23.9.2008 11:39

Další paskvil na téma Gruzie.

Je mi naprostou záhadou proč novináři informace o dění předcházejícímu vypuknutí konfliktu nečerpají ze zpráv, které byly publikované před 8.8. často i v našem tisku. Tyto informace jsou logicky daleko věrohodnější než jejich pozdější interpretace po vypuknutí konfliktu. Co se týče shromažďování techniky v soutěsce u průsmyku Roki jde o absurdní nesmysl - toho by si všimli nejen US vojenské družice ale i řidiči tranzitní přepravy kteří tento přechod normálně používají, (tunel byl pro civilní dopravu uzavřen až v noci ze 7.7. na 8.8.).  Štětinova zpráva je prokazatelně zcela vylhaná. Jediné jednotky, které tunelem projížděly, byly posily pro ruský kontingent modrých přileb. Posílení těchto jednotek zhruba o 1000 mužů a techniku, byla  skutečnost známá a široce komentovaná v tisku. Posilování těchto jednotek probíhalo postupně již delší dobu. To, že provokace v Roki nikdo nezpochybňuje, je čistá lež a opak je pravdou - žádná skutečnost to nepotvrzuje. Další blud je, že 58. armáda nebyla v pohotovosti - ve stavu zvýšené pohotovosti byla minimálně již tři týdny před vypuknutím konfliktu. Přejít do stavu plné bojové pohotovosti je otázka jen několika hodin. To, že gruzínská armáda se skládá především z dělostřelectva je absurdní blábol - gruzínci sestavili efektivní armádu proti separatistům, takže především lehce obrněné rychlé motorizované jednotky, tanky, pěší brigády a nezvykle vysoký počet elitních speciálních jednotek pěchoty.  Další blábol je, že ruský 135. motostřelecký pluk je dělostřelecké kumpanie - disponuje sice dělostřelectvem, ale jeho síla je v rychlé lehké obrněné technice. O tom, že 135. pluk v brzkých raních hodinách 8.8. projel tunelem pochybuje málokdo, ať si jeho ruský velitel říká co chce - to, že by si rusové tunel nezajistili může tvrdit opravdu jen nějaká PR agentura.

Když jsme o tom tvrzení o západních PR agenturách - rád bych slyšel jméno té která pracovala v době konfliktu pro rusáky - Hvížďala je první, který něco takového tvrdí...

tsstss 23.9.2008 11:45

Re: Další paskvil na téma Gruzie.

Mě přímo fascinuje, jak si ti obhájci Saakašviliho neuvědomují, že zjistit přesuny vojsk je tak snadné, až to bolí. Ale oni pořád musejí pindat o tom, že to bylo jinak. Jako by ten Saakašvili za to stál. Nebo koho to vlastně obhajují?

vita 23.9.2008 12:04

Re: Re: Další paskvil na téma Gruzie.

Saakašvili je jenom loutka. Když se loutka drobátko utrhla - a nezvládla to - bude nakonec nahrazena.

Když to půjde, tak klidně, když ne, tak cestou Saddáma Husajna nebo Manuela Noriegy. taky loutky, co to nezvládly.

vita 23.9.2008 12:05

Jaká záhada, pro Gotta?

Nehodící se bylo škrtnuto.

Na tom není nic záhadného - to je normální postup propagandistů.

David 23.9.2008 16:03

Ach ty hlupáčku ....

Když je ti všechno tak jasné, tak začni třeba tím, že si zjistíš, že žádné ruské modré přilby nejsou. V Osetii totiž nejsou žádné modré přilby. "Modré přilby" jsou ustálený název pro mírové jednotky OSN - a ty v Jižní Osetii, dokonce i jen jako pozorovatelé, vůbec nejsou a nebyli.

V Jižní Osetii byly (už nejsou, Rusové ten koncept zrušili) třístranné "mírové jednotky" rusko-osetinsko-gruzínské, de facto rusko-osetínské okupační jednotky, které Gruzínci museli akceptovat. Tedy rozhodně žádné "modré přilby"

Se zbytkem tvého textíku to je stejně. Účelové kecy. Děláš to z přesvědčení nebo za ruské prachy?

milkom 23.9.2008 16:37

sám jsi hlupáček....

Žvaníte naprosté nesmysly, ty jednotky tam byly na základě třístraných dohod a ruskou účast v nich vyžadovaly obě strany konfliktu Gruzie i Osetie - podepsali ji v r. 1992 v Soči Ševarnadze s Jelcinem. Rusové ten koncept zrušili až po propuknutí konfliktu když gruzínské jednotky mírotvorců (když vám tak vadí ty modré přílby které tyto jednotky používají), opustili checkpointy a přidaly se k bojující gruzínské armádě.

A co se týká tvé poslední poznámky - nejsou to žádné účelové kecy ale holá pravda - to že se někomu nehodí do krámu je mi ukradené.

pbla4024 23.9.2008 19:58

Re: sám jsi hlupáček....

Modré přilby byly pouze v Abcházii, mise UNOMIG.

milkom 23.9.2008 20:28

Re: Re: sám jsi hlupáček....

A copak třeba tenhle vojáček, že by se zaběhl? foto  ;-)

pbla4024 23.9.2008 20:36

Re: Re: Re: sám jsi hlupáček....

Ten má zelenou přilbu. Mise OSN v Jižní Osetii opravdu nebyla.

strejda 23.9.2008 21:59

Re: Re: Re: Re: sám jsi hlupáček....

Jasně a za ním vlaje ruská bílo-zeleno-červená vlajka.

milkom 23.9.2008 22:30

Re: Re: Re: Re: Re: sám jsi hlupáček....

Nemá význam hádat se s pbla, raději nebudu používat pro mírové jednotky v Osetii označení modré přílby a bude od něj pokoj. Neustále zdůrazňuje že nejde o misi OSN (což nikdo netvrdí). Výše už jsem vysvětloval že jde o jednotky mírotvorců, ale asi ho to dostatečně neuspokojilo...

pbla4024 24.9.2008 8:53

Re: Re: Re: Re: Re: sám jsi hlupáček....

Vy jste barvoslepý? Zmíněný voják má na hlavě přilbu s převážně zeleným maskovacím nátěrem a chic modrým pruhem. Modrá přilba vypadá takto. Ruská vlajka je modro-bílo-červená.

Standa 23.9.2008 16:41

Re: Ach ty hlupáčku ....

David spadnul z  jahody naznak a sedl na lep propaandě jako mnoho jin¨ých.