28.2.2020 | Svátek má Lumír


GLOSA: Zpráva z Itálie

30.1.2020

Regionální volby odporují stereotypům i nálepkám

Společenské pnutí působí osvětově. Poutá pozornost k regionům, které by jinak nezaujaly. Ještě před deseti lety běžný Evropan věděl, že Bavorsko v rámci Německa, Katalánsko v rámci Španělska či Skotsko v rámci Velké Británie se chovají (a volí) svébytně. Ale aby běžný Evropan sledoval dění v Sasku, Durynsku, oblastech Francie či Itálie, to bychom po něm chtěli příliš. Jenže teď ty oblasti představují zkumavky vývoje. Dosvědčily to nedělní volby v italských regionech Emilia-Romagna a Kalábrie i zájem diskutérů pod články na zpravodajských webech. To dříve nebývalo.

Německé zemské volby dávají varovný signál. Končí časy, kdy většinové vlády sestavovaly zavedená levice a pravice. Končí i časy, kdy byla k dispozici pojistka velké koalice. Dnes totiž často nesloží většinu ani sociální a křesťanští demokraté dohromady. Také nedělní italské volby narušily jisté stereotypy, či spíše navyklé modely.

Za prvé ten, že opustí-li protiestablishmentová strana (s oblibou nálepkovaná za krajní pravici) vládu, respektive je-li odmítnuta její vládní účast, tím větší bonus pak sklízí od voličů ve volbách. Tak to chodilo v Rakousku 90. let se Svobodnými Jörga Haidera. Tak to funguje v Německu, zejména na jeho východě, s Alternativou pro Německo (i když AfD už naráží na strop svého vzestupu). Ale nefunguje to teď v Itálii. Jinak by v regionu Emilia-Romagna zabodovala Liga loňského ministra vnitra Mattea Salviniho. Jenže jeho kandidátka podlehla zástupci vládní levice. Takže pozor na paušalizace.

Stereotypy číhají všude. Proč v chudé Kalábrii vládní levice prohrála a vyhrála kandidátka Berlusconiho strany s podporou Ligy? Zápas kulturní levice s pravicí se často vykládá jako tažení proti nadvládě „starých bílých mužů“. Jenže v regionech Emilia-Romagna a Kalábrie je to jinak. Levice nasadila „staré bílé muže“ (Bonaccini, 53, a Callipo, 73), zatímco pravice mladší ženy (Borgonzoniová, 43, a Santelliová, 51). Takže ještě jednou: pozor na nálepky a stereotypy.

LN, 28.1.2020TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.