Diskuze
GRUZIE: Válka PR agentur
Děkujeme za pochopení.
Tomáš Jasný
Přechod od studené s přípravou na horkou válku
Nazvat srpnovou válku Ruska proti Gruzii válkou PR agentůr tak jak to udělal autor článku je naprostý nesmysl. I ti, co koketují v tomto konfliktu s názvem "studená válka" se dopouštějí těžkého omylu. Studená válka chápaná ve smyslu druhé poloviny minulého století byla studenou jenom proto, že nedošlo k horkému, vojenskému střetnutí mezi sovětským blokem a západními demokraciemi, tedy především mezi Sovětským svazem a Spojenými státy, i když v v Korei a Vietnamu byly zbraně protivníků USA dodávány z SSSR. K jedinému střetnutí málem došlo při americké námořní blokádě Kuby v roce 1962 kvůli dodávce sovětských raket na Kubu, jenže v tom případě se obě strany schladily včas, že se rozhodly ucuknout dříve než byl dán první rozkaz k odpálení raket s nepředstavitelně horkými nukleárními hlavicemi . Z toho příkladu se obě strany poučily, načež vznikla strategická koncepce MAD (čili ŠÍLENÉ) zaručující vzájemné zničení.
A teď zpátky k rusko-gruzínskému konfliktu. O tom, že se jak Rusko tak Gruzie připravují na ozbrojené řešení politicky nedořešené otázky Jižní Osetie se všude velmi dobře vědělo. Rusové přitahovali víc a víc bojové techniky na severní Kavkaz, gruzijskou armádu trénovali američtí a izraelští poradci ve všech aspektech velehorského boje. Pořádaly se manévry na obou svazích Kavkazu, přičemž na gruzínské straně do simulovaných bojů zasahlo otevřeně i 1000 příslušníků US Army. Gruzijci tím získali dost předčasnou sebejistotu, že v případě skutečné války je bude US dál podporovat, buď přimo na bojišti nebo alespoň leteckým bombardováním. Strašně se ve svém předpokladu zklamali. USA si v žádném případě nepřály horkou válkou s Ruskem, určitě ne kvůli Gruzii, která nemá žádný petrolej. A tak, když Gruzinci odpálili serii salv (40 střel) z 27 českých raketometů RM-70, obsahujících 256 kg trhaviny, na spící hlavní město Jižní Osetie, zničili tím sice to město, ale s ním zničili i svou poslední naději dostat Osetii zpátky z objetí ruského medvěda,
Hanyz01
Re: Přechod od studené s přípravou na horkou válku
V rusko-gruzínském konfliktu se američtí instruktoři drželi stranou a jakmile to šlo, většina opustila zemi. Drtivá většina instruktorů tam navíc pomáhala budovat a cvičit gruzínce v systému spojení a protiletadlové obrany - nějaký výcvik ve velehorském boji (ještě k tomu s izraelskými instruktory???!!!) je vycucaný z prstu.
Mimochodem, v Koreji i Vietnamu byly nasazeny regulérní jednotky SSSR (letecké, protiletadlové, speciální).
Hanyz01
Doplnění
Ještě pár doplnění - Gruzie nemá snad petrolej, ale vede přes ní do Evropy jediný ropovod, který nemohlo Rusko přímo ovládat.
Gruzínský prezident možná tak drsnou reakci Ruska nepředpokládal, ale podle mého názoru spíš chtěl donutit Západ, aby jasně vystoupil po boku Gruzie (stačilo by diplomaticky) proti Rusku. On by totiž přišel o jihoosetinské území tak jako tak - viz ruská podpora (technikou, penězi i přímou intervencí "dobrovolníků) jihoosetských band a podivné akce ruských "mírových" přileb. Rusové navíc začali infiltrovat J. Osetii ještě před začátkem gruzínského útoku, zároveň se zvyšováním frekvence útoků na gruzínské vesnice ze strany jihoosetinských polovojenských formací. Pak už Gruzii zbyly jen dvě možnosti - válka (a doufat v alespoň diplomatickou pomoc Západu), nebo gruzínský Mnichov a nechat se od Ruska okrást o vše, co bude chtít.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz